GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

Dobrý večer
Postavil jsem si FVE, právě ji začínám oživovat a potřeboval bych radu.
Moje FVE: hybridní měnič GW3648D-ES, baterie 3x US3000C, dva stringy východ a západ, každý 1920 Wp.

U měniče se objevuje nestandardní chování na backup výstupu.
Stává se totiž, že backup výstup se náhodně vypíná. Už jsem sice vysledoval nějaké závislosti, ale jde mi o to, jestli se s tím někdo jiný už nesetkal. Na webu jsem sice našel nějaké náznaky podobných problémů, ale příčinu, případně konkrétní řešení (kromě reklamace měniče) jsem zatím nenašel.

Měnič má firmware 1919B, zatím jsem ještě nekontaktoval podporu a nenašel jsem, jestli je nějaký novější firmware.
Pro sledování a nastavování měniče zatím používám aplikaci PV Master. Na SEMS portál jsem se připojil až dnes.
Protože je PV Master pomalý a má komunikační prodlevy, tak jsem si naprogramoval program na komunikaci s měničem po RS485. Zatím v programu nemám trvalé logování, takže nemám analyzované celkové chování meniče v čase.

Když se backup vypne, tak podle PV Mastera (i podle mého programu) je backup stále zapnutý, ale není na něm napětí. Respektive je na něm napětí cca 4 V. Pokud zapoveluji měnič, aby vypnul backup, tak se ozve zvuk přepnutí relé a napětí na backupu spadne na 0 V. Pokud následně zapnu povelem backup, tak se ozve zvuk přepnutí relé a napětí na výstupu je stejné jako na AC-in.
Původně jsem si myslel, že za vypnutím backupu je problém sítě, protože mám 50 metrů od baráku trafačku a napětí na baráku mám v rozsahu 245 až 250 V, na které by mohla zareagovat nějaká sw ochrana měnice. Ale včera večer se ukázalo, že problém nastane asi v okamžiku, kdy je na backupu nenulový odběr, ale který je menší než cca 200 W. A zároveň už není energie v panelech, která by ten odběr pokryla. Měnič pak asi vypíná backup a zapne bypass (je výhodnější brát z DS než dělat konverzi z baterie). A vypadá to, že tohle přepnutí na bypass je asi nějaké nezvládnuté. Včera jsem backup 3x nahazoval povelem přes PV Mastera a vždy se opět vypnul do cca pěti minut. V jednom případě jsem se došel podívat přímo na měnič a zrovna byl v check režimu, jako by mu vypadla i síť.
Co se týká sítě, tak v domě mám TN-C a na backupu taky, tzn. spojené N vstupu i N backupu. Ale vypínání backupu bylo i v případě, že jsem měl na něm sólo žárovku, takže to asi nebude problém.

Předem děkuji za případné rady
M.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Soban »

Nebude to nějaký ECO mod kdy při malém odběru se to odpojí aby to jako šetřilo když to už panely nenapájí?

Skus v tom měniči všechny eko mody povypínat pokud tam nějaké jsou jak se to bude chovat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

Soban píše:Nebude to nějaký ECO mod kdy při malém odběru se to odpojí aby to jako šetřilo když to už panely nenapájí?
Skus v tom měniči všechny eko mody povypínat pokud tam nějaké jsou jak se to bude chovat.
Měnič má 4 základní módy, nedá se u něj dělat nějaké speciální nastavení.

Zítra napíšu na podporu ohledně té aktuální verze firmwaru. Když jsem ten měnič poprvé spustil, tak jsem si vylistoval archiv chybových hlášek a byly tam hlášky z konce roku 2020 a pak až ty moje z roku 2022. Takže je možné, že ten měnič někde rok ležel na skladech a nemá aktuální FW.

Prostě backup musí být pořád pod napětím. Když je síť, tak je backup přifázovaný a je na něm napětí sítě (u mě cca 245 V) a měnič do něj tlačí výkon buď z panelů a/nebo z baterky. Pokud síť vypadne, tak se backup odfázuje a spadne na cca 230 V.
Jenže u mne občas vypadne úplně.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

Má tady někdo tento měnič (GW3648D-ES) a mohl by se podívat na verzi firmwaru a napsat ji sem?
Z Německa mi odpověděli, že moje verze sice není aktuální, ale problémy s ní nejsou. Ze jim mám popsat více ten můj problém. Tak jsem ho popsal a zatím bez odpovědi.
Dnes jsem si dodělal komunikační program na ukládání do logu. Jednou za vteřinu stáhnu obsah cca padesáti registrů z měniče. Mám hodinový záznam, během kterého byl jeden výpadek backupu a několik změn režimu měniče. Je toho pět mega. Zítra se v tom budu hrabat a hledat nějakou závislost.
A jak mě to přestane bavit, tak měnič půjde z domu.
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

To je škoda, že jsem asi jediný, kdo tady má tento měnič.
Udělal jsem nějaký záznam, jsou to zatím surová data. Pokud by se někdo chtěl podívat, tak jsem přiložil excelovskou tabulku (má cca 6MB).
Z měniče jsou tahány data po cca 200ms cyklech 4x16 registrů a 1x14 registrů, takže celkový záznam všech načítaných registrů je po vteřině.
V jednotlivých sloupcích jsou data od registrů, adresy registrů jsou v prvním řádku. Každý registr je ve dvou sloupcích (horní byte a spodní byte). Důležitý je registr 0520, kde je uveden režim měniče.

Zatím jsem to moc nestudoval, teprve dnes ráno jsem si doprogramoval konverzi do excelu. Ale na první pohled to vypadá, že měnič se odepnul kvůli tomu, že se mu nelíbila síť (21:58:22.515), nastavil se bit 23 v registrech 0532+0533.
A protože se výpadek stává večer různě od cca devíti až do půlnoci, tak mě to vede k myšlence, že to může souviset s HDO signálem. Teď z měniče krmím i bojler a tak mám odpojený stykač a neslyším tak jeho prásknutí, ale dnes nahodím stykač a uslyším, jestli při zapnutí HDO měnič vypadne.
Pak asi budu muset jinak nastavit parametry kontroly sítě. Díval jsem se na nastavení a na první pohled jsou tam v jedné části moc přísné hodnoty. Tak se na ně musí pořádně podívat, jestli odpovídají požadavkům distributora nebo to tam dali Číňani jen tak od oka.

Nicméně pořád to neřeší problém ztráty napětí na backup výstupu i když je vnitřní relé sepnuté. Mám cukání ten měnič rozdělat a projít to zapojení. Nebo by to chtělo rozdělat nějaký vadný měnič.
Přílohy
Export.xls
(5.91 MiB) Staženo 103 x
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

Tak měnič už běží dva dny bez výpadku. Trochu jsem překopal originál čínské nastavení. Zastoupení Goodwe v Německu projevilo zájem o bližší info, takže dnes vše vrátím zpátky do defaultního nastavení, pověsím na měnič měřící ústřednu půjčenou z práce a budu zaznamenávat vstupní napětí a proud a zároveň napětí a proud na backupu. Ústředna umožňuje vzorkování frekvencí až 100kHz. Uvidím co naměřím. Případně v druhém kroku použiju výkonový generátor a budu z něj krmit měnič tím navzorkovaným signálem, abych případně mohl nasimulovat ty výpadky a zjišťovat vliv těch mých změn v nastavení měniče.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: GoodWe GW3648D-ES - nestandardní chování

Příspěvek od Mart »

Rok jsem běžel jako ostrov.
Teď proběhlo přehrátí na poslední verzi 1252519 (dle SEMS) a běží to už týden bez problémů.
Takže to vypadá, že se původní problém podařilo vyřešit novým firmwarem.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek