Různě orientované panely + jeden regulátor

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od Denis30 »

Zdravím Vás a chtěl bych se Vás zeptat, jak řešíte zapojení fotovoltaických panelů na různé světové strany do jednoho regulátoru?
Chtěl bych rozšířit stávající FVE (panely orientované pouze na jih) o další čtyři panely (4x 450Wp) na východ a čtyři panely (4x 450Wp) na západ. Přičemž bych chtěl pro těchto osm panelů použít jeden regulátor MPPT Victron 250/60 (48V, 3440W). Zapojení by bylo 4S2P. Je potřeba vyřešit u panelů, které zrovna nic nevyrábí odpojení od "vyrábějících" panelů? Kolega mi povídal, že to panely nemají moc rády, pokud jsou ve stínu a posílám na ně napětí z ostatních osluněných panelů. Nebo by stačilo každou čtveřici panelů v sérii ošetřit výkonovými diodami ( větší než 200V/11A)?

Děkuji Vám za rady.
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od rva »

Klidně je připoj k jednomu regulátoru. I ty neosluněné budou mít podobné napětí, takže se nic špatného dít nebude. Bez diod, každý string přes solární pojistku (obvykle 15A).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od Denis30 »

Děkuju za odpověď.
Zahlédl jsem tady na fóru diskuzi, kdy někomu mezi různě nasvícenými stringy teče proud a někomu né. Mělo by to souviset s FV panely, s tím, že lepší panely by už měly mít blokovací a bypass diody instalovány v sobě. Dle datasheetu vidím, že můj panel (CanadianSolar 455MS)opravdu obsahuje 3 bypass diody,ale o blokovacích se nic nepíše. Připojovací terminály (J-Box) jsou vodotěsně zality nějakou gumou. Netušíte,jak jednoduše poznat/změřit,zda panel obsahuje blokovací diodu?

Děkuji Vám.
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu co řešíte.....

Prostě panel je dioda takže normálně změřit tak jako diodu? A aby to neovlivňovalo světlo tak zastínit, měřit za tmy?

Jinak normálně neřešit pokud mají stejné napětí, připojit a hotovo a pro klid duše klidně přeměřit...

TJ odpojíš panely od regulátoru/zátěže a prostě jednu pojistku vyhodíš a na kontakty připojíš ampérmetr a budeš vidět zda se proud přelévá mezi stringami když tam nebude 0A.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od Denis30 »

Soban píše:Nějak nechápu co řešíte.....

Prostě panel je dioda takže normálně změřit tak jako diodu? A aby to neovlivňovalo světlo tak zastínit, měřit za tmy?

Jinak normálně neřešit pokud mají stejné napětí, připojit a hotovo a pro klid duše klidně přeměřit...

TJ odpojíš panely od regulátoru/zátěže a prostě jednu pojistku vyhodíš a na kontakty připojíš ampérmetr a budeš vidět zda se proud přelévá mezi stringami když tam nebude 0A.
Řeším to, abych si panely zbytečně nepoškozoval zpětným proudem a co nejdéle mi vydržely.
Např. tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 0v#p152288
Dokonce tady někdo psal, že po osazení blokovacích diod to bylo zajímavé i výkonově - proud přestal téct do okolních paraelních stringů, ale pouze do regulátoru.
Tak prostě sháním zkušenosti, zda a popř. které panely už mají implementovány blokovací diody v sobě.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od soami »

Při zapojení 2 stringů paralelně tam žádný nadproud není. Panely mají "Max. Series Fuse Rating" 20A, takže nějaké opatření by mohlo mít smysl až při připojení 3 stringů paralelně.
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od glottis »

vy mi davate ... ted jsem pridaval dalsi string paralelne, a po drivejsim cteni fora vypojil idealni diody co jsem si delal. Tak si je tam mam zase zapojit zpatky jo? :))
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Různě orientované panely + jeden regulátor

Příspěvek od Soban »

Předchozí příspěvek je myšlen stylem že dva stejné panely můžeš spojit napřímo bez pojistek protože ten jeden panel řeknu příklad vydrží proud 10A a ten druhý dává max 10A takže i kdyby došlo na jednom k poruše a tekl proud obráceně tak by se nemělo nic stát, protože jeden panel nedá tolik proudu aby to slušně řečeno hořelo....

Ale když by jich bylo víc tak už by tam teklo moc a už by to ten panel žhavilo...

Čili dva stringy/panely spojené jsou OK a pojistka může být společná, více už musí být pojistky samostatně.

Pokud mají stringy stejné napětí tak přes to nemůže téci proud, takže jsou diody zbytečné, a jak je světlo tak i ten neosvícený panel bude mít napětí, akorád proud nedodá.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek