GoodWe TCP modbus

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
jarda1729
Příspěvky: 2
Registrován: stř lis 16, 2022 9:05 am

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od jarda1729 »

Poslední manuál co jsem dosatl od supportu http://www.malavalaska.cz/automatizace/ ... taOnly.pdf
kornel51
Příspěvky: 3
Registrován: ned kvě 15, 2022 8:38 pm

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od kornel51 »

Komunikácia funguje aj cez Modbus TCP s prevodníkom Modbus RTU - Ethernet:

https://www.aliexpress.com/item/1005004754791568.html
Přílohy
Schránka011.jpg
Uživatelský avatar
Gttech
Příspěvky: 2
Registrován: úte úno 28, 2023 8:30 am
Lokalita: Praha západ
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od Gttech »

@Wotan, děkuji za dobré tipy. Mám GW8k-DT , port kde jsou RS-485/422 piny je obsazený Wifi modulem, který tam chci ponechat. Firma mi to nainstalovala a zprovoznila až na cloud. Nicméně první věc, pokud budu chtít využít TCP Modbus (který údajně jde přes wifi-only modul), tak potřebuji nějak vypátrat IP adresu. Pokud by to bylo IT zařížení, tak někde na něm by byl štítek s MAC adresou a to bych si v routru nebo ARP dohledal. Jenže není. Jak na to ?

Pak adresu modbus buď jak píšete "247" nebo si jí změním přes displej a tlačítko na měniči. Na komunikaci python skript nebo nějaký terminálek co umí modbus master TCP, to je taky okej.
Díky za tipy,
GT
Uživatelský avatar
John008
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 10, 2023 12:15 pm
Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od John008 »

Tak jsem z toho celkově zmatený. Vůbec nechápu koncepci Číňanů, zabezpečení, jak čachrujou s těma připojeníma.
Mám nový GoodWe. Zapojil jsem ho přes wifi modul do domácí sítě klasicky připojením na jeho wifi, zadáním hesla do mojí sítě. Dostane od DHCP svojí IP adresu, kterou zjisti jedine od sebe z DHCP serveru.

Takže http://jeho adresa mě hodí jen do té "hloupé" konfigurační obrazovky sítě kde je pohodlněji konfigurovat jmené SSID nebo zase heslo.

Jestli správně chápu, tak zbytek už je na té krabici samotné, co sama nahlásí do cloudu připojeníma, který sama iniciuje někam Číňanům a co je pak vidět v SEMS.

No dále, PV Master potažmo SolarGo (kterej chce přístup k médiím v telefonu a GPS jinak se nespustí, Fantozzi pojímá určité podezření) tak ti zase musejí vidět ten AP (to znamená Wifinu, top znamená, musím stát blízko). Kterou když jsem v dosahu, vidím s 15 sekundama aktualizovanej stav. Ale to spojení s wifinou mi periodicky mizí. Jako kdyby pravidelně mě odpojuje. Ve smyslu podívej se a vypadni. A já zase klepnu a zase se připojim, minutu pozoruju spotřebu a zase mě vykopne.
Přihlašovací údaje (do WIfi) musím zadávat ale jsou nakešovaný tak jen poprvé.

No a s čím si třeba lámu hlavu: má ta wifina jednu nebo dvě Wifi karty? Jednu na vytváření toho AP a druhou, kterou je to trvale přípojený jako Wifi klient do mojí sítě. Nebo to přerušování nesouvisí právě s tím že jak to periodicky potřebuje odesílat data, vypne to na chvíli ten hostitelskej AP, přepne do kleinta a pošle sadu dat do Goodwe?

A teď třešnička. Instaloval sjem Python Goodwe modul, díky za tip, do počítače v lokální síti a pak stačilo fakt zadat IP adresu a on mi vrátil vyčtené údaje a ani nepotřeboval žádnou autentizaci.

Tak sakra si říkám je to celé strašně zamotané.

Heslo a AP SSID jsem si samozřejmě změnil, aby každej kdo půjde kolem nepřipojil.
Po síti přístup kdokoliv ale musí se nejdřív do té mojí lokální sítě dostat takže asi cajk.
A GoodWe samotný přístup do cloudu, takže až jednou nastane apokalypsa a Čína se rozhodne, dá hromadnej pokyn GoodWečkám aby vybouchly nebo tak něco nebo přestaly vyrábět.

Pythoní program je super jako vzor. Neměl byste někdo funkční skelet jak vyčíst něco přes ten modbus přes C# ? Je mi přeci jen bližší. Alespoň surové hodnoty registrů. S modbusem mám nula zkušeností. Ale to že chodí python program znamená, že by mohl vyčítat i C# po UDP/TCP že?

Do toho vstupuje to jak tu někdo zmiňoval, že instalační firma si je schopná ten Goodwe nějak registrovat tak, aby ho mohla ovládat. To může udělat i na dálku když má QR kód a to ověřovací číslo z něj? To je další druh připojení ve kterým nemám úplně jasno. Tam zase Goodwe je ten kdo iniciuje spojení někam na portál a sosá si příkazy jak co překonfigurovat.....? A můžu i já nějak registrovat někde abych já sám sobě mohl dělat toho správce, no asi ne že :-)

Máte-li k těmto základním principům jakékoli zpřesnění, uvítám je. Strašně by mi udělal radost nějakej ten kus v c# co vyčítá ty hodnoty, nemořil jste se s tim už někdo?
PetrV2
Příspěvky: 88
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od PetrV2 »

Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Uživatelský avatar
Opylecz
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 09, 2023 11:06 am
Lokalita: Plzeň
Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od Opylecz »

Wotan píše:Ano, jde to nastavit. Jedu na rychlosti 57600 baudů. Hodnota se zapisuje do registru 45132 v délce 32 bitů -> jedná se o dva modbus registry s tím, že by mělo stačit zapsat do registru 45133 hodnotu 19200 (0x4B00). Pro jistotu doporučuji zkontrolovat hodnotu obou registrů a pokud je v registru 45132 hodnota 0 a v 45133 hodnota 9600, tak hodnotu přepsat. Jen opatrně - zapsáním špatné hodnoty se již nemusíte se střídačem dokomunikovat přes RS485.
Zdravím! Snažil jsem se změnit baudrate na 115200. Zapsal jsem UINT32 do registru 45132 a od té doby se mi nedaří jakákoliv komunikace přes RS485 (ani na původní rychlosti 9600 ani na nové 115200). Zkoušel jsem reboot celé FVE, nepomohlo. Existuje něco, co mi zresetovalo špatně nastavený baudrate? Něco jako Factory reset střídače (GW10K-ET)? Případně upgrade firmware?

Moc díky za jakoukoliv odpověď.
Wotan
Příspěvky: 13
Registrován: čtv kvě 12, 2022 11:37 am

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od Wotan »

Přesně proto jsem psal "opatrně"... Pokud nevíte, co jsem tam zapsal, tak přes RS485 se s ním nedokomunikujete. O resetu, který by to vyřešil nevím - asi nějkaý factory, ale ten by udělal víc škody než užitku. Co jste přesně udělal? Registry modbus jsou 16bitové - jak jste tam zapsal 32bitvé číslo?
Na střídač byste se ale pořád měl dostat přes Modbus TCP - pokud jej tam máte aktivovaný nebo tím pseudomodbusem, který je tam nativně (tím jsem to nakonec také změnil, když se mi to povedlo pokazit). Můžete taky zkusti požádat podporu o reset baudrate pro RS845.
Pak jen taková filozofická - proč potřebujete rychlost 115200 baudů? Kolik registrů s jakou frekvencí chcete číst?
Uživatelský avatar
Opylecz
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 09, 2023 11:06 am
Lokalita: Plzeň
Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od Opylecz »

Wotan píše:Přesně proto jsem psal "opatrně"... Pokud nevíte, co jsem tam zapsal, tak přes RS485 se s ním nedokomunikujete. O resetu, který by to vyřešil nevím - asi nějkaý factory, ale ten by udělal víc škody než užitku. Co jste přesně udělal? Registry modbus jsou 16bitové - jak jste tam zapsal 32bitvé číslo?
Na střídač byste se ale pořád měl dostat přes Modbus TCP - pokud jej tam máte aktivovaný nebo tím pseudomodbusem, který je tam nativně (tím jsem to nakonec také změnil, když se mi to povedlo pokazit). Můžete taky zkusti požádat podporu o reset baudrate pro RS845.
Pak jen taková filozofická - proč potřebujete rychlost 115200 baudů? Kolik registrů s jakou frekvencí chcete číst?
Moc díky za reakci! Provedl jsem zápis U32 na 45132 (podle GoodWe Modbus tabulky v1.7) - což reálně znamená dva registry U16 za sebou a to číslo se tam rozdělí. Možná mají nějak swapnuté wordy. Postupoval jsem ale analogicky obráceně od čtení U32 (např. registr 35191 PV E-total), který bez problémů čtu, tak jsem moc nečekal problémy (čtení se opět reálně děje jako čtení 2x 16bit registr).

Ten baudrate registr jsem nejdříve přečetl a bylo tam 9600. Pak jsem tam zapsal 115200 a komunikace probíhala dále (na původní rychlosti 9600). Přepnul jsem rychlost u sebe v algoritmu na 115200 a už jsem spojení neotevřel. Pak jsem zkoušel reboot, bohužel bez změny.

Můžete mi, prosím, nasměrovat, co myslíte tím pseudomodbusem? To jsou ty UDP packety?

Modbus TCP nemám aktivovaný - to umí GW podpora?

Filozofická odpověď: Fungovalo mi to skvěle, četl jsem cca 180 registrů každou vteřinu, špatných zpráv bylo velmi málo (méně jak jedna denně) - tak jsem si říkal, že by to mohlo běhat rychleji... no a pro jistotu to nejede vůbec :D ("popíleček"). Je mi jasné, že v reálu tohle není na nic potřeba - chtěl jsem najít hranici, abych věděl, čeho je to schopné...

Ještě jednou moc díky! T.
Uživatelský avatar
kamo1969
Příspěvky: 1
Registrován: pát zář 15, 2023 6:07 pm
Lokalita: Kosice
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 15
Kapacita baterie [kWh]: 28
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od kamo1969 »

Zdravim,
dostal jsem se nak k tomuto foru. Dnes jsem si nainstaloval WIFI+LAN modul. A tapu s tim co dal.
Zakladni problem je, ze asi neprojdu celym konfigem, pac mi na iPhone nejde spustit semsportal a PowerSight me nepusti ve Wifi menu do dalsi konfigurace, stlae pise ze nejsem pripojen na jeho AP (pritom jsem, napr. PV Master jede).
Menic ma statickou ip, muzu na ni pinkat.
Ale telnet na tuto adresu a port 502 mi nedava zadny vystup.
Zkousel jsem nake sw co jsem nasel, jestli neco nenactou, ale nikam jsem se neposunul.
Nevim ani, jestli tedy menic funguje na LAN nebo WIFI a jestli se dostanu k Modbus datam pres TCP
Poradi mi nekdo?
Bikeprincess
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 02, 2023 8:00 am
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 10
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: GoodWe TCP modbus

Příspěvek od Bikeprincess »

Wotan píše: pon zář 19, 2022 6:58 pm Ano, jde to nastavit. Jedu na rychlosti 57600 baudů. Hodnota se zapisuje do registru 45132 v délce 32 bitů -> jedná se o dva modbus registry s tím, že by mělo stačit zapsat do registru 45133 hodnotu 19200 (0x4B00). Pro jistotu doporučuji zkontrolovat hodnotu obou registrů a pokud je v registru 45132 hodnota 0 a v 45133 hodnota 9600, tak hodnotu přepsat. Jen opatrně - zapsáním špatné hodnoty se již nemusíte se střídačem dokomunikovat přes RS485.
Tak radši neměňte tu rychlost na 115200, protože co jsem to vyzkoušel, jak se to píše v dokumentaci, tak mi přišla odpověď asi po 4 týdnech od podpory, že maximální rychlost pro MODBUS je na řadě ET max 57600 a očividně to nemají nijak ošetřeno. Stále čekám na odpověď podpory, zda mi vrátí na nějakou podporující hodnotu.

Zpět na