Bojler s digitální tetmostatem

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Zdravím všechny.Chtěl bych pomocí ftv panelů a regulátoru ohřev tuv.Mám však dražický bojler s digitálním termostatem ale to prej nebude právě kvůli tomuto termostatu fungovat.Poradíte někdo co s tím abych nemusel kupovat nový bojler.Nešlo by nějak vyřadit elektronický termostat a nahradit ho mechanickým.Máte s tím někdo zkušenosti?Díky za postřehy.
kiksa
Příspěvky: 77
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Reputace: 3
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kiksa »

Mělo by to být docela jednoduché.
Nevím o jaký bojler se jedná, ale obvykle u Dražických bojlerů je jimka na suché těleso, do které se vejdou dva termostaty a dvě tepelné pojistky. Topné těleso se dá také nechat předělat nebo vyrobit na zakázku dělené (Elny, Nadeta) - jedno keramické těleso má pak dva samostatné okruhy jeden na FVE a druhý na DS a oba okruhy mají každý svůj vlastní termostat a svojí tepelnou pojistku (takže digitální termostat by mohl zůstat nedotčený, pouze s tělesem o nižším výkonu).
Nevýhoda je, že většina bojlerů má 2 kW těleso a rozdělením vznikne 1+1 kW, což může být pro někoho malý výkon. I to lze řešit, ale už to není tak jednoduché.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Je to okhe 100 - smart a přes zeď má bratr ten samý.Chtěl jsem to řešit tak, že se nahřeje jeden a pak druhej.Takže by to teoreticky šlo jen odpojit stávající termostat a namontovat mechanickej?
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od lwq »

Sortiment tohoto zajimaveho obchodu by mohl byt zajimavym ci inspiraci ;-) https://malapa.cz/topne-folie-pasy-a-pa ... 197mm.html
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Jsem jen laik ale pokud bych vyměnil topnou patronu tak bych pak asi nemohl jet normálně na síť?
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

Právěže mohl, pokud bys to vyměnil za tu 2x 1kW.
X krát popisované řešení - jedna spirála ze sítě a původní termostat na třeba 45°C, druhá spirála na technické maximum bojleru z FV. Podmínka je mixér/esbe ventil na výstupu teplé, případně termostatické baterie, ale to už dostávají těžce na prdel trubky, pokud tam dáš 85°C, což bývá maximální možná teplota v tom bojleru.
Pokud chceš krmit i bráchův, tak to spojte paralelně (ty dvě spirály). Teda podle toho, jestli přispěje nebo ne :D Jinak přepínací termostat a až se nahřeje tvůj, tak teprve jeho.
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ele ... ?ItemIdx=0
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

A bylo by i řešení aby se nemusely měnit topné spirály?
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Soban »

Ano bylo musel by jsi mět normální měnič a prostě by jsi ho připojil k bojleru, pak by jsi do toho nemusel zasahovat.

Ale fakt je jednoduší tam tu spirálu přidat, či rozdělit, pak stačí obyčejný střídač bel a panely.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

A kdo to vyrábí?Nikde jsem to zatím nenašel.
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Soban »

Fakt google nefunguje? https://www.bel-shop.eu/kategorie/mpps- ... hrev-vody/

https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/

Samozřejmě existují i jiné střídače pro bojlery.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

Výměna spirály je to nejjednodušší na celé instalaci, navíc je to nejmenší položka v rozpočtu. Cokoliv s původní spirálou vyjde nakonec dráž a s menším komfortem. Nehledě na to, že v případě reklamace bojleru stačí vrátit původní spirálu a je to v originálním stavu.
Termostatická baterie min. 1200 Kč kus, ESBE ventil 1600 Kč v 3/4", předělání fitinek také nějaká ta tisícovka, kabeláž, profily, panely, ... To ta spirála za tisícovku je to poslední, nad čím bych šetřil.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

REGULATOR je jasnej ten bych vzal od belu ale tu topnou spirálu se dvěma termostaty nemohu najít
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

A ten odkaz na Nadetu je co?
Jednu z těch dvou zapojíš místo původní, k té druhé si dokoupíš termostat a havarijní termostat (případně to jde zvládnout i jedním) a zapojíš.
Já si do svého pořídil toto:
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ?ItemIdx=0
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ?ItemIdx=0
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Tak už to začínám chápat.Ten digitální termostat by se napojil na 1 kw a druhej koupenej na tu druhou.Ale nechápu to že pokud by tam zůstalo původní topné těleso tak by se musel instalovat ten esbe ventil nebo termostatická baterie a u toho rozděleného na 2×1kw by to nemuselo bejt?Vždyť voda by se nahřívala na stejnou teplotu.Můžete mi to prosím vysvětlit.Díky
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

To musíš mít u obou, proto jsem to porovnával s cenou té spirály. Nasypeš do toho tunu peněz a spirála je jen drobotina.
Regulaci teplé by mohl samozřejmě dělat termostat, mohl bys tam vymýšlet (a BEL to ale také třeba umí), jak dohřívat bojler, když bude málo slunka atd. Ale dopadlo by to tak, že bys pak měl nevyužité přebytky anebo nenahřátou vodu.
Takže řešení jedna spirála trvale na DS s původním termostatem zajistí to, že ikdyž bude týden pršet a tma jak v prdeli, tak budeš mít vodu na hygienickém minimu. A druhou spirálou to pojedeš na technické maximum toho bojleru, takže když bude pěkně, tak se ti nahřeje kotel vody a vydrží třeba přes dva dny, protože budeš na výstupu mixovat tu "horkou" se studenou, tím budeš mít té vody co nejvíc.
ESBE ventil ti zajistí to, že nebudeš muset po deseti letech rvat ven trubky, ty plastové horkou nemají rády, byť to už občas někdo dá i na topení. Pokud máš v mědi, tak to možná vydrží víc, ale zase je to celkem nehospodárné, hnát horkou vodu až k baterii, protože to pak zbytečně chládne ve zdech. Termostatické baterie jako pojistka, kdyby se něco posralo před tím.
Bráchovu a tvou spirálu bych spojil normálně paralelně (jako tu FV), termostaty buď ty odkazované nebo si tam sežeň přepínací, a pokud se vám nahřejou ty kotle horké vody, tak si to tím termostatem pustíte třeba to topných žebříků, případně do podlahovky v koupelně, tam tepla není nikdy dost.
Sry kvůli tomu netlf., já jsem rád, že si stihnu občas "odskočit" na psaní, navíc to je i pro ostatní lidi, tak se klidně ptej zde :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Takže malá změna.Bratr mě poslal k šípku(Je hloupej), takže vše si budu dělat jen pro sebe.V tom případě by to teda bylo takhle.Výměna spirály kde se ta 1kw napojí na stávající termostat a ta druhá 1kw se s novým termostatem napojí přes bell na panely.Dále se na výstup vody namontuje esbe ventil.Pokud nesvítí voda se nahřívá 1kw z DS na mnou nastavenou minimální teplotu teplotu.Pokud svítí tak se voda nahřívá přes panely na mnou nastavenou maximální možnou teplotu bojleru.Aby nešla k bateriím voda dejme tomu 80 stupňů tak je namontován esbe ventil který jí namíchá.Je to tak správně?A díky za strpení někdy to chvíli trvá než něco pochopím.Nejsem moc technickej typ.
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od Soban »

Ano

A termostatický kohoutek je tam pro bezpečnost kdyby k němu dotekla horká voda....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

MOHL by mi někdo ještě vysvětlit v čem by byla lepší výměna topného tělesa než tam nechat to původní a přepínat si byť třeba ručně že sítě na panely.Když vyměním topné těleso tak ztratím 1kw.A ten esbe ventil tam budu muset namontovat stejně.
kuncarladislav
Příspěvky: 32
Registrován: pát pro 06, 2013 9:55 am
Reputace: 0

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od kuncarladislav »

Jo a tu ropnou spirálu 2*1000w maj na nandetě ale nevím jestli má alespoň jeden termostat.Po konzultaci s p.Budínskym by se jedna sekce propojila se stávajícím digitálním termostatem a druhá by právě potřebovala ten druhej.
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bojler s digitální tetmostatem

Příspěvek od cipis »

Fakt asi nechceš sedět doma, studovat předpověď počasí, doma si pořídit meteorologickou stanici, no a nejlépe křišťálovou kouli ...
Kde ztratíš 1 kW? Nikde nic neztratíš. Jen se to bude déle nahřívat, ale většinou je bojler těžce předimenzovaný na spotřebu a lidi jsou rozežraní na spotřebu TUV. Když ti do toho hodil vidle brácha, tak si předělej celou koupelnu - žebříky, infra panely na zeď či na strop.
Nevíme, kolik máš ten bojler a kolik plánuješ jakých panelů, kvůli BELu jich potřebuješ nejlépe 8 ks, takže spíše bazarové, protože s osmi hovady po půl kWp bys to musel rozbít i včetně podlahovky :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek