Prosím o radu návrh FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Len si treba uvedomiť, že jeden 700W optimizér stojí cca. 60€, pre 10kWp FVE ich potrebujete 20-25ks podľa výkonu panelov. Čo je 1200 - 1500€. Za to sa dá kúpiť jedna cihla od pylontechu, alebo 10-15ks panelov, oboje spraví väčší úžitok ako optimizéry.
Pokiaľ nemáte tiene na streche ako konkrétne zdvihnú účinnosť panelov? Cez zimu FVE vyrobí aj tak prd, takže či vyrobíte 100W alebo 300W nehrá moc rolu, navyše toho snehu zrovna moc už nebýva. Ak by to bolo za pár šušňov tak nepoviem, ale dávať za nič také peniaze mi nepríde rozumné. Ale ako som už písal sú to Vaše peniaze.
Či je zlý panel sa dá zistiť aj termokamerou, alebo len porovnávaním ročnej spotreby. Navyše či by Vám vôbec nejakú záruku aj uznali, keby ste sa prihlásili po niekoľkých rokoch.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Matess »

když zastíníte panel (nebo je na něm kousek sněhu) tak ten panel snižuje velice drasticky svůj proud který je schopen dodat. Pokud máte panely po 3 ztrácíte výkon i zbylých 2 panelů - tady to nemá smysl moc řešit, ale pokud máte 500V solární vstup a panelů máte v sérii 12 tak jeden zastíněný panel snižuje výkon zbylým 11 a to už docela bolí.

Pokud je teda hodně panelů v sérii mělo by smysl o tom uvažovat, ale má to ale...

když máte rozumný regulátor, tak v rámci své mppt schopnosti umí ty panely zatížit natolik aby jeden panel přetížil a začaly fungovat překlenovací diody. Regulátor si s jedním polofunkčním panelem ve stringu obvykle poradí i bez optimizéru. Pokud jsou zastíněné panely 2, tak někdy a pokud 3 tak už to obvykle nedá a dodává úplně mizerný výkon.

V zimě kdy je sníh na všech panelech a každý panel má zlomek výkonu není ke komu optimalizovat.

V zimě kdy je světla prostě málo optimizér zázraky neudělá.

Celý tento můj postřeh je na základě teoretických znalostí optimizérů. Neměl jsem to v ruce a to protože mi to přijde jako zbytečnost a dobře postavený systém je prostě nepotřebuje...
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Soban »

Je to blbost....

Buď na panelech sních bude tak výroba 0W a nebo nebude a pak nějaká výroba bude.

Nepředpokládám že by na nějakém panelu byl snich a na jiném ne.

Teď co padal sních tak mám dva na zahradě s sklonem 60° a nesjel, jsem je chodil čistit....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Lenze niekto ma panely "portrait" a nie "landscape" orientovane,
takze ak na tych zvislo sneh zide dole a zatieni na kazdom paneli
spodny rad clankov, tak cely string neda nic.

Ak su panely landscape = vodorovne, tak davaju 2/3 vykonu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od kuli »

Tu to už chlapy rozoberali
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =optimizer
ale na nič podstatné neprišli.

Pokiaľ sa optimizér správa ako bypass ( ale to asi nie, hádam je to sofistikované zariadenie niečo ako mppt, iba hádam )
tak keď budem mať panely naležato a sneh sa s nich roztopí na 1/3 tak mi cez 2/3 pusti prúd ( diody v panely)
Nejaká výroba bude, možno polovica.

Pokiaľ však budem mať optimizéri, tak vlastne panely obíde ( ak je to iba bypass v optimizéri ) a výroba bude 0 ?

Jasne, že to preháňam, ale nie je to iba, aby som viac súčiastok predal zákazníkovy ?

Nemám ani šajn, čo je to za zariadenie. Asi mám už prehriatý procesor.
Schladím ho - dám si dať fľaškovú plzeň ( bola v akcii ) a idem spať.
Ráno do práce.

Tož babo raď
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od kuli »

rottenkiwi ma počas písania predbehol, čo potvrdzuje moju teóriu.

Dobrú noc.
Naposledy upravil(a) kuli dne ned kvě 08, 2022 9:36 pm, celkem upraveno 1 x.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Matess píše:když zastíníte panel (nebo je na něm kousek sněhu) tak ten panel snižuje velice drasticky svůj proud který je schopen dodat. Pokud máte panely po 3 ztrácíte výkon i zbylých 2 panelů - tady to nemá smysl moc řešit, ale pokud máte 500V solární vstup a panelů máte v sérii 12 tak jeden zastíněný panel snižuje výkon zbylým 11 a to už docela bolí.

Pokud je teda hodně panelů v sérii mělo by smysl o tom uvažovat, ale má to ale...

když máte rozumný regulátor, tak v rámci své mppt schopnosti umí ty panely zatížit natolik aby jeden panel přetížil a začaly fungovat překlenovací diody. Regulátor si s jedním polofunkčním panelem ve stringu obvykle poradí i bez optimizéru. Pokud jsou zastíněné panely 2, tak někdy a pokud 3 tak už to obvykle nedá a dodává úplně mizerný výkon.

V zimě kdy je sníh na všech panelech a každý panel má zlomek výkonu není ke komu optimalizovat.

V zimě kdy je světla prostě málo optimizér zázraky neudělá.

Celý tento můj postřeh je na základě teoretických znalostí optimizérů. Neměl jsem to v ruce a to protože mi to přijde jako zbytečnost a dobře postavený systém je prostě nepotřebuje...
Skvělý postřeh, první člověk který nenapsal jen slovo blbost.. Děkuji
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Děkuji za každou připomínku v téhle diskusí.. Třeba se dozvím něco nového.. Rád bych slyšel i názor od někoho kdo optimalizéry má.. Díky
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od rottenkiwi »

Optimizer vam povie ci je panel poskodeny alebo vadny
a predide sa tym moznemu poziaru a tiez vie optimizer vypnut
system na 0 V aby sa mohlo napr. hasit.

OPtimizer povie ci je panel zly, termokamera sa vzdy neda pouzit.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Soban »

Tomka píše:Skvělý postřeh, první člověk který nenapsal jen slovo blbost.. Děkuji
No pokud je to na mě tak jsem popsal svou zkušenost ze sněhem, že prostě žádné polo zasněžené panely nebudou, buď se to bude držet a nebo to roztaje.

Než optimizéry tak si pořiď dělené panely a když je budeš mít na výšku a bude zasněžená spodní polovina tak pořád pojedou na 50%.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Ale i když si koupím dělené panely, tak mi to neřeší přehled výkonu každého panelu zvlášť a s tím spojená případná reklamace či výměna..

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek