Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Tak to potom jo, to bylo hlavne kvuli tomu mereni kolegy vyse, s tim uni-t.
To je fakt jen na orientaci, rozhodne ne na porovnani, jestli tam tece 9, 10 nebo 11A. Kvuli tomu zpusobu mereni to proste bude jen orientacni. Uplne stejne ale muze kecat ten merak v regulatoru. Mysleno samozrejme proud, na napeti toho moc pokazit nejde. Ale i tak mi 5ks 4415 a 2ks 4210 ukazuji trochu jinak nez ty 6420 a 8420.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

Ak mam nastaveny rezim SUB - pricucavanie, a solar zvlada pokryt zataz tak merak na AC in ukazuje ze z DS sa odobera cca 35W napatie 230V ale prud ukazuje 1,4A a PowerFactor ukazuje 0,11...
Sa mi zda ten ucinnik nejaky nizky...
akonahle zacne menic pricucavat viac tak aj hodnota ucinniku stupa...
nevsimol si to tiez niekto? alebo to je normalne?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
lukasl
Příspěvky: 7
Registrován: sob srp 06, 2022 9:22 pm
Reputace: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lukasl »

Při takhle nízkém odběru je účiník opravdu takhle špatný. Mé měniče se chovají stejně.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am
Reputace: 0

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Fabca »

Zdravím, večer jsem konečně zaplaceno King II. K mému údivu mi už večer Shelly ukazoval nějaký pretok v radu 0,5W. Od rána dá se říci od 4h do teď mi už preteklo asi 4w. Režim jsem nastavil SBU a stejně si to vzalo od rána nějakých 50w ze sítě i když baterka byla skoro plna. I teď vidim ze mi tam na Shelly preskakuje odběr 3w pak nula pak vracím 1w do sítě apod.

Jinak je tu zatazeno aktuálně výroba asi 500w

Můžete mi poradit jak hlavně zamezit těm pretokum? Je to někde v nastavení asi. A nebo pak king ii není bezpretokovy. :-/ diky
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rva »

Začal bych tím, že to budu měřit něčím jiným. 0.5 W může být chyba daného orientačního měřidla.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am
Reputace: 0

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Fabca »

rva píše:Začal bych tím, že to budu měřit něčím jiným. 0.5 W může být chyba daného orientačního měřidla.
A čím bys doporučil měřit? Jde o to ze jsem tam měl tu Shelly danou asi půl roku a tam se pretok žádný nikdy neukazal. Až do včerejška kdy jsem zapl FVE
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od rva »

Mně Shelly EM (snímací cívka 120 A) ukazuje aktuálně:
Shelly příkon
Shelly příkon
Protože vím, že klimatizace je vypnutá, vím, že tam má být nula. Ale vzhledem k tomu, že to může měřit až 120 A (25 kW), pokládám to za skvělou přesnost měřidla a dál to neřeším.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am
Reputace: 0

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Fabca »

rva píše:Mně Shelly EM (snímací cívka 120 A) ukazuje aktuálně:
Shelly příkon.jpg
Protože vím, že klimatizace je vypnutá, vím, že tam má být nula. Ale vzhledem k tomu, že to může měřit až 120 A (25 kW), pokládám to za skvělou přesnost měřidla a dál to neřeším.
Teď nechápu jestli to myslíš ironicky nebo ne. Já to měřil Shelly 3EM
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Dagus »

Ironicky, 120A je moc velký rozsa pro přesnost na malé proudy.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am
Reputace: 0

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Fabca »

Dagus píše:Ironicky, 120A je moc velký rozsa pro přesnost na malé proudy.
Ok budu to sledovat i na elektromeru a když se mi tam nepricte dodávka tak ti nechám..
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm
Reputace: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

Zdravím vespolek.
Projel jsem celé toto vlákno a zjistil jsem, že axpert king by měl umět to, co jsem tak nějak od začátku čekal, že bude umět - pricucavani že sítě v rezimu SUB.
Prapuvodne jsem myslel, se že jsem funkce Kinga na začátku špatně pochopil, tak jsem se smířil s tím, že to prostě neumí.
Nicméně dnes jsem si s tím půl dne hrál a zkoušel jsem nastavit režim, ve kterém mi, při nižším výkonu z panelů než je odběr, začne doplňovat z gridu.
Hrál jsem si s tím tak hodinu a stále to dělalo totéž - buď to doplňovalo z baterek SBU, nebo to jelo celé z gridu a soláry jely jen do baterek - SUB. Charge source priority nastaveno na SLB UDC.
Když to stále nešlo a dělalo to samé, tak jsem zkusil odpojit zátěž, panely a baterky, aby měnič uplně chcípnul. Po najetí jsem zkusil režimy měnit znova a najednou to fungovalo. Hezky si přicucával ze sítě. Ale jsem si s tím hrál dál, tak se to opět vrátilo do původních kolejí a teď to nejde ani po restartu.

Nemáte někdo s tímto problémem zkušenosti?
Měnič mám Voltronic Axpert King I 5kW, fw. 72.

Martin
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Reputace: 2
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od alfonsak »

Ahoj,
mam PIP 5048MKX (provedl jsem upgrade) - defakto je to King II
Dobíjení baterek mám nastaveno Solar only.

Pokud mám režim SBU, tak
- jede ze solaru
- pokud soláry nestačí, tak si cucne z baterky
- pokud klesne napětí baterky (mám olovo) na zadanou mez, tak "přepne" na DS - ale tak, že jede přes ten druhý (AC/DC ) měnič
--- neudělá bypass. => Tedy přicucává ze sítě

- tedy pokud mám režim SBU a dojdou baterky, tak se přepne do režimu SUB. To je OK a naprosto správně.


Zkoušel jsem i ručně režim SUB, kdy
- jede ze soláru
- pokud soláry nestačí, tak si cucne ze sítě (jede přes svůj druhý AC/DC měnič)
--- tedy dle očekávání.

Tím, že při potřebě DS jede v režimu SUB, tak si myslím, že k přetokům nemůže dojít. Přetok na HV vzniká pouze, když je zapnutý režim bypass, resp. když dojde k vypnutí bypass (co jsem tak vyčetl).

Tipnu tedy na nějaký problém FW?

PS: Je otázkou, jestli to přepnutí SBU -> SUB neřídí solarAssistant, který mám připojený, ale nemyslím si.
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm
Reputace: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

Co jsem teď ještě zkoušel, tak jsem si všimnul, že při SUB symboly na LCD měniče odpovídají režimu přicucávání. Ale jede prostě 100% gridu a z panelů dobíjí baterky. Na bypass to v tu chvíli nejede. Jinak teď jsem zkoušel odpojit i solar assistant a chová se to stejně.

Ještě mám připrvený zabalený druhý stejný měnič do paralelního chodu, jen ještě nemám karty na paralelní chod. Tak to zkusím přehodit, až budu mít čas.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Reputace: 2
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od alfonsak »

No přijde mi, že je v problém v tom nastavení dobíjení baterek - pokud máš nastaveno Solar first , tak při režimu SUB to může být o tom, že

- soláry mají prioritu dodávat do baterek
- je otázkou, jaký proud máš nastaven pro dobíjení - pokud máš nastavené velké A, tak to může být o tom, že solar nestačí na dobíjení (všechno rve do baterek), tak cucá ze sítě.

Zkusil bych změnit nastavení dobíjení baterek na Solar only a zmenšit dobíjecí proud solaru.... aby zbylo něco na solaru, pak v SUB by mohl jen přicucnout.
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm
Reputace: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

Díky za odpovědi.

Solar only jsem nastaveno měl a zkoušel jsem i jiné režimy. Leda by to mělo nějaké delší časy reakce na nové nastavení, protože jsem čekal, že se to projeví hned a moc dlouho nečekal.
S nastavením dobíjecího proudu mi to přijde divný, že by to bylo. Protože ve chvíli, kdy to jede na SUB, tak by baterie měla být až na posledním místě. Navíc byla na 80% nabitá, že by se jí snažil nějak chránit. I napětí měla přes nastvenou back to battery.

Zítra si s tím zkusím ještě pohrát, možná jsem na to moc rychlej nebo nevím.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
maratkall
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 10, 2022 1:17 am
Reputace: 0

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od maratkall »

Zdravím, dotaz k tomuto měniči. Může být v režimu provozu bez baterii ? Prioritně ohřeje TUV poté živí ostatní spotřebu na dané fázi do doby než se dostane pod výkon resp přestane svítit slunce v tu chvili automaticky začne napájení z DS. A rád bych zda lze zamezit pretokum, představa je taková že jakmile neni odběru utne se vyroba.

Děkuji za odpověď
Alexisis
Příspěvky: 29
Registrován: úte říj 04, 2022 12:02 am
Reputace: -1

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Alexisis »

batezip píše:Díky za odpovědi.

Solar only jsem nastaveno měl a zkoušel jsem i jiné režimy. Leda by to mělo nějaké delší časy reakce na nové nastavení, protože jsem čekal, že se to projeví hned a moc dlouho nečekal.
S nastavením dobíjecího proudu mi to přijde divný, že by to bylo. Protože ve chvíli, kdy to jede na SUB, tak by baterie měla být až na posledním místě. Navíc byla na 80% nabitá, že by se jí snažil nějak chránit. I napětí měla přes nastvenou back to battery.

Zítra si s tím zkusím ještě pohrát, možná jsem na to moc rychlej nebo nevím.

Moje REVO (axpert) pokud fobijeci proud nastavím na nulu, tak vše funguje tak, že pokud klesne baterie na určitou úroveň napětí, začne se spotřeba brát z gridu a baterka se dal nevybíjí. Jakmile vysvitne, baterie se začne dobíjet a zase jedu komplet že solaru. Mají to takto popsané i v návodu.
REVO 48V 5,5kwh
4x 12V 270ah
11x 455wp
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od shuty »

maratkall píše:Zdravím, dotaz k tomuto měniči. Může být v režimu provozu bez baterii ? Prioritně ohřeje TUV poté živí ostatní spotřebu na dané fázi do doby než se dostane pod výkon resp přestane svítit slunce v tu chvili automaticky začne napájení z DS. A rád bych zda lze zamezit pretokum, představa je taková že jakmile neni odběru utne se vyroba.

Děkuji za odpověď
King nevie pracovat bez baterie. Pretoky nema. Menice ktore pracuju bez baterie mozu mat pretoky.
Ta tvoja predstava je taka, no... chcelo by troska nastudovat problematiku a ako to vlastne funguje aby clovek pochopil co sa da co sa neda a tak podobne...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm
Reputace: 3

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

Alexisis píše:
batezip píše:Díky za odpovědi.

Solar only jsem nastaveno měl a zkoušel jsem i jiné režimy. Leda by to mělo nějaké delší časy reakce na nové nastavení, protože jsem čekal, že se to projeví hned a moc dlouho nečekal.
S nastavením dobíjecího proudu mi to přijde divný, že by to bylo. Protože ve chvíli, kdy to jede na SUB, tak by baterie měla být až na posledním místě. Navíc byla na 80% nabitá, že by se jí snažil nějak chránit. I napětí měla přes nastvenou back to battery.

Zítra si s tím zkusím ještě pohrát, možná jsem na to moc rychlej nebo nevím.

Moje REVO (axpert) pokud fobijeci proud nastavím na nulu, tak vše funguje tak, že pokud klesne baterie na určitou úroveň napětí, začne se spotřeba brát z gridu a baterka se dal nevybíjí. Jakmile vysvitne, baterie se začne dobíjet a zase jedu komplet že solaru. Mají to takto popsané i v návodu.
Koukal jsem na to a nemám možnost nastavit dobíjecí proud 0A, ale minimálně 10A. A když nastavím 10A, tak do baterky stále leze aktuálně 38A a při SUB jede veškerý load na grid.
Zkoušel jsem si pohrát i s nastavením napětí, ale stále stejné. Prostě na SUB jede veškerý load z gridu a z panelů dobíjí baterky.
Navíc jsem objevil ještě jeden problém. Pokud přepnu z SBU na SUB, tak jede veškerý load z grid, to už víme. Ale pokud přepnu zpět z SUB na SBU, stále jede load z gridu, nic se nezmění i když nějakou dobu počkám. Musím vždy přepnout měnič na ECO a zpět do automaticky nebo Online a pak běží SBU tak, jak má.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Reputace: 20
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

Jen taková úvaha. Nebylo by dobré při změně režimu z SBU na SUB i naopak měnič vypnout nechat chvili a zapnout, aby se restartoval a mohl změněné nastavení režimu načíst?? Ještě se zeptám jak tu píšete, že při SUB jede vše z gridu a solar jen nabíjí baterky co se stane v okamžiku nabití baterek?? Není ten režim myšlen tak, že nejdřív nabije baterii a v okamžiku nabití baterie pak jede kombinaci solar a grid a až by nebyl solar a vypadl by i grid tak že by začal potom brát z baterie?? Nezkoušel jsem nemam ještě zapojeno.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek