pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Přes zimu omezuji průtok tak, že na výstupu z boileru je kulový ventil, který (dost) přivřu. Pákové baterie totiž mají nepěknou vlastnost, že se u nich snadno nastavuje plné otevření a opakovaně vysvětlovat, že existují i mezipolohy, nemá smysl. V tomto měly výhodu klasické kohoutky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Místo starého 125l bojleru mincovní automat s nádrží, do které se přečerpá teplá voda z toho nového, dle vhozené sumy :D

V době FVE sezóny vypnout dohřívání z DS. Se sluníčkem nebude žádné násobné dohřívání vody, co si večer vyplácají, nebudou mít ráno. A platit za dohřívání z DS, když furt svítí, to je fakt na přesdržku.

Akorát to je už asi fyzický trest, studená sprcha :D

Jinak průtok jsem snížil centrálně, vzhledem ke standardnímu tlaku v řadu u nás, pochybující se na horní hranici normy, či spíše nad ní (6+), tak jsem za vodoměr nacpal redukční ventil (s filtrem), nastavený na 3. Nainstalováno na podzim, tak se za chvilku uvidí, jak se změnila spotřeba.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
příštipkář
Příspěvky: 37
Registrován: pát zář 27, 2013 9:06 pm
Bydliště: Ostrava

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od příštipkář »

Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

příštipkář píše:Zdravím, což tak zkusit tohle: https://www.hadex.cz/t329-casovy-spinac ... -doprodej/
za 39 kc nevemto :D a zatocit s pubertakem.Ale kde to namontovat a jak uzamknout ? Do koupelny to by muselo byt na vystupu z baterie.ma to omezeni 40 C . tak na privod z TUV nepouzitelne.
A jak uzamknout.Kdyz si mamka nedovede sjednat poradek jaka sila zabrani pubertakovi nepridat minuty.
Tak ze zbytecna investice
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:
Zásadní potíž je v tom, že ta studená zbyde vždycky na mě. To teda nevím. Fakt mě napadá něco jako v těch kempech automat na žetony a teče to 10 minut. Každá dostane 1 na den a když nepomůžou v domácnosti, tak nic :lol: :lol:
Máme nízký tarif 20 hodin denně, zatím tam nemám dát jak spínačky, bojler je přímo do zdi a ze zdi do pojistkové skříně, takže nemám jak to časovat. Zatím. Až bude nový bojler ve sklepě, mohu si s tím vyhrát (ale nevím jak).

Když jsem doma, tak si je pohlídám, ale když nejsem, tak holky tu vodu stejně vyplácají a já se večer sprchuju někdy studenou. Když nechci čekat do půlnoci.
Jako fakt by to chtělo, aby každý měl nějaké množství vody a dál ho to nepustí. Nebo pustí jen studenou, ale teplá se vypne. Tak jak jsou spínací hodiny na elektřinu, tak něco podobného na průtok vody...třeba něco takového:
https://www.travnik-realizace.cz/produk ... e-wl-3132/
a zbastlit, aby po sepnutí se to za 10 minut zase vyplo....

Ale tohle má být diskuse o FV ne o šetření vodou, tak to už sem nebudu tahat.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

neco takoveho,na takovem principu.Ale NE tohle ,je na zavlazovani ,tek urcite teplotni omezeni . Melo by to met rezervu ,bojler nahrivas na 60 nebo 70 tak to musi zvladnout o neco vic
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Ten bojler pojede u FVE na doraz, tj. na 77 či 80 °C, doraz těch termostatů.
Pokud je nízký tarif, tak musí jít ten bojler přes stykač ovládaný HDO. Takže tam jen vrznout spínací hodiny (anebo sonoff či smarthome spínač a může se to ovládat přes appku).
Já bych ten bojler v noci vypl, když bych neměl večer teplou vodu, prostě nenechaly jste mamce večer vodu, tak máte ráno smůlu :D A jak jsem psal, v sezóně jednoznačně vypnout DS a musí se holt naučit s jednou náplní.

Jinak na spínání vody třeba toto: https://www.elventil.cz/elektromagneticky-ventil-3/4 + k tomu nějaký ten sonoff, třeba https://www.k24.cz/product/692758/Spina ... V_10A.html . A když to zajde do extrémů, tak si budou posílat smsky, mámo, 5 minut sprcha prosím, a ty jen klikneš v appce na 5 minut spuštění :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od fugas »

Janulka píše:Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:
Zásadní potíž je v tom, že ta studená zbyde vždycky na mě. To teda nevím. Fakt mě napadá něco jako v těch kempech automat na žetony a teče to 10 minut. Každá dostane 1 na den a když nepomůžou v domácnosti, tak nic :lol: :lol:
Máme nízký tarif 20 hodin denně, zatím tam nemám dát jak spínačky, bojler je přímo do zdi a ze zdi do pojistkové skříně, takže nemám jak to časovat. Zatím. Až bude nový bojler ve sklepě, mohu si s tím vyhrát (ale nevím jak).

Když jsem doma, tak si je pohlídám, ale když nejsem, tak holky tu vodu stejně vyplácají a já se večer sprchuju někdy studenou. Když nechci čekat do půlnoci.
Jako fakt by to chtělo, aby každý měl nějaké množství vody a dál ho to nepustí. Nebo pustí jen studenou, ale teplá se vypne. Tak jak jsou spínací hodiny na elektřinu, tak něco podobného na průtok vody...třeba něco takového:
https://www.travnik-realizace.cz/produk ... e-wl-3132/
a zbastlit, aby po sepnutí se to za 10 minut zase vyplo....

Ale tohle má být diskuse o FV ne o šetření vodou, tak to už sem nebudu tahat.
Tak je to drsný. Ale na Ali bude tutově něco na čip. Pak každá svůj :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1269
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od TomHC »

Nemáte nejaké osvedčené ventily od Aliho? Ja som námatkovo našiel toto -
https://a.aliexpress.com/_mLuBsTY

Chcem použiť dva a prepínať ohrev TÚV z plynového kotla a elektro bojlera z fve. Nebudú pri sebe, takže neviem použiť trojcestný ventil.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Neo »

Janulka píše:Jo, přesně tyhle řešení se mi líbí. Znepříjemnit jim život, když si nedají říct po dobrém :yes: :yes:
Zásadní potíž je v tom, že ta studená zbyde vždycky na mě. To teda nevím. Fakt mě napadá něco jako v těch kempech automat na žetony a teče to 10 minut. Každá dostane 1 na den a když nepomůžou v domácnosti, tak nic :lol: :lol:
Máme nízký tarif 20 hodin denně, zatím tam nemám dát jak spínačky, bojler je přímo do zdi a ze zdi do pojistkové skříně, takže nemám jak to časovat. Zatím. Až bude nový bojler ve sklepě, mohu si s tím vyhrát (ale nevím jak).

Když jsem doma, tak si je pohlídám, ale když nejsem, tak holky tu vodu stejně vyplácají a já se večer sprchuju někdy studenou. Když nechci čekat do půlnoci.
Jako fakt by to chtělo, aby každý měl nějaké množství vody a dál ho to nepustí. Nebo pustí jen studenou, ale teplá se vypne. Tak jak jsou spínací hodiny na elektřinu, tak něco podobného na průtok vody...třeba něco takového:
https://www.travnik-realizace.cz/produk ... e-wl-3132/
a zbastlit, aby po sepnutí se to za 10 minut zase vyplo....

Ale tohle má být diskuse o FV ne o šetření vodou, tak to už sem nebudu tahat.
Z HDO by jsi měl-la mít dva nuláky pro blokování. Jeden je topení -20hodin denně, druhý je bojler se svým časovým omezením.
Připojit do okruhu blokování bojleru časové hodiny nebude problém.
Taky jsem nastolil režim šetření. Mamá hotel funguje, a potomci si toho neváží a šetřit se jim nechce
Postupně jsem snižoval teplotu bojleru a druhá fáze šetření je omezení doby ohřátí.
Zakázal jsem odpolední ohřívání bojleru, a sprchovat se chodíme s manželkou jako první dva.
První výsledky se pomalu dostavují a držkování potomků že večer není teplá voda beru s usměvem a výmluvou že nemají plýtvat teplou vodu přes den a že čez změnil čas ohřívání bojleru. :D
Mladá se velice rychle naučila, že když je přes den sluníčko, tak si umeje vlasy odpoledne a večer jen sprcha.
Vanu mají za odměnu když jdu na noční a mohou použít moji teplou vodu.
Stejně to bude ještě běh na dlouhou trať
++
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Po čase se chci podělit se zkušeností z provozu mé FVE pro ohřev TUV.
V listopadu, prosinci a lednu vyráběla elektrárna naprosto zanedbatelně. V průběhu února začala postupně ožívat.
Zatímco při úplně jasné obloze 27.11. byla dle údaje na měniči celková výroba 0,51 kWh a 27.12. taktéž při jasné obloze 0,45 kWh, tak na začátku února to bylo již 1,4 kWh a dnes 2,9 kWh.
Tedy dnes to bylo poprvé, kdy elektrárna vyrobila dost teplé vody na denní spotřebu naší tříčlenné rodiny.
Od října mám celkovou výrobu 110 kWh.

Nízký výkon je u mě dán třemi faktory.

1. v polabí je přes zimu často mlhavo, nebo zataženo. Horší je to už jen kolem Českého středohoří. Viz kamera CHMI na Milešovce.

2. orientace panelů 10° na severovýchod

3.od 12:45 stín sousedovy antény na panelech. V létě se uplatní ještě stín komína kolem 17. hod.

Nicméně, pokud mi výroba FVE nakrmí bojler mimo topnou sezónu, tak bude účel splněn.
V topné sezóně nahřívám bojler krbovkami z výměníkem.
Jen musím vždy pouzavírat radiátory v domě.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od shuty »

2,9kW pre 200l bojler sa mi zda malo. ake si mal teploty pred ohrevom a po dodani 2,9kW?

ja mam tiez 200l bojler a ideal je ked sa doda aspon 5-6 kW...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Majkl »

Těch 2,9kWh výroby se mi nezdá. Já měl včera výrobu 72kWh z 15kWp. Takže 4,8 násobek instalovaného výkonu. Jestli má svasek na střeše 5,4kWp, tak měla být výroba aspoň 20kWh (je tam jen 3kW těleso). Buď je v tom systému něco hodně špatně, nebo to "jen" blbě měří.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Teploměr na bojleru jsem si rozdělil na několik dílků:
min.-hodnota, která stačí na vykoupání 2 lidí
1
2
3
4

Maximální nahřátí bojleru odpovídá zhruba pomyslnému stupni 5.
Včera ráno byla ručička na 1 a odpoledne se zastavila na 3,5.
Teď jsem doma sám, takže přes den nebyl žádný odběr. Pouze tepelné ztráty.
Mám vyzkoušeno, že moje spotřeba+tepelné ztáty dá dohromady zhruba 1 kWh. Což je hodnota, kterou vyrobila elektrárna při oblačném počasí v pondělí.
Spotřebu nás tří odhaduji někde mezi 3-4 kWh. Pokud se mám řídit údaji z měniče.

Instalovaný výkon mám 3 kW, nikoli 5,4kW. Důvod nízkého výkonu popisuji. Foto elektrárny je téměř na začátku tohoto vlákna.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Majkl »

Instalovaný výkon- omlouvám se, chyba ve výpočtu. Aha, panely jsou skoro na placato, ale i tak se mi to zdá strašně málo.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Ahoj kluci a borci :)

Tak už jsem zprovoznila ohřev vody do bojleru. Funguje to parádně, včera se bojler 200l nahříval asi od 10. ráno a kolem půl čtvrté odpoledne tam bylo 70°C. Takže super a moc spokojenost. Vesměs jsem si to zapojovala sama i s trubkama od bojleru a tak, akorát panely na střeše mě přidělal brácha.

Nicméně, teď potřebuju řešit ochranu, pojistky, jistič a vše okolo. Včera jsem to poprvé zapnula, jestli to funguje a není nikde chyba při svařování trubek nebo rozvodech. A pak to zase vypnula a v noci odpojila kabely od měniče.
Mám (měla jsem) to natvrdo jen na zkoušku, tj. Panely přímo kabelama do Belu a z Belu přímo do bojleru.

Teď bych potřebovala poradit, co mám koupit za pojistky, jaký odpojovač/odpínač a jestli je nutná i přepěťovka? Jaká rozvodnice? A co dřív zapojit? Z panelů do DC pojistek, pak do DC přepěťovky, pak do Bel a z Belu pojistky AC? Jestli můžete přímo konkrétní tipy na výrobky s odkazem, bylo by to úplně super.

Panely mám DAH 460W, zapojené do série, 5 kusů, parametry: Vmpp = 264 V, Voc = 312 V, Isc = 9.31 A.

Jinak uzemnění: panely mám na střeše vzájemné pospojované Cu drátem v označených místech na rámu panelů a pospojované s Alu konstrukcí (vše je vzájemně propojeno) a svedeno dolů do země drátem Cu 16mm2, v zemi jsou zakopané dvě zemnící tyče cca 3 metry od sebe. Hromosvod na střeše není žádný. Stačí toto uzemnění?
Někdo mě dnes říkal, že když je nosná konstrukce z Alu, tak zemnící vodič má být taky z Alu? To nevím...

Děkuju předem.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

jak dlouho jsi cekala na Bel?8.3. uplynuly 3 mesice .Dnes jsem psal Budinskemu a pry koncem brezna.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Já ho měla objednaný už loni, v polovině září, psala na eshop, jaká je dodací lhůta a odpověď byla také 3 měsíce. Někdy před vánocemi ho poslali. Takže fakt 3 měsíce. Minulý týden měli na eshopu tuším, že 4 měsíce. Mezitím jsem pozjišťovala kde co, největší boj bylo kam dát větší bojler a kudy trubky...

Jinak je místo Belu možnost třeba polský Volt Green Boost, taková pěkná škatule, prý je to spolehlivější než modrý "Eco Boost 3000". Aspoň, co jsem pochytila na YT a googlu. Ale pro mě to není vhodné, je tam maximální napětí na panelech do 350 V a u mě, když bude -5°C, tak už se dostávám na panelech nebezpečně blízko 348 V.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Teď jsem prošla forum a pak se dívala na hotové sestavy z eshopů na "solární ohřev vody".
V eshopech podle schémat dávají ve sledu: FV panely -->> Pojistky v pojistkovém odpínači DC -->> přepěťová ochrana DC -->> Měnič(regulátor) -->> výstup do bojleru AC.

Tady na fóru jsem pochytila ještě za výstupem z měniče dát další 2 pojistky AC.

A kde je fíčko? Kde je jistič, jako mám doma v rozvaděči? Když bude někde porucha, někde na to poteče voda, bude zkrat nebo si někdo šáhne na kontakt (stát se může cokoliv), tak co? To tam jako poteče pořád proud nebo se spoléhá na to, že se přepálí AC pojistky nebo to pobere měnič a vypne se?
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Janulka »

Přesně tenhle přístup se mi líbí :)
Mincovní automat, kapesné ve formě mincí a budou si za teplou pěkně platit. Aby neřekly, tak studená bude zdarma :lol: :lol: :lol:

Jo, když bude teplá z FVE, tak ohřev z DS vypnu. Takto to mám v plánu, jak začne jaro, natvrdo to odpojím a zapnu až na začátku zimy. Co nedohřeje FV, to budou mít smůlu.
Mám je samozřejmě nejradši na světě, ale s tímto mě fakt rozčilují.
cipis píše:Místo starého 125l bojleru mincovní automat s nádrží, do které se přečerpá teplá voda z toho nového, dle vhozené sumy :D

V době FVE sezóny vypnout dohřívání z DS. Se sluníčkem nebude žádné násobné dohřívání vody, co si večer vyplácají, nebudou mít ráno. A platit za dohřívání z DS, když furt svítí, to je fakt na přesdržku.

Akorát to je už asi fyzický trest, studená sprcha :D
.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek