Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM Ii

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ludd
Příspěvky: 1
Registrován: pát čer 17, 2022 8:33 am

Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM Ii

Příspěvek od ludd »

Zdravím,
plánuju malou FVE s měničem REVO VM II 5500 a 12ks panelů TD-450M-144HC
Panely budou zapojeny sério-paralelně, 2 stringy po 6 panelech.
Dle specifikace panelů tím dosáhnu Voc = 297V, což je v povoleném rozsahu pro regulátor.
Maximální proud je Impp = 20.88 A, u regulátoru je však psáno, že podporuje max proud z panelů do 20 A.
Myslíte, že to bude v praxi problém?
Systém bude zpočátku bez baterií.
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od Soban »

0.88A by neměl být problém, protože to je max + nějaká ztráta na kabelech, pojistkách....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sisdale
Příspěvky: 271
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od sisdale »

Soban píše:0.88A by neměl být problém, protože to je max + nějaká ztráta na kabelech, pojistkách....
Bohužel ztráty na kabelech, pojistkách a dalších komponentách jsou pouze napěťové úbytky a s tím pak související ztráta přenášeného výkonu. Proudove ztráty by vznikaly pouze v případě, že by Vaše instalace nějak propouštěla/probíjela proud mezi vodiči ve stringu. Já mám při napětí na prázdno 420 V odpor mezi vodiči blížící se nekonečnu a tudíž jsou proudové ztráty neměřitelné. Nějaké malé proudové ztráty (v desítkách mA) by Vám mohly vzniknout na svodiči přepětí (ochrana proti přepětím způsobeným bleskovými výboji) pokud používáte starší typ svodiče přepětí. Já používám typ II s jiskřištěm v Y konfiguraci (tedy reaguje na stejné přepětí mezi PV + a PV -, mezi PV + a zemí a také mezi PV - a zemí) a ten má nulový klidový proud.
ludd píše:Zdravím,
plánuju malou FVE s měničem REVO VM II 5500 a 12ks panelů TD-450M-144HC
Panely budou zapojeny sério-paralelně, 2 stringy po 6 panelech.
Dle specifikace panelů tím dosáhnu Voc = 297V, což je v povoleném rozsahu pro regulátor.
Maximální proud je Impp = 20.88 A, u regulátoru je však psáno, že podporuje max proud z panelů do 20 A.
Myslíte, že to bude v praxi problém?
Systém bude zpočátku bez baterií.
Já jsem si vybudoval FVE s invertorem REVO II 5.5kW. Já mám teda FVE systém od začátku s baterií (začal jsem 5kW, později jsem se dostal na 33kW), ale to na MPPT v invertoru nemá vliv. Nejdříve jsem začínal s jedním invertorem, ke kterému jsem měl připojeny dva stringy s panely paralelně. Předpokládal jsem maximální proud v MPP bodu těsně pod 20A. Bohužel jsem experimentálně ověřil, že takto systém nelze provozovat. V mém případě naštěstí došlo pouze k odpálení ochranné pojistky PV vstupu na MPPT desce uvnitř invertoru a další součastky (IGBT, diody atd.) přežily bez újmy.

V návrhu nemůžete počítat se součtem Impp, ale s Isc (proud nakrátko) a ještě navýšeným pro letní teploty. Mám monokrystalické panely a ty mají negativní teplotní koeficient pro napětí naprázdno (tedy v zimě máte vyšší napětí z panelů a i v MPP bodu) a pozitivní teplotní koeficient pro proud nakrátko (tedy naopak v letních měsících po zahřátí panelů se proud zvyšuje a to také v MPP bodu). U mě konkrétně došlo k odpálení pojistky na MPPT desce uvnitř invertoru v situaci, kdy se na obloze pomalu posouvala protrhaná oblačnost. Nejdříve došlo k částečnému zakrytí části panelů a invertor se adaptoval tak, že vyhledal nový MPP bod (snížil napětí - tedy aktivoval bypass diody v panelech a efektivně navýšil generovaný výkon tím, že deaktivoval zakryté bloky panelů). Po nějakem čase, když se oblačnost posunula a odkryla celé stringy panelů došlo k navýšení generovaného proudu, protože MPP bod se posunul výše a při napětí pod aktuálním Umpp se zvyšuje proud směrem k Isc. MPPT algoritmus v tomto invertoru má zpoždění a než nalezne nový MPP bod, tak to chvíli trvá. Ostatně toto je normální a každý MPPT má nenulovou reakční dobu. Některé MPPT (např Victron) provádějí čas od času plný scan U-I křivky, aby bylo nalezeno globální optimum a nedošlo k uváznutí algoritmu v lokálním MPP maximu. U takových MPPT se zcela běžně pohybuje scan až do Isc.

Po té co jsem si invertor opravil, jsem si pořídil ještě jeden a nyní provozuji dva paralélní invertory (s jednofázovým výstupem). Na každém invertoru mám zapojen jeden string s bezpečným odstupem od 20A maxima. Výstupní výkon mám nyní 11 kW. Sekundární invertor v noci (a pokud zrovna generovaný výkon nepokryje ani provoz invertoru) automaticky vypínám. Spotřebu jednoho invertoru bez zátěže z baterie mám 1.7A při cca 52 V. I vypnutý REVO II invertor po aktivaci napětí na PV vstupu je schopen dobíjet baterie bez toho, aby generoval jakýkoliv výstup (spotřeba je pak menší a není vůbec z baterie - BUS se napájí pouze z PV a DC-DC měnič s buck konvertorem tedy nabíjení se spouští až pokud je dostatečný výkon PV). Pokud dojde k zatížení prvního invertoru na 30%, zapínám druhý invertor bez ohledu na nízký výkon PV. Přifázování druhehého invertoru od sepnutí tlačítka (spínám obovod tlačítka přes relé) je cca 20 sekund. Zátěž obou invertoru je pak s malou toleranci totožná (+- 1%).
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od brin »

Normální kvalitní MPPT regulátory typu Victron, Studer apod. zvládnou v podstatě libovolné přepanelování. Je třeba si uvědomit, že panely nejsou tvrdý zdroj a elektřinu vyrábí pouze v případě zatížení, takže pokud není MPPT špatně navrženo, tak nikdy nemůže dojít k překročení jeho maximálního proudu. Čínské regulátory často nemají vhodně navrženy algoritmy a tak se mohou samy hloupě odpálit, nicméně zničí je především napětí, proud by je zničil až v případě přehřátí a to ani v případě velké proudové špičky nenastane hned.
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od Kostěj »

brin píše:Normální kvalitní MPPT regulátory typu Victron, Studer apod. zvládnou v podstatě libovolné přepanelování. Je třeba si uvědomit, že panely nejsou tvrdý zdroj...
Tady bych byl opatrnější. MPPT regulátor by měl zvládnout odpojení a připojení panelů i v době největšího svitu, takže do kondenzátorů v měniči poteče zkratový proud panelů. A v cestě může být relátko (třeba pro odpojení při porušení izolačního stavu) a ten "přepanelovaný" proud ho klidně může "upéct". A takových součástek tam může být víc.
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od Soban »

Já mám u svého regulátoru od victronu 250/60 napsáno že přepanelování snese, ale zkratový proud z přepanelovaného pole nesmí být větší jak 35A (prostě na vstupu nesnese větší proud) což je 35*250=8750W což ten regulátor na výstupu stejně nedá u 12V baterky je psané 860W u 24V baterky 1720W u 36V 2580W a u 48V 3440W takže přepanelování má význam pouze na zimu kdy ty panely dávají méně.

Mám na to připojené 2kWp panelů a při 24V baterce z toho jsem max dostal 1686W předpokládám že je to tím že mám nastavené 27,60V místo 28.4V pro olovo.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od FRSO »

Kostěj píše:
brin píše:Normální kvalitní MPPT regulátory typu Victron, Studer apod. zvládnou v podstatě libovolné přepanelování. Je třeba si uvědomit, že panely nejsou tvrdý zdroj...
Tady bych byl opatrnější. MPPT regulátor by měl zvládnout odpojení a připojení panelů i v době největšího svitu, takže do kondenzátorů v měniči poteče zkratový proud panelů. A v cestě může být relátko (třeba pro odpojení při porušení izolačního stavu) a ten "přepanelovaný" proud ho klidně může "upéct". A takových součástek tam může být víc.
To jo, ale není důvod běžně odpojovat a připojovat panely při plném výkonu, victron se dá třeba vypnou nabíjení přes apku, nebo některé typy i přes remote svorky a odpojit panel až pak a není problém. Zkratový proud bych ale osobně respektoval, přepanelování pokud se nepřekročí ISC a napění in panelů, tak bych se nestrachoval. Měl jsem běžně na 12V systému Victron MPPT 100/30 panely 285Wp 2S2P, prostě přepanelované na horší počasi a v pohodě, regl si to ořízl na těch 420W.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
sisdale
Příspěvky: 271
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od sisdale »

Přepanelovávat zvládne každý MPPT regulátor, ale musíte se pohybovat v rámci specifikací. Tedy Uoc v zimě (v největších mrazech) nesmí přesáhnout specifikaci a Isc v létě (v nejvyšších teplotách) také nesmí přesáhnout specifikaci. FVE panely jsou velmi specifický zdroj, který při vyšším zatěžování (tj. snižování svorkového napětí) dává vyšší proud až do Isc.

U dotazovaného Revo II 5500 specifikace říká, že Uoc nesmí jít přes 500V a PV proud nesmí jít přes 20A. Tedy nevidím nic špatného na tom, že se odpálila 20A pojistka uvnitř regulátoru na PV vstupu, když byly připojeny 2 paralélní stringy panelů u nichž Impp bylo 20A. Při protrhané oblačnosti docházelo opakovaně k zakrývání a odkrývání části panelů a proudy stoupaly směrem k 25A a tak se ta 20A pojistka odpáliila, aby ochránila vnitřní prvky regulátoru. Vůbec to nijak nesouvisí s tím, že jde o zařízení vyrobené v Číně.

Tedy u Vámi zmiňovaného Victronu s max proudem 35A zkuste připojit stringy panelů tak, aby jste měli Impp 35A ve standardních 20 stupňových podmínkách a pak nám řekněte zda se Vám během ročního provozu regulátor neodpálil. Nevěřím, že Victron neobsahuje žádné komponenty jež by neměly původ v Číně.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Maximální proud ze solárů do regulátoru/měniče REVO VM I

Příspěvek od FRSO »

sisdale píše:Přepanelovávat zvládne každý MPPT regulátor, ale musíte se pohybovat v rámci specifikací. Tedy Uoc v zimě (v největších mrazech) nesmí přesáhnout specifikaci a Isc v létě (v nejvyšších teplotách) také nesmí přesáhnout specifikaci. FVE panely jsou velmi specifický zdroj, který při vyšším zatěžování (tj. snižování svorkového napětí) dává vyšší proud až do Isc.

U dotazovaného Revo II 5500 specifikace říká, že Uoc nesmí jít přes 500V a PV proud nesmí jít přes 20A. Tedy nevidím nic špatného na tom, že se odpálila 20A pojistka uvnitř regulátoru na PV vstupu, když byly připojeny 2 paralélní stringy panelů u nichž Impp bylo 20A. Při protrhané oblačnosti docházelo opakovaně k zakrývání a odkrývání části panelů a proudy stoupaly směrem k 25A a tak se ta 20A pojistka odpáliila, aby ochránila vnitřní prvky regulátoru. Vůbec to nijak nesouvisí s tím, že jde o zařízení vyrobené v Číně.

Tedy u Vámi zmiňovaného Victronu s max proudem 35A zkuste připojit stringy panelů tak, aby jste měli Impp 35A ve standardních 20 stupňových podmínkách a pak nám řekněte zda se Vám během ročního provozu regulátor neodpálil. Nevěřím, že Victron neobsahuje žádné komponenty jež by neměly původ v Číně.
I kdyby tam dal 3 stringy po 11A (4S3P, 5400Wp), tak bude na vstupu proud cca 20-25A, protože když najíždí MPPT, tak hledá bod pro nejvyšší výkon ale přitom to nabÍhá pozvolně nahoru, takže při plném výkonu MPPT 250/60-TR třeba 60V/60A to je cca 3600W při cca 180V z panelů, takže na vstupu bude proud cca těch 20A, zbytek zůstane na střeše.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek