Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: čtv čer 30, 2022 12:20 am

Vytěžování ostrovní elektrárny

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.

Vytěžování ostrovní elektrárny

Příspěvekod bokser01 » pon kvě 23, 2022 9:37 pm

Jak řešíte vytěžování ostrovu?

Mám zatím tak že ráno začne výroba do cca 2 hodin se dobije baterka a jak vidím přepnutí do floatu tak zapnu bojler 1kw pomocí wifi relé... Je to ale nepohodlné a když přijdou mraky tak mi to pak tahá zbytečně z baterie větší proudy...

Bojlery mám doma 2 jeden tedy 1kw a druhý 2,2kw.

To jak to dělám teď mi značně nevyhovuje jelikož kolem toho musím běhat atd... Navíc ten druhý bojler nejde moc dobře krmit z FVE protože má větší odběr než výkon panelů FVE...

Rád bych tedy nějak "nabíjel" bojlery a nešahal na baterku. Viděl jsem něco typu greenbono atd ale absolutně netuším co je kolem toho potřeba.

Má představa je aby to umělo ráno při výrobě dobíjet baterii, jakmilem dosáhne určitého bodu, tak pouštět přebytek do bojleru č1 a č2 (nevím jestli by šlo posílat to do obou najednou. Nebo udělat tak aby to nabilo napřed jeden a pak druhý.. Jde mi o to že přicházím o dost energie... Protože když jsem v práci a krásně svítí nabije se baterie + zapnu bojler z práce přes apku... Jenže vyrobím pak denně v součtu cca 6-7kwh. Kdež to když jsem doma (třeba víkend) tak dokážu z elektrárny dostat i 12-14kwh. Což mě štve protože mi týdně uteče nevyužitých několik desítek kwh.

Pak další můj dotaz zní. když se zapne třeba pračka co udělá vytěžovák? Zareaguje a ubere výkon přebytků a podobně?

Co by jste doporučili?
2,4Kwp, 9,6Kwh olovouhlik, MUST 3KW 80A MPPT 24V
?
bokser01

Re: Vytěžování ostrovní elektrárny

Příspěvekod Soban » úte kvě 24, 2022 3:12 am

Napěťové relé na baterce a jak je baterka na xxV zapnout stykač k bojleru.
3,6kWp ::pv:: ((600Wp = 4x 150Wp 2S2P) + 500Wp + 500Wp + (2kWp = 4x 500Wp 4S)) | REVO VM3200-24, 3,2kW/24V | 7872Wh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah LiFePO4 | Zlaté Hory :home:
?
Soban

Příspěvekod bol-St » čtv kvě 26, 2022 8:25 am

Používám GrenBono Aku a funguje to velmi dobře. Potřebuješ k němu měření proudu do baterie a měření napětí baterie. Jakmile se zapne vetší spotřebič a začne to brát proud z baterie tak se vytěžování vypíná a SSR začne spínat až půjde zase proud do baterie. Mám kaskádu 3 stykačů a když je dost velký nadbytek tak vytěžujou všechny okruhy. Někdy se ale spíná jen 1 stykač a druhý okruh jede přes SSR relé, protože není dostatečné oslunění panelů, nebo vetší spotřeba v domě. Funguje to opravdu spolehlivě, ale musíš si to dobře nastavit, umí také omezit nabíjecí proud do baterie.
?
bol-St

Příspěvekod Pawel » čtv kvě 26, 2022 8:48 am

Co použít toto, bez grenba
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802vmY1G8
Odpojí bojler při větším odběru domácnosti třeba ta pračka.
A toto https://www.aliexpress.com/item/3295421 ... 1802vmY1G8
připne bojler až po dosažení určitého napětí na baterce. Řešení s cenou do tisíce.
?
Pawel

Zpět na Ostrovní elektrárny