Bojler s digitální tetmostatem

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

Spirála je spirála, kus drátu namotaného na keramice.
Termostat je termostat, spínací prvek, který si zapojíš, jak budeš potřebovat.
Já si koupil ty, co pasují přímo do bojleru, protože tam byla příprava na druhý (vybrání na druhý knoflík, prolisy na upevnění atd.).

Případně, ať neřešíš přednosti spotřebičů jinak, tak si ten termostat kup přepínací, abys po nahřátí bojleru přepnul měnič na další zátěž (patronu v žebříku, ty infráky, ...).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

No momentálně mám bohužel bojler jen100l to proto že máme sazbu d45d takže 20h levné el.Panelů jsem plánoval 8ks po 365wp a regulátor od belu.Ale klidně mi řekněte že se to nevyplatí zlobit se nebudu.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

Nemusíš kupovat těleso se dvěma spirálama 1kW/1kW, kde jsou obě na 230 V.
Můžeš si nechat vyrobit zakázkové těleso, kde si sám určíš, jaké tam budou spirály.
Třeba na Nadetě jsem viděl těleso 2000W/230V + 1200W/130V za 1400,-Kč s DPH.
2000W necháš na napájení ze sítě a 1200W se dá na FV panely.
Výhoda zakázkového tělesa je v tom, že si podle počtu panelů, výsledného napětí a výkonu nadimenzuješ tu druhou spirálu.

Já si teď dokoupil 4 ks 450W panelů speciálně pro připojení na bojler s výsledným napětím cca 160 V (4 panely zapojené do série) a nechám si k tomu udělat zakázkové těleso s druhou spirálou přesně určenou přímo na napětí a výkon těch panelů.
Spirál může být i víc než dvě, ale pak už není na tělese místo na svorníky, ale z tělesa vedou jen dráty a ty se pak musí připojit na nějakou svorkovnici.

Hlavně je potřeba před objednáním zjistit, jaké těleso je v tom bojleru, tzn. průměr a počet článků.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

To záleží, za kolik to seženeš, kolik té vody vyplácáš teď a kolik do budoucna.
Máš nějaké ty žebříky v koupelně?
Já mám 80l bojler, plus teda v plánu žebřík v koupelně i na záchodě, v obou místnostech el. topná rohož a do podhledu infra panel, kdyby to nestačilo. Plus přilehlá minikuchyň také bude mít podlahovku, takže já těch 8x340Wp vypotřebuju :) A ikdyby ne, tak kousek dál má máti 125l bojler a o patro výš ségra další 80l.

Kolik spotřebuješ té elektřiny na TUV teďka? A jaká je výtěžnost těch panelů na uvažovaném místě/sklonu/orientaci? Počítal jsi to? https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

Mart, a čím to budeš spínat? DC ti ten obyč. termostat nepobere ... Navíc táhnout DC víc jak 120V do koupelny, no ehm ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Teda vy mi dáváte ale v dobrým.Takže by pro ten můj malej bojler bylo výhodnější mít menší počet panelů a k tomu přizpůsobenou spirálu.To by ty 4ks mohly stačit.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

cipis píše:Mart, a čím to budeš spínat? DC ti ten obyč. termostat nepobere ... Navíc táhnout DC víc jak 120V do koupelny, no ehm ...
Ve vlákně navrhovaný regulátor BEL funguje od 60 V, takže ho lze použít i na panely a spirálu na těch cca 150 V.

Termostat sice DC nepobere, ale pokud by se připojovalo DC přímo na spirálu, tak lze DC spínat i pomocí 3f stykače, který má tři (nebo čtyři) kontakty a to DC napětí prohnat přes všechny kontakty. Stykač pak spínat kontaktem termostatu. Někteří výrobci mají ve specifikacích definované podmínky pro spínání DC stykačem. Pak se ještě zamyslet, co s havarijním termostatem.

Nad otázkou ochrany před nebezpečím úrazu elektrickým proudem v prostoru koupelny s ohledem na tažení DC nebo při použití regulátoru BELu jsem nepřemýšlel, ale zamyslím se a projdu nějaké normy. Na stránkách BELu není k ochraně žádné doporučení.
Asi bych se na to díval jako na IT soustavu.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Mart píše:Nemusíš kupovat těleso se dvěma spirálama 1kW/1kW, kde jsou obě na 230 V.
Můžeš si nechat vyrobit zakázkové těleso, kde si sám určíš, jaké tam budou spirály.
Třeba na Nadetě jsem viděl těleso 2000W/230V + 1200W/130V za 1400,-Kč s DPH.
2000W necháš na napájení ze sítě a 1200W se dá na FV panely.
Výhoda zakázkového tělesa je v tom, že si podle počtu panelů, výsledného napětí a výkonu nadimenzuješ tu druhou spirálu.

Já si teď dokoupil 4 ks 450W panelů speciálně pro připojení na bojler s výsledným napětím cca 160 V (4 panely zapojené do série) a nechám si k tomu udělat zakázkové těleso s druhou spirálou přesně určenou přímo na napětí a výkon těch panelů.
Spirál může být i víc než dvě, ale pak už není na tělese místo na svorníky, ale z tělesa vedou jen dráty a ty se pak musí připojit na nějakou svorkovnici.

Hlavně je potřeba před objednáním zjistit, jaké těleso je v tom bojleru, tzn. průměr a počet článků.
Takže ty budeš mít k ohřev tuv jen ty 4 panely?
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

kuncarladislav píše: Takže ty budeš mít k ohřev tuv jen ty 4 panely?
Mám bojler OKCE 160 (2,2 kW) provizorně připojený na backup výstup měniče GW3648. Abych měnič zbytečně nezatěžoval, tak jsem vytáhnul z bojleru těleso a upravil ho na 1,1 kW.
Na zahradě mám zahradní domek orientovaný na jih s plochou střechy 4,2 x 2,7m a na něj chci dát panely, které budou jen pro ten bojler. Tak jsem koupil 4ks 455W panelů. Až budou na střeše, tak si podle nich nechám udělat nové těleso na zakázku. V prvním kroku ty panely zapojím primo jen přes stykač. Kamarád to takhle má přes stykač už devět let bez problémů.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

A kdyby jsi mohl dát víc panelů dal bys je nebo ty 4jsou plně dostačující.Kamarád má taky 4 nebo víc, teda pokud to má jen na vodu.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

kuncarladislav píše:A kdyby jsi mohl dát víc panelů dal bys je nebo ty 4jsou plně dostačující.Kamarád má taky 4 nebo víc, teda pokud to má jen na vodu.
Něco jsem psal i do tohoto vlákna
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 54#p168708


Na tu střechu se mi víc nevyleze, panel má rozměr 210x105 cm. Ale mělo by to stačit. Co se dnes dívám na grafy od měniče, tak si ten bojler vezme denně cca 6 kWh.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

20220518_060136.jpg
Taky jsem naměřil že si ten můj 100l vezme prakticky to samé cca40 - 45 kw za týden.Jen nevím jestli by se do tak malého bojleru vlezly 2 spirály a jestli na to dělají přírubu .To bych pak musel zvolit tu variantu nového topného tělesa.Jen pak nevím kde by byl ten druhej termostat.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od lzahradil »

Proč by se tam nevešla? Vyndáš původní těleso, změříš jak je dlouhé, na jaký průměr šachty a napíšeš do nadety co chceš.
Já jsem pro tenhle bojler chtěl mít dva samostatné okruhy.
Mám teda L1, N1 a L2, N2. Na každém vlastní sadu s knoflíkem termostatu,... Obojí se vleze v pohodě do původních šachet + tam mám zastrčen teploměr kterým grafuju teplotu vody a reaguje na to automatizace.


Původní těleso
Původní těleso
Nové těleso
Nové těleso
Každá fáze má tak 1kW. Takže jednu můžeš nechat jak máš a druhou pustíš ze soláru
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

Co se týká velikostí přírub, tak to je na dotaz do Dražic.
Proměř si rozteče šroubů a porovnej to s výkresem příruby (dají se najít na netu).
Jinak u Dražic jsem našel tohle:
https://eshop.dzd.cz/elektroinstalace-p ... he-50-160/
a podle popisu to vypadá, že příruba pro OKCE a OKHE je rozměrově stejná, tak by tam měla pasovat i ta příruba na dvě tělesa z toho mého příspěvku v jiném vláknu.
Ale tu přírubu na dvě tělesa jsem na eshopu Dražic nenašel, takže to chce přímo zavolat.

Druhý termostat by se asi dal dát pod ten kryt na nějaký držák, který by se přichytil na jeden ze šroubů od příruby. Na fotce je vidět, že tam mají některé šrouby delší.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

lzahradil píše:Proč by se tam nevešla? Vyndáš původní těleso, změříš jak je dlouhé, na jaký průměr šachty a napíšeš do nadety co chceš.
Já jsem pro tenhle bojler chtěl mít dva samostatné okruhy.
Mám teda L1, N1 a L2, N2. Na každém vlastní sadu s knoflíkem termostatu,... Obojí se vleze v pohodě do původních šachet + tam mám zastrčen teploměr kterým grafuju teplotu vody a reaguje na to automatizace.


IMG_20220518_074310.jpg
IMG_20220518_074012.jpg

Každá fáze má tak 1kW. Takže jednu můžeš nechat jak máš a druhou pustíš ze soláru
Přesně takhle to budu muset udělat protože mi z dražic psali, že se tam 2 spirály nevlezou.Takže 1000w na stávající termostat z ds a 1000w na panely.Budou tedy stačit 4ks nebo by jste dali víc.Na střechu bych jich dostal 8ks ale zase na těch 1000w se mi to zdá zbytečný.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Doporučili by jste mi nějakej termostat kterej by tam vlezl jsou toho mraky a člověk neví .
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Pawel »

Snížením výkonu tělesa a ubrání panelů na 4 se sníží i použitelnost ohřevu dnů v roce.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od fugas »

https://www.obchod-vtp.cz/drazice-tpk-2 ... e5EALw_wcB

To půlené těleso jsem měl taky. Ale tentokrát už půjdu do dvou šachet.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Mart »

fugas píše:https://www.obchod-vtp.cz/drazice-tpk-2 ... e5EALw_wcB

To půlené těleso jsem měl taky. Ale tentokrát už půjdu do dvou šachet.
Záleží jaký máš bojler, pro můj OKCE 160 nelze použít. Uvedená příruba má větší průměr.
Pokud půjdu do dvou šachet (tzn. dvou těles), tak musím koupit přírubu pro OKCE 160 2/2.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Pawel píše:Snížením výkonu tělesa a ubrání panelů na 4 se sníží i použitelnost ohřevu dnů v roce.
No jo ale já tam dvě tělesa nedostanu.A 8 ks panelů na 1000w není zbytečně moc?co byste teda poradili jak to zkombinovat aby taky byla nějaká rozumná návratnost.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek