Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
qq357
Příspěvky: 57
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm
Reputace: 8

Re: Počasí

Příspěvek od qq357 »

Mě zase Kyril zboural štít od věnce nahoru na skladu.21m dlouhý,3,25 vysoký z Hebla a to tam byly ztužující pilíře,projekt kontrolovaný přímo nemeckým majitelem Hebl.Pilotní tak velká stavba na východ od Rýna,dali do prospektů.
Když mi to volali nařídil jsem otevřít na protější straně dvoje vrata po 20m2,aby nevzalo střechu.12m před tím stojí napříč stejně vysoký a přes to střechu jsme to chytli.O 200m dál dva mrtví kluci v golfu,padl na ně starý topol.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

Ad tohle téma, tohle je samozřejmě katastrofa. Při představě, že si doplatil hypo a teď ti chybí vrchní patro a barák na stržení, nevím sám co bych dělal.
Včera jsem s nervama byl neustále napojený přes SSH na RPi v rozvaděči na chatě a puštený top, protože kdyby se náhodou něco dělo, a urvalo to i v Napajedlích střechu chaty, nebo na to šupnul nějaký blízký strom, tak wifi je kaput a to bych poznal, že je něco moc zle. Nic, spojení fungovalo a funguje stále.
Koukal jsem i na live webkamery v blízkém okolí, no blískalo to tam strašně.
Třeba nejbližší live kamera zlínské firmy Avonet směrem na mou chatu, ta je však na kopci tak 2 km za barákama co jsou v záběru, ale i tak se dá ledacos odvodit. https://www.youtube.com/watch?v=X6FchXf4Mzk
Nějaké krupičky tam lítaly a odrážely se od kamery, ale nic zásadního podle stromů, které se téměř nehýbaly.
Tady v Brně v Líšni v 1 ráno total apokalypsa. Ten vítr a déšť byl fakt mazec. To i mě v paneláku probudilo a pohledem ven jsem čekal, kdy se začnou zvedat a lítat vzduchem auta, či střechy co jsou tu jako nadstavba paneláků. Naštěstí nic takového se nedělo, ale hukot šílený. Malý 4letý syn si spokojeně chrupkal v pelíšku v pozici "letadlo a superman". Uf ... ještě že tak.

Všem, kterým to v dotčených oblastech způsobilo jakékoliv škody, posílám velký soucit a jako dokážu si to představit. Víc však není v mých silách. Šílené, tyhle vyšší moci.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Mladší syn chodí někdy v létě spávat na terasu, pod přesah střechy, a spal tam i ze včera na dnešek. U nás ale byla jenom standartní bouřka, nic zvláštního.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je vyvoj burok za vcera od 15:30 LSEC do 23:00 LSEC.

Vidite tam niekto tornado a da sa nejako odlisit od ostatnych burok
a napr. hodinu dopredu predpokladat vyvoj ?

http://rottenkiwi.no-ip.biz/viewtopic.php?f=121&t=639

Ked sa ta nepaci adminovi, nech to zmaze.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od PavelR »

Je to střašný. Těch lidí mi je líto. Poslal jsem alepoň příspěvek. U nás naštěsdtí jen bouřka. Celý den tak nějak přemýšlím že rešíme samý malichernosti...

A proto že toto je FVE forum tak jedna fotka z FVE.
Přílohy
WhatsApp Image 2021-06-25 at 16.14.51.jpeg
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od Dagus »

No viděl jsem na záběrech i 8panelů na domě nedotčených vedle domu na půl rozebraného. Tady měl Černého Petra kdo byl v cestě tornádu. Je to tragédie, ale snad budou pojišťovny plnit a dají jim tržní ceny, ale když vidím jak firmy nestíhají stavět, tak to budou mít i tak těžké.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

PavelR píše:Je to střašný. Těch lidí mi je líto. Poslal jsem alepoň příspěvek. U nás naštěsdtí jen bouřka. Celý den tak nějak přemýšlím že rešíme samý malichernosti...

A proto že toto je FVE forum tak jedna fotka z FVE.
To bude asi tohle... drsne.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/obra ... PETR40.jpg
Pajavk
Příspěvky: 111
Registrován: pát bře 15, 2019 2:18 pm
Reputace: 12

Re: Počasí

Příspěvek od Pajavk »

FVE Pánov
obrazek.png
204183741_939742856812835_6702864623184891083_n.png
Přílohy
203918356_127752259463705_5141843752565321022_n.png
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Pozrite co sa deje v Nemecku:
https://www.youtube.com/watch?v=fj2O0e_NDrI
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
vanilka
Příspěvky: 248
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Reputace: 63
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Počasí

Příspěvek od vanilka »

To zase bude v česku spousta ojetin ve vůni po prvním majiteli :lol:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

A pozeram ze problem nemaju len Nemci a Belgicko:
https://www.youtube.com/watch?v=IbbyobPaR9o
https://www.youtube.com/watch?v=_sp5ss6fJrs

Ale bolo aj tornado v Cine:
https://www.youtube.com/watch?v=WAAf4Q5RuEE

Ked to trafi nejaku baterkaren, tak to nebude dobre pre nas.

Ak budu prevladat a dalej sa stupnovat lokalne extremy / sucho, povoden, tornado /
tak stat, ktory robi eko politiku paradoxne moze mat viac problemov,
ako jeho sused, ktory spaluje uhlie v energetike.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Scena jak z Interstellaru.
Ludia sa v Rusku po poziaroch, ktore vidno aj z ISS, dusia,
nemozu v lete v tej horucave vetrat.
Frekvencia velkych poziarov narasta.

Jeden takyto poziar uvolni za par dni viac sklennikovych plynov ako Polsko za cely rok,
priblizne na urovni Brazilie, trochu menej ako Australia.

https://www.youtube.com/watch?v=x3R0PoS_Q4Y
https://www.youtube.com/watch?v=fOzp09vLweM
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Fyzika tornad nie je stale uplne znama, niektore supercely vytvoria tornado,
niektore nie, kedze vznika vela falosnych varovani, ludia potom nezareaguju
ako by mali, ak silne tornado naozaj vznikne.

Na poznanie principov su potrebne vstupne data, ako aj presne modely
a superpocitace s vykonom radovo 100 Pflops az 50 Eflops.

Pre predstavu najvykonnesi superpocitac ma 450 Pflops,
10 Eflops potrebuje cca. 7 000 000 Xeon 8280 - 28 jadrovych cpu,
alebo 625 000 este zatial nevyrobenych Tachyum Prodigy CPUs.

Potom vznikaju zo vstupnych dat a mat. modelov taketo simulacie,
kde vidime, ze tornado je zivene z bazenu chladneho vzduchu.

https://www.youtube.com/watch?v=e2wbn3ivHwc
https://www.youtube.com/watch?v=WFx9y4g9kNc
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Počasí

Příspěvek od DanoP »

Robim si simulacie pre plán pridania panelov (ostrov v Trnave) a prekvapila ma informácia o podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem. Je zaujimave ze v mesiacoch 11, 12, 1, 2 je podiel difúzneho žiarenia na celkovom ožiarení povrchu zeme vačši ako 50% s maximom 58% v decembri. Je to priemer z reálne nameraných údajov pre Európu v rokoch 2006 až 2016.
PodielDifuznehoZiarenia.PNG
PodielDifuznehoZiarenia.PNG (21.89 KiB) Zobrazeno 709 x
To by znamenalo že za určitých okolností by takmer vodorovné umiestnenie panelov mohlo dodať vačší výkon ako panely prizdvihnuté ktoré vzhladom na nízky uhol dopadu slnka v zime (cca 18-20 stupňov na poludnie) musia mať vačšie rozostupy aby si vzájomne netienili. Iná otázka je čo so snehom (u mňa len 2-3 dni do roka).
Veľkosť prizdvihnutia začína byť zaujímavá pre ploché strechy vzhľadom na silnejúce vetry v našich končinách v posledných rokoch.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od Kostěj »

DanoP píše: ...podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem...
58%? Prosím o odkaz na zdrojová data.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Počasí

Příspěvek od Brbla »

Mám panely skoro na plocho (13,5°), 9,3kWp. Difuzní světlo jsem zaregistroval jak v zimě, tak i nyní před rozedněním. Například dnes jsem měl rozednění v 5:23 a cca ve 4:40 se mi stringy nahodily "výkonem" 7W, v 5:10 to bylo už 104W, pak se do 5:30 výkon pohyboval od 100W do 119W. Následně po východu slunce začal výkon narůstat už podle předpokládané křivky (hora Říp).
Takže za mne - difuzní světlo ano, ale nikoliv 50%, ale 0,5%.
Pokud se dobře pamatuju, tak v zimě za "šediváka" byl výkon ve stovkách W, takže v jednotkách %, přesnějc to teď neřeknu, ale mužu se mrknout do nějakýho záznamu. No a nebo počkat do zimy *cloud*
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Počasí

Příspěvek od DanoP »

Kostěj píše:
DanoP píše: ...podiele difúzneho žiarenia v zime na výkone dopadajúcom na zem...
58%? Prosím o odkaz na zdrojová data.
Zdroj https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#MR.
Irradiation.JPG
Alebo starsi zdroj - METHODS FOR THE ESTIMATION OF SOLAR ENERGY ON VERTICAL AND INCLINED SURFACES
J.K. Page, in Solar Energy Conversion, 1979
Irradiation2.JPG
Naposledy upravil(a) DanoP dne úte črc 27, 2021 11:30 pm, celkem upraveno 1 x.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

1/ To, že Ti výkon cez deň razantne vzrástol po oslnení, nie je predsa len zásluha priameho oslnenia. Keď svieti poriadne, je aj zložka difúzneho svetla hodne vyššia, ako za svitania alebo ako za súmraku. Tak žiadnych 0,5 %, ale hooodne viac.
2/ Nevieme, ako bol účinok difúzneho svetla meraný. Meraním výkonu na konkrétnom FV paneli ( ktorého citlivosť na druh žiarenia môže byť individuálna ), alebo na nejakom prístroji na meranie intenzity ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Počasí

Příspěvek od Brbla »

Ono záleží na tom, k čemu je poměr přímé/difuzní vztaženej. Já jsem jen chtěl říct, že když je tma jak v pytli a světla nulanulanic, tak mi ani 50% difuzního světla nepomuže, protože je to polovina z nulanulanic. Můj příspěvek výše to měl dokumentovat.
Jinými slovy z difuzního světla za tmy něco vydoluju, např.slunce pod obzorem a přímé světlo nula, nebo celá obloha temně šedá, slunce nevidět. Ale celkovej výnos mizernej. A ano, za určitejch podmínek je panel "naplacato" výhodnej.
Co se týče sněhu, tak ten jsem za minulou zimu odklízel asi tak 6-8x (střední čechy).
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Počasí

Příspěvek od DanoP »

Primarne som zacal podiel difuzneho ziarenia riesit z dovodu obmedzenej plochy vhodnej pre panely, a hladam ci sa da zvysit pocet panelov na ukor uhla prizdvinutia panelov. Napriklad pri uhle 34-40st mi vojdu na plochu strechu ledva 2 rady panely (tak aby si netienili v zime), pricom pri uhle 10-15st tam vojdu 3 rady bez problemov. Maly uhol tiez znizuje naroky na kotvenie/zataz konstrukcie (vietor). Pomer difuzneho ziarenia je vztiahnuty k celkovej energii dopadajucej na idealne orientovanu plochu vyhladom na slnko.

Slnečné žiarenie prijaté zemským povrchom, známe ako globálne žiarenie, je súčtom troch zložiek. Prvá z nich, priamy lúč alebo priame žiarenie, je časť slnečného žiarenia, ktorá dopadá na zem bez toho, aby bola oslabená atmosférou, a dá sa modelovať tak, že prichádza priamo zo slnečného disku. Druhou alebo difúznou časťou je slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zem po odrazení alebo rozptýlení atmosférou a považuje sa za prichádzajúce z celej oblohy. Treťou zložkou, ktorá sa nie vždy zohľadňuje, je odrazené žiarenie od povrchu zeme alebo okolitých prekážok. Priamy lúč je k dispozícii iba vtedy, ak nie je slnečný kotúč blokovaný mrakmi, zatiaľ čo difúzny prvok je vždy k dispozícii, pretože je jediným žiarením, ktoré je k dispozícii vždy, aj keď mraky blokujú slnečný disk.
Napríklad v severnej Európe môže byť v zime difúznych viac ako 60% až 70% mesačnej priemernej energie.
Zdroj: RADIATION DATA - J.K. Page, in Solar Energy Conversion II, 1981
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek