SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od hurvayz »

mgazda píše:Existuje u Solaxu X3 moznost nastavit, aby se baterie ihned, nebo v planovanou dobu vybily do site? (Tedy planovany pretok)
Ne nejde
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
27Jose
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 16, 2022 11:32 am
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od 27Jose »

Pre niekoho to bude hlúpa otázka, ale prečo chceš "mgazda" aby sa batérie vybíjali do siete?
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od Dagus »

Třeba že má spotové ceny a vyplatí se vybíjet, pokud je výkup vysoko, pokud máš co a životnost tě netrápí?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od ota »

Bude to kvůli vybíjení za lepší spotovou cenu.
Udělat se to dá jednoduše. Přetok vzniká při poruše modbusového elektroměr.
Ale radit jak to udělat ti nebudu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od hurvayz »

Je fakť, že jak se nastavuje nulová hodnota na přetok, stačí nastavit W do mínusu. Pak se to musí vrátit zpět. Taková regulace je ale silně nekomfortní, pořád něčím hejbat.Ale moc lidí jen uživatelů do nastavení neumí jít nebo nezná heslo.Tak zas tolik sem snad nenapsal 8-)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od FRSO »

Dagus píše:Třeba že má spotové ceny a vyplatí se vybíjet, pokud je výkup vysoko, pokud máš co a životnost tě netrápí?
Si myslí, že tím vydělá, ale pak bude muset koupit nové aku a bude po businesu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od ota »

Důležité je že takové použití elektrárny je v šedé zóně která není v legislativě řešena.
A v energetice neplatí že co není zakázáno je povoleno!

Máš jasně definované parametry FVE a smlouvu o připojení. Tam je jasně napsáno že zdrojem jsou FVE panely, nikoli baterie.

Existuje pravděpodobnost a nedá se vyloučit že jednou si úřednický aparát vybere jednoho z takových výrobců co tlačí přetoky do sítě za drahé spotové ceny. Zahájí s ním správní řízení které začne odpojením odběrného, výrobního místa od DS.

Potom se můžeš hájit že jsi nic neudělal, na každý krok bude mít úřad 30 dní na odpověď, budeš si muset sehnat právníka s kvalifikací na energetiku a když to špatně dopadne tak zaplatíš mastnou pokutu za porušení podmínek připojení, dočteš se o sobě na internetu, možná budeš i ve zprávách v TV.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od cipis »

A hlavně bez peněz, ale to asi ti, co si tehdy četli ten můj výpočet, už dávno ví.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od hurvayz »

ota píše:Důležité je že takové použití elektrárny je v šedé zóně která není v legislativě řešena.
A v energetice neplatí že co není zakázáno je povoleno!

Máš jasně definované parametry FVE a smlouvu o připojení. Tam je jasně napsáno že zdrojem jsou FVE panely, nikoli baterie.

Existuje pravděpodobnost a nedá se vyloučit že jednou si úřednický aparát vybere jednoho z takových výrobců co tlačí přetoky do sítě za drahé spotové ceny. Zahájí s ním správní řízení které začne odpojením odběrného, výrobního místa od DS.

Potom se můžeš hájit že jsi nic neudělal, na každý krok bude mít úřad 30 dní na odpověď, budeš si muset sehnat právníka s kvalifikací na energetiku a když to špatně dopadne tak zaplatíš mastnou pokutu za porušení podmínek připojení, dočteš se o sobě na internetu, možná budeš i ve zprávách v TV.
Problém vidím v tom, že co zatím není v regulích zakázáno nemůže být postiženo. Bude se muset přestavět, aby bylo jasně dané, že takhle cesta nevede. Nevidím pozitivum huntovat si baterky kvůli lepší ceně. Leda bych ty baterky měl zadarmo.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
ArBi
Příspěvky: 4
Registrován: sob zář 17, 2022 3:21 pm
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od ArBi »

Zdravím, mám jeden dotaz na zde zkušenější. Zprovozňují si FVE s měničem Solax X3 G4 10 kW, ale tápu kde nastavit (zkontrolovat) řízeni jalového výkonu dle pokynu distribuční sítě.

"Střídač lze aktivovat na dodržování výše uvedených norem s níže uvedenými defaultními hodnotami."
B.1 for P(U):
U1/Un = 109%; U2/Un = 110%; U3/Un = 111%

B.2 for Q(U):
x1 = 0,94; x2 = 0,97; x3 = 1,05; x4 = 1,08
pavelstnl
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:37 am
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od pavelstnl »

Dobrý den,
Mám Solax X3 hybrid 10 H4. Firma mi nainstalovala HFVE s tímto měničem a bateriemi ale nebyl jsem schopen se s nimi domluvit na zapojení elektrárny tak, aby v případě výpadku sítě, mi systém fungoval pro celý dům na baterie.
Chtěl jsem to řešit pomocí instalace reverzního stykače ale toto řešení majitel instalační firmy odmítl s tím, že „je mu to proti srsti“ takovéto řešení a odkázal mě na výstup EPS - ten je ovšem omezen jističem 10A a provozovat na to celou dobu obvody, které jsou normálně jištěné 16A je blbost a navíc k výpadkům dochází jen občas.
Navíc HFVE je instalována v přízemí, a do patra, kde bydlíme a kde jsou všechny spotřebiče, je celkem složité dotáhnout kabel, který by zajišťoval pouze nutně zálohované obvody.
Nicméně mít zálohované všechny tři fáze, když už člověk takovýto systém má, je podle mě lepší řešení s tím, že si samozřejmě musím pohlídat v přídě výpadku větší spotřebiče ale v tomto problém nevidím.
Jde mi o to, jestli s tímto řešením – pomocí reverzního stykače – máte nějakou zkušenost, popřípadě jak to zapojit.
Děkuji za případnou odpověď
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od cipis »

Neresi se tyhle veci nahodou pred instalaci? Proc sis objednal neco, co nesplnuje tvoje potreby?
Nehlede na to, ze je to nejspis na dotaci, takze porusujes podminky fora.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pavelstnl
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:37 am
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od pavelstnl »

Díky Vám za odpověď, byla vyčerpávající :-)
RSvorcik
Příspěvky: 14
Registrován: úte úno 08, 2022 10:29 pm
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od RSvorcik »

Jsou možné obě možnosti. vypínačem s nulovou polohou to je, ale jednodušší. Ale je potřeba aby jste ten měnič nepřetížil. Jde to velice snadno stačí jeden spotřebič třeba kompresor, vodárna nebo i velká ruční rozbruška varná deska a podobně. Ty stykače musí mít mechanické blokování. Ale moc Vám to nedoporučuji. Doporučuje se originální zapojení od výrobce. Jističe těch se to až tak netýká ty nevypadnou měnič je rychlejší.
pavelstnl
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:37 am
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od pavelstnl »

Děkuji za odpověď, co se týká přetížení, tak to je mi jasné a myslím že v případě výpadku si toto dokážu pohlídat.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak tím vypínačem bych to musel přepínat ručně.
S tím doporučením výrobce je to logické ale bylo by pro mne celkem komplikované dotáhnout do patra EPS výstup a navíc např. lednice, kterou chce mít zálohovanou asi každý,(stejně tak modem, kamery..) tak jsou na zásuvkových okruzích 16A a přepojit to na EPS výstup (10A), kde by to muselo být nastálo, mi nepřipadá dobré.
Reverzní stykač by měl mít jak elektrické tak mechanické zabezpečení.
Jde mi o to jestli to již někdo na tomto Solaxu zapojoval a má s tím nějakou zkušenost. Díval jsem se, že dosti zkušeností s tímto má TOMAS ale jako nováčkovi mi mu nejde poslat soukromou zprávu, abych tu třeba případně "neporušoval ty pravidla" :-)
Díky
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od cipis »

To se jako vysmivas pravidlum a chces je obchazet?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pavelstnl
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:37 am
Reputace: 0

Re: SOLAX X3 hybrid 10.0-D-E

Příspěvek od pavelstnl »

Tak dobrá, budem si tykat i když se neznáme - žádným pravidlům se nevysmívám, protože si nemyslím že bych něco porušil - to byly jen tvoje domněnky. Spíš mně zarazila tvoje odpověď (teda spíš otázka) na moji otázku - jestli se tyto věci neřeší před instalací. Samozřejmě by se měly řešit, nicméně došlo k nedorozumění a prostě tak to je a hledal sem odpověď, a né vysvětlování proč to tak je - to je asi pro řešení úplně jedno. Pavel

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek