Bel a jištění panelů

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
remykczech
Příspěvky: 53
Registrován: úte čer 07, 2022 2:41 pm
Lokalita: okolí Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od remykczech »

Ahojte, Prispeju do tematu dotazem.

Panely budu montovat na plechovou strechu garaze, nic na dome uzemneno neni, "zatim" se blesky zdejsi lokalite vyhybaji (tzn. Predpokladam ze na primy zasah je minimalni sance), dava tento diagram v moji situaci smysl? Garaz je hned u domu, DC povede hned do kotelny v chranickach, kazdy pol samostatne
Oblast v prerusovane care je zatim v "teoreticke rovine" ze by se "nekdy casem pripadne udelala".
Dekuji za poznatky.

Jde mi o to, abych co nejvice ochranil pripadne budouci baterie, menic a elektroniku za nim (miner, mrazak).
Přílohy
Untitled Diagram.png
Tabulka LiFePO4 nkon.nl
// Aktualizovano 18.4.2024

MUST 5kW/48v PV1800 VHM
6,4kWh LiFePO4
3,4kWp 3s3p
stucel
Příspěvky: 8
Registrován: stř led 19, 2022 11:17 am

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od stucel »

Doporučuji, co se týče velikosti pojistky před přepěťovkou se podívat na článek a jiné další.
https://www.svodice-prepeti.cz/problema ... eho-napeti
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Jarin »

Já bych ještě měl dotaz k jištění za Belem, směrem k bojleru. Kvůli zkratu a pro možnost odpojit bojler od Belu mám hned za ním odpínač s válcovou pojistkou. Ale jak ošetřit, kdyby došlo ke kontaktu spirála-plášť bojleru?

Bojler je přes PE vodič z DS přizemněn, ale Bel má oba výstupy "v luftu", takže v případě probití Belu na kostru se okruh nespojí a pojistka za Belem nevybavi.

Jak to řešíte? Možná lze nechat být, vlastně by kvůli stejnému principu nemohlo ani dojít k úrazu el.proudem. Ani přes člověka by se ten okruh neuzavře. Ale přijde mi to takové divné.

Navíc jsem kvůli případnému rušení z Belu chtěl použít k bojleru stíněný kabel. Tam se stínění opět musí přizemnit. Ale není kam.

Co takhle jeden AC vývod z Belu zemnit?
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Tak ten odpinac udelej dvojity, ci dvojity jistic, a jisti oba fazove vodice.
Stineni mas prece kam zapojit, bojler mas snad uzemneny, ne?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Jarin »

S tím stíněním máš pravdu, nějak jsem si neuvědomil, v že stačí přizemnit stínění jen na jedné straně, ne nutně na obou. Díky.

Ale s tím dvojím jištěním - tedy obou fází z Belu - nějak nechápu, jak by to fungovalo. Když bude průraz na plášť bojleru, tak přeci nevybavi žádný jistič, ať na jedné či druhé fázi. Okruh se neuzavře. Musel by být přizemněn jeden z vývodů Belu. A to nevím, v zda je možné udělat.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Jaktoze nevybavi? Ten vodic pujde do zeme, tj. "nuloveho" odporu, takze to vybavi na nadproud.
Pripadne muzes dat jisticochranic, ale musi byt tridy B, kvuli tomu vystupu BELu, ale to se prohnes.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Jarin »

Nevím, jestli si rozumíme, takže jsem udělal náčrtek, jak to mám já a jak to myslím. Zde je vidět, že průrazem na plášť bojleru = na zem se obvod nemůže uzavřít, a tudíž pojistka nevybaví.
Přílohy
IMG_20220925_122907_2.jpg
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše:Jaktoze nevybavi? Ten vodic pujde do zeme, tj. "nuloveho" odporu, takze to vybavi na nadproud.
Ani ve schematu od belu nejsou na výstupu (k bojleru) pojistky. Stejně nemají šanci vypnout, prostě panely jsou měkký zdroj, nedokážou dát tolik proudu, aby pojistka spolehlivě vypla. Za mne: Nejistit, je to blbost.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Ten kram je schopny dat 4kW, co to asi da do zkratu? Odvaris vystupni tranzistory, to vazne chces? A jeste mit na bojleru napeti okolo 110V na kazde te fazi?
Nejistit spotrebice je ta nejvetsi picovina, co muzes navrhnout!
A jeste bych tam dal ficko, ktere to cele odpoji, kdyz dojde k prvni poruse.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Jarin »

Jistit to chci, jen stále si myslím, že jistič nevybaví. Aspoň ne podle toho mého schématu.

Nad fíčkem jsem taky uvažoval, ale nevím, jestli by bylo funkční, je u něj uvedeno jmenovité napětí 230V, což zde bude tak 130V. Ale vzhledem k tomu, funkcí je porovnání proudů tam-zpět a vybavení při rozdílu 30mA, tak by napětí nemělo hrát roli. Ale zase je tu stejný problém ... kam by se případný proud "ztrácel", když tam nebude ten okruh přes zem.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Jak nevybavi? Kdyz se slusne spirala v pulce proti sobe, tak tam potece 2x vyssi proud. Vybavi jistic a kdyz tam budes mit jen jeden, tak jak odpojis ten druhy fazovy vodic, ktery podle normy odpojit musis? Kdyz odpoji jen ten jeden, tak na druhem fazovem vodici furt bude napeti. Proto se tam dava dvojity jistic, kdy pri vybaveni jedne spouste se mechanicky shodi i ta druha.
Podle te logiky, ze se to nikde neuzavre si teda budes bezne sahat na fazi v zasuvce atd.? Jen to zkus a rekneme si, kudy ten proud asi potece .. Zkus treba bosky po sprse, at tomu vyjdes vstrict ...

To ficko kvuli bordelu, co leze z BELu, tak nemuze byt standardni AC typ, ale aspon A, lepe B.

Asi bude lepsi jisticochranic, kterym to poresis oboje zaraz.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Kostěj »

cipis píše:Jak nevybavi? Kdyz se slusne spirala v pulce proti sobe, tak tam potece 2x vyssi proud. Vybavi jistic...
Nedá mi to. Panely dávají 10A v bodě MPPT a dají možná 11A ve zkratu. I když jsou ve měniči kondenzátory, rozhodně bych se nespoléhal, že dokážou dávat tak velký proud po tak dlouhou dobu, že tu pojistku přepálí nebo vyrazí jistič. A než laborovat s chráničem, zda nedošlo ke zkratu topného tělesa na kostru a bádat nad tím, zda a kudy poteče vypínací proud, raději bych tam dal dva malé analogové voltmetry (kus za 4OKč Hadex), každý jedním koncem na kostru bojleru a druhým na jeden vývod topného tělesa a čas od času zkontroloval, že ukazují stejně.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Sry, ale to je ještě větší debilita ...
Ale dělej, jak chceš, jestli tím někoho zabiješ, tak to bude tvůj problém a bude mi líto těch lidí, tebe ne, když vymýšlíš takové pičoviny.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Supra66 »

Já chtěl na výstup z Oplockeho použít tento chránič, ale teď si říkám jestli to bude fungovat...

RCCB RCD DC Electric Vehicle EV Charging Pile Residual Current breaker 2P 63A 30mA Type B 6KA

https://a.aliexpress.com/_mrNLFT6
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Pokud pomineme fakt, že je to z alíka, tak papírově má všechno, co je potřeba - jde hlavně o tu stejnosměrnou složku. Klasický starý chránič to nedá, nebude fungovat, chce to ty, co zvládají DC složku, no a ta B je "víc".
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od Jarin »

cipis píše:Kdyz se slusne spirala v pulce proti sobe, tak tam potece 2x vyssi proud. Vybavi jistic ...
No vidíš, že jsme si nerozuměli. Ty myslíš šlus někde v půli spirály. Tato možnost mě nenapadla. A ano, zde by to bylo, jak píšeš. Zde tedy ten spřažený dvoujistič by byl opravdu lepší než odpojovače na válcové pojistky. Může to být ale klasický AC jistič?

Já měl zase na mysli případ, kdy by se spirála přerušila/přepálila a jen jeden přepálený konec by se dotknul té jímky, kde je spirála zastrčená, tzn. že by se dostala jedna z těch fází na plášť bojleru. Druhá by zůstala "uvězněná" ve spirále - bez dotyku na plášť.
No a zde se okruh neuzavře. Plášť bojleru je sice uzemněn, ale Bel ne, takže není jak uzavřít okruh. Proud by šel (zde ale vlastně nešel) např. z L1 fáze BELu do spirály, přes upálený konec na plášť bojleru, z bojleru do země, ale odtud se do BELu nemá kudy vrátit. Pojistka se tedy nepřepálí a na plášti bojleru je napětí.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od cipis »

Proto také mluvím o tom jističochrániči, s char. A, lépe B, aby to vyplo i při té druhé poruše.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mirekcafa
Příspěvky: 337
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od mirekcafa »

Jarin píše: Já měl zase na mysli případ, kdy by se spirála přerušila/přepálila a jen jeden přepálený konec by se dotknul té jímky, kde je spirála zastrčená, tzn. že by se dostala jedna z těch fází na plášť bojleru. Druhá by zůstala "uvězněná" ve spirále - bez dotyku na plášť.
[/quote]

Kontrukce toho tělesa by neměla ten dotyk dovolit, spirálaje tažená jakoby v kanálcích, pokud by se přepálila stáhne se v tom kanálku jako pero. Nicméně mě by zajímalo co by se stalo pokud by ta jímka prorezivěla a na tu spirálu by se dostala voda z bojleru....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od JiříK »

cipis píše:Proto také mluvím o tom jističochrániči, s char. A, lépe B, aby to vyplo i při té druhé poruše.
Mohl bych prosbu? Nakresli schema pro méně chápavé. Bel-fíčko-bojler. Díky moc.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Bel a jištění panelů

Příspěvek od zbek »

Používáte někdo za Bel jistič a chránič ? Funguje to vůbec ? Za předpokladu že mam 2kwp v panelech a 2kw spirála, čím jistit aby to mělo smysl ?
Naposledy upravil(a) zbek dne pát zář 30, 2022 3:02 pm, celkem upraveno 1 x.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek