Bojler s digitální tetmostatem

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Soban »

Panel je to nejlevnější a osadil bych to maximem, když elektřina zůstane můžeš tím napájet jiné věci.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Pawel »

Když už jste smířený s výměnou tělesa tak tam dáte toto https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ItemIdx=26
2kW má na napětí 200V co může být výhoda při špatný světelných podmínkách. A druhá spirála je 1,5kW na 230V co naprosto stačí. Musíte hledat na Nadetě jen je podmínka těleso může mít max, 6 článků, ověřeno u výrobce.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od fugas »

Mart píše:
fugas píše:https://www.obchod-vtp.cz/drazice-tpk-2 ... e5EALw_wcB

To půlené těleso jsem měl taky. Ale tentokrát už půjdu do dvou šachet.
Záleží jaký máš bojler, pro můj OKCE 160 nelze použít. Uvedená příruba má větší průměr.
Pokud půjdu do dvou šachet (tzn. dvou těles), tak musím koupit přírubu pro OKCE 160 2/2.
Aha. Píšou tam 100 - 500. Myslel jsem že díru mají tedy stejnou. Já používám dvoustovák. Tak to ještě prověřím. Loni mi příruba na Vánoce prohnila a mazal jsem ji shánět. V prodejně byl nakupovat nějaký instalatér a ten říká ať nic nekupuji a jedu za ním. Sahnul doma do regálu a dal mi použitou. Ani se neptal co mám konkrétně za nádobu. Stačilo jen Dražice. To mě utvrdilo v domnění, že je to všechno shodné. Nakonec proč taky ne. Takže se do toho budu muset víc ponořit abych nesplakal nad výdělkem.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Pawel píše:Když už jste smířený s výměnou tělesa tak tam dáte toto https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ItemIdx=26
2kW má na napětí 200V co může být výhoda při špatný světelných podmínkách. A druhá spirála je 1,5kW na 230V co naprosto stačí. Musíte hledat na Nadetě jen je podmínka těleso může mít max, 6 článků, ověřeno u výrobce.
No a kolik těch panelů na těch 200v to by jich muselo být tak 6ks že?
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Pawel »

Součet napětí panelů by mělo být vyšší než 200V ale jestli nejsou vyloženě problémy s penězi tak bych tam dal 8 kousků. Prodlouží se tím použití na jaře a podzim.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Tak nějak jsem vybíral panely.Co tyto vymluvíte mi je.
https://www.getrading.eu/solarni-panely ... 75m-p.html
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od sitra »

s LONGI chybu neuděláš :-)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Reputace: 13
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

fugas píše:
Aha. Píšou tam 100 - 500. Myslel jsem že díru mají tedy stejnou. Já používám dvoustovák. Tak to ještě prověřím. Loni mi příruba na Vánoce prohnila a mazal jsem ji shánět. V prodejně byl nakupovat nějaký instalatér a ten říká ať nic nekupuji a jedu za ním. Sahnul doma do regálu a dal mi použitou. Ani se neptal co mám konkrétně za nádobu. Stačilo jen Dražice. To mě utvrdilo v domnění, že je to všechno shodné. Nakonec proč taky ne. Takže se do toho budu muset víc ponořit abych nesplakal nad výdělkem.
Možná bych začal na nějakém místním kovošrotu. U nás mají hromadu vyhozených bojlerů a tak není problém si nějaké těleso vymontovat.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Soban píše:Panel je to nejlevnější a osadil bych to maximem, když elektřina zůstane můžeš tím napájet jiné věci.
Ještě se zeptám zkušených.Pokud by byl bojler nahřátý,dejme tomu za dopoledne,jak bych mohl využít kapacitu panelů dále.V místnosti kde je bojler máme umístěnou i pračku se sušičkou.Ale určitě bych nešel do baterek.Spíš jak potom zužitkovat nadbytek elektřiny v případě že momentálně svítí.Co bych potřeboval dokoupit,a jak by to bylo finančně náročné,abych mohl třeba tou pračkou či sušičkou jet na slunce,ale zase když se to napojí na síť,aby tam nebyly přetoky.Asi to nebude tak jednoduché jak si člověk představuje, ale spíš teď přemýšlím lehce do budoucna,že když už to budu dělat,tak už i v té první fázi by se s tím dalo počítat a udělat i třeba něco jinak. Jestli když teď budu kupovat ten regulátor a předělávat topnou patronu, tak pokud bych dále chtěl zužitkovat ty přebytky, tak jestli třeba ten regulátor nebude nahrazen něčím jiným a já ho pak měl na nic.Podotýkám že těmto věcem nerozumím a pro se ptám.Předem díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od fugas »

Nejlevnější cesta je v tom případě rozhodně myčku plnit tou teplou vodou a používat v době kdy svítí. Pračku pokud to umožňuje, při praní na vyšší teploty taky.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Jojo o tom jsem přemýšlel.Tady jsem myslel spíš to převést elektřinu přímo do zásuvky třeba k sušičce, ale to se dostáváme asi někde úplně jinam.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od fugas »

No existují GTI , což je malý měnič, který se sfazuje se sítí a dodává do spotřebiče podle svého výkonu. Ale pokud spotřebič nenahřiva, má příkon ve stovkách W a znamenali by to pretoky do sítě. Takže to asi určitě ne.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

No to je jasné zůstanu u té vody.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od mmv »

kuncarladislav píše:
Pawel píše:Snížením výkonu tělesa a ubrání panelů na 4 se sníží i použitelnost ohřevu dnů v roce.
No jo ale já tam dvě tělesa nedostanu.A 8 ks panelů na 1000w není zbytečně moc?co byste teda poradili jak to zkombinovat aby taky byla nějaká rozumná návratnost.
Mám v OKC180, v nadetě vyrobenou dvou spirálu 2000W/230V + 700W/60V , je to řešení ještě z dob modráska kdy mi přišlo hloupé DC konvertovat na AC a krmit s tím boiler, takže boiler doplněn druhým pracovním termostatem a druhým havarijním termostatem se sériovým zapojením obou kontaktů (třeba to jenom uhoří ;) ), pracovní termostat rozepíná relé ABB B6-30-10 v zapojení 2+1 jištěné dvoupólovým DC jističem 16A a u boileru ještě pro jistotu dvojitý odpínač OPV10 /16A. základní logiku ovládání zajišťuje napěťové relé HUL které spíná při 55V a odpíná při 51V a hlavní spínání zajišťuje EPEVER kdy je nastaveno sepnutí v 10:00 a odepnutí v 17:30
Vše zatím maká jak má
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

mmv píše:
kuncarladislav píše:
Pawel píše:Snížením výkonu tělesa a ubrání panelů na 4 se sníží i použitelnost ohřevu dnů v roce.
No jo ale já tam dvě tělesa nedostanu.A 8 ks panelů na 1000w není zbytečně moc?co byste teda poradili jak to zkombinovat aby taky byla nějaká rozumná návratnost.
Mám v OKC180, v nadetě vyrobenou dvou spirálu 2000W/230V + 700W/60V , je to řešení ještě z dob modráska kdy mi přišlo hloupé DC konvertovat na AC a krmit s tím boiler, takže boiler doplněn druhým pracovním termostatem a druhým havarijním termostatem se sériovým zapojením obou kontaktů (třeba to jenom uhoří ;) ), pracovní termostat rozepíná relé ABB B6-30-10 v zapojení 2+1 jištěné dvoupólovým DC jističem 16A a u boileru ještě pro jistotu dvojitý odpínač OPV10 /16A. základní logiku ovládání zajišťuje napěťové relé HUL které spíná při 55V a odpíná při 51V a hlavní spínání zajišťuje EPEVER kdy je nastaveno sepnutí v 10:00 a odepnutí v 17:30
Vše zatím maká jak má
Takže toto vše jste tam měl plus ještě regulátor nebo ten tam v tomto případě nemusí být.Omlouvám se za hloupé dotazy, ale nejsem v oboru elektro kovaný.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od mmv »

boiler není jako prioritní spotřebič, toto celé funguje spíš jako vytěžovač, takže je to kompletní (polo)ostrovní elektrárna > panely>regulátor>baterie>měnič, nicméně s minimální baterií a regulátorem by toto jako DC rozvod mohlo fungovat i bez DC/AC měniče a epever se 4mi panely (450Wp) by ten boiler za slunečného počasí v pohodě nahřály i bez měniče.
Ještě znovu podotýkám, systém boileru je pozůstatek k původnímu modrásku, teď už bych uvažoval o výměně příruby boileru se dvěma jímkami, případně se třemi spirálami na jednom keramickém tělese, ale takto to nějak funguje a nemyslím si, že bych to v dohledné době předělával ;)
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
dejv111
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:37 pm
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od dejv111 »

kuncarladislav píše:Zdravím všechny.Chtěl bych pomocí ftv panelů a regulátoru ohřev tuv.Mám však dražický bojler s digitálním termostatem ale to prej nebude právě kvůli tomuto termostatu fungovat.Poradíte někdo co s tím abych nemusel kupovat nový bojler.Nešlo by nějak vyřadit elektronický termostat a nahradit ho mechanickým.Máte s tím někdo zkušenosti?Díky za postřehy.
K původnímu dotazu... Na napájení digitálního termostatu by šlo normálně přivést napětí z DS a topné těleso napájet z FV s MPPT. Pokud je zde digitální termostat, bude topné těleso spínáno přes relé, je tak?
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Jojo relé tam bude

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek