Parlerni ohrev TUV spiralou+fototerminkou - HA automatizace

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
eMeF
Příspěvky: 6
Registrován: úte úno 15, 2022 12:52 am

Parlerni ohrev TUV spiralou+fototerminkou - HA automatizace

Příspěvek od eMeF »

Ahoj vsem,
Mam “hloupy” system pro ohrev TUV a chtel bych z nej udelat “chytry” ktery vyresi nejake neduhy stavajiciho reseni.

System se sklada z bojleru, ktery ohriva vodu pomoci elektricke topne spiraly a zaroven pomoci vymeniku s mediem, ktery se ohriva pomoci fototermiky.

Problem je v tom, ze oba zpusoby ohrevu funguji nezavisle pricemz fototerminka je pochopitelne preferovana. K nezadoucimu stavu dochazi ve dvou pripadech
- teplota vody klesne pod uroven, ktera je nastavena na termostatu spiraly a zacne ohrivat i kdyz ve stejnou chvili je dost energie z fototermiky
- teplota vody klesne pod uroven, ktera je nastavena na termostatu spiraly a zacne ohrivat v noci i kdyz v bojleru je dost teple vody pro ranni spotrebu a zaroven rano bude dost energie z fototermiky aby se voda dohrala na optimalni teplotu

Nabizi se jednoduse vypinat/prenastavovat termostat na spirale, nicmene pri spatnem pocasi je potreba termostat znovu prenastavit. Toto je to co bych chtel automatizovat.

Mam k dispozici home assistant s nasledujicimi entitami/zarizenimi pro automatizaci
- rele na vypinani/zapinani topne spiraly (Shelly plus 1PM - vypinani/spotreba)
- senzor na beh cerpadla z fototerminky (probiha ohrev) - (mereni odberu W na el.zasuvce cerpadla)
- predpoved vykonnosti fototerminky ve W s prihlednutim k umisteni, orientace a sklonu panelu (forecast.solar)

Zatim jsem byl nejvic spokojeny s automatickym vypinanim topne spiraly na napr 60 min pote co se spusti cerpadlo na fototermiku, ktere se zrovna dnes dopoledne spousti cca co 15min. Toto ale neresi nezadouci nocni ohrev spiralou viz vyse (dnes v noci to byly 3kWh), proto koketuji s predpovedi pocasi.

V prvni rade se zamyslim jestli to je spravna cesta a pripadne jestli neexistuje jiny scenar.

System jeste umim rozsirit o teplotni cidlo ve stredni casti bojleru na urovni topne spiraly.
Naopak v tuto chvili neumim vyuzit teplotni sondu na FT panelu a v dolni casti bojleru. Sondy tam jsou, ale pouziva je fototermika na spousteni cerpadla. A jestli chapu spravne tak rozdvojit a pouzit jednu teplotni sondu pro dve zarizeni nelze. Natahovat paralerni sondu minimalne pro mereni teploty na panelu je technicky nerealizovatelne. Mohl bych teoreticky umistit bezdratove cidlo na FT panel, ale nevim jestli se s nim spojim pres wifi.

Napada vas k tomu neco? Klidne mi to hodte na hlavu, ze kvuli par kWh to nema smysl, ale stejne bych to chtel dotahnout v duchu kdo si hraje nezlobi.

Dekuji,

Michal
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Parlerni ohrev TUV spiralou+fototerminkou - HA automatiz

Příspěvek od cipis »

Jestli se ráno nesprchuješ, tak tu elektrospirálu časovačem na noc vypni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Parlerni ohrev TUV spiralou+fototerminkou - HA automatiz

Příspěvek od kodl69 »

el. ohřev mám 9 měsíců v roce vypnutej. Je potřeba to řešit systémově:
1.) dostatečná velikost boileru.
2.) čidlo teploty pro el. ohřev na správným místě. U nástěnných boilerů je toto blízko dna, což je špatně. Můj stojatý OKCE má el. topnou spirálu někde v polovně výšky - trochu lepší, ale pořád ne dost dobrý.
Správný řešení je čidlo teploty 10cm od vrchu boileru. Stačí příložnej termostat, není nutnej ani termostat do jímky, jenom dobře zaizolovat proti ochlazování. Potom se el ohřev zapne, až klesne teplota nahoře v boileru, a vypne, když se ohřeje těch horních10cm na 45°C. Na vysprchování to stačí, a 2.5kW těleso to dohřívá skoro online, když je potřeba.
Ale tohle už píšu aspoň po desátý. Fyzika, to je to, co se nedá jenom tak obelstít a změnit pompocí nařízení vlády...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eMeF
Příspěvky: 6
Registrován: úte úno 15, 2022 12:52 am

Re: Parlerni ohrev TUV spiralou+fototerminkou - HA automatiz

Příspěvek od eMeF »

Dekuji za rady. Zkusim co pise kodl69, ale musim to trochu predelat. Novy model Shelly Plus 1PM (zatim) bohuzel nema rozsireni o teplotni sondu takze jsem objednal jeste starsi model a sondu. V bojleru mam jimku cca 10cm od vrchu takze bych mohl docilit stavu, ktery popisujes.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek