Jištění dvou stringů

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
petrspiller
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 24, 2021 9:15 am

Jištění dvou stringů

Příspěvek od petrspiller »

Ahoj,
mám na střeše 10x 380W panelů ve dvou stringách po 5 panelech. Musím nutně jistit každý string odděleně nebo je přípustné spojit ty dva stringy už na střeše takovou tou MC4 vidličkou a pak to o kus dál odjistit v rozvaděči jako jeden string?
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od proasnet »

Ahoj, já mám k sobě 3 stringy paralelně každý po 3 panelech v sérii.
Mám to jištěný společně pojistkovým odpojovačem na dinliště s pojistkama 2x20A. Ono než to jistit, je spíš důležitější mít možnost to odpojovat, protože panelům zkrat nevadí. Takže za mě, pojistky jsou více-méně zbytečné, pokud tam nemáš přepěťovku. Vycházím tedy jen z toho co jsem tu všelikde četl, nikdy jsem je nezkratoval. Ale proto mi logika říká, že když bude mít regulátor poruchu a způsobí zkrat, tak by se panelům nic nemělo stát.
Pokud tam přepěťovka je ( nemyslím tu v měniči ), tak ty pojistky jsou dobré kvůli ní.

Ale ty pojistkový odpínače jsou i tak nejlepším vypínačem, protože nenatáhnou oblouk. Kdybys tam dal jen vypínač, tak je riziko oblouku, případně zapálení a požáru.

To že bys ty stringy jistil samostatně, nic nepokazíš, ulehčíš si případný servis, můžeš odpojit např. jedno pole a měřit, druhé může být v provozu.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od glottis »

kdyz mas stringy dva, je to asi ok. Kdyz jich mas vic a jeden bude mit zkrat, dva stringy mu to tam poslou a pak by ta pojistka/jistic to mel odpojit
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od PetrDubi »

Jen upozorním, že když to spojíš hned na střeše, tak se ti zvedne na dvojnásobek proud za tím spojením a s tím i úbytky napětí. Takže správně by jsi měl mít od toho spojení kabely ideálně s dvojnásobným průřezem až do rozvaděče. A to může být ten hlavní problém.
Pokud tam máš (a budeš mít i do budoucna) jen dva stringy, tak není nutné je jistit mezi sebou.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
petrspiller
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 24, 2021 9:15 am

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od petrspiller »

PetrDubi píše:Jen upozorním, že když to spojíš hned na střeše, tak se ti zvedne na dvojnásobek proud za tím spojením a s tím i úbytky napětí. Takže správně by jsi měl mít od toho spojení kabely ideálně s dvojnásobným průřezem až do rozvaděče. A to může být ten hlavní problém.
Pokud tam máš (a budeš mít i do budoucna) jen dva stringy, tak není nutné je jistit mezi sebou.
Rozumím. Od toho spojení k rozvaděči to bude jen asi dva metry. Dál k regulátoru je to ovšem dalších 25m. Dá se bez problémů použít ještě 6mm2 solární kabel pro tenhle proud (20A+-) a vzdálenost?
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od soami »

Když to jsou 2m, tak bych to spojil rovnou u rozvaděče. Proč na střeše? Nicméně 25m (2x) budou pro 6mm2 velké ztráty, takže bych táhnul oba stringy samostatně v 6mm2.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud to je 25m, tak mají vodiče celkem 50m a úbytek by tam měl být kolem 3V, což při plném výkonu bude ztráta 60W. To už se ti ty vodiče i trochu ohřejou (ale nebudou horký, toho se bát nemusíš) ;)
Takže záleží jenom na tobě, jestli tam necháš taky těch 6mm2 nebo dáš raději třeba 10mm2. Musíš počítat s tím, že ty ztráty tam už budeš mít napořád (dokud to případně nepředěláš).

Ps: Pokud jde jenom o 2 metry, tak je otázkou jestli kvůli 2x2m kabelu tam dávat dvě spojky, který i s konektorama budou možná i dražší a máš další spoje, který můžou časem blbnout nebo selhat. A pokud bude třeba nějaký problém s panelama, tak se ti to bez lezení na střechu a odpojování v té spojce bude špatně zjišťovat co to dělá, zatímco pokud dotáhneš kabely až do rozvaděče, tak není problém si tam jeden nebo druhej string odpojit a zjistit ve kterém je problém.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
petrspiller
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 24, 2021 9:15 am

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od petrspiller »

No, asi máte pravdu. Ta spojka kousek od rozvaděče nemá smysl. 2 páry kabelů se mi moc tahat k reglu nechtělo, protože jsou to prostě další peníze navíc. Ze stejného důvodu jsem to chtěl na straně panelů vyřešit jen pojistkami a přepětovkou pro jeden string. No možná je to šetření na nesprávném místě.
Podívám se ještě na ty 10mm2, na první pohled se mi zdálo, že to není úplně běžný sortiment ochodů, kde jsem se koukal.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od sitra »

PetrDubi to říká tak jak to je.
Takže by možná stálo za to natáhnout ty stringy zvlášť nebo přidat na mědi :)
Ale pokud máš nějaké zásoby tak bych tam tu 6mm2 dal bez emocí. Ono totiž těch 3800Wp uvidíš na měniči párkrát do roka *sun*
Přílohy
IMG_4658.jpg
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jištění dvou stringů

Příspěvek od FRSO »

petrspiller píše:No, asi máte pravdu. Ta spojka kousek od rozvaděče nemá smysl. 2 páry kabelů se mi moc tahat k reglu nechtělo, protože jsou to prostě další peníze navíc. Ze stejného důvodu jsem to chtěl na straně panelů vyřešit jen pojistkami a přepětovkou pro jeden string. No možná je to šetření na nesprávném místě.
Podívám se ještě na ty 10mm2, na první pohled se mi zdálo, že to není úplně běžný sortiment ochodů, kde jsem se koukal.
Já mám 3 stringy každý délky cca 21m pro panely 4S 450Wp které vedou do DC rozvaděče na 3 kusy OEZ pojistkové sokle shora + solární kabel 6mm2, dole na poj soklu je připojena přepěťovka + DC 220V, vše propojeno paralelně a odvod jedním + vodičem 10 mm2 do MPPT 250/85-TR, protože je to jen cca 40cm. Mínus vodiče jsou připojeny na DC din svorkovnici ( 4 svorky do 16 a 25 mm2) a zase odvod jedním -vodičem 16 mm2 do MPPT. Momentálně jsou funkční 2 stringy (3,6 kWP), třetí asi až na zimu se jen zapojí na střeše a jen se zapne 3 pojistkový sokl a je to.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek