Vzdálenost panelů od střechy

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Odpovědět
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

Chtěl bych poprosit o radu jaká je optimální vzdálenost panelů od střechy. Někdo říká více kvůli chlazení a někdo že co nejméně kvůli podfukům, tak jsem z toho jelen. Děkuji.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od PetrDubi »

Kvůli chlazení je lepší více a kvůli podfukům zase méně, takže výsledek bude vždycky nějaký kompromis ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

:D :D
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

No a mě právě zajímá to kompromisní číslo. ;)
Ještě dodám, že mám střechu z hliníkové vlnitého plechu a ten se docela dokáže nahřát. Vyplatí se případně dát tam větrák spínaný podle teploty nebo tu trošku co se vyrobí navíc díky nižší teplotě zase sežere větrák? Zkoušel to někdo nebo je to blbost? Kdyby to bylo šulnul, možná by se aspoň zvýšila životnost panelů.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
glottis
Příspěvky: 1913
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od glottis »

Paulob píše:No a mě právě zajímá to kompromisní číslo. ;)
Ještě dodám, že mám střechu z hliníkové vlnitého plechu a ten se docela dokáže nahřát. Vyplatí se případně dát tam větrák spínaný podle teploty nebo tu trošku co se vyrobí navíc díky nižší teplotě zase sežere větrák? Zkoušel to někdo nebo je to blbost? Kdyby to bylo šulnul, možná by se aspoň zvýšila životnost panelů.
je to blbost. Pod panelama se ti plech nenahreje a chladit panely je taky kravina. Jestli k necemu potrebujes vykon, ktery bys ztratil jejich ohratim tak si jich dej vic :)

U taskove strechy spravna vzdalenost je takova, aby stacili stresni haky tak jak jsou :D Pak je to na milimetr presne
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od PetrDubi »

Ono záleží i jak fouká v tvojí oblasti, jak daleko od sebe máš držáky, jaké jsou ty držáky a jak jsou přidělaný ke střeše a podobně.
Já mám kombi šrouby M10x250 mm a mám je zašroubované tak, že ten držák profilu je 10 cm nad střechou, rozteč držáků cca. 90 cm a kotvené do krokví a k tomu klasickej profil, takže panel je cca 11-14 cm nad střechou. Krytina plech od Satjamu, imitace tašek, barva cihlová, sklon 38°. Pod panelama je plech prakticky studený (maximálně o pár stupňů oproti okolnímu vzduchu). Montované letos, už byl i pěknej fučák a zatím v pohodě.

Jinak mám ještě na střeše 3 termický kolektory (deskový, ne trubice), spodek cca 10cm a vršek cca. 50 cm nad střechou už 10 let a přestože tu kolikrát fakt pěkně fouká a všechno lítá, tak zatím v pohodě. Tyhle panely jsou orientovaný proti převládajícím větrům.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od kybos »

Paulob píše:Chtěl bych poprosit o radu jaká je optimální vzdálenost panelů od střechy. Někdo říká více kvůli chlazení a někdo že co nejméně kvůli podfukům, tak jsem z toho jelen. Děkuji.
K tomu je vhodné si přečíst montážní pokyny výrobce panelů. Výrobce mých panelů doporučuje vzdálenost od krytiny půl stopy (cca 15 cm).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Reputace: 14
Bydliště: Polnička

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Honzík »

To je jednoduché , přece podle háků! Když dáš stavitelné, tak můžeš tu výšku trochu poladit přímo hákem, když pevné, tak to ladíš podložkami na krokvých....
Pardon, teď vidím , že máš plech, takže to nastavíš přímo na kombišroubu , panel cca 12-15 cm od střechy...
Krásně to funguje, je to pevné, chladí se to přirozeně foukajícím a proudícím vzduchem...
Větrák je .... totální blbost !
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

Jj budu dávat kombišrouby, mám objednáno 250mm( předpokládám že vrut vs šroub je půl napůl :) ) , vzdálenost od sebe podle krokví, cca 1m.
Panely jsou dlouhé 2m takže chytat budu na 3 profily, ikdyz výrobce píše 2, mám rád jistotu.
V každém případě číslo již bylo napsáno. 150mm takže to dám tak. Díky.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od PetrDubi »

Já jsem je objednával na www.fve-mp.cz (protože byl jako komplet levnější, než jinde po částech) a ty mají asi třetinu vrut a většina zbytku je závit (na konci je ještě několik cm stopka na klíč nebo vrtačku pro zašroubování). Ono když odečteš stopku, v mém případě latě a kontralatě a zavrtáš vrut celý do krokve, tak ti zbyde nad střechou to, co jsem ti psal, že tam mám..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

Přesně z tamo mám objednáno i já. :)
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm
Reputace: 7

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od ok2vuv »

Dovoluji si přidat mou zkušenost. Mám instalaci z roku 2012 s orientací východ-západ a sklonem 45°. Střídač umí měřit i teplotu pomocí PT1000, tak jsem doplnil s přilepil ze spodní strany vždy jednoho panelu z východu a ze západu.
Naměřil jsem nejvyšší teplotu 59°C.
Vzdálenost spodní strany panelu od střechy je 22cm. Na jedné straně je 7x2 panelů 2mx1m jako celek. Zatím to vítr neodnesl...
Pro novou instalaci na plechovou střechu Satjam Bond Exclusive - imitace tašky - mám vymyšleny kombišrouby 300mm. Cca 150mm do střechy přes přeložení plechů, lať, desky do trámu. Zbývajících 150mm nad střechu mínus stopka, matka, 5mm výložník plus 40mm profil + 35mm panel - to je výška plochy panelu.
Vzhledem k orientaci a rozdělení do samostatných vstupů jsem udělal pokus za parného léta. Obě strany osvětleny shodně v mé pravé poledne. Jedná strana postříkána hadicí vodou za studny - výsledek - výroba o cca 20% vyšší než na neochlazované straně.
Nevýhoda - energie nutná na ochlazování tekoucí vodou může být vyšší než přínos. Neplatí pro samospád v horách.
Nevýhoda 2 - "Vodní kámen to je prevít, ten vám sežral pračku", v našem případě pokryl panely...
Jinak veškerý materiál nakupuji v Polsku na allegro.pl. Mám to na hranice 30km a do Inpost Paczkomatu mi to dovezou zadarmo z celého Polska většinou do druhého dne. Ceny nižší než polovina zdejších a kvalita někdy i lepší... Velký výběr a dostupnost.

Ps: teď jsem si uvědomil, že FVE z roku 2012 může zde být bráno jako "sprosté slovo", takže nespecifikuji zda je dotační nebo bezdotační. Muže být to i to.

Radek
glottis
Příspěvky: 1913
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od glottis »

ok2vuv píše:Dovoluji si přidat mou zkušenost. Mám instalaci z roku 2012 s orientací východ-západ a sklonem 45°. Střídač umí měřit i teplotu pomocí PT1000, tak jsem doplnil s přilepil ze spodní strany vždy jednoho panelu z východu a ze západu.
Naměřil jsem nejvyšší teplotu 59°C.
Vzdálenost spodní strany panelu od střechy je 22cm. Na jedné straně je 7x2 panelů 2mx1m jako celek. Zatím to vítr neodnesl...
Pro novou instalaci na plechovou střechu Satjam Bond Exclusive - imitace tašky - mám vymyšleny kombišrouby 300mm. Cca 150mm do střechy přes přeložení plechů, lať, desky do trámu. Zbývajících 150mm nad střechu mínus stopka, matka, 5mm výložník plus 40mm profil + 35mm panel - to je výška plochy panelu.
Vzhledem k orientaci a rozdělení do samostatných vstupů jsem udělal pokus za parného léta. Obě strany osvětleny shodně v mé pravé poledne. Jedná strana postříkána hadicí vodou za studny - výsledek - výroba o cca 20% vyšší než na neochlazované straně.
Nevýhoda - energie nutná na ochlazování tekoucí vodou může být vyšší než přínos. Neplatí pro samospád v horách.
Nevýhoda 2 - "Vodní kámen to je prevít, ten vám sežral pračku", v našem případě pokryl panely...
Jinak veškerý materiál nakupuji v Polsku na allegro.pl. Mám to na hranice 30km a do Inpost Paczkomatu mi to dovezou zadarmo z celého Polska většinou do druhého dne. Ceny nižší než polovina zdejších a kvalita někdy i lepší... Velký výběr a dostupnost.

Ps: teď jsem si uvědomil, že FVE z roku 2012 může zde být bráno jako "sprosté slovo", takže nespecifikuji zda je dotační nebo bezdotační. Muže být to i to.

Radek
cekal jsem, ze jste zkusil pokus adal panel 10 a 30 cm nad strechu jeslit bude rozdil v teplote :)

Porad si myslim, ze by bylo jedno, ikdyz by ty panely na strese primo lezeli. Panel sam je tak tenky, ze ke snizeni teploty mu bude stacit ofuk vetrem z osvetlene strany. A pokud nebude foukat, nebude se chladit ani ze shora ani ze spoda. To by musel ten panel stat na kolmo. To mi pripomelo, ze jsem tu na foru videl fotky victron mppt na zdi, kde nebyl victron vyvodama dolu ale do strany. Asi aby se tak hezky nechladil :)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od kodl69 »

Nemám nic změřený, ale myslím si, že přiměřená vzdálenost panelu od střechy způsováí v úzké mezeře komínový efekt, hlavně, když je těch panelů víc nad sebou. Otázka je, jak takovej komín funguje, když mu zavazí profily, rámy panelů a mezery mezi panelama tam zanáší falešnej vzduch... V takovým komíně bych topit nechtěl :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

PetrDubi píše:Já jsem je objednával na http://www.fve-mp.cz (protože byl jako komplet levnější, než jinde po částech) a ty mají asi třetinu vrut a většina zbytku je závit (na konci je ještě několik cm stopka na klíč nebo vrtačku pro zašroubování). Ono když odečteš stopku, v mém případě latě a kontralatě a zavrtáš vrut celý do krokve, tak ti zbyde nad střechou to, co jsem ti psal, že tam mám..
Tak dnes šrouby dorazili a jsem z toho smutný, vrut má jen 70mm, což mi přijde docela málo, tak uvidím jak to bude držet.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

Tak profily už jsou na střeše, zítra proběhne seřízení a na závity dám měděnou vazelínu, dle kolegy co dělá hydrauliku je to nejvíc osvědčená věc, lepší než ty speciální pasty. A teď zní otázka, mám už nasadit i panely když ještě nemám připravenou další infrastrukturu nebo budou zbytečně degradovat? A nebo mám počkat a dát je na střechu až budu mít zbytek.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
eman
Příspěvky: 819
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 80
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od eman »

U té měděné vazelíny pozor, poslední dobou se z ní stává doslova zázračné mazivo. Kdekdo jí patlá na kde co. Řešil jsem to teď u brzd, kde jí výrobci zakazují, což ale nebrání všem kutilům jí tam patlat. Ikdyž se dá za mnohem menší peníze koupit značkové mazivo přímo na brzdovou hydraliku.
cipis
Příspěvky: 4211
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od cipis »

Lepsi nez vazeliny je momentovy klic a utahnout to na pozadovanych tusim 12Nm. Drtiva vetsina lidi to utahne na mnohem vic a pak se divi. Nekteri i na krev.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Reputace: 14
Bydliště: Polnička

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Honzík »

Ano, za mě bez vazelíny, a citlivě řádně dotáhnout....
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vzdálenost panelů od střechy

Příspěvek od Paulob »

Ano, nakonec jsem to dal jen na jeden šroub a už se mi s tím nechtělo pytlat tak jsem zbytek dal bez. :) Stejně nemám v plánu to někdy sundávat, a když tak flexa.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek