Easysolar s Smartshuntom do CCGX meria 2x sumár kWH

Diskuze o regulátorech Victron
Atman
Příspěvky: 304
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Easysolar s Smartshuntom do CCGX meria 2x sumár kWH

Příspěvek od Atman »

Dobrý deň páni, do mojej zostavy som pridal na vyťažovanie ešte jeden menič Epewer Ipower 5000 pripojený v Victronu paralelne na DC a keďže by to znefunkčnilo meranie SOC v Easysolare, tak som pridal pred nich na aku aj Victron Smartshunt. Všetko som spustil, funguje to dokonale, Victron cez deň nejde na 4,7kW ale pradie si pri 1kW a bez flicra a ťukania z vyťažovania a drinu z prebytkov odmaká Epewer. Nevýhoda bola že som nevidel na VRM aktuálny výkon vyťažovania, iba ako rozdiel medzi výkonom regulátorov a výkonom do AKU a z meniča. V CCGX v nastaveniach som objavil položku zapnutia DC záťaže a na VRM sa objavil krásny ďalší štvorec s dopočítaným výkonom z ďalšieho meniča (DC Leistung), kde bol dokonalý monitoring vyťažovania. Bol som nadšený.
Clipboard02.jpg
Po noci som si ale všimol, že v dolnej polovici obrázku sumáry nesedia s realitou, normálne mám 0,2kWh za hodinu a zrazu boli 0,4kWh. po pozorovaní som pochopil, že CCGX v sumároch sčitava údaj smartshuntu a meniča v Easysolare. Všetky ostatné grafy a merania jednotlivých samostaných položiek a grafov sú správne, len a len v sumáre spotrebovaných kWh za meničom to robí neplechu, nikde inde. Po vypnutí položky ďalšej DC záťaže v CCGX sú sumáre správne ale zmizne to výborné okno vypočítaného výkonu ďalšieho meniča.
Moja otázka je, dá sa to ešte niekde nejako nastaviť aby aj zobrazovalo pri zapnutí DC záťaže dolný sumár správne? v podstate ten spodný sumár nepotrebujem ale nepáči sa mi že to nezobrazuje realitu ale dvojnásobok.
Napadá ma len HW riešenie, dať ešte jeden smartshunt samostatne pred Epewer, ale zase neviem ako vysvetliť CCGX, ktorý smartshunt je nadradený a ktorý až za ním, alebo pridať nejaký energymeter za Epewer a pripojiť do CCGX, alebo jednoducho pripojiť Epewer do CCGX, ale to netuším či by si rozumeli, Epewer má komunikačný port RS485. Silno pochybujem, že keď len tak dám prevodník RS485 to USB a strčím to do CCGX, tak CCGX identifikuje Epewer a a bude ďalej do VRM odosielať jeho hodnoty. To by bola tá najlepšia a najjednoduchšia varianta.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek