Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od Mailen »

Zdravím. Rád bych se zeptal, jestli někdo neví, jak má řešeno napájení přímo z panelů Oplockeho regulátor. Nikde jsem nenašel žádné info. Bel i siton potřebují externí napájení 12v. Má to Oplocky nějak integrované v regulátoru , nebo je v té krabici nějaký bazmek napojený přímo na vstup z panelů? Jde mi o to jestli by to nešlo použít i u sitonu, nebo Belu. Někde na polských stránkách jsem viděl podobný regulátor made in Poland a tam to měli taky napájené přímo z panelů. Předem dík za nakopnutí správným směrem.
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
cipis
Příspěvky: 4328
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od cipis »

Bel nepotřebuje externí napájení, vždyť tam uvádí i zenerku, v případě vyššího napětí na panelech ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od pekoz »

BEL v základním režimu 1 a v režimech 2 a 3 nepotřebuje žádné externí napájení z DS.
Vystačí si s DC napětím z panelů.
Jediná vyjímka je speciální režim č.4 kdy pro napájení externího přepínače potřebuje externí zdroj 12V.
Viz. návod
Pokud jde o připojení nějakého doplňku s MALOU SPOTŘEBOU (ventilátor atd.) je možné do cca 350V DC na panelech použít jakýkoliv spínaný zdroj 230V (např z NTB) který funguje úplně stejně jako na síti.
Připojený přímo na panely.
Při vyšším napětí panelů lze použít Zenerovu diodu .
V tom návodu je všechno napsané.
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od Mailen »

Díky to jsem přehlídl, takže jestli jsem to pochopil správně, čistě teoreticky lze v sitonu, mezi vstup z panelů a vstupem pro napájení použít něco takového?
https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-irm-20-12
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od pekoz »

Omlouvám se, nevšiml jsem si dotazu.
Běžně se dá použít spínaný AC síťový zdroj na DC napětí kolem 350V. Takže ano funkčně to je v pořádku.
Ale aby to bylo trochu mechanicky robustnější.

Použil jsem tohle:

https://www.bel-shop.eu/spinany-zdroj-hdn-1524/

ale za lepší cenu:

https://www.tme.eu/cz/details/hdn-1524/ ... e-hdn1524/
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od xhorak »

pekoz píše: Pokud jde o připojení nějakého doplňku s MALOU SPOTŘEBOU (ventilátor atd.) je možné do cca 350V DC na panelech použít jakýkoliv spínaný zdroj 230V (např z NTB) který funguje úplně stejně jako na síti.
Připojený přímo na panely.
Zduraznujete malou spotrebu, mohu se zeptat proc? Pripojeni napriklad 12V 300W zdroje: https://www.bighobby.cz/prumyslovy-napa ... hlazeni-a/ (a napajet jim napr. led pasek v bezne temnych mistnostech) je spatny napad?
cipis
Příspěvky: 4328
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od cipis »

Asi aby to moc nerozhazovalo regulátory při hledání prac. bodu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
jirka322
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 12, 2022 9:05 pm

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od jirka322 »

DC napájení by se také nemuselo líbit zdroji s aktivním PFC. Ale nemám zkušenosti.
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od greatlama »

PFC se jenom snaží aby tvar odebíráneho proudu kopírovat tvar napájecího napětí.

Pro DC je to snadná práce.

Navíc téměř vždy obsahuje premostovaci diodu, která slouží k nabití výstupního kondenzátoru při zapínání. Ta by to při těchhle výkonech celkem jistě zvládla i sama...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od kodl69 »

Aktivní PFC mají až zdorje od nějakýho výkonu, tuším 100W. Na DC provozuju kdejaký adaptéry od NB, nabíječky mobilů a vůbec. Tj teorie je jedna věc, ale praxe je jiná. A Ano, aktivní PFC dělá problémy při napájení ATX PC trapézem z levných měničů a něktrých starších UPS (ty fakt starý UPS mají trafo a za trafem to už je +- sinusovka).
Já na sitony používám nejsprostčí 12V/1A adaptéry z aliexpresu, zatím s žádným nebyl problém. Když je to uvniř bedny se sitonem, tak dokonce bez krytu, tan zajišťuje plastová bedna.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Napájení Oplocky vs Siton 210 vs Bel

Příspěvek od pekoz »

Zduraznujete malou spotrebu, mohu se zeptat proc?

Asi aby to moc nerozhazovalo regulátory při hledání prac. bodu.

Ano tohle je jeden důvod.
Ale protože jsme se původně bavili o regulátoru BEL tak ještě k regulátoru BEL a vlastně ke všem co jedou i vlastní režii s panelů.
Zvýšená zátěž na DC přívodu z panelů se může negativně projevi v okamžiku startu při malém napětí (a hlavně proudu) z panelů.
Kdy regulátor který je sám napájený z DC se zapíná a vypíná.
Tohle jsem před časem konzultoval s p.Budínským.
Dovolím si citovat:

nucené chlazení na závadu není, problematické je zatěžování panelů dalším spotřebičem v období, kdy je energie málo a kdy start spínaného zdroje může podtrhnout napájecí napětí regulátoru v okamžiku, kdy to nečeká, protože o paralelní zátěži neví.
Právě toto podtržení napětí způsobuje vymazávání dat z paměti. V nové verzi se s tím bojuje, ale každý den ráno a večer jsou období, kdy je napájení nejisté. Teplé chladiče jsou proti tomu zanedbatelná legrace.


Řešili jsme právě jak namontovat na BELa ventilátor (dost hřeje no..) al hlavně jak ho bez DS napájet.
Mě se to právě projevovalo (stará verze FW) že docházelo v období s nízkým osvitem (jaro , podzim) k vymazání nastavení AC 230V. Tím pádem se to zastavilo celé.
Což zjistit až večer po práci není zrovna to co byste chtěli.
P.S.
Bylo by zajímavé zjistit jak moc by nějaká větší přídavná zátěž na DC vstupu rozhodila třeba takového Axperta.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek