FVE Šumava

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Zdravím,
chtěl bych zrealizovat FVE na nezatepleném starém RD na Šumavě, vytápěný uhlím 27MWh/rok (60q) a elektřina D25 se spotřebou prozatím 6kWh/den. Přes zimu je ohřev TUV uhlím, přes léto elektřinou. Orientace střechy domu je čistý jih, zastínění pouze domy na východě - plný osvit sluncem cca hodinu od východu slunce. K dispozici je střecha bobrovka se sklonem 45° a využitelnou plochou pro 24 panelů. Druhá střecha je eternitová 38° pro cca 10 panelů. V domě stálý odběr cca 100W(internety, smart,..) dále nárazový (lednice, mrazák, kotel) průměr 150W špička 500W a pak zbytek dle potřeby domácnosti (pračka, myčka, sporák, mikrovlnka, žehlička, čerpadlo, sekačka) s naměřenou špičkou 5kW. V domě zatím jedna žena naučená na noční proud aby mohla zapnout pračku, v brzké době ale očekávám navýšení na cca 10kW denně. V domě stará instalace TNC a vše krom TUV běží na jedné fázi. V budoucnu očekávám instalaci akumulační nádoby a TČ. Okamžitý souběh bych rád dostal pod 5kW a spotřebiče jako rychlovarka pojedou napřímo z DS.
Představa:
V první fázi zaplním větší střechu 45° 8x3 panelů Amerisolar 450Wp a k tomu 15kWh 15s 48V Lifepo. Mám již dva MPPT Victron 150/70. Zapojení pro každý by bylo 2s6p a přes Multiplus II 48/5000 připojit na ostrov. Proud přes DC svod od panelů bude celkem velký ale na cca 8m už mám připraveno ayky 95mm. Prozatím z ostrova bude hybrid, nemám ČEZ 4Q elektroměr a přetoky snad nebudou velký. V budoucnu plánuju doplnění dalších střídačů pro 100% využití panelů. Spotřebiče rozhodím dle fází a přes stykače přepínat FVE/ČEZ. Na straně FVE je spojím na jednu fázi. Smart home budu stavět na vlastním řešení, pouze vizualizaci bych rád použil již nějakou hotovou.
Nejasnosti:
1. Jaká má být rozteč profilů pod panelem vysokým 2m? Stačí 1m? Je vertikální vzdálenost 2cm mezi panely dostatečná?
2. Mám možnost přidání dalších 2 panelů na západní stěnu. Výhled je do údolí a nic tam nepřekáží. Pomůže ta 1kW v zimě?
3. Je střídač Multiplus 5000/48 dostatečný pro ostrovní provoz (špička 5kW), nebo mám počítat s přidáním dalšího? Už se i tak dostávám nad proudový ideál baterie 60A = 3kW. Jak dlouho snese krátkodobé přetížení?
4. Je vhodné použít čínský ATS například GCQ4-125/3P místo stykačové kombinace? Nerad bych, aby blikali světla při přepínání.
5. Je vhodné rozhození spotřebičů na fáze dle priority? Např. L1 – světla, lednice, L2 – zbytek, L3 – vytěžování. Poté bych použil 3 jednofázové ATS, ale jaké?
6. Rád bych si nakreslil pořádné schéma rozvaděče, na jednoduché RZ používám E-Config, ale na složitější projekt už není úplně vhodný, zkoušel jsem i proficad, ale nesedl mi - vypadá spíš jako obyč kreslicí program, existuje nějaká alternativa?
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

No mas asi problem s regulatory.Max zkrat.proud na vstupu je jen 50A to znamena max 2S4P.Mozna i 4 je malinko pres 50A
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

fukuši píše:No mas asi problem s regulatory.Max zkrat.proud na vstupu je jen 50A to znamena max 2S4P.Mozna i 4 je malinko pres 50A
Mám BlueSolar, tam jsem nikde omezení nenašel. https://www.victronenergy.com/upload/do ... -85-EN.pdf
Čemu to vůbec vadí? Pouze špičkový proud při připojení panelů? To by se dalo řešit.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

Jednak jeden string bude bezne davat 15 az 16A to je vic jak 90A hodne bys zahazoval ale hrozi spaleni regulatoru prave tim vetsim proudem na vstupu co jsou schopny panely dat.Me tyto panely na vstupu davaj i 12,6A.Victron to tak proste ma konstrukcne navrzeno.Lame se to az u 85A reglu tam je 70A
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

Resit by to slo zapojenim 3S ale to ti nevychazi zase napetim do 150V
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

Koukam ty mas tu starsi verzi blue solar tak tam mozna to omezeni jeste neni ale i tak budes vic jak 20A zahazovat.U novejch blue solar to omezeni je.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Je to ještě ta starší velká bedna, co jsem koukal tak měří vstupní proud, nezdá se mi, že by si victron úmyslně nastavil takový MPPT bod aby odpálil vstupní část. Každopádně další rozšíření elektrárny je přidání přímého střídače a využití nabíječe v multiplusu, takže na BlueSolar poté bude 2S4P. Možná ho tedy přidám rovnou.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

Tady máš ty tvoje panely zapojeni 2S2P a to nejsou na jih.Je to běžnej den v dubnu.
Přílohy
victron.png
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od fukuši »

Maximálka za den byla víc jak 12kWh.Když to vynásobíš 3x tak máš 2S6P ten proud je v maximech kolem 110A do baterie 48V.Ty starší reg. co máš jsou jistě robusnější než ty nové.Prostě 70 je max na 2S4P pro 450Wp.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Tak k dnešnímu dni mám téměř vše potřebné na stavbu FVE. 2x Multiplus 48/5000, 2x MPPT 150/70, 1x LiFePo4 15kWh, kabeláž, háky, profily, konektory, jen panely zatím ne a rozhoduji se zda 16 či 24 kusů. Čekám na lepší cenu.

Už jsem se i trochu popral s původníma otázkama:

1. Rozteč profilů pod panelem bude 1 metr. Na doporučení dám pod krajní panely tři profily, jelikož bude konec panelu cca 40cm od poslední krokve.

2. Na západní stěnu dám 2 panely jako aktivní zálohu

3. Střídač 5000/48 bude zatím jeden pro poloostrov, v případě ostrova pro jistý komfort budou zapotřebí dva.

4. Je vhodné použít čínský ATS například GCQ4-125/3P místo stykačové kombinace? Nerad bych, aby blikali světla při přepínání.
- Nevím, asi jej objednám a vyzkouším

5. Je vhodné rozhození spotřebičů na fáze dle priority? Např. L1 – světla, lednice, L2 – zbytek, L3 – vytěžování. Poté bych použil 3 jednofázové ATS, ale jaké?
- Také zatím nedořešeno

6. Schéma jsem začal kreslit v Eaglu, sice není na to úplně stavěný, ale plno věcí oproti proficadu dělá automaticky

Vyvstaly ale nové otázky:

7. Rád bych zužitkoval přebytky na jaře pro přitápění, nevím zda pořídit akumulačku a vytěžovač nebo tepelné čerpadlo, třeba i bazénové. Jako hlavní zdroj tepla plánuji tepelko 12kW a to se už moc nedělá v jednofázi.

8. Rád bych vyřešil i napájení vodárny 400V, 1.5kW s frekvenčním měničem pro konstantní tlak. Na vstupu má obyč usměrňovač a na meziobvodu očekává alespoň 450V. Jako jedinný smysluplný mi napadá někde vykuchat aktivní PFC filtr a přenastavit ho na 500V.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Tak projekt realizace se probral a začínám postupně zapojovat. Prozatím mám instalováno 14 panelů, ještě plánuji 8 ks na spodní část střechy. Ta první část bude na ostrov/poloostrov, neplánuji čistý ostrov, ale pomocí asistenta budu připojovat DS. Druhou část bych mohl udělat legálně přes fronius 1f - je kompatibilní s victronem. Otázka je, zda to má smysl. Aktuálně mám elektroměr co nezaznamenává přetoky, měněn byl v roce 2012, výměna je v plánu v roce 2024, to již bude i funkční FVE. Jde mi pouze o legálnost případných přetoků při vypnutí spotřebiče. Nevím ale jak řeší ČEZ případné přetoky v noci, když přiznám pouze on-grid střídač. Zlegalizovat první část s baterií nepůjde.

Ohledně přetoků, mám přiznané i spotřebiče se zpětnými vlivy a takový motor naprázdno dokáže na více zatížené fázi vracet do sítě pár Watů, takže pár kW za rok bych asi uhádal. Je teda otázka zda to ofiko přiznat a nebo dělat blbého.
Přílohy
IMG_5295.jpg
Franta2776
Příspěvky: 2389
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: FVE Šumava

Příspěvek od Franta2776 »

Když vidím foto střechy,tak špatně hospodaříš s místem.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Franta2776 píše:Když vidím foto střechy, tak špatně hospodaříš s místem.
Ono se to zdá, níže s panely jít nemohu protože kovové háky okapu, vlevo potřebuji zanechat přístup, vpravo bych teoreticky nacpal ještě jeden panel, ale je tam plechové lemování mezi střechami. Možná bych dostal ještě dva panely na šířku nad to, ale to mi za to nestojí. Dodržuji S=80cm, špatné zemění na skále :(
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Šumava

Příspěvek od kodl69 »

kdyby jenom to, hlavně málo svodů a zemnič určitě není kolem dokola baráku. Ale aspoň takhle. Spíš jestli ta krytina má šanci vydržet ještě aspoň těch 20 let, co je předpokládaná životnost panelů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Šumava

Příspěvek od rva »

Začal jsi stejně špatně, jako já. Panely a konstrukci na jejich upevnění musíš začít od okraje střechy, aby ses měl kam jednoduše rozšiřovat. Já mám střech (ještě) dostatek, ale i tak to obtížně využitelné místo po stranách zamrzí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Šumava

Příspěvek od cipis »

Nemůže začít od kraje, když musí dodržet "s" vzdálenost.

Tuhle jsem vezl kamsi kolegyni a čekal v autě, no a koukal po střechách, tak experti narvali panely od kraje střechy a vůbec je netankovalo, že drát bleskosvodu vede kus od kraje, prostě ty panely plácli přes něj ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Šumava

Příspěvek od rva »

Pokud to dělá firma, tak by měla dodržovat ve svém zájmu vše, protože někteří zákazníci jsou hrozní šťourové. Navíc to zákazníkovi naúčtuje.
Pokud si to někdo dělá sám, tak na sebe nemusí být tak přísný, protože sám sebe po soudech vláčet nebude. Je dobré vědět, jak to má být a proč se tím třeba neřídím.
Prostě si udělat takovou krizovou analýzu a zhodnotit pro a proti jednotlivých variant.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: FVE Šumava

Příspěvek od sisdale »

cipis píše:Nemůže začít od kraje, když musí dodržet "s" vzdálenost.

Tuhle jsem vezl kamsi kolegyni a čekal v autě, no a koukal po střechách, tak experti narvali panely od kraje střechy a vůbec je netankovalo, že drát bleskosvodu vede kus od kraje, prostě ty panely plácli přes něj ...
Jako vzdalenost S nemusis dodrzet, kdyz se jejich ramy propoji s hromosvodem. Ale kazdopadne hromosvod primo pod panelem je blbost.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od glottis »

sisdale píše:
cipis píše:Nemůže začít od kraje, když musí dodržet "s" vzdálenost.

Tuhle jsem vezl kamsi kolegyni a čekal v autě, no a koukal po střechách, tak experti narvali panely od kraje střechy a vůbec je netankovalo, že drát bleskosvodu vede kus od kraje, prostě ty panely plácli přes něj ...
Jako vzdalenost S nemusis dodrzet, kdyz se jejich ramy propoji s hromosvodem. Ale kazdopadne hromosvod primo pod panelem je blbost.
Ale dodržet vzdálenost S a propojit není stejna "kvalita". Když mám hromosvod a můžu to dodržet měla být to být moje první volba. Propojit to s hromosvodem je pak už jen menší zlo než to nepropojit.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE Šumava

Příspěvek od bereda20 »

Ano svodu je zalostne malo, zem je navic piscita. Ten svod pod panelama byl stejne uhnily, uz je pryc, misto nej je novy. Zatim dodrzuji S vzdalenost, ale prepetovky budou T1+2 hned pod strechou kdyby nahodou.. Pres celou stodolu se bude kopat kanalizace, premyslim nad tim, ze bych tam hodil pasek a rozvadec i prepetovky tam prizemnil

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek