GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
pave69
Příspěvky: 47
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace: 1

GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od pave69 »

Dobrý den,
mám objednaný GW10K-ET (panely budou 9,9kWp, baterka cca 10 kWh) a instalační místnost je cca 1,5x1,5 m bez jakékoli ventilace. Vedou v ní trubky teplovodního topení, cca 10m celkem a v zimě je v ní dost teplo - možná ke 30 °C. Dotaz zní, jak moc topí GW10K-ET a jak se vyrovnává s vyšší provozní teplotou. Co jsem zjišťoval, tak ten P ztrátový může být tak 50-100W (nikde neuvedeno) a oficiálně zvládá provozní teplotu do 60°C. Dodavatel se taky tváří optimisticky, že teplo nevadí. Ale moje zkušenost s elektronikou je, že čím chladněji, tím lépe. Trubky obalím termoizolací, což asi trochu pomůže.
A nebo bych mohl asi střídač dát vedle do prádelny, která už má ventilaci a je velká, takže tam by bylo řádově 20-25 °C pořád. Ale znamená to dál od domovního rozvaděče i od baterky, víc delších kabelů, kam dát jističe a tak. Zase bych tím ztrátový výkon využil na vytápění té prádelny. Takže zjišťuji, jakou cestou se vydat. Předem moc díky za rady/názory/zkušenosti.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od PetrDubi »

Nevím jak moc by mu svědčila ta vlhkost v prádelně. Já osobně nemám s elektronikou ve vlhku moc dobré zkušenost (pokud na to není stavěná)..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pave69
Příspěvky: 47
Registrován: ned čer 26, 2022 9:27 pm
Reputace: 1

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od pave69 »

Ano, vlhkost v prádelně je protiargument, ale je v ní poměrně slabý provoz, větrání a teplo, běžně nedochází ke kondenzaci. Každopádně, pokud by někdo měl pozitivní zkušenosti s provozem v teplotách cca 35°C nebo i víc, tak bych do prádelny nešel.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od tomas »

Má IP 65, Provozní vlhkost 0 ~ 95 %, Rozsah okolních teplot -35 ~ 60 °C ( více než 45˘C snižuje výkon ).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od Mojm10 »

Ja to mel presne takto, minus teolovodni topeni, ale plus trubka 100 do vedlejsi mistnosti.

Vysledek. Susicka jsem dal pryc hned. Vicemene pocitove a na rady zdejsich.
Velky PC ventilator spina pod menicem na zajlade termostatu na 43C. Dalsi ventilator odsava z mistnosti.
Pokud je slunce a odber, tak je to hezky radiator, jde to az k 70C bez problemu. Mam poxit ze ty ventilatory tomu prodlouzi zivotnost.
V zime neni problem.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od Mojm10 »

pave69 píše: A nebo bych mohl asi střídač dát vedle do prádelny, která už má ventilaci a je velká, takže tam by bylo řádově 20-25 °C pořád. Ale znamená to dál od domovního rozvaděče i od baterky, víc delších kabelů, kam dát jističe a tak. Zase bych tím ztrátový výkon využil na vytápění té prádelny. Takže zjišťuji, jakou cestou se vydat. Předem moc díky za rady/názory/zkušenosti.
Co se tyce presunuti menice tak mu staci kabely napr. 5x2,5mm, DC od panelu, DC od baterii to bych dal hned pod menic, UTP do baterii, UTP do smartmeteru. nejaka rozvodnice na stenu kam se daji jistice atp. nemusi byt velka.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od cipis »

Jen technická, určitě bych nepoužíval obyč. UTP, ale STP nebo FTP, ať je to aspoň nějak stíněné ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od mihlit »

Jen technická, tohle není hromada kabelů v datovém centru vedle sebe, nehrozí přeslechy ani další neduhy. Plus je kabeláž pro nízký baudrate. Naopak zemnící smyčky mohou dost dělat neplechu, takže bych určitě nepoužíval STP nebo FTP, ale právě obyč UTP
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od Soban »

Přesně třeba použít obyčejný UTP kabel.

Protože špatné zemění kabelů tam ty přeslechy spíš zanese - je to horší jak nestíněný.

A pokud ten nestíněný nebudeš dávat k silovým kabelům tak se nic neděje.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od cipis »

Moje zkušenosti po víc jak 6 letech práce s RS485 a komunikací na desítky až stovky metrů jsou jiné.
Nejvíce se nám osvědčil obyčejný SYKFY 5x2x0,5.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od Soban »

RS485 není ethernet!
Prostě RS485 má nějaké nároky na kabel a to třeba dodržet!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od cipis »

Funguje to na tom samém principu, proto je prvním a zásadním předpokladem kroucená dvojlinka. Nerozhoduje počet zkrutů na té dvojlince, ale pravidelnost těchto zkrutů. RS485/422 vs. ethernet se liší samozřejmě protokolem, kdy je RS "blbá", kdežto ethernet "chytrý", a napěťovými úrovněmi a impedancí, ale je to oboje sériová komunikace po kroucené dvojlince. Obecně má RS485 mnohem menší nároky na parametry vedení, protože je to řešení pro "průmysl", s mnohem menší rychlostí.

SYKFY je stíněný kabel, a pro RS485 obecně je stejně dobře použitelný jako klasický Cat.5, jen, jak jsem psal, v řadě aplikací se osvědčil více tím, že byl stíněný. A co se týče ethernetu, tak od té doby, co všude používáme stíněné kabely, tak nedošlo k odpálení portu. Samozřejmě to předpokládá korektní ukončení kabeláže atd.
A v prostředí, kde je plno rušení od různých udělátek apod., tak na ethernet i RS485/422 nic jiného, než STP/FTP, nedám.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od mihlit »

No rozdíl tam je a docela velký. Ethernet používá baud rate 125 Mega a navíc ne jen 1/0, ale každý pulz může nabývat pěti různých úrovní. V ideálním světě by byl stíněný kabel vždy lepší, ale nemá jen pozitiva bez negativ a zrovna rizika z nestínění u RS485 jsou nižší než rizika od zemních smyček. Victron pro své kabely (pro VE.Bus a VE.Can) používá taktéž UTP.
shm
Příspěvky: 1
Registrován: stř čer 29, 2022 9:50 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od shm »

pave69 píše:Dobrý den,
mám objednaný GW10K-ET (panely budou 9,9kWp, baterka cca 10 kWh) a instalační místnost je cca 1,5x1,5 m bez jakékoli ventilace. Vedou v ní trubky teplovodního topení, cca 10m celkem a v zimě je v ní dost teplo - možná ke 30 °C. Dotaz zní, jak moc topí GW10K-ET a jak se vyrovnává s vyšší provozní teplotou. Co jsem zjišťoval, tak ten P ztrátový může být tak 50-100W (nikde neuvedeno) a oficiálně zvládá provozní teplotu do 60°C. Dodavatel se taky tváří optimisticky, že teplo nevadí. Ale moje zkušenost s elektronikou je, že čím chladněji, tím lépe. Trubky obalím termoizolací, což asi trochu pomůže.
A nebo bych mohl asi střídač dát vedle do prádelny, která už má ventilaci a je velká, takže tam by bylo řádově 20-25 °C pořád. Ale znamená to dál od domovního rozvaděče i od baterky, víc delších kabelů, kam dát jističe a tak. Zase bych tím ztrátový výkon využil na vytápění té prádelny. Takže zjišťuji, jakou cestou se vydat. Předem moc díky za rady/názory/zkušenosti.
Ahoj, je to tak. Měnič je krytý IP65, takže jemu samotnému vlhkost vadit nebude. Otázka, co kontakty.
Teď k teplotě. Kvůli toho jsem se registroval, abych ti to napsal.
Životnost baterie a počet jejích cyklů je udáván při 25 stupních. Při 30 stupních je o dost nižší. Atd. Naopak při teplotách kolem nuly klesá její výkon. Takže fakt nechceš baterie a měnič (jejichž vzdálenosst je v manuálu ke Goodwe a maximální je tuším dva metry) v jedné malé místnosti. A to proto, že měnič vyvíjí dost vysoké teploty. V klidovém reřžimu v noci jej mám na cca 25 - 30 stupních, jakmile se to rozjede (odběr, trocha slunka), jdu k 60 stupním. Někdy se stane, že měnič jde na 70, rekord jsem měl zatím 72,5). Beru to jako přímotop do dříve nevytápěné dílny:-)

Na přání vytáhnu více grafů nebo nasimuluji odběr, mám stejnou konfiguraci, jako ty a dost dlouho jsem s teplotami zvažoval kam to dát, naštěstí jsem to nedal do technické, kde by se to už dávno upeklo.
Přílohy
Snímek obrazovky 2022-07-01 085159.png
Snímek obrazovky 2022-07-01 085159.png (25.44 KiB) Zobrazeno 3142 x
novotnfr
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 10, 2022 7:52 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od novotnfr »

Zdravím, já mám měnič v garáži, a v pátek na něm bylo 82,5st, jedná se o vnitřní teplotu meniče, nikoli vnější. Dal jsem zespodu 2 radiální ventilátory na 12V/0,5A a za 15 minut byla teplota pod 50st. Otáčky jsou řízeny přes termistor.
Jen nechápu, že mi umístění doporučila firma, která jej instaluje. Dodrželi jsme vzdálenoti do země i stropu a topí to jak ďas???

Díky za Vaše názory?
Kortys
Příspěvky: 3
Registrován: čtv srp 11, 2022 8:12 pm
Reputace: 0

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od Kortys »

Mám ve sklepě, kde je chladno a i tam jsem instaloval dva ploché větráky z indukčních desek a termostat řízení a teplotu mám v pohodě 40st, před tím i 65 což mu asi moc nesvědčí.
Uživatelský avatar
lisaci
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 07, 2023 9:55 am
Reputace: 0
Lokalita: Plzeň

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od lisaci »

novotnfr píše:Zdravím, já mám měnič v garáži, a v pátek na něm bylo 82,5st, jedná se o vnitřní teplotu meniče, nikoli vnější. Dal jsem zespodu 2 radiální ventilátory na 12V/0,5A a za 15 minut byla teplota pod 50st. Otáčky jsou řízeny přes termistor.
Jen nechápu, že mi umístění doporučila firma, která jej instaluje. Dodrželi jsme vzdálenoti do země i stropu a topí to jak ďas???

Díky za Vaše názory?
Dobrý den, neměl byste fotografii umístění ventilátorů pod měničem? Děkuji
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am
Reputace: 2

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od JirkaFM »

lisaci píše:
novotnfr píše:Zdravím, já mám měnič v garáži, a v pátek na něm bylo 82,5st, jedná se o vnitřní teplotu meniče, nikoli vnější. Dal jsem zespodu 2 radiální ventilátory na 12V/0,5A a za 15 minut byla teplota pod 50st. Otáčky jsou řízeny přes termistor.
Jen nechápu, že mi umístění doporučila firma, která jej instaluje. Dodrželi jsme vzdálenoti do země i stropu a topí to jak ďas???

Díky za Vaše názory?
Dobrý den, neměl byste fotografii umístění ventilátorů pod měničem? Děkuji
Já to udělal celkem primitivně, ale je to účinné a při případném selhání ventilátoru by nebyl omezen původní komínový efekt.
2.jpeg
1.jpeg
3.jpeg
tafx
Příspěvky: 21
Registrován: ned lis 17, 2019 9:50 am
Reputace: 5

Re: GoodWe 10K-ET - ztrátový výkon a provozní teplota

Příspěvek od tafx »

Tady je moje řešení pomocí 80mm větráčků na 12V s termistorem. Větráčky jsou ARCTIC F8 TC Black za 139Kč/ks. Sepnul jsem to tierapama a vložil na místo. Ještě tam jeden vrznu. Max teplotu jsem srazil z 68 na 43°C při cca 9 kW.
Přílohy
20230308_172444.jpg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek