Opětovné formátování LiFePo

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Ahoj, je možné, že by se jeden článek z packu špatně naformátoval (byl na kraji). Dal by se celý pack opětovně formátovat? Znovu nabít na 3,65V a pak nechat ustálit?
Jeden ze 16 článků je výrazně mimo a degraduje celou baterii. Předem díky za radu.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od mihlit »

Záleží, co přesně se stalo. Pokud je to nově poskládaná baterie a nebyly články dobře vyrovnány, tak může být problém, pokud je v systému BMS co balancuje jen 100 mA, ta to jen tak nesrovná. Pokud je to krajní článek, zároveň může být problém ve špatném připojení vývodu s větším přechodovým odporem a pak tam vzniká větší úbytek. Já mám jinak třeba taky "vadný" článek v baterii, že v době kdy všechny mají 3.26, on má 3.29 a když by se ho BMS snažila srovnat uprostřed, tak ho ve výsledku jen rozhodí a když se při nabití dostanou k těm 3.4x V, tak tento by byl úplně mimo. Článek má jinak stejný vnitřní odpor i stejnou kapacitu jako ostatní. BMS musí být nastavena, aby balancovala až při vyšším napětí, ne že "balancuje jen malým proudem, tak ať balancuje furt/dřív, ať to vůbec stihne". To jsou možnosti, co by mohlo být špatně. Pokud je to ale přes půl roku bez problému běžící baterie a teď ten článek začal zlobit, tak pokud není problém s terminálem, tak tam nic moc nepomůže.
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Díky za ospověď, je to úplně nová baterie a do 3,9 drží vše cca stejně, ale pak se 16. článek rozjede jak píšeš mimo. Mám tam i active balancing, ale ani ten nestačí. Otázka zní, můžu formátovat všechny články ještě jednou? A může to vůbec pomoct? Zkusím ještě ten přechoďák, ale moc na to nesázím.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od rva »

Já bych opětovné formátování nedělal - je to spousta práce. Pokud na článku při nabitém stavu utíká napětí nahoru, připojil bych na něj výkonový odpor a část energie bych mu odebíral tak dlouho, až by se srovnal s ostatními.
Pokud bych toto musel u daného článku dělat častěji, hledal bych chybu třeba v balancování. A samozřejmě - pokud dobíjím do vysokého napětí, tak jeden článek začne vždy ujíždět. Proto dobíjím do 54V.
Od doby, co mám BMS s balancováním 1A a baterii provozuji v podstatě tak, že se k jejímu vybití nedostávám, se během dvou týdnů články srovnaly.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od mihlit »

Máš to aktivní balancování nastaveno od jakého napětí? Balancer balancuje jakým proudem? Článek oproti ostatním ujede nahoru nebo dolu?
To úvodní formátování je jen takový název. Nemusíš to vysloveně rozebírat a přepojovat paralelně. Je to jen nejrychlejší metoda, když jsou články hodně nevyrovnané. Pokud máš rozumný balancer, s dostatečným proudem, tak jen baterii nabij tak, aby bylo na všech článcích 3.65 a srovnat to balancerem. Pokud je rozdíl velký, tak asi nebude úplně stíhat, tak napětí zvedej postupně v několika krocích. Až to bude srovnáno, tak je dobré u některých BMS ke konci snížit balanční proud, protože třeba JK BMS u baterie s nižší kapacitou a balancování 2A leje proud tam a hned zpátky, protože článek se po odsátí nestihne zotavit, než ho vyhodnotí jako nízký. Pak můžeš zkusit na alespoň dva tři dny baterii vypnout (včetně odpojení balančního konektoru z BMS) a pak přeměřit napětí na článcích, jestli nějaký netrpí samovybíjením
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Čánek se rozjíždí vždy nahoru. Od 3,4V kdy byl rozdíl jen pár tisícin je během chvíle rozdíl desetina a napětí nejnižšího 3,37 a 16 je 4,47. ostatní jsou do 7 tisícin. Uberu nabíjení na 54V. Když jsou kolem 3,2 - 3,8 jsou srvnány v řádu tisícin. Zkusím 54,1 boolk a float na 54. Uvidíme. Díky. Samovybíjení se asi neděje, protože to při nižšších napětích docela drží.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od mihlit »

No pokud ujíždí nahoru, tak se tváří jako s nižší kapacitou - nabitý dřív, proto do toho koncového kolene stoupajícího napětí se dostane dřív.
Jak máš nastaveno to balancování, při jakém napětí začíná a jakým proudem?
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Balancer je nějaká čína z Aliexpressu. Je to QP1710-A. Bohužel než jsem stačil koupit balancery od"Mandy" tak byly objednávky z fora pozastaveny. Ty fungují spolehlivě,ale stejně by to asi nesrovnaly. Pak tam jsou ještě omezovače s výkonovými odpory na cca 1A. A ten už začíná pomalu zabírat, ale taky to nesrovná. 16. článek má určitě niižší kapacitu. Je otázka, jestli by jí nezvedlo nabití na 3,65 a pak to srovnat s ostatními?
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od PetrDubi »

Hel fakt píšeš, že nabíjíš LiFePo články na 3,8V nebo 3,9V?
Za prvé tím ty články ničíš a za chvíli bude po nich a za druhé čím výš stoupá napetí nad 3,45V na článek, tím víc se jednotlivé články napěťově rozjíždí - při vybíjení se při poklesu napětí začnou zase srovnávat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Omlouvám se, chyba v místech. Já už jsem z zěch desetin a setin úplně mimo. Napětí je 3,38. Teď třeba je nejvyšší 3,467 a nejnižšší 3,37. To je skoro desetina V.
Všechny 1-15 jsou do 3 tisícin a 16. je 3,467. Proto mě to dráždí a potřeboval bych ten 16 srovnat k těm ostatním. A napadlo mě formátování.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od mihlit »

Jo, já pochopil, že je to překlep, když je tam bulk 54.1 V

Nějaký odkaz na ten balancer máš? Je nastavitelný, aby nebalancoval celou dobu? Pod tím názvem jsem nic nenašel.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od PetrDubi »

Pravdou je, že pokud má ten článek nižší kapacitu než ostatní, tak při tom výkonu co tam máš není žádný rozumný balancér schopný ten proud na posledním článku vybalancovat (třeba desítky ampér).

Bylo by dobrý popsat, co to je vůbec za baterii (kapacita a způsob zapojení článků).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

Ten balancer to nesrovná. Nabíjení jsem omezil na 30A. Jsou to 280Ah články z číny. Používáme je v práci, ale jen 40Ah a není s nima problém. Je jich 16S. Druhých 16S od Mivy energy ještě nedorazilo. Tady je odkaz na balancer: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802R6J5tS
Prostě mi ten 16. článek kazí baterii a to mě štve. Jinak bych z toho dostal mnohem více za podobných podmínek. Nejde mi o to honit to do maxima, ale rozumně to využívat.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od mihlit »

Já si říkal, že nejspíš používáš něco takového. Tak ten balancer odpoj, dej na něj nálepku nedotýkat se a zakopej hodně hluboko :D

Je to typ QUCC podobný jednomu Heltecu, které mají papírově skvělé parametry a velký balanční proud. Problém ale je, když se podíváš na křivku napětí vs SoC u LiFePO4, tak je ve většině plochá, plus se může stát, že nějaký článek ji má o chlup výše a jiný o chlup níže. Pak se stane to, že článek s 30 % může mít vyšší napětí než článek se 70 % a balancer furt přelévá a přelévá... skutečý rozdíl se ale objeví až to projde tím závěrečným kolenem grafu, kde napětí hodně stoupá. Tyhle výkonné balancery ale nejdou vypnout, ani nastavit, takže balancují i v té ploché části křivky. Stručně, balancer, který nejde nastavit, aby začal balancovat až třeba od 3.40 V tak je úplně k prdu a naopak baterku totálně rozhodí.

Pokud máš jiný nastavitelný balancer, tak použij jiný. Pokud máš k balanceru zapojenou i BMS, tak jen nabij baterii, srovnej napětí nahoře a pak balancer odpoj. Pokud jiný balancer/BMS nemáš a nemáš ani nějakou oblíbenou značku, můžeš z aliexpresu objednat třeba JK BMS. Balancuje až 2A, což vrchovatě stačí, dá se nastavit a nestojí až tak moc.

Neznamená to, že ten problém je způsoben jen tímto a vše se tím vyřeší, ale tenhle balancer určitě nepomáhá. Jak jsem psal výše, tak mám taky jeden článek, který má tu plochou křivku o kousek níž a když zapnu balancer i na tu plochou část křivky, tak pak ten článek ke konci nabíjení vypadá jak na vyhození, přestože mu nic není.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od pezizka »

Aktivní "pumpy" jsou u LFP dobré jen na to, že pokud přestane odběr z AKU (např. při 3,0V nejslabšího článku) tak srovnají napětí řekněme na 3.10V a při marginálních odběrech (např. měření, BMS a spol.) nebude ten nejslabší dále týrán nízkým napětím. Při horní rozumné hranici (u mne 3,40V) jsou prakticky na nic. Těch pár desítek v lepším případě stovek mA je k ničemu. Nahoře jedině dostatečně výkonný palič. Tedy alespoň 10A. Souhlas s tím, že je patrně kapacitně nejslabší. Jestli je nabitý víc jak ostatní, bude to pěkně čitelné pokud se při vybíjení půjde pod 3,20 - 15V. Pokud by to tak bylo, tak jak bylo již napsáno, článek podusit další zátěží. Pokud je "pouze" kapacitně nejslabší tak vidím jako řešení paralelně k němu "přišít" další článek o malé kapacitě.
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od Honza_H »

FVE2v2.png
Tak pánové díky za nasměrování. Upravil jsem horní napětí na 54V a je to vcelku srovnané.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opětovné formátování LiFePo

Příspěvek od PetrDubi »

Ono je možné, že až udělají pár desítek cyklů, tak budeš moct začít pomalu to horní napětí začít zvedat, protože někdy to ze začátku takhle blbne a po nějaké době si to sedne. Až to bude mít pár desítek cyklů za sebou, tak zkus to napětí zvednout třeba 44,2 a pokud to bude v pořádku, tak zase po nějaké době zvednout o nějakou desetinu. Ale nad 3,45V na článek (55,2V) bych asi nešel.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek