pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Neo píše: Z HDO by jsi měl-la mít dva nuláky pro blokování. Jeden je topení -20hodin denně, druhý je bojler se svým časovým omezením.
Připojit do okruhu blokování bojleru časové hodiny nebude problém.
Taky jsem nastolil režim šetření. Mamá hotel funguje, a potomci si toho neváží a šetřit se jim nechce
Postupně jsem snižoval teplotu bojleru a druhá fáze šetření je omezení doby ohřátí.
Zakázal jsem odpolední ohřívání bojleru, a sprchovat se chodíme s manželkou jako první dva.
První výsledky se pomalu dostavují a držkování potomků že večer není teplá voda beru s usměvem a výmluvou že nemají plýtvat teplou vodu přes den a že čez změnil čas ohřívání bojleru. :D
Mladá se velice rychle naučila, že když je přes den sluníčko, tak si umeje vlasy odpoledne a večer jen sprcha.
Vanu mají za odměnu když jdu na noční a mohou použít moji teplou vodu.
Stejně to bude ještě běh na dlouhou trať
Tak to HDO nevím, mám přívod do koupelny, kde je vypínač HDO (ten velký sporákový) a tam je klasicky modrý, černý a zelený, takže předpokládám nulák, fáze a zem. Další nulák tam není. V rozvaděči je relé na bojler a spíná jen, když jde HDO. Nízký tarif 20 hodin jde na všechno ostatní, zásuvky, světla, vařič... všechno mám na elektriku, i to vaření a spotřeba nepěkná :cry:

Asi by to takhle bylo nejjednodušší a hlavně, jak říkáš, sprchovat se první a ať si to pak vyřeší holky mezi sebou :lol:
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

cipis píše:Ten bojler pojede u FVE na doraz, tj. na 77 či 80 °C, doraz těch termostatů.
Pokud je nízký tarif, tak musí jít ten bojler přes stykač ovládaný HDO. Takže tam jen vrznout spínací hodiny (anebo sonoff či smarthome spínač a může se to ovládat přes appku).
Já bych ten bojler v noci vypl, když bych neměl večer teplou vodu, prostě nenechaly jste mamce večer vodu, tak máte ráno smůlu :D A jak jsem psal, v sezóně jednoznačně vypnout DS a musí se holt naučit s jednou náplní.

Jinak na spínání vody třeba toto: https://www.elventil.cz/elektromagneticky-ventil-3/4 + k tomu nějaký ten sonoff, třeba https://www.k24.cz/product/692758/Spina ... V_10A.html . A když to zajde do extrémů, tak si budou posílat smsky, mámo, 5 minut sprcha prosím, a ty jen klikneš v appce na 5 minut spuštění :D
Ahoj, čtu si to až teď. Mám problémy s imunitou, vždycky je to dobré a pak se naráz sesypu na měsíc, ach jo, ach jo.
Jinak to ovládání přes HDO a apku by šlo, přeruším kabel, dám tam sonoff na smartphone a mohu to řídit jak chci.
Určitě to udělám, minimálně mě to bude měřit spotřebu z DS.
:lol: :lol: :lol: :D :D :D Tohlencto je super řešení, ten elektromagnet. ventil, co jsi mi napsal. Nastuduju to a hned se na to vrhnu. Už se moc těším, jak budou dětičky reagovat a prosit a posílat zprávy, že chtějí postit teplou :yes: :yes: A já jim jen řeknu "nejdřív si ukliď pokoj", "odnes koš" atd. atd.

Jako představa je to super. Ale taková zase já nejsem. Omezím jim to, aby si to uvědomily a radikálně jen když to jinak nepůjde.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Neo »

Ten velký sporákový vypínač v koupelně zřejmě slouží k vypnutí bojleru. Relé, respektivěv jeho cívka je rozvaděči blokována z HDO- modrý drát. Fáze pro cívku relé je jištěna 2-6A někde v rozvaděči. Pomocné kontakty spínacích hodiny zařadíš mezi jistič a cívku relé (do serie) Napájení spínacích hodin- fáze z jističe 2-6A a nulák na sběrnu-hromada modrých drátů spojených do sebe :)
HDO bude omezovat čas sepnutí relé přes nulák-modrý drát a spínací hodiny přes fázi- černý drát.
++
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1259
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od TomHC »

Ja som teraz ku bojleru kupoval od Aliho - https://www.aliexpress.com/item/1005003214000529.html
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Neo píše:Ten velký sporákový vypínač v koupelně zřejmě slouží k vypnutí bojleru. Relé, respektivěv jeho cívka je rozvaděči blokována z HDO- modrý drát. Fáze pro cívku relé je jištěna 2-6A někde v rozvaděči. Pomocné kontakty spínacích hodiny zařadíš mezi jistič a cívku relé (do serie) Napájení spínacích hodin- fáze z jističe 2-6A a nulák na sběrnu-hromada modrých drátů spojených do sebe :)
HDO bude omezovat čas sepnutí relé přes nulák-modrý drát a spínací hodiny přes fázi- černý drát.
Děkuji, ale tohle je na mě už moc. Jsem sice technický typ a chlapi mě kvůli tomu někdy nemají rádi, když jim do všeho mluvím a dokážu to udělat líp, ale v rozvaděči se šťourat nechci, to už je na mě moc. Raději to nechám být, když něco funguje, tak se do toho nemá sahat.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

TomHC píše:Ja som teraz ku bojleru kupoval od Aliho - https://www.aliexpress.com/item/1005003214000529.html
No to je krása! :yes: Moc dík za odkaz. A jak jsi spokojený, je to bez problémů? Co ještě tam máš k bojleru a věcem okolo?
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

Zdravim,
pro info novy SITON je na svete - prepracovana deska, SMD, upravene buzeni mosfetu, moznost vyuzit lepsi mosfety (s mensim Rds), integrovane arduino primo na desce atd, atd..
Osazena deska SMD + sada soucastek na zapajeni (ten zbytek) vyjde na cca 2500,- (nekseftuju s tim jen informuju za kolik jsem koupil).
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 72
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dipos »

svasek píše: Od října mám celkovou výrobu 110 kWh.
Nízký výkon je u mě dán třemi faktory.
1. v polabí je přes zimu často mlhavo, nebo zataženo. Horší je to už jen kolem Českého středohoří. Viz kamera CHMI na Milešovce.
2. orientace panelů 10° na severovýchod
3.od 12:45 stín sousedovy antény na panelech. V létě se uplatní ještě stín komína kolem 17. hod.
Nicméně, pokud mi výroba FVE nakrmí bojler mimo topnou sezónu, tak bude účel splněn.
V topné sezóně nahřívám bojler krbovkami z výměníkem.
Jen musím vždy pouzavírat radiátory v domě.
Jsem zvědavý jak na tom budeš přes léto.
U mne to pracuje na výbornou, čistý JIH, 45°, 2,7 kWp, 120L + 100 L, ale začínám mít jiný problém od 15 hod vše nabito, a na střeše zůstává 4 až 5 kWh a to bolí.
Vymýšlím jak to využít, pochopitelně za hubičku. :read: :write: ::stop::
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Od začátku dubna mi v alespoň polojasných dnech zajišťuje moje instalace dostatek teplé vody pro dva dospělé a jedno škvrně.
Každým týdnem výroba znatelně roste.
27.11. jasno 0,51 kWh
27.12. jasno 0,45 kWh
28.2. jasno 2,93 kWh
12.3. skoro jasno 4,22 kWh
25.3. oblačno až polojasno 5,61 kWh
10.4. polojasno 7,30 kWh
19.4. polojasno 8,75 kWh

Od začátku října zatím 230 kWh.

Propočítal jsem, že za toto zúčtovací období ušetřím díky alternativnímu ohřevu vody ca 1,5 MWh elektřiny.
Z toho odpracovalo dřevo ca 1,3 MWh.
Elektrárnu jsem spouštěl pokusně v polovině srpna a dvakrát reklamoval měnič. Nejlepší letní měsíce se tedy do úspory nepromítly. Odhaduji, že celková úspora za následující zúčtovací období ( od 1.6.) bude ca 2 MWh. Dosavadní celková spotřeba domácnosti byla ve dvou uplynulých obdobích ca 3,5 MWh. Z toho ca 0,8 MWh VT a ca 2,7 MWh NT.

Návratnost těžko odhadovat. Ceny elektřiny se mění a i spotřebu domácnosti máme dosti proměnlivou.
Teprve od 1.6. mi končí tříletý fix na cenu elektřiny.

P.S. omluva za hrubku "krbovkami z výměníkem". Má být samozřejmě "s výměníkem" :roll:
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Po nějaké době Vás všechny zdravím,
jak jsem se svěřil někde na začátku vlákna v červenci 2022 jsem rozjel FVE na ohřev vody s MPPT regulátorem OPL 9AC 3kW. Po nějaké době se mužete podívat na využitelnost a dostupnou výrobu v jednotlivých měsících (07 a 08 to v obou měsících asi 10 dní nejelo - během dovolené jsem vypnul, nebylo třeba). Samozřejmě pokud pořádně svítilo, nebyl jsem schopný vše využít a dost toho "zůstalo na střeše". Pokud to jde bojler nahřívám na maximim - 80°C a když je s teplou vodou nešetřím.
Vše.jpg
Jinak kdo máte kupovaný původně samotný MPPT regulátor OPL 9AC, SolaeEco začalo prodávat do regulátoru přepínací zátěžové relé za 590,-Kč, které se jen přidá do krabice a připojí konektorem na desku.
1682090243216.jpg
Relé má tři režimy:

1- po skončení prvního odběru relé přepne a do konce dne růstane přepnuté do druhého odběru (režim je výhodný u velkého objemu prvního bojleru),
2 - relé přepne a po 20 min. se provede kontrola, zda nedošlo k poklesu teploty prvního bojleru, pokud, ano pustí proud zase do prvního odběru, po dohřátí přepne zase do druhého odběru, pokud na prvním případný odběr nezjistí, pustí zase zpět na druhý a takto to zkouší co 20 minut (režim je výhodný u malého objemu prvního bojleru),
3 - jde o jiný typ řízení (relé se přepne při dosažení výkonu 1 kW a odepne při poklesu výkonu pod 800 W

Takže já jsem si vyvedl kabel se zásuvkou a mám na to připojený obyčejný olejový radiátorek na kolečkách. Když se bojler natopí (dnes již kolem 12:00) a přestane odběr, relé přepne do radiátoru (režim 2) a využívám dále *sun* co to jde. Když svítí na jaře a podzim a není ještě takové teplo, radiátor docela pěkně dává a nezůstává to všechno zbytečně na střeše.
Samozřejmě by šlo použít třeba na druhý bojler, vytápění bazénu a pod. Výhoda je, že je to maká samo a nemusí se to hlídat, myslet na to, nějak to růčo přepínat atd.
skybor
Příspěvky: 712
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od skybor »

crc32 píše:Zdravim,
pro info novy SITON je na svete - prepracovana deska, SMD, upravene buzeni mosfetu, moznost vyuzit lepsi mosfety (s mensim Rds), integrovane arduino primo na desce atd, atd..
Osazena deska SMD + sada soucastek na zapajeni (ten zbytek) vyjde na cca 2500,- (nekseftuju s tim jen informuju za kolik jsem koupil).
Zdravím, no, škoda, že nekšeftuješ. Tohle mne zajímá. Ta cena vypadá dobře. A nějaký odkaz, kde to objednám by byl?
Ideálně odkaz na objednávku konkrétní osazené desky a odkaz na nějaký košík součástek ať neobjednám něco blbě ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 32s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od crc32 »

skybor píše:
crc32 píše:Zdravim,
pro info novy SITON je na svete - prepracovana deska, SMD, upravene buzeni mosfetu, moznost vyuzit lepsi mosfety (s mensim Rds), integrovane arduino primo na desce atd, atd..
Osazena deska SMD + sada soucastek na zapajeni (ten zbytek) vyjde na cca 2500,- (nekseftuju s tim jen informuju za kolik jsem koupil).
Zdravím, no, škoda, že nekšeftuješ. Tohle mne zajímá. Ta cena vypadá dobře. A nějaký odkaz, kde to objednám by byl?
Ideálně odkaz na objednávku konkrétní osazené desky a odkaz na nějaký košík součástek ať neobjednám něco blbě ;)
Na FB je skupina ve ktere s tim spousta lidi kseftuje a prodava hotove sety nebo v ruzne rozestavene fazi. Kompletni seznam soucastek, podklady k vyrobe PCB, osazovaci plan a podrobny navod k oziveni je soucasti jak puvodni verze tak nove SMD verze. Firmware je k nalezeni na githubu.
Uživatelský avatar
cajdauo
Příspěvky: 1
Registrován: pon kvě 22, 2023 9:52 pm
Lokalita: Pardubický kraj
Výkon panelů [Wp]: 2700

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cajdauo »

No,ale ta cena 2500kč za nějaké to jejich LAN napojení na OPL 9AC je šílenost :-( Tam bude nějaké Arduino nebo ESP za 100kč :-( Ale proč to nezkusit dát takovou cenu no.
pibi
Příspěvky: 673
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od pibi »

Jen tak jsem to prolít, ale mám pocit, že 2500 je za komplet stavebnici, součástky + DPS.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Zdravím,

měl bych dotaz. Máme doma malou ostrovní elektrárnu 2,6kwp (1,5kwp s 40A MPPT a 1,1kwp s 30A MPPT) s měničem EAsun 24V/230V 2000W trvale, 4000W špičkově. Baterie olovo 2x 12V 100Ah. Napájí to lednici, mrazák, TV, wifi a NTB. Přes Kybosův vytěžovač posíláme přebytky do bojleru Dražice.

A tady nastává ten problém. Stane se, že v okamžiku rozepnutí termostatu na bojleru, nějak zakolísá napětí na měniči, ten asi na půl vteřiny přestane dodávat a způsobí to odpojení všeho, co je na měnič připojené. Čím to?

Dá se to nějak efektivně řešit?

Díky za nápady.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Měnič má v sobě ochrany třeba přepětí a to asi vznikne po odpojení zátěže bojleru. Možná že kdyby tam byly pořádné baterky tak by to neudělalo.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Už mám téměř hotovou Lifepo4 baterii. 24V 280Ah od EVE 280k s JK BMS 200A. Jen nevím co dělat, kdyby to nebylo baterií.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Tu spiralu mas 1 nebo 2 kW? Protoze jestli dva, tak ani lepsi baterka podle mne nepomuze. Ten menic jede v hranicnich hodnotach, 2/4 jsou zbozna prani prodejcu, navic vytezovac tomu dava mnohem vic na prdel. Ala Marek s 2 kW spiralou spolehlive vypne menic 2 kW s udavanou spickou 6 kW. Na 2 kW spiralu je potreba min. 3 kW menic, obzvlast, kdyz je k tomu jeste par veci.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Odepnutím bojleru a jestli tam je těleso 2 kW najednou přebývá 70A a reg nestačí zareagovat. Osobně bych ten 40A dal na to pole 1.1kWp a na to 1.6kWp aspoň 60A. Přicházíte asi o výkon.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od wimpi »

Spirála je 2kw. Většinou do ní v přebytcích jde tak 1,5kW.
Mohl bych ji rozdělit na 2x 1000W. Jedna polovina na napájení ze sítě a druhá na napájení z FVE.
Výkonu je většinu dne až až, proto přebytky pálíme v bojleru. Ta 30A se asi bude za krátkou dobu měnit za silnější, protože se ještě mírně rozšíří to pole.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek