Plochá střecha a panely FVE z hlediska zatížení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
estevez
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 15, 2022 2:07 pm

Plochá střecha a panely FVE z hlediska zatížení

Příspěvek od estevez »

Plánuji 1) rekonstruovat plochou střechu, a následně na ni 2) umístit panely FVE 1x2,1m (cca 22ks panelů), sklon 15st., systém upevnění - nosné konstrukce, které jsou přitíženy dlaždicemi na střešní hydroizolaci.

Plánovaná skladba ploché střechy bude mj. (uvádím jen tu vrchní část): 2x100mm PIR (odolností proti stlačení cca 120kPa) + Firestone EPDM folie.

Jedná se mi o to – vidíte v tom z dlouhodobého hlediska problém, tj. že by to mohlo nějak poškodit (stlačit) ty PIR desky? Nebo to v pohodě unese bez deformací? Chtěl jsem tam dát OSB desky, ale střechaři říkají, že to je zbytečné. Nebo napadá vás nějaké jiné řešení? Díky
Atman
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Plochá střecha a panely FTE z hlediska zatížení

Příspěvek od Atman »

120kPa je cca 1,2kg na cm2. To znamená že na to môžeš položiť bez rizika trvalej deformácie napríklad betónové kocky o hustote 2500kg až max 6000kg/m3 ľubovoľných rozmerov výšky minimálne 2 metre :D
Matematika a fyzika nepustí, keby si na tú strechu položil metrovú (1x1x1m) betónovú kocku, bude vyvodzovať tlak len cca 25 až 60kPa podľa použitého kameniva.
Takže pokiaľ to nebude bodové zaťaženie ale plošné, vôbec to nemusíš riešiť, to skôr samotnú konštrukciu a krokvy.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Plochá střecha a panely FVE z hlediska zatížení

Příspěvek od pekoz »

Ta střecha to unese v pohodě ale dal bych si pozor na jednu věc.
Ty zátěžové dlaždice nějak oddělit od EPDM ještě ochrannou vrstvou.
Protože pokud bude konstrukce z nějakého důvodu ve větru kmitat (takové mikrovibrace - není to vidět) a zároveň
bude na střechu působit tlak,mráz a vysoká teplota může dojít k tomu že dlažnice časem naruší i tu EPDM. Prostě prolezou.
Dělával jsem antény. Viděl jsem jak ležící pneumatika s betonem (jako patka) se takhle protlačila několikavrstvou krytinou až na dřevo (byly to 2+1 vrstvy + podklad té gumy - čtverec tlustého PVC). Nebylo to hned samozřejmě, přišlo se na to až začala kapat voda ze stropu.
Té folie by byla škoda.
estevez
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 15, 2022 2:07 pm

Re: Plochá střecha a panely FVE z hlediska zatížení

Příspěvek od estevez »

díky za reakce
@Atman: konstrukce střechy je v pohodě, jsou tam dutinové panely 225mm, původně se mělo stavět další patro
@pekoz: o něčem jsem uvažoval, původně teda o další /volně ložené vrstvě/ té EPDM, že bych udělal nějaké menší obdélníky, ale nevím, zda to něco řeší, když jsi psal, že jsi viděl protlačené přes několik vrstev. Kdybych tam dal nějaký extrudovaný polystyren, tak nevydrží UV. Když tam dám něco jiného, tak je problém s vodou.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Plochá střecha a panely FVE z hlediska zatížení

Příspěvek od pekoz »

Ta protlačená krytina byla nějaká klasika asfaltového typu.
Myslím že EPDM vydrží více. Určitě několik let v pohodě.
Ale zase nejde potom opravit hořákem a kusem asfaltu.
Nesmí na tom zůstat trvalá vrstva vody ?
Ten extrudovaný polystyren mě napadl také ale odolnost proti UV neznám.
Netřeba panikařit ale dát si pozor.
P.S.
Mimo téma
Jeden ze sousedů má EPDM po rekonstrukci na řadovce. No a protože v TV NOVA takhle jednou mezi informacema jak si stojí vlekaři povídali že jsou přetížené střechy sněhem a někde spadl LIDL, vyrazil na zamrzlou střechu.
S lopatou.
V únoru.
Opravdu tam ty díry jde udělat. Hodně děr....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek