MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

Svého času jsem to měřil vlastními měřidly včetně teploměru, ale když jsem zjistil, že odchylky jsou do 10%, tak už jsem samostatné měření pro logování nerealizoval. Dnes měřím jen klasickými analogovými ampérmetry výstupní proud Tristaru a proud baterie a na napětí baterie mám malý panelový digitál, abych měl přehled i když neběží logovací PC.
Myslím si, že podstatná část energie se bude tratit také v indukčnosti. Ono není jedno, jestli se skrz ní protláčí 750W nebo 3kW.
provozní měření
provozní měření
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od solárník »

A jsme si jisti, že ta ztráta třeba z poloviny nezávisí na Vmp? Měřil to někdo?
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Frenky »

solárník píše:Zajímavé. To by mne zajímalo, odkud se to bere, protože z koncového stupně by to nemělo být. Že by nějaký stabilizátor pro procesor nebo další elektronika? Tam by se mohlo nějakých 20-30W utopit. Ale pak by to spíše záviselo na Vmp než na výstupním proudu nebo výkonu.

Měřil jste při měření proudy a napětí před i za vlastním měřičem? Protože, jak už jste tu někde psal, tak Tristar dost neomaleně kecá, co se týče měření. Občas je z toho perpetuum mobile, leze z toho víc než vchází (podle toho jejich webinterface). Kdysi jsem chtěl mít na webu aktuální účinnost a lezly z toho takové nesmysly, že jsem to zrušil, dokud tam nedám vlastní čidla.
Stačí se podívat na moje měření uLog2frenky, tam jsou měřené proudy (napětí) jak z panelů, tak z TRISTARU. Pokud jsou hodnoty proudu alespoň trochu měřitelné (cca 0,5A), tak hodnoty odpovídají. pokud je hodnota proudů pod 0.5A, tak kecají všechna měřidla (TRISTAR, Amploc čidla) a jiné. Pak se stává z TRISTARu perpetum mobile. :D
Takže třeba za dnešek jsem vyrobil dle TRISTARu 223 Wh a dle vlastního měření 200 Wh. Netroufnu si říct, co kecá víc, jestli TRISTAR, nebo mé měření na arduinu. :dontknow: Ale když svítí trochu sluníčko, tak se v měření takřka shoduji (za den v toleranci na 10Wh.)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od solárník »

A čím jsi zjistil, že Amploc kecá?
Protože dle mých zkušeností zrovna Amploc a Pololu (tedy všeobecně Hally) většinou okolo nuly nekecají vůbec.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Frenky »

No ono je to spíš o velikosti rozsahu čidel. Já tam mám na baterce čidlo +-200A a na panelech a za tristarem čidlo 25A. Takže rozptyl hodnot tam určitě je. Nemůžu čekat stejnou přesnost na rozsahu 0 - 30A a rozsahu -200 +200A. V jednom případě to je 30 a v druhém 400 hodnot na jeden rozsah AD převodníku. Čidla (hall všeobecně) jsou značně citlivá na elektromagnetizmus v rozvaděči. Stačí mít v blízkosti stykač, nebo bistabilní relé a přes hall to vyrobí impulz přes celý rozsah měření. No a pokud mám měřit hodnoty pod 0 a nad nulu, tak se strašně blbě kalibruju na tu nulu. Ty čidla 0 - 30A (25A) tam problém s kalibrací 0 není. Další problém je vyrobit přesné napětí pro čidla (5V), které by necestovalo v čase. Také jsem s tím docela zápasil. :-) Naštěstí Filip vyrobil microlog, kde se to všechno dá docela slušně eliminovat. Od té doby měřím docela přesně. :-)
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od kybos »

solárník píše:A jsme si jisti, že ta ztráta třeba z poloviny nezávisí na Vmp? Měřil to někdo?
Velký vliv na ztráty má velikost rozdílu mezi Vmp a Vbat, zejména u 12V baterií.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
dlabas
Příspěvky: 67
Registrován: pon led 02, 2012 10:38 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dlabas »

Ahoj všem,
nevíte proč mi regulátor kecá a píše že na vstupu jsou 4A když je tam nula nula prd - viz měření dlabas.
Restart - odpojení a znovu připojení jsem zkoušel. Je na tom panel 35W max 2A

Díky za reakce
Dlabas
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od honzaL »

Zdravím,

Tak velký rozdíl jsem nikdy neměl. Měření proudu je nepřesné to již vím, ale rozptyl byl vždy tak do 400mA. ;)

Včera se mi ale pěkně sekla komunikace po ModBusu. :evil: Přestože to mám 50 km daleko na chalupě, tak jsem tam radši zajel. Regulátor fungoval snad normálně (kromě komunikace), ale nedařilo se mi ho vypnout. Myslel jsem, že elektronika je živená jen z akumulátoru, ale po odpojení od akumulátoru jel regulátor dál jen divně blikal takto

R pauza G pauza krátce R pauza R+Y+G. v příručce jsem nic pro tento signál nenašel.

Po odpojení i od panelů a zapnutí to zase jelo normálně. :) Tak nevím co si o tom mám myslet?? :?: Stalo se to někomu??
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od drama »

To se asi nikomu nestalo, protože to tak nikdo nedělá. TS nesmí jet jen na panely, může se lehko zničit. Viz manuál. Jinak zasekunutí modbusu se vzácně stává.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od solárník »

Tak tak, když je přesto nutné ho vypnout za světla, měly by jít první pryč panely a pak teprve baterka.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od tomas »

drama píše:TS nesmí jet jen na panely, může se lehko zničit. Viz manuál.
Opravdu je to v manuálu? Takže když vypne jistič nebo pojistka mezi akumulátorem a regulátorem tak se regulátor může lehce zničit? Nechce se mi věřit že by ten regulátor měl takovou nedokonalost.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od solárník »

CAUTION: Risk of Fire and Shock
Connect battery terminals prior to the connection of array terminals. The battery positive (+)
terminal has a red cover, the solar positive (+) terminal has a yellow cover.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od vata »

Je to tam. Já si dokonce na příslušné jističe v rozvaděči napsala poznámku... Pokud je pojistka mezi baterií a regulátorem dobře dimenzovaná (60A a něco málo navíc), pak by se přepálit měla jenom tehdy, když nastane nějaký opravdu vážný problém s regulátorem, už by to měl možná za sebou kdyby taková pojistka odešla.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od tomas »

solárník píše:CAUTION: Risk of Fire and Shock
Connect battery terminals prior to the connection of array terminals. The battery positive (+)
terminal has a red cover, the solar positive (+) terminal has a yellow cover.
POZOR: Nebezpečí požáru a úrazům
Připojte svorky baterie před připojením svorek pole. Pozitivní baterie (+)
terminál má červený kryt, solární kladný (+) pól má žlutý kryt.

Přeloženo googlem. Toto nebezpeční je logické a může za určitých podmínek nastat. Ale nevidím tam nic o odpojování.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od solárník »

To mi připomíná argumentaci na právnické škole.

Pokud se nesmí solární pole připojovat před připojením baterie, je logické, že by se baterie neměla odpojovat před odpojením solárního pole. Ovšem právník samozřejmě namítne, že tak to tam nestojí ;)

Situace je komplikovanější tím, že Tristar má externí čidlo napětí baterie. Když se tedy odpojí silový přívod k baterii, Tristar má stále za to, že baterie je připojená, protože od externího čidla dostává správná data, napětí na jeho odpojeném výstupu začne stoupat až zabere přepěťová ochrana baterie. V tuto chvíli doufejme, že zabere a není napojena pouze na externí čidlo napětí baterie, což by také bylo poměrně logické. Pak by totiž napětí na výstupu vykmitlo tak vysoko, že by zničilo v podstatě celý Tristar komplet (je z něj napájen!). Doufejme tedy, že přepěťová ochrana reaguje i na silový výstup a na poslední chvíli stopne měnič, nebo ustálí silový výstup na nějaké maximální hodnotě. Při tom může dojít k nebezpečným překmitům (bude trvat nějaký čas, než ochrana zareaguje, protože musí mít kvůli špičkám z měniče nějakou alespoň minimální integraci), součástky mohou být namáhány na limitních hodnotách, jinak by na to v manuálu neupozorňovali. Takže odhaduji, že se asi nic nestane, ale mohlo by.

To se stane, když za běhu baterii odpojíme.
Pokud bychom Tristar vypnuli a pak zapojili jen panely, odhaduji, že se vůbec nerozběhne, ale nezkoušel bych to.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Tak mi dneska přišel a už vyrábí. Live Data na webu je bomba :)
Jen si nejsem moc jistý v nastavení, tak se raději zeptám. Mám 16ks 50Ah WINA LiFePO4 zapojené do bloku na 12V.
Nastavil sem
Absorption voltage na 14.4V čas 30 min
Absorbtion extension sem vypnul
teplotní kompenzaci nastavil na 0.0 takže doufám, že je také vypnutá
Float sem nastavil na 13.6V doba 30 min
Ukončení float na 12.0V
Equalize jsem vypnul.
Maximum regulation limit sem dal na 14.5V

A sviče mám 1,2,7 na Off. Zbytek je na On

Je to takhle správně?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od Pan Taum »

Já používám už skoro dva roky tohle nastavení, LiFePo4 mám bez balancerů. :yes:
tsmppt60.png
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Já sem raději balancéry dal. Na každý článek ten obyčejný 1.7A.
Ale jedna věc mi není jasná. Když se bude nabíjet, tak to dojede na absorbtion 14.4V, tam to bude půl hodiny a pak to spadne na float 13.6V a co je ten Float timeout? Když vyprší těch 30 min, co se stane pak?
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od brin »

S těmi balancéry je to takové zvláštní. Někdo je používá, někdo ne. Třeba na britském fóru DIY electric car se doporučuje je vysloveně nepoužívat a pro amatérské používání používat takzvané spodní balancování, které zajistí, že všechny články se vybijí v jeden okamžik (nedojde tak k totální destrukci některých článků v případě selhání). Horní mez nabíjení je pak omezena tak, aby nedošlo k přebití. Je to postup, který tam všichni získali zkušenostmi, tak nevím. naopak tam tvrdí, že balancéry články zbytečně rozhazují. Tož čemu věřit...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: MorningStar TriStar MPPT controler 60A

Příspěvek od dracekvo »

Zdravím,

už jsem asi pronikl do nastavení jak co funguje. Jen jedna věc se mi nezdá. Už mám vyrobeno 112.9 Ah tak počítadlo kwh je stále na nule. Podle logu by tam už mělo být přes 1.2 kwh.
Zkoušel jsem se koukat i přes aplikaci MSView a kWh Charge resetable je 0.0 a kWh Charge Total 0. Tak nevím, kde by mohl být problém.

Také jsem nepřišel na to, kde se nastavuje čas. Protože cca před 4h se mi začali dělat logy jakoby pro nový den. Běží 2 dni, ale v Data Log View už mám 3.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek