Dobrý den, ahoj. Mohu prosím požádat o radu s návrhem systému pro malý rodinný domek? Situace je následující:
Rodiče mají kamna na dřevo s výměníkem, kterým ohřívají TUV. V létě ale jede 80L bojler (OKC) ze zásuvky a je hlavní spotřebič. K tomu lednice, mrazák, domácí elektronika, čerpadla v jezírkách.
2500 kWh ročně spotřeba, loni za 6,2Kč kWh (vyúčtování jednou ročně, podružnej elektroměr v chatový osadě)
Sedlovou střechu mají přesně orientovanou na východ a západ, lokace v západních Čechách.
Původní plán byl osadit 8 panelů na západní stranu a přes solareco regulátor připojit ten stávající 80L bojler. Zhruba 50k investice a nic moc návratnost (ohřev potřebný jen půl roku, funkční půl dne, od oběda). Ale zas jednoduchá instalace a zcela legální řešení.
Pak jsem narazil na modráska GWL/POWER GF-SUN-2000G2 a přišlo mi to jako zajímavý řešení. S trochou regulace nechat bojler běžet jen, když slunce svítí a zbytek elektřiny využívat jinde(lednice, mrazák, router, jezírka). Případný přetoky nejsou problém, dům je ve velký chatový osadě na podružným elektroměru. Přetoky tak maximálně ušetří sousedům nějakou korunu. Opět osm panelů, rozdělený na V a Z stranu střechy.
Chvíli jsem uvažoval o termickým solárním systému pro ohřev vody, ale to bych musel předělat i umístění bojleru, vodní rozvody a byl by to dost invazivní zásah. K tomu hodně práce instalatéra.
Teď váhám, co dává největší smysl. Mám k dispozici tak 50 tisíc (60-70, pokud to bude nutný), který bych rád co nejlíp využil.
Instalaci sám se známým elektrikářem, bez dotace, já nějaký zkušenosti z vlastní ostrovní FVE.
Co byste postavili vy? Existuje ještě nějaká lepší možnost? Mockrát díky!