Wattrouter cez arduino

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
multiexp
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 07, 2022 1:24 pm
Reputace: 0

Wattrouter cez arduino

Příspěvek od multiexp »

Dobrý deň prajem.
Už dlhšiu dobu mi behá hlavou využitia fotovoltaiky.
Mám doma panely zapojené na prifazovaci menič (on Grid) a šetrím tak el. energiu.
Som s tých čo majú to šťastie a elektromer ignoruje pretečenie.
No chcel by som túto energiu využívať pretože plánujem pridať panely.
Existuje niečo pod názvom WattRouter ale pre mňa asi zbitočne veľa funkcií čo by som nevyužil.
Mne by vyhovovalo možno len obyčajné arduino ktoré by meralo výstup z FVE a spotrebu el. za hodinami napríklad cez bezkontaktnú meraciu cievku (2x SCT-013 mám aj doma)
Arduino by dalo jednoduchý výpočet a odoslal by to na SSR relé ( tiež mám doma) ktoré by nastavilo výkon špirály v bojleri ( alebo akumulačke)

Nepremýšľal alebo nerobil to tu už niekto?
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm
Reputace: 9

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od skopec »

Mám ostrov, takže vytěžování pomocí wemos jen na základě baterie, spínání SSR (by drama).
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od kodl69 »

Jeden o voze a druhej o koze.
U arduina není tak úplně easy stihnout měřit U a I a v reálném čase počítat výkon, protože jinak to nejde, navíc je ve hře fázový posun. Tohle řeší např. open energy monitor. https://guide.openenergymonitor.org/technical/emontx/
Prostuduj si to, a na základě toho můžeš něco stvořit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm
Reputace: 8

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od turbyho »

Zrovna ladim vytezovani na STM32 a hlavni poznatek je v tom, ze pokud neni odber, regulatory a tim padem i panely nic navic nevyrobi. Takze aby bylo vytezovani efektivni je treba system drzet mirne deficitni. Tedy napriklad pokud se vytezuje dle napeti na beteriich je treba jit pro efektivni vytezovani mirne pod nabijeci napeti.

Vytezovani smerovanim pretoku bude myslim obdobny problem.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
multiexp
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 07, 2022 1:24 pm
Reputace: 0

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od multiexp »

kodl69 píše:Jeden o voze a druhej o koze.
U arduina není tak úplně easy stihnout měřit U a I a v reálném čase počítat výkon, protože jinak to nejde, navíc je ve hře fázový posun. Tohle řeší např. open energy monitor. https://guide.openenergymonitor.org/technical/emontx/
Prostuduj si to, a na základě toho můžeš něco stvořit.
Presne si to vystihol. Ide mi o prufazovanie nie batérie a nič viac. Iba jednoducho využiť všetko na prufazovanie a zvisok do ohmickej záťaže.
Nejaké pokusi s meraním spotreby už som skúšal no odchýlka bola príliš veľká, to bude tým že napätie som udával manuálne nie meraním...
Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?
Musím si to prejsť hlavou.
No aj tak ti ďakujem už aspoň viem od čoho sa odpichnut
Ak to nebude také jednoduché ako som si myslel tak pôjdem asi do toho WattRoutera
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od Kostěj »

multiexp píše:Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?
Doporučuji na stránkách yorix.cz prostudovat "omáčku" u greenBono Aku. Také jsem laškoval s tím, že bych si něco podobného postavil, ale pak jsem se rozhodl spolehnout na profíka (a dobře jsem udělal).
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od kuli »

Kostěj píše:
multiexp píše:Skúsim si to preštudovať no zatiaľ tomu až tak nerozumiem :?
Doporučuji na stránkách yorix.cz prostudovat "omáčku" u greenBono Aku. Také jsem laškoval s tím, že bych si něco podobného postavil, ale pak jsem se rozhodl spolehnout na profíka (a dobře jsem udělal).
Tiež mám greenBono Aku. Jednoduché, da sa spraviť kaskáda 5 stykačov + niekoľko SSR relé, dobrá dostupnosť, veľa schém.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
multiexp
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 07, 2022 1:24 pm
Reputace: 0

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od multiexp »

To greenbono ma celkom zaujalo. Vedel by mi niekto poradiť zo zapojením? Nie som si celkom istý čo všetko by som potreboval objednať.
Mojím cieľom je využívať prebitky do bojlera ( s 3f špirálou) v 3f prifazovacej zostave. Batérie nie.
Ak tomu dobre chápem tak budem potrebovať GreenBonO jednotku, 3x SSR relé a 2* 3f merací modul ( jeden na výstup z FVE a jeden za hodiny)
Zabudol som ešte na niečo?
Uživatelský avatar
OK1MWW
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 17, 2023 6:17 pm
Reputace: 0
Lokalita: Okolí Litomyšle

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od OK1MWW »

Dobrý den,
podařilo se mi zprovoznit komunikaci mezi Arduinem Mega 2560 a měničem Goodwee přes RS485 a protokol V1.7, který se dá stáhnout na webu. Měnič má ale víc než 2000 registrů, které se dají vyčítat a mě by stačilo jen získat data, která normálně zobrazuje aplikace PV Master na mobilu. Chtěl bych podle těchto dat spínat nějaké spotřebiče, tak aby se maximum energie využilo doma. Wattrouter považuji za zbytečnou inverstici. Nemáte někdo prosím nějasý příklad nebo detailnější popis těch registrů, které bych měl číst ? Metoda pokus - omyl bude na dlouho....
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Reputace: 67
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Wattrouter cez arduino

Příspěvek od bokser01 »

MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek