Solax G4 nastavení Dry contactu

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
mito
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 24, 2021 5:22 pm
Reputace: 0

Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od mito »

Ahojte,
mám nainstalovaný měnič Solax X1, 3,7kw G4.
A chci využívat přebytky na ohřev vody v bojleru.
Mohl by mi někdo vysvětlit nastaveni jednotlivých položek v settingu pro Dry contact?
Nějak to nemohu přesně pochopit. Nedaří se mi to nastavit dle mých požadavků.
Díky. Moc. Klidně i přes SZ
karelt
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 11, 2022 8:18 am
Reputace: 1

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od karelt »

Ahoj a koupil si ten Adapter Box? Nebo to máš přes nějaký svůj oddělovač? Chtělo by se to do toho jejich adapterboxu podívat jestli to není nějaký optočlen nebo tak, protože se asi jen težko dá na ty kontakty navěsit něco přímo. Dej info jestli ses nějak posunul, protože jistě nebudu jediný koho to taky zajímá. Díky
mito
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 24, 2021 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od mito »

Adaptér Box nemám, mám z COM portu vytažený pouze pin 7 a 8.
Pokud v manuálním modu spínám ručně ON a OFF, kontakty se spínají a nebo rozpínají dle nastavení.
Ale v Smart Save to nefunguje, ikdyž jsou i splněny podmínky pro sepnutí.
Napadá mne jestli není problém v tom, že nemám povolené přetoky do sítě a tudíž měnič neví jaký je přebytek a tudíž to nefunguje???
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od rob.brno »

mito píše: Napadá mne jestli není problém v tom, že nemám povolené přetoky do sítě a tudíž měnič neví jaký je přebytek a tudíž to nefunguje???
To vypadá jako hlavní příčina, virtuálně by sice střídač mít přetoky mohl, ale reálně žádné nejsou, proto vyhodnocování nefunguje.

Stejně tak asi nebude možno využít funkčnost drycontactu v backup režimu- v ostrovním režimu bez gridu.

Dry contact je jako bezpotenciální relé nebo zdroj nějakého napětí při aktivaci(jako Growatt)?
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od cipis »

Dry = suchy, tj. tam nic neni = bezpotencialovy.
Omezeni je dane konkretnim spinacim prvkem, tj. co vydrzi, treba 30V/1A apod.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od rob.brno »

cipis píše:Dry = suchy, tj. tam nic neni = bezpotencialovy.
Omezeni je dane konkretnim spinacim prvkem, tj. co vydrzi, treba 30V/1A apod.
Není to pravidlem, viz. zmíněný Growatt, který má taktéž uveden název "dry contact".
zbynek_
Příspěvky: 10
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:20 am
Reputace: 1

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od zbynek_ »

V nastavení tohoto kontaktu je také možnost nastavení časového spínání dvou intervalů(work period 1 a work period 2 ), ale funguje mi to bohužel tak nějak napůl. Při nastavení času zapnutí start time(work period 1) se kontakt opravdu sepne, ale při dosažení času "end time(work period 1)" zůstane nadále sepnutý. Rozepne se pouze až když přepnu do režimu "manual" a dám off. Netuší někdo čím by to mohlo být způsobeno, že mi to na ten vypínací čas nereaguje?
Uživatelský avatar
mkrcek
Příspěvky: 1
Registrován: úte zář 13, 2022 5:52 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od mkrcek »

zbynek_ píše:V nastavení tohoto kontaktu je také možnost nastavení časového spínání dvou intervalů(work period 1 a work period 2 ), ale funguje mi to bohužel tak nějak napůl. Při nastavení času zapnutí start time(work period 1) se kontakt opravdu sepne, ale při dosažení času "end time(work period 1)" zůstane nadále sepnutý. Rozepne se pouze až když přepnu do režimu "manual" a dám off. Netuší někdo čím by to mohlo být způsobeno, že mi to na ten vypínací čas nereaguje?
Bohužel stejně blbě - zapne se to, ale vypne až jinou událostí - třeba tím, že ručně upravím hodnotu MaximumPerDay.
A tobě to Zbyňku fungovat?
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

dry.contact.png
Thresholds on Feedin power - Dodávka do sítě - zapnutí pří překročení nastavené hranice (nastavit 0 nestačí, musí být reálný přetok)

Thresholds off Consumtion - Spotřeba domu - vypnutí při překročení nastavené hranice

Thresholds off Battery Soc - Kapacita baterie - vypnutí při poklesu pod nastavenou mez

MinimumPerOnSignal - Minimální doba zapnutí (předejití krátkého cyklování spínače)

MaximumPerDay - Maximální doba zapnutí během jednoho dne

Na dovolené zatížení spínače jsem se ptal na technické podpoře a dostal jsem odpověď přímo z Číny 30V/2A.
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od Weizeer »

Slávku, zatím jedu bez PPP tzn. bez přetoků a zkusil jsem dry contact ovládat manuálně ON/OFF. Vysledoval jsem ale, že pokud není dostatečný výkon ze střechy pro bojler (2 kW), tak střídač nekompenzuje nedostatek vybíjením baterií, ale přicucává ze sítě a baterie si vesele hoví na 100%. Sledujete to někdo také? Je to tak i u vás, kdo dry contact řídíte dle přetoků? Díky
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

Weizeer píše:Vysledoval jsem ale, že pokud není dostatečný výkon ze střechy pro bojler (2 kW), tak střídač nekompenzuje nedostatek vybíjením baterií, ale přicucává ze sítě a baterie si vesele hoví na 100%. Sledujete to někdo také? Je to tak i u vás, kdo dry contact řídíte dle přetoků? Díky
Taky jsem něco takového zaznamenal, ale asi až s tímto posledním firmware. Zdá se, že se to podařilo spravit nastavením v Chrg&Dischrg period. Předpokládám, že Work Mode máte nastaven na Self Use.

Chrg&Dischrg Period.png
Chrg&Dischrg Period.png (12.77 KiB) Zobrazeno 5788 x
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od Weizeer »

Přesně tak - Self use a Chrg&Dischrg period mám nastaven přesně tak, jak to máte na obrázku. Uvidím jak se to bude chovat až to bude regulovat dle přetoků až budu připojen.
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

[quote="slavek2215"]
dry.contact.png
Zdravím všechny, měl bych dotaz, jak fungují níže uvedené příkazy.

A)Thresholds off Consumtion - Spotřeba domu - vypnutí při překročení nastavené hranice (chápu to jako pokles přetoku)

B)Thresholds off Battery Soc - Kapacita baterie - vypnutí při poklesu pod nastavenou mez (tady je mi to jasné)

Fungují jako vypnu když A+B, nebo jako když A NEBO B? Nějak se mi nedaří se s tím popasovat. Děkuji a hezké dny.
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

viprcz píše: A)Thresholds off Consumtion - Spotřeba domu - vypnutí při překročení nastavené hranice (chápu to jako pokles přetoku)
Nene, dry contact se vypne, když aktuální spotřeba domu (nebo napájené zátěže) přesáhne nastavenou mez.
viprcz píše: Fungují jako vypnu když A+B, nebo jako když A NEBO B? Nějak se mi nedaří se s tím popasovat. Děkuji a hezké dny.
Když platí kterýkoli z nich, dry contact se vypne. (OR)
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

slavek2215 píše:
viprcz píše: A)Thresholds off Consumtion - Spotřeba domu - vypnutí při překročení nastavené hranice (chápu to jako pokles přetoku)
Nene, dry contact se vypne, když aktuální spotřeba domu (nebo napájené zátěže) přesáhne nastavenou mez.
viprcz píše: Fungují jako vypnu když A+B, nebo jako když A NEBO B? Nějak se mi nedaří se s tím popasovat. Děkuji a hezké dny.
Když platí kterýkoli z nich, dry contact se vypne. (OR)
Zdravím, díky za reakci a tak jsem to vyzkoušel.
Podmínky: Mám z měniče vytažený dráty z 3 a 8 ( mezi 7 a 6 je klema)se zapojeným měřákem, -ručně zap/vyp bezproblémů funguje.
Jenže když nastavím vs SMART modu např.Thresholds off Consumtion - Spotřeba domu na hodnotu 100 ( a mám tu chvíli cca 450W), přetoky nastaveny na na 1000W, baterie 100%, skut. výkon 3500W) stejně kontakty se nerozepnou a měřák vykazuje napětí13V+-. Zdá se, jako by dry port neovládal vypínání, nebo se to vypíná jinými kontakty? Mezi 7 a 8 žádné napětí nenaměřím. Máte prosím někdo nějakou radu?
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

DRY.CON.PIN.DEF.png
Samotné spínací kontakty jsou mezi piny 7 a 8. A je to jenom bezpotenciálové relé (maximalní zatížení 30V 2A). Můžete tím spínat další, externě napájené relé. Nebo jako vstup pro nějakou chytřejší krabičku (já používám Lan Ovladač ).
Piny 3 a 6 jsou napájecí pro originální Solax Adapter Box.
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Díky. Tohle je na mně asi moc. Přdstavoval jsem si to jednodušší, že výstupem z měniče do relé budu ovládat stykač při nastavených podmínkách. Něco holt mám zapojeno špatně a kombinace 3+8 patrně není to pravé ořechové, přestože funguje na manuál..... stejně díky
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

Tak aby to bylo jasnější, dávám sem zapojení dry contactu se stykačem, snad se to bude hodit.
zapojeni.dry.con.stykac.png
zapojeni.dry.con.stykac.png (58.4 KiB) Zobrazeno 5405 x
Napájecí zdroj 24V na DIN lištu třeba tady
Stykač 24V na DIN lištu třeba tady

Pokud bude třeba, dovysvětlím :D
viprcz
Příspěvky: 11
Registrován: úte zář 06, 2022 9:40 pm
Reputace: 0

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od viprcz »

Zdravím a děkuji.
Znamená to (pro vyzkoušení), že pokud dám mezi 7 a 8 nějaký zdroj (třeba baterii 9V) bude sepnutí obvodu (7-baterie-8) reagovat na rozpojení/zapojení obvodu podle pokynů střídače?
slavek2215
Příspěvky: 6
Registrován: pát srp 26, 2022 8:35 am
Reputace: 1
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Solax G4 nastavení Dry contactu

Příspěvek od slavek2215 »

viprcz píše:Zdravím a děkuji.
Znamená to (pro vyzkoušení), že pokud dám mezi 7 a 8 nějaký zdroj (třeba baterii 9V) bude sepnutí obvodu (7-baterie-8) reagovat na rozpojení/zapojení obvodu podle pokynů střídače?
Dejte sem raději nějaký nákres jak si to představujete, ať nedojde k nějakému nedorozumění.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek