Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, v elektronice pracuji dlouho, ale v Solární zatím vůbec. Potřebuji měnič 24V / 230V / 50 Hz pro trvalý provoz okolo 500W, ale špičkově bez poklesu alespoň 3kW (cca po dobu pás sekund). Při návrhu jsem se pozastavil u pořízení takového měniče. Není to úplně jednoduché. Sorry proto za pro někoho asi hloupé nebo triviální dotazy. Tedy:
1/ výrobci / prodejci dost často lžou. Výkon neodpovídá skutečnosti vůbec nebo uvádí výkon špičkový jako trvalý.
2/ málokdo uvádí klidový proud bez zátěže, těch +/- 0,8A mě trošku překvapilo u některých 2kW, u 5W se dá předpokládat úměrně více?
3/ rád bych měl LCD na vrchu bedýnky, bohužel jsem takový nenašel ani jeden, všichni to mají na štítu, kde je blbě vidět.
4/ měnič bude napájet ledničku Whirpool, tady čtu, že s ledničkou je potíž. Dá se to nějak řešit výběrem měniče nebo nějak jinak? Technologii pohonu ledničky neznám.
5/ rád bych na LCD měniči měl i odběr z baterie, to je technicky triviální věc, nenašel jsem ale ani jeden, který by to měl.
Je to více dotazů, ale kdo ochotný už tu moji cestu šel, snad může lehce poradit ověřené info z praxe, nejlépe vlastní. Předem díky, mpcz, 14may2022
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož vlastním i měnič aexpert ze zdejšího eschopu,mohu potvrdit,že měnič této značky i na 24v 3000w bez problémů snese tento výkon trvale bez problémů,krátkodobě i víc s ledničkou,pračkou,indukčním vařičem domácí vodárnou,rozbrušovačkou ba i se svářečkou nejsou žádné problémy,vyzkoušené u uživatele,který tyto měniče provozuje několik let,navíc s nicd baterkou,která není pro provoz zrovna ideální.Spotřeba naprázdno je pod jednu ampéru,jen je třeba počítat při vyšším výkonu s mírným hlukem chladících ventilárů....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od rva »

Měnič pro ledničku snad nemá moc společného se solární technikou. A pokud by snad byl někde i s fv panely, tak jsou osvědčené regulátory vycházející z Axpert - namátkou např. https://hadex.cz/g508a-kombinovany-meni ... lator-pwm/
V jedné bedně je solární regulátor, nabíječka baterií ze sítě a i měnič. Na displeji si můžete přepínat třeba i na proud z baterie - ale není to přesný měřák, slouží to pro orientační měření. Ale není to na přenášení - posadí se to na zeď a tam to zůstane.
Pokud by šlo o minimalizaci vlastní spotřeby, tak se dá trošku zabastlit a spouštět měnič až signálem z termostatu lednice.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba poznat maximalnu zataz chladnicky pri rozbehu a podla toho kupovat menic.
Je uplne ine ked je menic napojeny na LFP, LTO alebo Pb baterku.
Na LFP to utiahne na Pb kvoli velkemu ripple to lepsi menic vypne.

Spotreba kavlitnych je okolo 2 - 4 W v search mode, 7 - 12 v AES mode
a 13 - 20 W v beznom mode sinusovky, tiez zalezi na HW a LF a u LF na velkosti toroidu.

To si potom treba spocitat, ci napajat 75 W chladnicku je OK z menica co zerie 55 W cely den.
V lete no problem, ak je vela panelov a velka kapacita batery ulozista.

Ak tam je velke THD, tak sa bude prehrievat motor.

Mam Ardo co pri rozbehu berie 800 W ale aj Whirlpool co berie 1950 W.

Meranie prudov nie je vobec trivialna vec, preto cinske vacsinou ukazuju +- 5 A hore dole.
Zoberte si osciloskop a pozrite rusenie na vstupe aj vystupe menica pri roznej zatazi.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Soban
Příspěvky: 3352
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od Soban »

Většinou ty klony axpertu nekecají a těm výkonům se dá věřit co jsou uvedené, hlavně pozor na levnější modely prostě není 1000VA nemusí být 1000W !

Mám měnič s výkonem co má psané 1000VA a 800W ! Jinak teď mám ten v podpisu tam je skutečně 3200VA = 3200W takže třeba skutečně koukat na parametry a kupovat prověřené značky.

Jinak napětí ten můj měří celkem přesně, výkon zobrazuje asi někde kolem a výš 150W jinak je tam 0W a v proudu z baterky taky kecá.

Jinak baterku nezničíš, můžeš si tam nastavit napětí kdy se vypne.

U motorů je problém mám motor v sekačce co má 1,7kW a 3.2kW měnič se mi přepnul na síť při zapnutí sekačky a zahlásil přetížení a na LCD vypsal při zapnutí odběr 3.9kW.

Možná by stálo za pokus koupit si nějaký měřák do zásuvky co měří spotřebu a dát to k ledničce a kouknout kolik naměříš jako špičku + připočíst co na tom má trvale běžet a dle toho pořídit měnič.

Pokud potřebuješ mít 100% jistotu tak měniče od victronu https://www.victronenergy.cz/ všechny parametry splňují, mají záruku 5 let je to značka, ovšem cena je zase větší.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, tak jsem koupil měnič 2000/4000W / 24V. Funguje zatím OK, jen mě vadí ta tzv. univerzální zásuvka. Nevím co je na ní univerzálního. Česká vidlička tam sice zasunout jde, ale vůbec tam nedrží, snad i vlastní vahou vypadne. Asi nejsu sám, kdo se s tím setkal. Ví někdo, zda se dá sehnat zásuvka pro naši (France / Czech) normu, aby se to jen přemontovalo? Vnější čelní rozměr té tzv. univerzální je pouze 40x42,5mm, díru v panelu zatím nemám možnost změřit. Dík, mpcz, 24may2022
Pepin
Příspěvky: 106
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Reputace: 7
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od Pepin »

mpcz píše:Zdravím, tak jsem koupil měnič 2000/4000W / 24V. Funguje zatím OK, jen mě vadí ta tzv. univerzální zásuvka. Nevím co je na ní univerzálního. Česká vidlička tam sice zasunout jde, ale vůbec tam nedrží, snad i vlastní vahou vypadne. Asi nejsu sám, kdo se s tím setkal. Ví někdo, zda se dá sehnat zásuvka pro naši (France / Czech) normu, aby se to jen přemontovalo? Vnější čelní rozměr té tzv. univerzální je pouze 40x42,5mm, díru v panelu zatím nemám možnost změřit. Dík, mpcz, 24may2022
O jaký konkrétní měnič se jedná? Značka/typ/výrobce. Zásuvka může být jen poškozená, vypadávat by z ní nic samo nemělo ;) já mám zatím měnič "čína" 1500W a naopak do panelových zásuvek je umění něco dostat :twisted:
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Soban
Příspěvky: 3352
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od Soban »

Zda to není jenom taková ta zásuvka že jsou v panelu díry - čili není to zapuštěné, v tom naše vidlice fakt moc nedrží protože to drží pouze ty napružené kontakty uvnitř a jsou slabé a ještě i pro obdélníkové kontakty.

Pokud je to umístěno napevno možná by stálo zásuvku odmontovat a díru zadělat a dát tam svorkovnici....

Zásuvku schovat a v případě reklamace vrátit.

A nebo vyměnit za: https://www.gme.cz/zasuvka-vestavna-ip54-z134f-modra nebo https://www.gme.cz/zasuvka-vestavna-ip54-z134f-cerna ovšem jde o to zda se tam vleze.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Dík, ta původní "univerzální" zásuvka je s montážním otvorem 19x22,5. Rozebral jsem jiný malý měnič s touto blbou zásuvkou. Tu zásuvku z GME mám doma, ta se tam nevleze určitě. Ta navržená svorkovnice není nic moc pohledově, ale možná to tak dopadne, pokud náhrada zásuvky neexistuje. mpcz, 25may2022
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od cipis »

Proč by navržená svorkovnice neměla být pohledově ok, když to stejně musíš schovat do lišty/krabice atd.?
Defacto je to jediné korektní řešení, protože jinak připojujeme pohyblivý přívod (defacto "odvod") zase zpátky do pevné instalace, pokud tedy tu chladničku nebudeš napájet prodlužovačkou ...
Tedy dát pryč nesprávnou zásuvku, napojit přes jistič pevný kabel, zalištovat, zakrytovat a dotáhnout do rozváděče (třeba i přes svodič přepětí), předpokládám, že budeš řešit i přepínání fv/ds.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Dík, máš pravdu, jen se mi zdálo, že prohoz tech zásuvek je nejjednodušší a nejrychlejší. Po průzkumu trhu to vypadá tak, že záměna není tak jednoduchá, protože panelová zásuvka pro CZ / France / Germany je vždy větší jak ta čínská univerzální. Tím pádem ten montážní ovor je menší a musel by se zvětšit. V dílničce mám laser, takže to je za chvilku a čistě. Obecně vzato, někdy může být problém s tím, že těsně vedle té zásuvky je vypínač nebo tak a CZ zásuvka se tam nevleze.
Napájené budou i jiné spotřebiče než lednička, TV, světla, fén, PC = všechny běžné domácí spotřebiče s menším odběrem. Tu ledničku jsem vypíchl jen z důvodu podezření krátkého impulsního odběru při strartu, protože je to motor a nebyl jsem si jistý, zda to měnič 4000 Wp a malá baterka ustojí. mpcz, 26may2022
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Protože informace zde se dost lišily, měnič jsem si pořídil a změřil. Výsledek je zde. Je to verze 24V 4kW bez zátěže. mpcz, 27may2022
Přílohy
odber_proudu_4000W_naprazdno.jpg
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Rada k výběru měniče 24V / 230V 50Hz

Příspěvek od mpcz »

Zdravím, tak se mi podařilo v jednom eshopu sehnat panelové zásuvky CZ / Germany / France s asi nejmenším možným rozměrem panelu pro naše vidličky. Rámeček mají jen 45mm, takže to nezakrývá nápisy a nekoliduje s okolními prvky (LED, vypínač atd.) Také jsem tam koupil origo vidlice do tzv. "univerzální čínské zásuvky", viz foto, což je asi nejrychlejší a nejméně pracné řešení. Pokud někdo tvrdí, že v té univerzální čínské zásuvce drží naše vidličky, jako např. prodejci, tak to asi má nějakou jinou, protože těch univerzálních jsem již viděl spousty a naše vidlička tam drží jen silou vůle, plochá vidlička bez kostry vypadne jen svou vlastní vahou. Takže větší proud a požár nebo přinejmenším jiskření. Asi vyřešeno. mpcz, 15jun2022

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek