Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od Fliacik »

Prajem pekný deň a dakujem za prijatie do komunity.
Ešte som tu nikde nenasiel odpoved na moje otazky a tak by som skusil v tomto vlakne.

Chcel by som sa opytať či má niekto skúsenosť z menicom Groowatt SPF5000ES. U vsetkych prispevkoch kde sa riesili prietoky bolo vzdy povedane ze kazdy menic ktori sa vie miesat aj z DS robi prietoky.
Planujem malu FVE ale odmietam to robit formou dotacie chcem si to cele spravit svojpomocne a hlavne z moznostou modularneho budovania do buducnosti. No zaroven nestojim o niake opletacky zo ZSE.
Ostrovne riesenie pre mna nieje mozne nakolko rocna spotreba u mna je 8MW a Minimalna spotreba domu nikdy nieje mensia ako 400-500w kvoly smart domacnosti a 2x server ktore idu nonstop 200w + v lete cez den bazenova filtracia spinana podla intenzity LUX vonku.

Oficialna verzia (pred manzelkou) preco som sa rozhodol ist do FVE je znizenie letnej spotreby aspon o 30%
Neoficialna verzia je, ze by som rad pricuchol k tejto problematike aj vo forme praxe ako hobby projekt.
Vykurovanie v dome je poriesene plynom takze el sa pouziva len na bezny chod + IT + Chladenie domu 3x3,5kw Midea
Riesenie by som si predstavoval zatial bez baterie.

Vedel by niekto potvrdit najlepsie niekto kto to uz aj ma nahodene a zmerane ci ten Groowatt naozaj nerobi prietoky do DS ? Podla predajcu nie no ked pozeram ake masiny tu mate a aj tak sa riesia prietoky nechce sa mi verit ze by tato lacna sranda bola na tom tak dobre. Tento menic ma pracovat tak ze primarne pouziva FV a z DS len primiesa ak je potreba. Velmi budem vdacny za akekolvek info ohladom tohto zariadenia. Ďakujem
Přílohy
Snímka obrazovky 2022-03-30 o 12.03.11.png
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od marko250 »

SK legislativu neznám,ale asi bude taky nemožný přetok ,takže měnič v ostrovním režimu,pověsit na něj co utáhne a zbytek na DS,když dojde šťáva tak přepnout zpět na DS(bypas).Bez baterky to nejde bez přetoku režim SUB ,ale ten měnič umí v režimu SBU bypas na DS,což může být cesta.Osobně jej neznám,nutno ověřit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od Fliacik »

@marko250 Dakujem za rychlu reakciu.
Akkurat som sa dostal k datam z distribucky a podla mojej spotreby by som ani nemusel mat problem z prietokmi nakolko mi to vychadza ze najvacsia spotreba je prave pocas dna a vecer uz len okolo 600w
Snímka obrazovky 2022-03-30 o 14.24.02.png
Snímka obrazovky 2022-03-30 o 14.24.02.png (49.49 KiB) Zobrazeno 3729 x
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od Fliacik »

Tak som uz objednal ten Growatt tak som zvedavý co to bude zac. Budem k tomu skladat aj baterku 4.6kw tak snad to bude ok. Potom tu postnem niake info.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
Uživatelský avatar
TomNK
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 16, 2022 10:36 pm

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od TomNK »

Fliacik píše:Tak som uz objednal ten Growatt tak som zvedavý co to bude zac. Budem k tomu skladat aj baterku 4.6kw tak snad to bude ok. Potom tu postnem niake info.
Uvažuji o koupi tohoto střídače, jaké máte zkušenosti po půl roce užívání ? Chyby, postřehy, přetoky, spotřeba v klidu, spolupráce s baterkami (v jiném vlákně se řešily potíže s float fází nabíjení)
Děkuji
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od bednar »

TomNK píše:
Uvažuji o koupi tohoto střídače, jaké máte zkušenosti po půl roce užívání ? Chyby, postřehy, přetoky, spotřeba v klidu, spolupráce s baterkami (v jiném vlákně se řešily potíže s float fází nabíjení)
Děkuji
Provozuji GrooWatt SPF 5000 ES někdy od června 2022. Zatím 1ks. Druhý je připraven pro paralelní připojení. Čekám na rekonstrukci střechy a následný upgrade FVE. Zatím na něm mám cca 1,8 kWp panelů.
Doposud naprostá spokojenost vše OK dle popisu a manuálu. Kupoval jsem na Aliexpressu z EU skladu.
Přetoky - obdobně jako je to u obdobných měničů. Záleží na režimu provozu. V režimu SBU je Grid odpojen a na výstupu je čistých 230V, takže není jak je udělat. V režimu SUB samosebou při rychlém odpojení zátěže ke krátkodobým přetokům dojít může(nepoužívám).
Spolupráce s bateriemi Pylontech US2000C/US3000C naprostá paráda - řízení režimů přepínání na síť dle SOC baterií.
Monitoring přes SolarAssistant 100% funkční. Data posílám ze SolarAssistenta via. MQTT do NodeRed/InfluxDB/Grafana.
SolarAssistant mi teď hlásí system power - 45W - snad je to pravda.
Vím, že je to samá chvála, ale vše co jsem si představoval, ten měnič splňuje.
JackD
Příspěvky: 18
Registrován: čtv říj 14, 2021 2:58 pm

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od JackD »

Já používám SPF 5000 ES od prosince 2021 a nechci něco zakřiknout ! Splnil všechny moje očekávání.
Objednávám si další 3 kusy ... a jeden nechám v krabici (kdyby náhodou). Dostupné budou za měsíc.
Monitoring - aplikace od Groowattu plně dostačuje pro orientaci, statistikách a dálkové ovládání zátěže.
Přetok neřeším, protože od března "skoro ostrov". Pokud je dva dny tma, tak přepnu natvrdo na DS a nechám jen krmit baterie z FV pole. Což je pro mě galvanické oddělení ....
Vše zamontováno do skeletu botníku + 3 x pylontech
Vše zamontováno do skeletu botníku + 3 x pylontech
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od cipis »

Dřevo? Hmm ... Jako všechno vypadá pěkně, ale ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
jfiala
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 18, 2022 7:35 am

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od jfiala »

bednar píše:
TomNK píše:
Uvažuji o koupi tohoto střídače, jaké máte zkušenosti po půl roce užívání ? Chyby, postřehy, přetoky, spotřeba v klidu, spolupráce s baterkami (v jiném vlákně se řešily potíže s float fází nabíjení)
Děkuji
Provozuji GrooWatt SPF 5000 ES někdy od června 2022. Zatím 1ks. Druhý je připraven pro paralelní připojení. Čekám na rekonstrukci střechy a následný upgrade FVE. Zatím na něm mám cca 1,8 kWp panelů.
Doposud naprostá spokojenost vše OK dle popisu a manuálu. Kupoval jsem na Aliexpressu z EU skladu.
Přetoky - obdobně jako je to u obdobných měničů. Záleží na režimu provozu. V režimu SBU je Grid odpojen a na výstupu je čistých 230V, takže není jak je udělat. V režimu SUB samosebou při rychlém odpojení zátěže ke krátkodobým přetokům dojít může(nepoužívám).
Spolupráce s bateriemi Pylontech US2000C/US3000C naprostá paráda - řízení režimů přepínání na síť dle SOC baterií.
Monitoring přes SolarAssistant 100% funkční. Data posílám ze SolarAssistenta via. MQTT do NodeRed/InfluxDB/Grafana.
SolarAssistant mi teď hlásí system power - 45W - snad je to pravda.
Vím, že je to samá chvála, ale vše co jsem si představoval, ten měnič splňuje.

Dobrý den,
Jak proběla registrace a zprovoznění monitoringu? Koupil jsem SPF3500ES stejnou cestou jako vy. Při registraci jsem zamrznul na tom, že nemám INSTALLER CODE. Tedy nemůžu zprovoznit monitoring přes WIFI dongle. Díky.
JF
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od bednar »

Dobrý den,
Jak proběla registrace a zprovoznění monitoringu? Koupil jsem SPF3500ES stejnou cestou jako vy. Při registraci jsem zamrznul na tom, že nemám INSTALLER CODE. Tedy nemůžu zprovoznit monitoring přes WIFI dongle. Díky.
JF
Osobně jsem WiFi dongle nikdy nepřipojoval. Koupil jsem měnič bez a ihned po zapojení jsem zprovoznil RPi se SolarAssistantem a to je s měničem připojeno via. USB.
To funguje na jedničku. A mám to "pouze" na RPi zero.
Uživatelský avatar
jfiala
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 18, 2022 7:35 am

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od jfiala »

bednar píše:
Dobrý den,
Jak proběla registrace a zprovoznění monitoringu? Koupil jsem SPF3500ES stejnou cestou jako vy. Při registraci jsem zamrznul na tom, že nemám INSTALLER CODE. Tedy nemůžu zprovoznit monitoring přes WIFI dongle. Díky.
JF
Osobně jsem WiFi dongle nikdy nepřipojoval. Koupil jsem měnič bez a ihned po zapojení jsem zprovoznil RPi se SolarAssistantem a to je s měničem připojeno via. USB.
To funguje na jedničku. A mám to "pouze" na RPi zero.

Díky za odpověď!
Rozjel jsem to, byl to hrozný porod. Musela se tam dát čínská lokalizace, dongle překonfigurovat na čínský server z mezinárodního. Celý den jsem se s tím drbal. Podpora evropského trhu poměrně nízká.
Díky za tip na RPi možnost. O té jsem bohužel nevědel, tak jsem si přikoupil dongl. Přitom se jedno Raspberry váli nevyužívané doma...
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od rezis »

Rozchodit WiFi donge bylo celkem šílené. Nakonec jsem zjistil, že pokud zadám lokaci Slovensko tak ho po mě nechce :-)
Jinak u mě Growatt nahradil Victrona a maximální spokojenost. Uvidíme po delší době.
Hlavně se z toho neposrat.
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od yare »

Zdravim,
chcem si tiez kupit Growatt SPF 5000ES, 5 kW. Nie je problem s pripojenim do siete TN-C? Cital som, ze niektore menice s tym problem maju.
Na vystup menica 230V chcem pripojit len nejake zariadenia v dome (servery, chladnicky, svetla).
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od rezis »

TN-C - nejsi schopen dodržet podmínku ostrova. Neboť budeš mít pracovní vodič N trvale spojen se sítí. Jak se to bude chovat reálně a zda to bude vadit netuším.
Hlavně se z toho neposrat.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od tomas »

Kde je v TN-C vodič N?
Všechny nulové vodiče ve všech TN-C-S sítích na Zemi musí být uzemněné a jsou tedy i přes tu zem vzájemně propojené.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od rezis »

V TN-C síti je N obsaženo v PEN. PEN je zde pracovní a ochranný vodič zároveň. A tedy právě kvůli funkci ochranného vodiče ho nelze přepínat/přerušovat. Jediná možnost je ho natvrdo spojit. Ale tím spojím i N. A tedy pracovní vodič.
Možná proto je u většiny měničů varování a jejich nesprávné funkci v TN-C.

V TN-S je sice dochází na jednom místě k rozdělení na N a PE, ale toto rozdělení má určitá pravidla, např. dodatečné zemnění, pospojování atd. Dále se pak tyto vodiče nikde nesmí spojit. Naopak mohu si s pracovními vodiči dělat co chci.

Ano teoreticky jsou všechna N A PE pospojována, ale za místem rozdělení to už neplatí.
Hlavně se z toho neposrat.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od tomas »

rezis píše:
V TN-S je sice dochází na jednom místě k rozdělení na N a PE,
Pak to není TN-S, ale TN-C-S, více o tom zde:
https://janhlavaty.cz/2014/12/tn-c-tn-c-s-tn-s/
V okamžiku, kdy se někde v síti objeví vodič PEN, tak už se nikdy nebude a nemůže jednat o síť TN-S.
Takže Jestli má zdroj TN-S tak z toho udělá TN-C a z něj následně může udělat klasickou TN-C-S kterou má většina domácností a firem. To že se to bere od zdroje ke spotřebiči je jen otázka dohody, ale v opačném směru - od spotřebiče ke zdroji je to ekvivalentní.
Sítě s modrým vodiči označenými "N" plovoucími ve vzduchu nejsou TN sítě a těmto vodičům nemůžeme říkat nulové vodiče a nefunguje u nich ochrana nulováním.
Síť TN je charakterizovaná spojením neživých částí s uzemněným bodem sítě prostřednictvím ochranného vodiče PEN.
Zdroje které s tím mají problém vytvořit uzemněný bod sítě a musí plavat ve vzduchu, nejsou určeny pro TN sítě, ale IT a dle toho se k tomu musí přistupovat a navrhovat jejich ochrana.
Naposledy upravil(a) tomas dne úte zář 20, 2022 5:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od tomas »

rezis píše:TN-C - nejsi schopen dodržet podmínku ostrova.
To je hloupost. Pokud by toto platilo a distributor by si tedy nárokoval zemní potenciál Země, tak jsi schopen dodržet podmínku ostrova pouze v IT síti, protože všechny TN sítě jsou spojené svými nulovými uzemněnými body se zemním potenciálem Země.
Nebo jinak TN-C síť na horské chatě cca 2 km od nejbližších vodičů distribuční sítě není podle tebe ostrov? Jakou vzdálenost mezi dvěma TN-C sítěmi tedy požaduješ aby jsi to uznal jako ostrov? Když jsou vedle sebe a mají společné uzemnění - PEN vodič a tedy zemní potenciál není na závadu ale nutnost, distributor potenciál Země nevlastní a já si mohu do Země zatlouct uzemňovacích tyčí kolik chci a musím je také propojit aby tam nebyl rozdíl zemních potenciálů. Nezapojená zatlučená zemnící tyč je mi k ničemu a spíše ke škodě protože zařízení připojená na různé zemnící systémy budou mít při poruše nebo úderu blesku i různé potenciály mezi sebou.
Naposledy upravil(a) tomas dne úte zář 20, 2022 5:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od rezis »

Ano máš pravdu, že se jedná o TN-C-S on už samotný střed transformátoru je uzemněn. Tedy už do domu jde PEN. A za daných podmínek z něj mám PE a N
Dopustil jsem se nepřesnosti.
Nicméně pokud mám pouze dvouvodičovou soustavu TN-C netuším jak ji protlačit legálně přes ten měnič a by vše fungovalo. Ono v podstatě ono to ani neprojde revizí takže nemá smysl se nad tím zamýšlet....
Hlavně se z toho neposrat.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Groowatt SPF 5000 ES Off-Grid Hybrid

Příspěvek od tomas »

Proč by to nemělo projít revizí? Nevidím v tom problém. Každý distribuční transformátor je v provedení TN-S (má svorky u, v, w, n, PE) a když jich pracuje několik paralelně na různých místech do sítě TN-C tak je tam také minimálně tolik míst spojení PE s N kolik je tam transformátorů (zdrojů). Úplně stejné je to i u střídačů a spousty dalších zdrojů, ty jsou také v provedení TN-S a pracují do sítě TN-C. Co třeba takový on-grid střídač (TN-S) když to teče z baráku ven do distribuční sítě TN-C, revizák by se měl zhroutit když si uvědomí že jde energie z TN-S zdroje do TN-C sítě a při respektování dohody (od zdroje ke spotřebiči) tak dochází v tomto směru ke spojení PE s N a vytvoření TN-C sítě?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek