C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
c25land
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 17, 2019 12:42 pm
Reputace: 0

C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od c25land »

Ahoj, tak po dlouhé době váhání se do toho konečně pustím.

Plán a představa :home: na jižní stranu střechy 8 panelů 470kwp sklon 25 víc se nevejde je to kosočtverec, 48v lifepo4 baterii. Možné rozšíření na západní část, východní část je bohužel schována za vyšším barákem, v létě to ještě jde ale v zimě na ní svítí až okolo 10...

Začínám plánovat a objednávat. Otázky budou následovat.

Zatím bych rád AXPER KING 48V je to nejednoduší varianta pro mě

Jsme převážně doma celý den. Aktuální spotřeba byla 6,3 MWh za rok předtím 7MWh.

Rozvaha využitelnost podle reálné spotřeby baráku (za 3 měsíce měřeno DIY přes HA), podle dat z re.jrc.ec.europa.eu daily data + DB + excel mě vychází vytěžitelnost z FVE na 1943kwh bez baterie a s 5kwh baterii 3005kwh, 10kwh - 3548kwh, 20kwh - 3741kwh za rok.
Ano časem bych chtěl přidat panely na dvojnásobek a přidat i baterii abych se dostal někam k těm 20KWh, převážně se mě líbila ta statistika provozu s nabitou 20KWh baterii :) To ale platí když přes to proženu celý barák. Vetšina spotřeby je standby baráku který je konstatní +-450wh

Bude mě tedy čekat přeskládání rozvaděče + nové, vyřešit přepínání na zimu + vymyslet jak připojit více fázovou indukční desku (reálně využívá dvě fáze, zatím jsem to neřešil podle mě prostě každa polovina jede na vlastní fázi) . Ve spotřebě chybí výřivka tam jsou 3 motory + TČ + spirála ale je to malé. Ty dva výkonné motory se skoro nepouští, celé slouží spíš jako malý bazének na osvěžení. Takže 90% času provozu jede 400w oběhové které řeší filtraci a honí vodu přes ohřevy). Takže jestli výřivku připojím tak max ten oběhový motor + spirálu a TČ, nicméně ani to TČ se moc nevyužívá stačí si načasovat čištění na slunečný čas zavřít kopuly sundat kryt a teplo uvnitř se postará o ohřátí ... ale nesmí se to nechat moc dlouho pač voda co má 38 už moc neosvěží. Problém ale je že odbočka pro napájení je ještě před domovním rozvaděčem = natáhnout nový kabel z baráku takže to později.

A to nejhorší, umístění techniky, na půdů asi ne tam je v létě teplo až 38(leda bych tam udělal nějaké aktivní odvětrání s nasáváním jenom pro střídač(což by velmi efektivě vyřešilo umístění)) má to tak někdo ?
Pak už jedině garáž ale tam zároveň mám pracovnu ve které jsem defakto celý den... Ted to nevyřeším, ale už delší dobu plánuji zrušit garážová vrata a ná místo nich dát dvoukrídlé širší (170cm) dveře a pak postavit vestavnou místnustku ventilovanou ven pouze pro potřeby FVE... bylo by vtom všechno pěkně schované, zavřené jenom pro FVE. (v podstatě něco na šářku dveří 8-) )

Střídač uvažuji jako o jediném kandidátovi a to KING 48V. (jako vím o jeho nedostatcích a nevýhodách ale nic jednodušího a funkčního bez přetoků s možností připojení DS jsem nenašel) Tak bych to sním chtěl zkusit začít...

::pv:: 8 x Panely HUASUN HS-B144-DS (vím jsou bifaciální ale co už) zapojené budou 2S4P nebo
Vmp 45,66
Imp 10,3
Voc 53,48
Isc 10,7

ad.. VOC snad jsem to spočel dobře že -25C to bude 64,09555552V, zapojené budou 2S4P 91V 41A (VOC při -25 122V.) ???

*batt* Baterii posládat pro začátek cca těch 5KWh .... z článků LIFEPO4 + BMS

Hliník nakoupen, šrouby objednány, háky těch mám jenom polovinu (původně jsem chtěl pro test udělat jenom půlku, ale to nemá smysl)

Elektro bižutérii a že jí bude ... začnu nakupovat co nejdříve...

Panely budu objednávat tento týden asi, Jenom toho KINGa .... kde sehnat to je takový středobod bez kterého se to moc nehne.

Tož tak, může se mě nekdo kouknout na to VOC při -25C jestli jsem to dobře spočetl ?
FVE v plánu, malej ostrov, pokrytí mrtvé spotřeby baráku.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od FRSO »

konstantních 0,45kWh stby, není to nějak moc ?, tj, cca za 24hodin cca 10,8 kWH + měnič něco bere.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od Soban »

Při -25°C by to mělo být 127V pokud sedí teplotní koeficient -0.33 viz: https://www.solar-kerberos.cz/cz/faq/vypocet-vocmax
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
c25land
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 17, 2019 12:42 pm
Reputace: 0

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od c25land »

@FRSO jo no všechno něco žere... ledničky, mrazáky, IT zařízení, server, brány, atd ... prostě se to nasčítá a je z toho přesně tohle... možná jsem to přehnal, našel jsem ted v HA den kdy jsme nebyly doma a je to za 24h 8,6kWh, tohle je po tom co jsme začali odpojovat pračku, sušičku, myčku a hned to bylo o 100 míň

@Soban, joo no a samozřejmě se omlouvám to nejduležitější "koeficient" mě z příspěvku vypadl Voc -0,24%, díky kouknu an to.
Přílohy
2022-06-22 18_41_41-Energie – Home Assistant.png
FVE v plánu, malej ostrov, pokrytí mrtvé spotřeby baráku.
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od Soban »

Pak by to mělo být těch 122V při -25°C
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
zbty
Příspěvky: 3
Registrován: úte kvě 31, 2022 5:39 pm
Reputace: 0

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od zbty »

Zdravím C25land! Zaujalo mě, že jsme téměř synchronní a se stejným cílem. Uvažovals, kde vzít Kinga (viz. dál). Půl roku jsem o tom přemýšlel... Začínám realizovat taky 4kWp + Axpert King 5kW 48V. Dnes jsem u mivvy objednal 16x ETE články. Panely mám asi týden 12x Jasolar 340Wp. Kinga už mám. Přišel asi před 3mi týdny z solarpower24.it. Zaregistruješ si email, aby tě upozornili až bude na skladě... No a najednou přišel mail, že maj 2ks.Platba a za pár dní tu byl :) Tim to začalo. Díky za inspiraci s VOC při -25C. Na to se taky musím podívat. Teď hledám BMS a myslím, že by od Kinga neměla baterky nikdy odpojit. To by ho asi zabilo. Nemáš prosím tě jasno s BMS? Nebo někdo jestli můžete nasměrovat ve fóru. Už je to toho hodně... Díky.
c25land
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 17, 2019 12:42 pm
Reputace: 0

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od c25land »

@zbty ... Nooo baterie bych chtěl objednat někdy teď o víkendu :) a následně hledat bms respektive podívat se na to přitom. No já musel do těch 470 kvůli místu mám takový kosočtverec a potřebují aby se tam vešlo co nejvíce a fyzicky se tam vlezli na šířku a výšku, s jinými mě to nevycházelo... Akorát je taky musím objednat :) ad BMS však naposledy když jsem koukal tak BMSky měli přímo na mivvy... Ta nevyhovuje ? ale je fakt že je to už nějaký pátek co jsem tam koukal...
FVE v plánu, malej ostrov, pokrytí mrtvé spotřeby baráku.
zbty
Příspěvky: 3
Registrován: úte kvě 31, 2022 5:39 pm
Reputace: 0

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od zbty »

@c25land Jo se střechou jsem na tom podobně. Ty 340 jsou trochu menší, 12 jich tam naskládam, jo a taky se daj odvézt na běžnym vozejku za autem :). Větší bych už na střechu neposkládal. No to BMS na mivvy je myslím furt BMS, které tu baterku v případě nad/pod napětí odpojí... = smrt Kinga. Nejraději bych, aby se to jen balancovalo a v úplně ideálním případě řeklo Kingovi, že nějakej článek je mimo a sám King přestal dobíjet. Někde jsem tu zahlédl, že snad ty BMS u mivvy můžou být vybaveny portem a firmwarem, že se to SNAD pak chová jako Pylontech, se kterým snad King umí komunikovat. Hledám to tu v diskuzích :) Jiné balancery, už jsem nasál, že to musí balancovat aspoň pár ampér a ne třeba jen 0,3A... Ale jak s tou ochranou zároveň baterek i Kinga ještě nevím. Určitě to tu někde bude. Myslím, že jsem před časem zahlédl, že někdo uvažoval fejkovat hodnotu senzoru teploty baterek: když je "něco" špatně, řekne Kingovi, že je baterko moc horká a on vypne. Teda snad to bylo s Kingem :)
c25land
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 17, 2019 12:42 pm
Reputace: 0

Re: C25 - malá fve, RD, 4kwp, + další rozšířování ?

Příspěvek od c25land »

Tak, po chvilce napětí dorazil měnič ze Španělska :)

@zbty
ještě jsem nějak extra neřešil popátrám.
FVE v plánu, malej ostrov, pokrytí mrtvé spotřeby baráku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek