Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od vomic »

Dobrý den, chci instalovat malou FVE 9,9 kw a čerpat na ní dotaci a k tomu střídač SolaX 15 kW (X3-Hybrid G4, 3F). Dodavatel mě tvrdí že ČEZ mě tento střídač neumožní.
Solax přesahuje možnost malé FVE nebo se maximální výkon počítá podle instalovaných panelů?

Pokud se toto řešilo jinde omlouvám se za duplicitní vlákno ale já toto bohužel nenašel.
Naposledy upravil(a) vomic dne pát bře 11, 2022 1:04 pm, celkem upraveno 1 x.
soami
Příspěvky: 548
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od soami »

Tohle se tady neřešilo. Ale ani nikdy řešit nebude.
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od vomic »

nerozumím proč se to zde nikdy nebude řešit, legislativa limitů na připojení střídače je proti nějakému místnímu zvyku nebo pravidlům?
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 51
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od Honza_H »

Použiji příspěvek "PetrDubi"
V podmínkách pro registraci je napsáno:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od vomic »

Honza_H píše:Použiji příspěvek "PetrDubi"
V podmínkách pro registraci je napsáno:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.
již jsem pochopil, moje chyba. EDITOVAL JSEM VŠE O DOTACI. Nicméně legislativa se editovat nedá a pro poloostrovní instalaci je nutné jí vyřešit.

FVE pořizuje nejen kvůli tomu abych byl ekonomicky co nejvíce soběstačný v energiích ale především soběstačný pokud energie nebude (dlouhodobá porucha) což již doufám v duchu fora je.
eman
Příspěvky: 986
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od eman »

Doporučuji FB skupinu Fotovoltaická Elektrárna. Tam se fňuká o zlým ČEZu, nenažraných firmách na FVE a dotacích od rána do večera a každý den pořád dokola.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od PetrDubi »

A všem jsem to tady na tý židli říkal:
neber dotace, neber dotace nebo se z toho zblázníš...

Jenom tak pro odlehčení ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
eman
Příspěvky: 986
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od eman »

A je to marný, je to marný, je to marný. :D

Navíc jsou ty lidi ochotný vzít si na to všechno půjčky a pak to ani neumí ovládat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od vomic »

eman píše:Doporučuji FB skupinu Fotovoltaická Elektrárna. Tam se fňuká o zlým ČEZu, nenažraných firmách na FVE a dotacích od rána do večera a každý den pořád dokola.
Já tady nefňukám o zlým ČEZU nebo nenažraných firmách, chtěl jsem se jen dozvědět zda legislativně mohu připojit 15Kw střídač od Solaxu a nebýt přitom větší výrobce. Předpokládám, že povolení je u poloostrovu vždy nutné. Ostrov pokud nejsem ekofanatik si pro RD s dětmi bohužel na severu čech neumím představit že je reálně dosažitelný byť bych velmi rád.
Pokud je i toto zde na foru mimo a všichni zde jsou partizáni co si připojují co chtějí bez ohledu na legislativu, povolení a ty co se slušně zeptají posílají jako ufňukánky na fcbk tak pak sorry velký kluci, že jsem se optal.

Kdybych si to uměl zapojit sám, nepotřeboval bych tu nenažranou firmu, pokud mě někdo dá link kdo mě harware dodá a kdo mě to nainstaluje včetně nějaký pitomý revize která mě zaručí, že když mě náhodou kvůli FVE vyhoří barák tak mě pojišťovna i něco dá ... aniž bych za to dal o kotel víc než ti co to dělají na dotaci, budu taky klidně velký kluk. A ne úvěr si na to neberu :)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od marko250 »

Nemůžete je tam limit 3.7 na fázi.Nebo můžete ,ale se vším všudy jako s výrobnou.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od lzahradil »

Honza_H píše:Použiji příspěvek "PetrDubi"
V podmínkách pro registraci je napsáno:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.
Jestli se ukáže něco kde by bylo vhodné zasáhnout, použijte ikonku k nahlášení příspěvku.

Ačkoliv se snažím číst vše, někdy se to prostě hned nepovede a mezitím nováčka ukamenujete proto, že si nepřečetl podmínky fungování zde na fóru. Ohlášením mě na to v tichosti a bez emocí upozorníte.

Autorovi tohoto tématu sděluji aby si znovu přečetl podmínky a stávající diskuzi už ponechám. Třeba si to přečte i jiný nováček který opomněl číst a u svého příspěvku se podobným dotazům vyvaruje.

Přeji hodně slunka *sun* ::pv:: *batt*


FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
solary
Příspěvky: 9
Registrován: čtv úno 03, 2022 9:21 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od solary »

marko250 píše:Nemůžete je tam limit 3.7 na fázi.Nebo můžete ,ale se vším všudy jako s výrobnou.
Ten limit 3,7kw platí jen pro fázovou nesymetrii, u 3f varianty žádný takový limit není.
Dále střídače nad 11kw spadají do kategorie výroben A2, přibývají tam ze strany distributora další 3podmínky.

Zdá se, že na 15kW střídač, pokud je velikost FVE do 10kwp není ani třeba licence.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od marko250 »

mikrozdrojem zdroj elektrické energie a všechna související zařízení pro výrobu elektřiny, určený pro paralelní provoz s
distribuční soustavou nízkého napětí se jmenovitým střídavým fázovým proudem do 16 A na fázi včetně a celkovým maximálním
instalovaným výkonem do 10 kW včetně,
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od tomas »

Největší "sranda" je, že ty střídače nad 10kW jsou schválené v seznamu výrobků pro použití v zelené úsporám a ta podporuje pouze zdroje do 10kW. Legislativně je to dle instalovaného výkonu (panelů), v PPDS příloze č. 4 už je vlastní tvorba distributorů kde projevují své zájmy a mnohdy i v rozporu s legislativou. Navíc oni často nedodržují ani to co si napíšou do PPDS.
Když je to bez akumulátorů tak běžně dáváme třeba 12-15kW střídač s 10kW panelů a nikomu to nevadí. Pokud nepřiznáte akumulátory a dáte si je tam později, tak by s tím neměl být problém. Legislativa akumulaci energie stále nezná a technici při prvním paralelním připojení akumulací nemusí kontrolovat a ani to do protokolu nezapisují.
Mezi Solaxem 15 a 10 kW je rozdíl pouze v tom, že ten 15kW má ventilátor a ten 10kW má ve firmware nastaveno omezení na 10kW a samozřejmě ve štítku. U toho 15kW jde v nastavení omezit výkon na 10kW případně omezit jen přetok na 10kW, takže těch 16A směrem do DS je možné dodržet a nikdo nepřijde k žádné újmě. Problém je jen štítkem, ty stříbrné samolepky jsou docela drahé na výrobu ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Svihak
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 27, 2022 9:22 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od Svihak »

tomas píše:Největší "sranda" je, že ty střídače nad 10kW jsou schválené v seznamu výrobků pro použití v zelené úsporám a ta podporuje pouze zdroje do 10kW. Legislativně je to dle instalovaného výkonu (panelů), v PPDS příloze č. 4 už je vlastní tvorba distributorů kde projevují své zájmy a mnohdy i v rozporu s legislativou. Navíc oni často nedodržují ani to co si napíšou do PPDS.
Když je to bez akumulátorů tak běžně dáváme třeba 12-15kW střídač s 10kW panelů a nikomu to nevadí. Pokud nepřiznáte akumulátory a dáte si je tam později, tak by s tím neměl být problém. Legislativa akumulaci energie stále nezná a technici při prvním paralelním připojení akumulací nemusí kontrolovat a ani to do protokolu nezapisují.
Mezi Solaxem 15 a 10 kW je rozdíl pouze v tom, že ten 15kW má ventilátor a ten 10kW má ve firmware nastaveno omezení na 10kW a samozřejmě ve štítku. U toho 15kW jde v nastavení omezit výkon na 10kW případně omezit jen přetok na 10kW, takže těch 16A směrem do DS je možné dodržet a nikdo nepřijde k žádné újmě. Problém je jen štítkem, ty stříbrné samolepky jsou docela drahé na výrobu ;)
... a jak je to prosím s hlukem u tohoto 15kW střídače od Solaxu, řeším jestli dát 10kW bez ventilátoru, nebo 15kW, kde by byla rezerva pro budoucí rozšíření panelů. Bojím se ale trochu hluku od ventilátoru, mám to blízko obytného prostoru. Spíná ventilátor až od výkonu nad 10kW, nebo v i níže? V technickém listu je uvedena typická hlučnost <45 dB, čož by mohlo být v pohodě. Nedá se např v nastavení omezit výkon na 10kW s vypnutým ventilátorem.? Díky moc.
Kali
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 26, 2021 4:55 pm

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od Kali »

Svihak píše: ... a jak je to prosím s hlukem u tohoto 15kW střídače od Solaxu, řeším jestli dát 10kW bez ventilátoru, nebo 15kW, kde by byla rezerva pro budoucí rozšíření panelů. Bojím se ale trochu hluku od ventilátoru, mám to blízko obytného prostoru. Spíná ventilátor až od výkonu nad 10kW, nebo v i níže? V technickém listu je uvedena typická hlučnost <45 dB, čož by mohlo být v pohodě. Nedá se např v nastavení omezit výkon na 10kW s vypnutým ventilátorem.? Díky moc.
Mám 15kW verzi druhý měsíc v provozu a naprosté ticho. Taky jsem váhal kvůli potenciálnímu hluku ventilátorů. Mám ho v garáži/dílně hned na příčce s obývákem a nevím o něm. Nejvyšší kontinuální zatížení kolek 8kW a ventilátor ještě nikdy nezapnul. Podle parametrů těch ventilátorů by hlučnost byla srovnatelná s běžnou ledničkou. Měl jsem tam předtím Victron Multiplus II a ten mi vadil, slyšel jsem ho v noci i při minimální zátěži, když nebyl zapnutý ventilátor a přes den ventilátor zapínal každou chvíli to mě rušilo hodně. Proto jsem přešel na ten Solax.
Svihak
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 27, 2022 9:22 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od Svihak »

Kali píše:
Svihak píše: ... a jak je to prosím s hlukem u tohoto 15kW střídače od Solaxu, řeším jestli dát 10kW bez ventilátoru, nebo 15kW, kde by byla rezerva pro budoucí rozšíření panelů. Bojím se ale trochu hluku od ventilátoru, mám to blízko obytného prostoru. Spíná ventilátor až od výkonu nad 10kW, nebo v i níže? V technickém listu je uvedena typická hlučnost <45 dB, čož by mohlo být v pohodě. Nedá se např v nastavení omezit výkon na 10kW s vypnutým ventilátorem.? Díky moc.
Mám 15kW verzi druhý měsíc v provozu a naprosté ticho. Taky jsem váhal kvůli potenciálnímu hluku ventilátorů. Mám ho v garáži/dílně hned na příčce s obývákem a nevím o něm. Nejvyšší kontinuální zatížení kolek 8kW a ventilátor ještě nikdy nezapnul. Podle parametrů těch ventilátorů by hlučnost byla srovnatelná s běžnou ledničkou. Měl jsem tam předtím Victron Multiplus II a ten mi vadil, slyšel jsem ho v noci i při minimální zátěži, když nebyl zapnutý ventilátor a přes den ventilátor zapínal každou chvíli to mě rušilo hodně. Proto jsem přešel na ten Solax.
Tak to zní dobře, díky moc za zkušenosti...
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od rob.brno »

Kali píše: Měl jsem tam předtím Victron Multiplus II a ten mi vadil, slyšel jsem ho v noci i při minimální zátěži, když nebyl zapnutý ventilátor a přes den ventilátor zapínal každou chvíli to mě rušilo hodně. Proto jsem přešel na ten Solax.
Podle tohoto postu to vypadá, že Solax má lepší účinnost než Victron ??!!
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od tomas »

Jasně. Jeden Solax = 3 x Vicrton + regulátory + monitoring. A navíc nemá ztráty v transformátorech, protože je nemá.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Solax 15 kW X3-Hybrid G4, 3F - lze zapojit do malé FVE?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše:Jasně. Jeden Solax = 3 x Vicrton + regulátory + monitoring. A navíc nemá ztráty v transformátorech, protože je nemá.
A taky LV 48V baterie proti HV.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek