Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

U každého upgrade vždy nejprve čtu "what news". Je-li tam něco, co mě osloví, co potřebuju nebo odstraňuje nějakou zásadní chybu, pak instaluju. Jinak nechávám být. Taktéž není-li tam info žádné. Dříve jsem byl posedlej tím, mít vše nejaktuálnější. Ale to mě přešlo. Nějak si už nemyslím, že by každá změna byla k lepšímu. Někdy to spíš vypadá, že se aktualizace vydávají jen proto, že si tam programátor plní své sny, bez ohledu na potřeby uživatele. Ale to teď spíš mluvím o apkách na telefonu. To nebude případ zařízení typu Axpert. Ale i zde platí, že když by v aktualizaci nebylo nic, co by mě zaujalo, tak ji tam cpát nebudu.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

.. nicméně s tím by mohlo souviset následující:

King mi špatně ukazuje proud ze solárů. Napětí PV sedí, výkon by snad taky odpovídal (i když myslím, že trošku ujetý to je), ale PV proud je zcela mimo. Např. ukazuje 2A, ale multimetr jen 0,5A. Výkon odpovídá tomu 0,5A. Když dnes plně svítilo, tak dokonce King ukazoval 13A, což u mých panelů s Imax 9,8A je blbost. Multimetr ukazoval cca 7A.

Hledal jsem něco ke kalibraci, ale k proudu jsem objevil jen jeden příkaz - PVB0, ale ten mi nefunguje. Příkazy pro kalibraci napětí baterie BAT0 nebo napětí PVA0 mi to schroupne - odezva (ACK9, ale po zadání PVB0 je odezva (NAKss.

Neznáte někdo jiný postup? Neřeší chybné měření proudu práce třeba nějaký nový FW. Vám to ukazuje proud správně?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Zatím jsem se s tím nezabýval ale mám naprosto stejný problém. Když měřím proud klešťákem tak je ten proud takřka poloviční než co ukazuje Axpert. Proto se připojuji také k žádosti kdo by poradil kde a čím přenastavit.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od gupa »

Jen taková kontrolní otázka, když odpojíte 230V vstup, tz. měnič v ostrovu bez DS, stále to ukazuje více na nabíjení?



https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 48#p119730
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Díky za odkaz prostuduji. Axperta nemám připojeného na síť.
Charlie_XZ
Příspěvky: 50
Registrován: pon led 06, 2020 5:58 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Charlie_XZ »

Pawel píše:Zatím jsem se s tím nezabýval ale mám naprosto stejný problém. Když měřím proud klešťákem tak je ten proud takřka poloviční než co ukazuje Axpert. Proto se připojuji také k žádosti kdo by poradil kde a čím přenastavit.
jedná se o king II ?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Axpert King 5000-48V VOC 145V
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Majkl »

Myslím, že je to proud na výstupu z MPTT = na napětí baterky.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Já Axpert King (jednička) 3kW/24V - 145V max na vstupu.
Ale koupené v Itálii (cercastock.it) nesoucí označení: Inverter King 3KW PAR-A.
FW 51.98

Hodnota proudu z PV je odlišná od skutečnost ať je King napojen na DS nebo ne. Nemá to žádný vliv.

Teď právě ukazuje King proud PV 4A, multimetr tamtéž 1,3A a aplikace sledující baterii mi sděluje, že se baterie dobíjí prodem 2,3A. Nesedí tedy ani to, že by to byl proud z MPPT do baterie.

Fakt nevím.
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

A zátěž je odpojená? Neteče ten zbytek do měniče?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Připojení nebo odpojení zátěže nemá na tu hodnotu žádný vliv.

Dle manuálu to je "PV current", takže podle mě opravdu to, co teče mezi panely a Kingem, nikde jinde. A tam mám zapojený multimetr (mám dva, zkoušel jsem oba) a tyto hodnoty nesedí.
c25land
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 17, 2019 12:42 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od c25land »

Jop dneska jsem také konečně zapojil Kinga a také jsem si toho všiml.
FVE v plánu, malej ostrov, pokrytí mrtvé spotřeby baráku.
Repro11
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 23, 2022 10:20 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Repro11 »

Dobrý den, proud který měříte multimetrem je pravděpodobně pulzní. Záleží tedy na vzorkovací frekvenci měření, ale i tak se mi zdá ten rozdíl velký. Pro reálné ověření měření PV proudu by jste potřeboval osciloskop s DC proudovou sondou. Nebo zapojit do serie bočník a měřit na něm milivolty, poté přepočítat na proud.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Proč pulzní, když je to DC ze solárů? Tam by se o žádné pulzy nemělo jednat, ne?

Ale i kdybychom to připustili a multimetr měřil blbě, tak King ale ukazuje taky blbě. Mám-li panely pouze v sérii, a max. proud panelů je 9,8A, tak mi King nemůže ukazovat třeba i 13A. Předpokládám, že když už tu funkci King má (zobrazování PV proudu), tak by měla ukazovat správně. To ale nedělá.
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Proc by to nemohlo ukazat vic?
Tabulkova hodnota je pro 25°C a 1000W/m2. To ale neznamena, ze pri nizsi teplote a vyssim ozareni tam bude take - bude logicky vetsi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PetrDubi »

Pulzní proto, protože MPPT má pulzní odběr (snaží se to vyrovnávat kondenzátory na vstupu), protože MPPT je vlastně pulzní zdroj.
Jinak osobně mám změřené, že při měření panelů za chodu se údaje ze starého tržnicového multimetru za stovku a lepšího čínského true RMS multimetru se dost rozcházejí (i o desítky procent).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Mám myslím poměrně slušný multimetr, UNI-T s True RMS. A ten zkrátka ukazuje jinak než King. Takže teď je otázka který a jestli vůbec nějaký nich ukazuje realitu. A nebo jak tu realitu měřit jinak. Přeci znát momentální výkon z panelů je základní údaj. Tak jak to měříte vy?

Můžu zkusit ještě to měření přes bočník, co mi to ukáže.

to cipis:
máš pravdu, blbě jsem to napsal, za jistých podmínek tam může skutečně být proud větší. Ale to by teplota okolí musela být opravdu nízká (minusová) a osvit opravdu nádměrný (červenec na jihu Moravy ? - ne Svitavsko). Ani jedno z toho na začátku září nenastalo. Multimetr v tu dobu ukazoval kolem 7A, myslím, že ten byl realitě rozhodně blíže.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PetrDubi »

Mě ten true RMS měřák ukazuje oproti měniči rozdíl napětí do 0,1V a proud ukazuje o 0,1-0,3A vyšší než měnič (podle aktuálního výkonu) v rozmezí cca, 0,8-12A.
Měnič je obdoba MAXe 8 kW od Easunu a měřák teď nevím z hlavy typ, ale aktuální cena na Ali s dopravou kolem 8 stovek, takže to není úplný šidítko. Proud jsem zkoušel měřit jak na přímo, tak přes DC klešťovou sondu.
Jinak při měření proudu i napětí z baterie při chodu inverteru na 230V tímhle měřákem a tím tržnicovým byly taky velký rozdily, takže obyčejný měřák který nemá true RMS bych na tyhke měření nepoužíval.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od cipis »

Jarine, jestli mas ten klestak od uni-t ten stejny jak ja, tak pokud ho v tom miste mereni nevynulujes, tak klidne ukazuje o jednotky amper jinak.
Ja to delam tak, ze zcvaknu oba kabely a vynuluji a pak v tom stejnem miste vezmu jen jeden. A i tak nesedi s tim druhym, kdyz ho precvaknu, stejne tak nesedi, kdyz ho dam opacne. Holt ta sonda je na to pole citliva, staci vedle dalsi kabely a zase to ukazuje jinak. Je to treba brat jako orientacni mereni, jestli tam tece 1, 5 nebo 10A apod.
Presnejsi bude timto merakem merit ubytek na bocniku.

Cena 800Kc je za lepsi siditko, rozhodne ne za "celkem presne". Presne meraky jsou o rad ci rady drazsi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od PetrDubi »

cipis:
Jasně že to není Fluke a vím i o přesností a další věci - mám elektro vzdělání.
Jednou jsem ho porovnával s laboratorním kalibrovaným měřákem s desetinovou chybou oproti té Číně a odchylka na dc napětí byla pod 1% a u proudu nad 1%. Porovnání bylo na 10 hodnotách z rozsahu.
Já jsem to psal spíš proto, aby si ostatní uvědomili, že s měřákem za dvě stovky na těchhle měničích nic kloudného nezměří a nemůžou teda porovnávat jak měnič kecá.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek