Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv čer 30, 2022 2:29 am

Doplnění ostrovního systému o on-grid měnič

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...

Doplnění ostrovního systému o on-grid měnič

Příspěvekod Thoma_CPU » pát čer 17, 2022 10:48 am

Ahoj všem,

jsem vlastníkem Axper King II (5048MKX alias HV verze klasického kinga) + LifePo4 bateriové úložiště a na něj připojený jeden HV string 4,5kWp a řeším jedno dilema mám teď ještě nějaké panely které bych mohl připojit do systému ale nemám k tomu regulátory. Mám už nějak promyšlené rozšíření do budoucnosti ale na to nyní nejsou finance. Nicméně mám doma ještě on-grid střídač Huawei SUN2000-5KTL-L1 který mne svou kvalitou co se týká účinnosti a monitoringu provozu překvapil (samozřejmě je to on-grid takže bez baterky která je HV a drahá jako...nebo wattrouteru je to celkem k mizérie). Jde mi o to že mám celkem vysokou kontinuální spotřebu mražáky,UPSky,servery,vysílače,NASky a hromadu dalších nesmyslů v racku cca to dává 1,5-2kW. Takže bych to chtěl zapojit do toho ostrovu protože mám různé panely napětí a proudy nemám možnost to nějak rozumně nakombinovat na stávajícího kinga a ten Huawei má dva velmi slušné MPPT vstupy tak jsem ho chtěl využít.

Nyní řeším to zda je možné to takto zapojit nevím jak se bude chovat King když mu do zátěže připojím on-grid který primárně reguluje svoji výrobu pomocí výstupního napětí. Na Huawei bych nastavil režim bez přetoků (funguje díky rychlému snímání velice dobře dle mé zkušenosti) takže by v podstatě jen doplňoval výkon do spotřebičů - má dobrou účinnost a nemusel bych to hnát přes baterky a měnit napětí z panelů na nízké a potom zase na vysoké a střídat tím bych pošetřil i Kinga snad. Nakreslil jsem na to takové schéma zapojení tak bych byl rád kdyby jste mi napsali co si o tom myslíte :D

Cílové řešení je samozřejmě jiné systémové s novými MPPT trackery a 2xKing ale na to bohužel nyní nemám a nechci kupovat nějakou provizorku a pak to předělávat. Navíc leží mi tu panely a nevyužitý ongrid tak bych to chtěl nějak využít.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
Thoma_CPU

Re: Doplnění ostrovního systému o on-grid měnič

Příspěvekod Thoma_CPU » čtv čer 23, 2022 6:41 am

Nikdo z kolegů sluníčkářů neporadí nebo aspoň nenapíše že je to totální blbost ? No nezbude nic jiného než to vyzkoušet a udělat průkopníka :-D
?
Thoma_CPU

Příspěvekod youda » čtv čer 23, 2022 7:05 am

S Victronem by to fungovalo v pohode. Jak se zachova King MKX, ve chvili kdy mu do vstupu vleti spicka po odlehceni spotreby, na to nemam odpoved.

Jako uplna blbost to neni. Jo a zasada - nejakou zatez nechat i co nejbliz kingovi a pokud mozno ji nevypinat. Kdyby neco prolitlo, at se to ma kde spalit.

PS: u toho Victrona existuje popis zapojeni, k nalezeni jako "victron factor 1 rule". Tam dokonce ani nemusi byt limiter.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod rva » čtv čer 23, 2022 7:37 am

Kdysi a s menším gridfree měničem jsem to zkoušel: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=44&t=3067#p54254
rva

Zpět na Střídače, měniče napětí, invertory