Boiler na AC a DC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od tomas »

Dle této diskuze jsou výsledky překvapivě dobré
http://forum.tzb-info.cz/121944-fotovol ... -z-provozu
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od tikonik »

Ano jde to, bohuzel vetsinou topna spirala natapena z kotle je umistena v horni casti bojleru, pokud to neni solarni bojler. Pak se vyuzije jen horni cas teple vody a bojler se rychle ochladi na teplotu pro TUV jiz nepouzitelnou. Vyrobyl jsem si vlasni rizeni celeho systemu s pic procesorem , laing cerpadly a servo ventily. 200l bojler jsem takto provozoval cca 1 rok, nez jsem vse prestavel na velkou akumulacni nadrz 1000l a vodu na ohrev TUV si vyrabim v deskovem vymeniku. Veskere prebytky z FVE a termiky a kotle na drevo ukladam do teto jedne velke nadrze ktera je spolecna pro topeni a TUV. Topne spiraly se daji nechat vyrobit. Objednal jsem si 3x 2KW na 120V ( coz je me napeti z panelu ). Spiraly jsou ovladany pomoci mosfetu IRFP 260N kazda zvlast a rizeny picem, ktery hlida dobijeni a proudove omezeni do baterii, regulace je pomoci PWM.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.
sipj
Příspěvky: 77
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od sipj »

Muzu se zeptat kde se daji vyrobit topne spiraly na nizsi napeti ? Potreoval bych se zavitem 6/4"
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2189
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od gupa »

Já nemám zkušenosti se zapojením ohřívače, ale vím, že třífázové zapojení se dá zapojit 1) do série a tak zvýšit až 3násobně odpor. 2)na vysokém DC napětí jsem uvažoval do chvíle, kdy jsem si přečetl, že to může házet při vypnutí termostatu někde oblouk většinou na termostatu což asi Dražice řeší dalším vhodným stykačem pro DC ovládaným z termostatu 230V AC 3) asi bych postupoval při zapojování panelů postupně, zjistil kolik panelů je potřeba mít jen pro ohřev a další třeba po zakoupení měniče zapojil přes regulátor a baterii do malé UPS, která by mohla řešit nějaké osvětlení atp. Prostě nezapojovat hned vše, ale zjistit podle spotřeby tepla ve vodě jakou maximálně velkou sérii panelů vůbec potřebuji a nevymýšlet nějaké složitosti dále.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od bednar »

tikonik píše: 200l bojler jsem takto provozoval cca 1 rok, nez jsem vse prestavel na velkou akumulacni nadrz 1000l a vodu na ohrev TUV si vyrabim v deskovem vymeniku. .
Mohu mít dotaz k tomu hydraulickému zapojení deskového výměníku ?
Mám trochu podobnou situaci, AN ovšem bez vnitřního vloženého výměníku a teplo z ní bych chtěl používat pro přípravu TUV. Problém je v tom, jak zapojit spínání oběhového čerpadla do deskového výměníku, když se spustí v kohoutku TUV. Použít nějaký průtokový spínač ? Případně jaký ? Nebylo by nějaké hydraulické schéma zapojení ?
Jinak situace u mě je ještě složitější, protože mimo tuto AN mám i 200 l solární bojler, takže to vše budu muset nějak dovymyslet a prokombinovat. Nyní mi jde ale o to , když se v zimním období topí v krb. kamnech s teplovodním výměníkem, aby byla teplá voda využita pro přípravu TUV a napadl mě právě také externí deskový výměník.
Děkuji za případné informace.
MirekPV
Příspěvky: 1
Registrován: pát srp 17, 2012 8:14 am

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od MirekPV »

Dobrý den všem kutilům,
po menších zkušenostech s fotovoltaickou elektrárnou o výkonu 4 kWp na střeše rodičů jsem se na domku pokusil sestavit a spojit fv-panely přímo na bojler z Dražic. Koupil jsem bojler DRAŽICE OKFE 100 AC/DC 1,5 kW na na střechu jsem koupil amorfní 100Wp panely. Mám jich 14 (momentálně zapojených 12, vadí mi tam lano co drží sloupek vedení, musím posunout cca 10 cm do leva) zapojené do série po dvou a pak paralelně. Takže celá sestava má mít v ideálních podmínkách 200V a 9,5 A. Spirála na bojleru max 220V 10A mi napsali z Dražic.
Spirálu na st proud jsem odpojil, co kdyby náhodou se manželka spletla a otočila kolečkem na nastavení teploty.
Zapojil jsem v koncem října 2012.
Zatím jsem s celým systémem docela zklamán, ale zase musím říci od té doby, co jsem zapojil snad nesvítilo slunce. Říká to i otec se svojí elektrárnou, ten má ale polykrystalické panely.
Bydlím v okolí Prostějova, sluneční den byla neděle (3. 2. 2012) kdy i mrzlo a teplota vrostla ráno z 9 na 28°C teplé vody, což bylo asi nejlepší. Koupil jsem si digitální teploměr, který jsem dal pod originální dražický zastrčil k nádrži kov na kov. Mám ještě koupený ampérmetr, ale ten je bohužel jenom do 20V max. Dále to mám napojený na průtokový plynový kotel, který dohřívá vodu na konfortní.
Ještě podotknu, že celý systém mě přišel na 48 tKč. A návratnost ....... nevím, uvidíme přes léto.
Pokud budete mít zájem, můžu se rozepsat o jednotlivých dnech a jejich výkonech.
S pozdravem Mirek
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od atom »

Vidím tu takovou nejasnost 12 (14) 100Wp amorfů že by dávalo 200V a 9,5A (1800Wp) ???

ten ohřev 100l bojleru z 9 na 28°C znamená 2,2kWh za ten den, jestli je to málo nebo ne nejde posoudit, slunce mohlo svítit v různých oblastech různě. Mě ten den to dělalo 3,14kWh z 1kWp.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od rimi »

MirekPV píše: Zatím jsem s celým systémem docela zklamán
proc tomu tak je:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... iler#p5544

nekdo tu na foru popisoval sve elegantni reseni, panelama nabijel kondik ke kteremu pripojoval zatez pri urcitem napeti. Bohuzel to ted nemuzu najit
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Marek_Kuřim »

rimi píše:
MirekPV píše: Zatím jsem s celým systémem docela zklamán
proc tomu tak je:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... iler#p5544

nekdo tu na foru popisoval sve elegantni reseni, panelama nabijel kondik ke kteremu pripojoval zatez pri urcitem napeti. Bohuzel to ted nemuzu najit
Že by to bylo tady: http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru

V souvislosti s tím a s vyjádřením pana Jiřího Fraita (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... iler#p4541) bych se rád zeptal, zda má někdo a jakou zkušenost s tímto zařízením: http://www.solarnielektrarny.cz/nase_pr ... ntrol-box/

Děkuji, M.S.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od milhaus »

Dobrý den , zkušenost s Control-boxem viz odkaz nemám ... cena SunnyWatt Control Boxu je 13 095 s DPH 21%
V mém případě cca polovina ceny instalace :-(
Mám zařízeni od p. Oplockého (http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru) a i v těchto dnech, kdy sluníčka není nic moc, mám vodu o 10C teplejší, takže zkušenost pozitivní...
http://www.youtube.com/watch?v=W_IJ0wdn8k4
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od rimi »

milhaus píše:Mám zařízeni od p. Oplockého (http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru) a i v těchto dnech, kdy sluníčka není nic moc, mám vodu o 10C teplejší, takže zkušenost pozitivní...
http://www.youtube.com/watch?v=W_IJ0wdn8k4
Muzu se zeptat kolik a jakych panelu, jaky objem a vykon bolileru? Dik
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od milhaus »

Bojler OKFC 100L, DC- 1500W,AC-2000W, 8x 185Wp http://www.schott.com/photovoltaic/engl ... lang=czech
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od atom »

milhaus píše: i v těchto dnech, kdy sluníčka není nic moc, mám vodu o 10C teplejší, takže zkušenost pozitivní...
vzrůst o 10°C je docela málo (1,2kW u 100l). Když to porovnám s mou výrobou, tak kdybych ohříval vodu já tím samým výkonem (8x185Wp) dosáhl bych každý únorový den v průměru více než 2x lepšího výsledku (+22°C).
Proto se domnívám, že využití panelů tímto způsobem je značně neefektivní.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
milhaus
Příspěvky: 259
Registrován: úte úno 05, 2013 8:32 pm
Lokalita: Zábřeh 78901
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10500
Kapacita baterie [kWh]: 24

Příspěvek od milhaus »

::fv::
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Zdravím, jsou nové výsledky? Již je duben a sluníčka již bylo více. Chystám se za 14 dní dát na střechu dvanáct panelů a přes jištění napojit rovnou na spirálu. Počítám 6 panelů do série a poté paralerně. Celkem kolem 2000w. Dále se uvidí dle finanční situace. Zatim investice ve výši 25000kč. Dalších 5000 bude stát vše okolo konstrukce.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Lui »

A ten bojler je na jednosmerný prúd ?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Wagoneer »

A co takhle bojler s tepelným čerpadlem ( buď Dražice nebo lépe Ariston ), cca 300W přes měnič ze dvou panelů?
Uvažoval někdo nad tím?
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Ne, boiler bude zatím stávající dražice 200litrů na ac. Někde v diskuzi jsem četl zkušenost a ten dotyčný byl naprosto spokojený.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Lui »

...tak to bude troška problém,lebo termostat je v bežnom bojlery stavaný na AC prúd.....po krátkom čase ,sa tie kontakty môžu pripiecť vplyvom DC prúdu,alebo natiahne jednoducho oblúk...a termostat sa už nerozopne....výsledok si hádam vieš domyslieť....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Lui píše:...tak to bude troška problém,lebo termostat je v bežnom bojlery stavaný na AC prúd.....po krátkom čase ,sa tie kontakty môžu pripiecť vplyvom DC prúdu,alebo natiahne jednoducho oblúk...a termostat sa už nerozopne....výsledok si hádam vieš domyslieť....
Ano, vím o tom. Budu odepínat v případě potřeby stykačem pro dc. Originalni termostat budu používat pro sepnutí havarijní situace pro chlazení boileru. Přebytečné teplo budu odvádět do topné soustavy přes vnitřní výměník. Snad do léta našetřím abych mohl rozšířit systém dále.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek