Hybridní elektrárna bez dotace

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od burda »

Řeším hybridní elektrárnu bez dotace, ideálně i bez nutného papírování a tedy bez přetoků do sítě, které by mohl nějak penalizovat distributor.
Pokud bych použil Solax 3F 10Kw, rozumný počet pylontechů a velikost pole kolem 4Kw, chtěl bych se dostat k maximální nezávislosti během roku a jen skrze zimní období dososávat ze sítě.

Zvládne solax nepouštět do sítě nic, pokud celá spotřeba poteče přez něj a jen si dotáhne ze sítě, když budou baterky pod nastavenou úrovní ?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od marko250 »

NE
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Ne. A to bez ohledu na měnič.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Quickyprd »

Hybridní elektrárna již ze své podstaty s ohledem k připojení na síť nikdy nezaručí nulový přetok. To musí být ostrov. Já s ohledem na malý výkon jsem ostrov zavrhl a raději se upsal peklu a elektrárnu legálně připojil. Je to byrokracie, ale je to na dlouhou dobu klid. Samozřejmě nutno odlišit legální připojení a neřízené přetoky....vše využít doma a jen když už fakt to není kam dávat, tak teda si to distributore sežer :-)
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

Mám dotaz, který s tímto trošku souvisí. Dokončuji FVE, Solax X3 hybrid a než se vyřídí "papírování" s oficiálním připojením k DS (1-2 měsíce !!!), rád bych FVE používal. Jak na to? Vím, že nulové přetoky nejsou možné, ale jak to distributor pozná, když ještě nemám vyměněný elektroměr, který je schopný přetoky měřit? Dík za názor.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od cipis »

Až spadne elektrikář ze sloupu, protože jsi tam zrovna něco pustil, když oni měli odstávku?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

No jo, no. Tak jsem asi blbej a nedošlo mi to...sorry
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

Ale moment, v případě odstávky od DS se FVE přepíná automaticky do "ostrovního" režimu, nebo??
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Ne, nebude fungovat cela fve. A to jeste minimalne 20 minut po obnoveni dodavky elektriny.

Pokud chci mit elektrinu i pri blackoutu, tak ostrov s ATS, nebo dunkce UPS s galvanickym oddelenim. Nebo hybrid s manualnim prepinacem.

Pokud jsou strelci, kteri toto neresi (vzhledem k poctu dotazu "jestli to distributor pozna"), je potreba si uvedomit ze pokud ja vytvorim svym menicem napeti v DS na ktere se pracuje, ten clovek muze take pracovat na VN za transformatorem. Pak tam muze mit tisice voltu. Samozrejme si muzeme rict, ze si ma zajistit bezpecnost, ale kdyz bude mrtvej... V usa jsem popularni elektrocentraly a nehod neni malo..
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

ok. díky za odpověď, to jsem si neuvědomil. Nešlo mi o to "obelstít" distributora, jen mi prostě přišlo škoda, že FVE je hotová a budu se na ti ty dva měsíce tak leda koukat..:-)
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Počkať, počkať, tuto sa mi niečo nezdá.

Čo to je za sprostosť, že Hybridný menič dodáva do DS aj keď je blackout? :shock:
Každý schválený hybrid má obsahovať relé na odpojenie presne pre tieto prípady, príp. ak ho nemá tak v projekte by malo byť externé rozdelovacie relé a toto by malo byť schválené distribučkou.

Ak píšem somariny, prosím opravte ma.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Dagus »

cipis píše:Až spadne elektrikář ze sloupu, protože jsi tam zrovna něco pustil, když oni měli odstávku?
V ČEZu nepracuji, ale řekl bych, že nejsou blázni a buď to mají přes kabel do země blokovaný (vídám často na VN opravách vedení, nebo pracují jako na živém vodiči. Mám velkou pochybnost, že si někdo sáhne na vodič pokud neví, že tam nic není a ani nemůže na 1000%. Osobně tak přistupuji ke každé montáži.
K tématu, nemá smysl si kvůli dvoum měsícům zahrávat s DS.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Diablo1st píše:Počkať, počkať, tuto sa mi niečo nezdá.

Čo to je za sprostosť, že Hybridný menič dodáva do DS aj keď je blackout? :shock:
Každý schválený hybrid má obsahovať relé na odpojenie presne pre tieto prípady, príp. ak ho nemá tak v projekte by malo byť externé rozdelovacie relé a toto by malo byť schválené distribučkou.

Ak píšem somariny, prosím opravte ma.
Bavili sme se o neSchvalenych. Neschvaleny, nebo spatne nastaveny, zapojeny, atd.
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

Díky za diskusi, samozřejmě je už teď celá sestava fyzicky vybavena tak, jak má být, jen nejsou papíry...teď položím pro někoho z Vás úplně debilní otázku, ale za zeptání nic nedám. Odpojím-li hlavní jistič na přívodu (před elektroměrem), můžu provozovat FVE jako ostrovní systém (připomínám měnič Solax X3 hybrid ě 2x5,8 kW Aku) anebo měnič potřebuje neustále si "sahat" na DS. Dík
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Quickyprd »

Pokud je systém postaven jako ostrov tak ANO. Viz. video s Youdou na YT, kde to názorně ukazuje :-)
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Manuálne vypínať istič pred elektromerom je síce riešenie, ale čo keď sa vybije baterka? Treba tam dať prepínač sietí ATS alebo vzájomne blokované stykače a nejaký regulátor, ktorý bude snímať napätie batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1222
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od unicast »

sauertom píše:teď položím pro někoho z Vás úplně debilní otázku, ale za zeptání nic nedám. Odpojím-li hlavní jistič na přívodu (před elektroměrem), můžu provozovat FVE jako ostrovní systém (připomínám měnič Solax X3 hybrid ě 2x5,8 kW Aku) anebo měnič potřebuje neustále si "sahat" na DS
To vůbec není debilní otázka. Záleží na střídači, který bude použit, některé se umějí pouze přifázovat, jiné bys tím naopak mohl i zničit. Dokumentace, to je to místo, kde to píšou :-)
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

sauertom píše:Díky za diskusi, samozřejmě je už teď celá sestava fyzicky vybavena tak, jak má být, jen nejsou papíry...teď položím pro někoho z Vás úplně debilní otázku, ale za zeptání nic nedám. Odpojím-li hlavní jistič na přívodu (před elektroměrem), můžu provozovat FVE jako ostrovní systém (připomínám měnič Solax X3 hybrid ě 2x5,8 kW Aku) anebo měnič potřebuje neustále si "sahat" na DS. Dík
Neznám tenhle měnič, ale máš tyto možnosti:

1) čekat dva měsíce
2) provozovat jako ostrov, tj. buď jen DS nebo Fve. Manuální přepínání
3) Zapnout to naplno
4) Zapnout to a nastavit přetoky na nulu.

za mě:
1) v pořádku
2) Je to otrava. Na druhou stranu, když už sis
to pořídil, měl bys být schopný to sám uvést do režimu ostrova (hlavně pro případě blackoutu). Dost možná, že to nebude jen tak možné bez elektrikařiny (přepojení výstupů?, neznám měnič)
3) asi ne
4) ?

Ta fve už běžela při předání a odzkoušení, takže technicky je vše dobře, pouze papírově ne.

P.S. pokud připojiš DS na zálohovaný výstup měniče, pujde asi do věčných lovist
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od marko250 »

Pokud máš na výstupu EPS napojený barák, tak ano umí jet bez DS jako offgrid.
x3.png
x3.png (95.03 KiB) Zobrazeno 931 x
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
sauertom
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 04, 2022 10:29 am

Re: Hybridní elektrárna bez dotace

Příspěvek od sauertom »

Mojm10 píše:
sauertom píše:Díky za diskusi, samozřejmě je už teď celá sestava fyzicky vybavena tak, jak má být, jen nejsou papíry...teď položím pro někoho z Vás úplně debilní otázku, ale za zeptání nic nedám. Odpojím-li hlavní jistič na přívodu (před elektroměrem), můžu provozovat FVE jako ostrovní systém (připomínám měnič Solax X3 hybrid ě 2x5,8 kW Aku) anebo měnič potřebuje neustále si "sahat" na DS. Dík
Neznám tenhle měnič, ale máš tyto možnosti:

1) čekat dva měsíce
2) provozovat jako ostrov, tj. buď jen DS nebo Fve. Manuální přepínání
3) Zapnout to naplno
4) Zapnout to a nastavit přetoky na nulu.

za mě:
1) v pořádku
2) Je to otrava. Na druhou stranu, když už sis
to pořídil, měl bys být schopný to sám uvést do režimu ostrova (hlavně pro případě blackoutu). Dost možná, že to nebude jen tak možné bez elektrikařiny (přepojení výstupů?, neznám měnič)
3) asi ne
4) ?

Ta fve už běžela při předání a odzkoušení, takže technicky je vše dobře, pouze papírově ne.

P.S. pokud připojiš DS na zálohovaný výstup měniče, pujde asi do věčných lovist

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek