Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv čer 30, 2022 12:10 am

Vhodný bojler pro FVE + PLYN + HDO(DS)

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace

Vhodný bojler pro FVE + PLYN + HDO(DS)

Příspěvekod BHMarten » ned čer 05, 2022 11:25 am

Zdravím, zajímá mě názor zkušených..
zatím jsem odkázán na ohřev vody plynem (nepřímotopný zásobník) a chystám se to změnit..
plánuji základní FVE, kde budu krmit solární elektřinou akvária (filtrace, topení) a zbytek půjde na ohřev TUV.
Jako ideální se mi jeví 200L bojler se dvěmi spirálami a smožností montáže dvou elektrických topných tělěs.. vysvětlím..
horní spirála pojede na ohřev plynem... čili mi bude ohřívat horních 100L vody... (nyní mám 120L), myslím že to bude vyhovující - nechci ohřívat celých 200L plynem.. i když tato možnost tu je, když se pošle voda z kotle přes obě spirály.

Dále spirála EL1 - by byla rozdělená - zapojena DS HDO a FVE a pak dolní spirála jen FVE. A představa je...
když nebude FVE ohřeju plynem nebo DS HDO jen horní polovinu. Když bude FVE tak horní topení nahřeje vršek třeba na 65°C a až dosáhne této teploty vypne se EL1 a zapne se dolní ohřev EL2 a začne se nahřívat celá 200L nádrž... tzn.. bude volná kapacita dalších 100L k využití přebytků. Nemusí se nahřát na max teplotu, ale i tak to bude předehřev pro horní část bojleru, co si o tom myslíte ? Nějaká doporučení ? Díky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
BHMarten

Re: Vhodný bojler pro FVE + PLYN + HDO(DS)

Příspěvekod kodl69 » ned čer 05, 2022 11:41 am

šetři si práci s přpínáním, a FVE zapoj jenom do té spodní. Voda se v boileru rozvrství, takže nemusíš mít strach, že bude celej boiler na 30°C a ty chceš min 40°C. Drobný vylepšení, který provozuju je to, že 10cm od horní hrany boileru mám příložný termostat, který odpíná ohřev z DS. Zůstane tak víc vody pro ohřev FVE, ostatně čidlo pro ohřev plynem je dobý mít taky co nejvejš. Jo a cirkulace je špatná věc, namíchá ti v boileru teplou se studenou, to už je lepší trochu vody vypustit než doteče teplá. To by ten vývod pro cirkulaci musel být hned u horního konce boileru a ještě udělaný opatření proti míchání vody. Ale kdo chce kam...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod BHMarten » ned čer 05, 2022 12:03 pm

Díky za reakci, cirkulaci tady sice mám udělanou, ale 15 let ji nepoužívám.. spíš mě napadlo využití té cirkulace v případě, že by byl v létě přebytek z FVE a nebylo to kam dávat ( ostrovní systém ), že by to oběhové čerpadlo prohnalo vodu trubkama v baráku přes bojler a zas by mohl dál dohřívat. Původně jsem chtěl k bojleru co mám ohřívaný plynem hodit do série další bojler ohřívaný FVE a propojit je, ale spíš uvažuji, že lepší varianta bude jeden kombi bojler. To co si neumím představit v praxi je právě to rozvrstvení různé teploty vody v bojleru. Ale našel jse někde od někoho stížnost, že má tento typ bojleru a nahřívá se mu jen horní polovina a tuto pro dotyčného negativní vlastnost já pro svůj projekt vidím jako přednost :) aktivní využívání horních 100L a v záloze dalších 100L na přebytky. V zimním období, kdy bude systém dodávat desetinu výkonu si říkám že bude lepší to posílat nahoru do EL1.
Jinak horní ohřev EL1 tam jsem plánoval spirálu 3F - a jednu fázi nechat na FVE. To řízení by dělal pak Wattrouter.
Kdybych chtěl jen ohřev a nic jiného,vydal bych se zřejmě cestou jedné spirály (spodní ) EL2 na DC napětí.
?
BHMarten

Příspěvekod BHMarten » ned čer 05, 2022 12:08 pm

Mimochodem nevíte někdo, zda se tady v ČR dají koupit bojlery TESY duo ???

co bojlery Galmet SGW ? má někdo zkušenost ?
?
BHMarten

Příspěvekod kodl69 » ned čer 05, 2022 8:06 pm

mám dzd okce ntrr sol 200l stojatej i s výměníky co potřebuješ ty, a rozvrstvení vody v téhle chvíli je 26°C dole, 44°C uprostřed a 56°C cca ve 3/4. Ohříval se jenom odspodu fototermikou. Už se dnes dost odebralo, ale pořád je tam víc než 100l vody teplejší než 40°C, což podle mě stačí.
Spirála na DC není dobrej nápad.
další level je řízená stratifikace, ale to podle mě není potřeba, na povrchu el. topného tělesa je teplota o dost vyšší než v objemu boileru, a ta teplejší voda jde poměrně rychle nahoru, a nestačí se moc smíchat s okolní studenou. Synovec kdysi dělal pro stavaře na diplomku přípravek s 20x DS18B20 po 10cm zalitý v nějakým silikonu, pro měření teplot uvnitř 200l boileru se záznamem, v některejch chvílích byl rozdíl teplot vrch spodek i víc než 60°C, to je zase daný tím, ja je udělanej vstup studené, u DZD má takovej klobouček, aby se to zbytečně nevířilo...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod BHMarten » ned čer 05, 2022 10:52 pm

super info. díky.
?
BHMarten

Příspěvekod Pawel » pon čer 06, 2022 9:37 am

Mám na to jiný názor, když je umístěné těleso dole tak se ohřívá celý obsah najednou a rozdíl teploty vody vzniká jen při odběru kdy je dolu dopouštěná studená voda. Při rozdílu teplot třeba nahoře 40st a dole 20st. a při zapnutém tělese se bude vždy nejdříve ohřívat ta 20st voda a po vyrovnání teploty na horních 40st bude teprve stoupat teplota na vrchu bojleru. Je dobré když se pořizuje nový bojler a uvažuje se o ohřevu FV tak koupit bojler kde se nechají osadit dvě tělesa jednu uprostřed a druhé dole, potom se rychleji dosahuje teploty vody která je použitelná v domácnosti. Už se o tom tady psalo mnohokrát.
?
Pawel

Příspěvekod BHMarten » pon čer 06, 2022 4:12 pm

no já to tak právě plánuju udělat.. hlavně bych chtěl to horní el.těleso aby se využívalo na DS HDO + FVE - aby se horní polovina bojleru jak já říkám aktivně využívala a voda byla připravena co nejdříve a přes DS to nechci ohřívat celé a i FV aby ohřála nejdříve vršek a další přebytky aby se poslaly na spodní těleso a pak se to nahřívalo celé.
moje představa o FVE je podobná jako jsem tu četl mnoho příběhů, zatím z hlediska počáteční investice jen FVE na bojler přes BEL na spirálu a pak se jednou uvidí co dál. je mi jasný, jak se do toho člověk pustí jen u TUV nezůstane.
?
BHMarten

Zpět na Boilery, ohřev TUV, vytápění, klimatizace