LiFePo4 iniciační balancování.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
tomo68
Příspěvky: 17
Registrován: sob lis 06, 2021 3:50 pm

LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od tomo68 »

Dobrý den, ahoj, zakoupil jsem 16ks článků Elerix od GWL a provedl jsem iniciační nabytí na 3,65V. Dva články po odpojení měly o 0,02V méně. Podle toho co jsem se dočetl, by to mělo být v normě. Co jsem se ale nedočetl je to, že po cca 14 dnech jsem začal články skládat do baterie a všechny kromě jednoho článku jsou v toleranci 0,03V. Jeden článek klesl na 3,37V, ostatní jsou na 3,50V. Požádal bych zkušenější, zda to je v toleranci a srovná se to po několika cyklech, nebo to nějak řešit. Balancér jsem zatím nezapojoval a baterie zatím není zatěžována, ani dobíjena. Předem děkuji za informace a s pozdravem Tom.
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od glottis »

tech 14 dni jsi je mel spojene vsechny paralelne?
tomo68
Příspěvky: 17
Registrován: sob lis 06, 2021 3:50 pm

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od tomo68 »

Ahoj, díky za reakci. Ne, měl jsem je rozpojené.
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od glottis »

ten jeden clanek mohl byt min nabity. Kdyz by se tohle stalo po tom, co bys je mel 14 dni paralelne tak by to bylo divne. Takhle nevim :) Zkusil bych je zapojit paralelne, dobit zase na 3.65 a pak je nechat par dni. Nevim ale jak jsi to nabijel. Jestli vsechny paralelne najendou nebo po jednom ... v tom setu co prodavaj je malo propojek na to to cele zapojit paralelne. zapojil jsi to nejak provizorne? Draty meli prurez dostatecny?
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od unicast »

Rozlezou se, rozlezou... Ale pokud je to do 0.1V, tak je to asi v pohodě.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od proasnet »

Zakoupil jsem včera 8 článků, a prodejce mi tvrdil že inicializaci nedělá a není potřebná, že aktivní bms to i tak srovná, má s tím údajně zkušenosti. Ten chlapík mi ale nepřišel jako nějaký hlupák, měl labák, celkem dost znalostí o elektronice z něho vylezlo, já jsem taky z fachu na automatizaci, mikrokontrolery atd.., on taky tak se mi zdál důveryhodný. Nevím jestli se tomu ale dá věřit.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od glottis »

proasnet píše:Zakoupil jsem včera 8 článků, a prodejce mi tvrdil že inicializaci nedělá a není potřebná, že aktivní bms to i tak srovná, má s tím údajně zkušenosti. Ten chlapík mi ale nepřišel jako nějaký hlupák, měl labák, celkem dost znalostí o elektronice z něho vylezlo, já jsem taky z fachu na automatizaci, mikrokontrolery atd.., on taky tak se mi zdál důveryhodný. Nevím jestli se tomu ale dá věřit.
zalezi na balanceru, jaky zvladne proud, jake napeti nastavis, jakym proudem to budes tlacit a i v jakem stavuy jsou ty baterie :) Pokud jsou stejne nabite, asi ti to klapne. Pokud ne a budou rozjete vic, neznam balancer, krome nejakych vykonejsich palicu, ze by to stahli. Nebo stahli ale musel bys omezit nabijeci proud tak aby to dali. Nebo mit bms co si povida s mppt.

Stavel jsme zatimd va akupacky a vzdycky se clanky rozjeli hodne :) Nikomu neradim a nenavadim ale pro urychleni jsem to delal tak, ze jsem si clanky normalne zapojil do serie ale zapojil pres BMS. BMS nastavil (odpojeni 3,65V) a nabijel lab zdrojem. Az BMS vypla, prepojil paralelne a jel uz opatrne paralelne. Vzdycky jeden dva clanky ujeli k 3.65 a zbytek jeste nebyl a rovnalo se to jeste snad dva dny.

Zalezi co mas a v jakem to je stavu no.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od proasnet »

Predemnou tech 8 clanku meril nejakym metrem na baterky. Ukazovalo to i vnitrni odpor.
Vsechny mely 3.29V a 0,20mOhm. Jedna mela 0,19mo. Samozrejme nezapojene a nove, ale myslim si ze pri prvnim nabijeni se rozjednou
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od rva »

Já už inicializační nabíjení taky nedělám. Zabere to dost času a kdoví, jakou mají ty "nové" články historii. Se srovnáním spoléhám rovněž na balancování mezi články, na což stačí i BMS s balančním proudem kolem 1A.
Někde doporučují balancovat, aby se nějak srovnala chemie v článku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od proasnet »

No, taky nad tím tak uvažuji, procházel jsem hodně dokumentací od číňana EVE, a nikde o tom ani ťuk. Kdyby to bylo tak důležité po obdržení zásilky, asi by tam o tom něco bylo. Je tam spoustu jiných důležitých informací, ale o inicializaci nic. Bůhví jestli to má u dobře srovnaných nových článků vůbec nějaký efekt. Pochopil bych to kdybych rozbalil krabici a napětí článků bylo rozdílné, ale když je na chlup stejné, tak se mi to nezdá.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od DanoP »

A nebude aj tym, ze clanky sa po vyrobeni testuju, ako inak by ich triedili a odmerali kapacitu do sprievodnych reportov?
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od glottis »

proasnet píše:No, taky nad tím tak uvažuji, procházel jsem hodně dokumentací od číňana EVE, a nikde o tom ani ťuk. Kdyby to bylo tak důležité po obdržení zásilky, asi by tam o tom něco bylo. Je tam spoustu jiných důležitých informací, ale o inicializaci nic. Bůhví jestli to má u dobře srovnaných nových článků vůbec nějaký efekt. Pochopil bych to kdybych rozbalil krabici a napětí článků bylo rozdílné, ale když je na chlup stejné, tak se mi to nezdá.
mozna nejde ani tak o nejakou chemickou iniciaci ale dela se top nebo bottom balancing podle toho v jakem stavu a jak baterie pouzivas. Vetsinou se dela top, tedy horni, protoze pro zpusob naseho pouziti je to vhodnejsi. Napeti u lifepo je trosku osemetne a nic moc nerika o stavu nabiti, tedy SOC baterie. Muzes mit 16 clanku stejneho napeti a pravdepodobne jsou snad vsechny stejny. Pokud ne, pri nabijeni se ti rozjedou az nektery clanek nabijes na 100% SOC a nezalezi, jake budes mit nabijeci napeti. Muzes klidne nabijet na 3.4 clanek a stejne ty prvni muzou vystrelit pres 3,6V

A tim co pisu nehajim ten prvnotni top balancing :) Jen se tim ujistis, ze je mas tak nejak stejne nabite, protoze u lifepo se da zjistit snad jen to 100% nabiti :) Ja top balancing delal, protoze jsem nemel jistotu, jestli ty clanky josu stejna serie, jak jsou stare, co s nima kdo delal. Pak vim, ze clanky pri nabijeni dojedou nahoru +- stejne a nabijeci proud pak uz bude tak malej, ze to zvladne balancer at slabej v JBD BMS nebo v silnejsi JK BMS.

Takze kdyz veris, a napeti tomu napovida, ze jsou stejne nabite, vykasli se na to a BMS ti je uhlida a pripadne dorovna.

Takova zajimavost chovani lifepo. Dva clanky se mi nabijou vzdy prvni (napeti zacne rust, SOC jednotlivych clanku samozrejme neznam), ikdyz jsem delal top balancing. Nabijim na 54,4v = 3,4V clanek. Jak jsou ty dva nabite, zacne jim stoupat napeti a kdyby tam nebyl balancer, asi by sli porad nahoru ale tim ze je baterie napetovy delic, na nekterych clancich zacne napeti naopak klesat. Muze se asi stat, ze pak ty nejniz kazdym cyklem budou nabite mozna trosku mene? Kdo vi. Ale muze to byt i nejakym prechodovim odporem. Ale rozdil v napeti balancery udrzi na 50mV takze to je asi porad v norme. Zatim mi z toho vychazi, ze je dobre pri kazdem cyklu je nahore trosku rovnat, aby se drzeli v lati. JK BMS pak ma vyborny balancer, kdy nezalezi na rozdilu napeti a dokaze tam ten proud tlacit.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od proasnet »

No JK jsem právě objednal, tak snad bude dobře :), díky
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
michalo
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 14, 2022 12:30 pm

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od michalo »

Zdravim.
Mal by som otazku k inicializovaniu clankov pomocou laboratorneho zdoja. Kupil som zdroj Voltcraft DSP 3005v. Nastavil som napatie 3.65V a prud 4.9A. Po pripojeni clankov sa zdroj prepol do modu s konstantnym prudom, (na vystupe cca 4.9A a 3.3V, ... clanky su nabite na cca 3.25V ). Je to takto ok? Cakal som, ze by sa malo drzat skor konstantne napatie.
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: LiFePo4 iniciační balancování.

Příspěvek od soami »

Při CC je konstantní proud a napětí článku postupně roste. Po dosažení cílového napětí článku se přepne na CV a proud postupně klesá k 0A. Najdi si CC-CV nabíjení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek