430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
oplocky
Příspěvky: 5
Registrován: stř lis 28, 2012 11:56 am

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od oplocky »

Dobrá opravil jsem... již si řešte samy.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

oplocky> Podobné schéma, jako jste poslal, jsem již na webu někde viděl. Pohledám to...

Ale já bych to stejně použít nemohl, protože do bojleru jde přes noc i střídavé napětí od distributora. A to by se tomu mosfetu asi nelíbilo. Já to budu řešit tím mým přepínačem z předchozí strany, ale nějaké zkušennosti z provozu budou až v létě.

Bezpečnost je určitě na prvním místě. Proto mám taky v bojleru termostaty hned 4 sériově a při chodu na EON stačí, aby odpojil kterýkoli z nich a už to nehřeje. Při chodu na FV jsou aktivní 3. Dál je tam samozřejmě přetlakový ventil (kontroluji jej protočením několikrát ročně) a expanzní nádobka 5 litrů. Navíc tam mám i barometr pro kontrolu tlaku v okruhu okem.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Ano, max. napětí na G může být +-20V, takže to je v tom schématu nedořešené. Ale není to moje schéma a navíc to nebudu používat - všude mám nekolikanásobná galvanická oddělení obvodů přes relátka a termostaty. Navíc to hlavní relé asi vyměním za stykač. Sice jen pro jistotu, protože ono vždycky přepiná v době, kdy kontakty nejde žádný proud, ale jistota je jistota.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Zdravím.
Řeším podobnou situaci, jen s tím, že celé to mám zatím v plánu, realizace připadne na léto - po generálce střechy.

Moje kalkulace je 2kW spirála ve 160ltr kombinovaném nepřímotopném ohřívači z Dražic, konkrétně OKC160NTR/BP, přičemž do boční přírubu si nechám dodělat nerezovou s M48*2 nátrubkem pro 2kW ponornou topnou spirálu.
Napájet to budu z 7×280Wp panelů. Po dosažení provozní teploty (70°C) to budu odpínat v obou DC přívodech SSR relé (RGS1D1000D15KKE, http://www.enika.cz/download/Automatiza ... 230311.pdf strana8)
Bezpečnostní termostat (80°C) bude rozpínat předřazený odpojovač http://shop.mypower.cz/stykac-4-polovy- ... 230v-ac-21) paralelně s uvedeným SSR Relé, což by mělo zabazpečit rozepnutí bez oblouku.
Bojler musí mít na vstupu studené vody samozřejmě tlakový pojišťovák a zpětný ventil - druhé jištění.

Více lze dočíst zde, zvláště v příspěvcích pana Pabisty.
http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru

Můj návrh tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=1036

M.S.

Edit - odkaz
Naposledy upravil(a) Marek_Kuřim dne sob úno 09, 2013 1:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Nedělal jste si i cenovou kalkulaci tohoto řešení? Tedy včetně panelů, konstrukce, kabelů, relé, jištění, termostatů, spirály atd. atd.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od Marek_Kuřim »

PetrP píše:Nedělal jste si i cenovou kalkulaci tohoto řešení? Tedy včetně panelů, konstrukce, kabelů, relé, jištění, termostatů, spirály atd. atd.
Pracuji na tom, jakmile to budu mít pohromadě, klíďo to sem hodím. ;)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Díky předem
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Protože už začalo slunko celkem svítit, přepojil jsem panely zase na bojler. Zprovoznil jsem i jištění s třetím přepínacím termostatem podle posledního schématu z předchozí strany a zatím jeden poznatek. Žárovky by měly být zhruba na stejný výkon, jako jsou panely. Když jsem tam dal jednu 60W žárovku a z panelů šlo přes 200W, tak při přepnutí oblouk nezhasl - proud šel do bojleru i do žárovky. Tak jsem tam dal 200W žárovku a už to bylo OK. Teď teda musím někde splašit ještě aspoň dvě 200W žárovky, abych tam nemusel dávat deset slabých.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Takže můžu napsat, že i to moje né úplně dokonalé zapojení panelů přímo na bojler celkem funguje. Teď, když je celé týdny obloha bez mráčků a furt pere slunce, ušetří asi 4kwh denně.
Místo nějakých 7 až 8 kwh si bojler od čezu (eonu) přes noc na dohřátí vody dobírá pouze 3 až 4 kwh.
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Po dlouhé době trochu nových informací do vlákna. Současné napojení panelů na bojler je v přiloženém schématu. Přes léto to funguje OK. Teď přez zimu to ale samozřejmě neuspoří skoro nic.
Přílohy
prepinani_bojleru_eon_FV_4.JPG
Uživatelský avatar
PetrP
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2012 7:24 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 430Wp na ohřev TUV v bojleru (bude 640Wp)

Příspěvek od PetrP »

Ještě přiložím schéma, jak jsem měl panely napojené minulou zimu. Přes regulátor, baterku, hlídací obvody a UPSku jsem s tím napájel stále běžící PC. V zimě to fungovalo dobře, ale jak začalo víc svítit slunko, baterie se rychle nabyla a špatnou vlastností regulátoru je to, že pak měl na výstupu i přes 15Volt. To UPSka vyhodnotila jako chybu baterie a prostě se vypnula. Čímž samozřejmě natvrdo shodila PC. Celé toto zapojení jsem právě kvůli tomuto problému nakonec zavrhnul a panely jsou napojeny i přes zimu na bojler. Regulátor používám už jen jako solární nabíječku autobaterií.
Přílohy
prepinac_EON_Solar_4B.JPG
prepinac_EON_Solar_4B.JPG (22.37 KiB) Zobrazeno 2420 x

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek