malý poloostrov Senec

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od unicast »

romanf píše:tak upgrade bleskozvodu mám vykonzultovaný s revizákom. Stále ostáva otázka, koľko je minimálna vzdialenosť konštrukcie FVE od zvodov. Niekde v diskusii som tu zahliadol 40cm, je to reálne?
Doporučuje se, pokud vím, 60 nebo 100 cm, podle toho, jak je dané místo exponované. Na RD prakticky vždy 60 cm.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od kodl69 »

Snad se to počítá, nebo se během týdne mé dovolené něco změnilo? http://www.kniska.eu/software/swdownload
takže opáčko pánové...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

Diablo1st píše:Slušná suma :lol:

Tak za tie peniaze už by som do on-grid nešiel ani omylom.
No ja to tiež nevezmem, len som si to dal urobiť ako benchmark. To čo mi ponúka ZSE je tiež úplne mimo realitu.
Neplánoval som behať s papiermi po úradoch a loziť po streche, ale asi túto časť nebudem outsorcovať, za vyše 2000e to zvládnem asi aj sám.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od Diablo1st »

Po úradoch už behať nemusíš, všetko sa dá vybaviť elektronicky. Ak by si šiel do offgrid netreba riešiť nič.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

Takže som práve začal vyrábať !
Nakoniec je to zatiaľ on-grid Huawei SUN2000 1f 3,68kW , na streche dva stringy po 6ks 460Wp , jeden orientácia východ, druhý západ.
Uvidím po prvom roku štatistiky virtuálnej batérie a potom budem upravovať, zvažovať pridanie baterky atd.

Ďakujem všetkým za rady a tipy.
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Reputace: 1
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od Fliacik »

Takze si nakoniec isiel cez firmu oficialne ? Ked mozes hod sem niaky vystup cena vykon a ako to cele prebiehalo.
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

Takže do DS ma nakoniec ofiko pripojili až 12.7, skoro 2 mesiace som čakal na výmenu elektromera.
Za obdobie 12.7-31.12 výroba 1,95MWh , z toho asi 550kWh spotrebované hneď na mieste, zvyšných 1,4MWh poslané do virtuálnej baterky.
Magna medzitým zmenila podmienky využívania VB, elektrinu si neviem cucnúť v čase rannej a večernej špičky (6:00-9:00 a 19:00-22:00) tak som sa rozhodol rozšíriť systém o lokálnu baterku. Primárne ju chcem ako UPSku, pokryť spotrebu trvale bežiacich spotrebičov cez noc (chladnička, kotol, router) a v rámci možností aj pokryť spotrebu menej žravých spotrebičov počas rannej a večernej špičky.
Vetvy zásuviek mám rozdelené celkom vhodne, takže okrem jednej vetvy v kuchyni do ktorej sa zapája kávovar, mixér, gril atď môžem ostatné zásuvkové okruhy v dome dať na zálohovaný zdroj. Umývačka a práčka majú samostatné okruhy, tie zálohované nebudú a púšťam ich v čase mimo špičky.
Musím vyriešiť len po 1 zásuvke na každom podlaží na zapájanie vysávača a žehličky. To nebude problém.

Origo HV riešenie od Huawei nechcem, to je v mojom prípade ekonomicky nenávratné ani za 20rokov.

Objednal som 8ks bateriek Lifepo4 125Ah , mal som v pláne objednať 8ks v decembri a 8ks hneď dnes ..ale medzitým sa vypredali. Tak počkám kým ich naskladnia alebo urobím len 24V systém čo pri 125Ah dá okolo 3kWh. BMS bude asi DALY z alika.

Už som niečo zisťoval v téme o Victron Multiplus, v zásade by som na MP 1200VA vedel prevádzkovať to čo chcem, otázka je či existuje nejaká overená menej nákladná alternatíva z aliexpresu a pod.
Našiel som nejaké meniče, čo by mali mať obdobnú UPS funkcionalitu, ale keďže čínski súdruhovia síce dávajú plno fotiek ale sú skúpi na technické údaje mám trochu strach ako sa to bude správať k baterkám...
napr: https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... 19409028_4
Soban
Příspěvky: 3351
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od Soban »

U axpertu nastavíš jako baterku USE a jde použít jakákoliv v tom napěťovém rozsahu.

Koukni na must od mivvy zde v obchodě.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od LIX »

Keď som to dobre pochopil, chceš si spraviť niečo ako AC coupling?
Máš tam smartmater na tom huaweii? Ideálne by bolo spraviť niečo ako wattrouter, alebo niečo podobné, že by sa ti vždy pripojil výstup zo siete keď budeš mať prebytky a nabila by sa ti batéria cez klona axpertu...
Hlavne nekupuj ten šunt z ali. :lol:
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

zacitujem sám seba z témy o Victron Multiplus:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 31#p178662
romanf píše:Mal by som prosbu na skúsených majiteľov Multiplusov:

V súčasnosti mám rozbehaný on-grid , 4,6kWp panelov , menič Huawei SUn 1F 3,68kW. Takmer všetky spotrebiče som nacvakal na jednu fázu, čo nespotrebujem ide do virtuálnej baterky u obchodníka.
Zatiaľ OK, v podstate by to tak mohlo ostať. Výpadky u nás prakticky nemáme, v tomto letnom období v priemere 2/3 dennej spotreby dodávam rovno z panelov a tretinu docucávam zo siete.

Napadlo mi, ako systém ešte vylepšiť, a to rozdeliť záťaž do 3 skupín, s meraním prúdu v každej vetve a meraním reálnej dodávky z FVE. Nad to postaviť nejaké arduino alebo R-pi alebo čokoľvek.
plan2.jpg
Idea je : merať v reálnom čase prúd dodávaný meničom.
Záťaž S1 sú silné spotrebiče, ktoré nechcem zálohovať a dimenzovať na ne Multiplusa ( vysávač, kávovar, mikrovlnka, umývačka, pračka, dielenské spotrebiče atd) tieto spotrebiče sa snažím púšťať keď svieti slnko, ak to realita dovolí.
Záťaž S2 sú menšie spotrebiče, ktoré bežia aj v noci a chcem ich napájať z baterky a meniča ( TV, router, chladnička, kotol UK, osvetlenie domu atd.) systém asi 48V baterka 5kWh, menič Multiplus 800VA
Záťaž S3 by bola vyťažovacia spínaná podľa nadbytku ( klíma, špirála v zásobníku TUV atd)

A teraz k myšlienke:
- pokiaľ FVE nevyrába alebo všetku spotrebu zožerú silné spotrebiče S1 tak by Multiplus napájal spotrebiče S2 z baterky.
Ak by ale bola baterka už vybitá pod nejakú úroveň, prepol by sa Multiplus na dodávku zo siete a ťahal by som z DS.
- ak je výroba FVE vyššia ako spotreba S1 tak sa Multiplus prepne na dodávku zo siete, tzn ťahá zo spoločnej fázy, ak by spotreba S2 bola vyššia ako výroba tak sa rozdiel dotiahne z DS.
- ak je výroba z FVE vyššia aspoň o 500W než spotreba S1 +S2 tak Multiplus začne dobíjať baterku.
- ak je výroba z FVE vyššia než S1 + S2 vrátane prípadného dobíjania baterky o nejakú zmysluplnú hodnotu (napr 1kw) začnú sa zapínať vyťažovacie spotrebiče.

Otázka: dokážem Multiplusu cez jeho rozhranie prepínať módy podľa uvedených scenárov?
..alebo je to blbosť ?
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

Ako najjednoduchšie riešenie sa javí zbastliť UPS-ku , pred ňu stykač (alebo SSR) a mať ju v čase 9:00-19:00 pripojenú na sieť do ktorej vtedy FV dáva čo môže , takže v tom čase by sa z výroby nabíjala baterka a pokrývala spotreba. V prípade nedostatočnej výroby by sa baterka dobíjala z DS z virtuálnej baterky, v tej mám dosť. V čase 19:00-6:00 odpojiť vstup a ísť z baterky, v prípade vybitia baterky by sa stykač zapol a spotreba by šla z DS bez ohľadu na čas.
Nebolo by to na 100% ideálne, ale rozhodne jednoduché a hádam blbuvzdorné.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od Diablo1st »

Čo takéto niečo?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od LIX »

Diablo1st píše:Čo takéto niečo?
K tomu som sa snažil dopracovať, ale majiteľ nejak nereagoval... :lol:
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm
Reputace: 1

Re: malý poloostrov Senec

Příspěvek od romanf »

padol mi do oka aj najmenší hybridný model od PowMr resp MakeBlueSky ten by tiež mal zvládať UPS funkcie, správať sa slušne k LiFePo baterke a ako bonus má v sebe aj malé MPPT. A stojí aj s dopravou a +DPH menej ako polovicu z Victron Multiplus 1200.

https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... i7C3J&mp=1

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek