Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

U mě to taky není nijak extrémní, ta nabíječka má celkem 100W příkonu, a v podstatě vyrovnává jenom klidovou spotřebu domu, ke které bych se bez poloostrovního systému nedostal, bylo by to mnohem víc, protože elektroměr každej den neopisuju a pořizovat si jenom tak nějakej energy monitoring - to taky není moje parketa. Takže pozoruju u sebe nějakej vývoj, kterej by bez tohoto koníčku nenastal.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Počasí

Příspěvek od lubomirz »

ja ked budem velky, tak pre vas šeckých vymyslim ukladanie energie z leta na zimu.

9.2kWp dnes vyrobila 0.8kWh dohromady. Chce si volakto tipnut aka bude samospotreba aktivnych zariadeni ?
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Počasí

Příspěvek od Martin P »

U nás bylo celý den temno. Ze skoro 10kWp lezlo 100 - 150W, s bídou to stačilo na vykrytí vlastní spotřeby systému. Solárko za takovýchto podmínek funguje svým způsobem jako přečerpávací elektrárna z NT a ochrana před přepětím v DS (jsme první u trafa a je u nás až 248V).
Na solarku mám v tuto dobu světla, lednici s mrazákem a elektroniku. Těžké spotřebiče jsou na DS.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

mám to podobně.. 1. za trafem. 251 není problém..... hnus
takže 20 kWp dnes 1,9 kWh. doba temna :-) jedu režim s dobíjením ze sítě 100W cca. stačí na vlastní spotřebu baterií které tímto udržuju nabité pro případ výpadku DS na to ještě chvíli pojedu.
S vybitým LIFE nebo lionkami čvachtající se kolem SOC 20 to neni výhra
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

u nás též nic moc,nemám měření ale dělá to jen pár procent,zbytek jedu ze sítě a baterky udržuji téměř nabité,jeden nikdy neví co se může přihodit,tudle nedávno trošku zafoukalo a 16 hodin nic nešlo,tož tak,hodně sluníčka přeji všem..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

U mňa zase tma:
FVE_17122020.jpg
Ešteže Ježiško chodil skor a doniesol Rasp Pi 4 / 8GB + Raspbian / Ubuntu 64 20.10
Ubuntu 64 20.04 LTS / VMware pre RaspPi / WIN pre Rasp Pi /
+ Etcher / Raspberry Pi Imager + Berryboot 2.0 + UEFI firmware,
aby sa dalo bootovať cez SSD sATA / NVMe. Tak sa idem hrať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
berry
Příspěvky: 99
Registrován: ned dub 05, 2020 7:39 pm
Reputace: 0
Lokalita: Olomouc
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5445
Kapacita baterie [kWh]: 15,4
Bydliště: Olomouc

Re: Počasí

Příspěvek od berry »

lubomirz píše:ja ked budem velky, tak pre vas šeckých vymyslim ukladanie energie z leta na zimu.

9.2kWp dnes vyrobila 0.8kWh dohromady. Chce si volakto tipnut aka bude samospotreba aktivnych zariadeni ?
:D to by se hodilo, už abys byl velký
9x JinKO 54HL4-(V) 415W, EASUN iGrid SV IV 5,6kW, LiFePO4 15,4 kWh, 6x Poly AS-EU-6P30-285Wp, GF-SUN-1000G2H, fangpusun MPPT 150/45, LiFePO4 sadomo z 32700 asi 78Ah/48V
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

Vitek píše:mám to podobně.. 1. za trafem. 251 není problém..... hnus
takže 20 kWp dnes 1,9 kWh. doba temna :-) jedu režim s dobíjením ze sítě 100W cca. stačí na vlastní spotřebu baterií které tímto udržuju nabité pro případ výpadku DS na to ještě chvíli pojedu.
S vybitým LIFE nebo lionkami čvachtající se kolem SOC 20 to neni výhra
Cože? 100Wx24h + 1.9kWh jen do té tuny olova aby nezačalo se sulfátem? A měničů máš dnes kolik vypnutých a kolik zapnutých? Na jaké hodnotě SOC to je?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

josse píše:
Vitek píše:mám to podobně.. 1. za trafem. 251 není problém..... hnus
takže 20 kWp dnes 1,9 kWh. doba temna :-) jedu režim s dobíjením ze sítě 100W cca. stačí na vlastní spotřebu baterií které tímto udržuju nabité pro případ výpadku DS na to ještě chvíli pojedu.
S vybitým LIFE nebo lionkami čvachtající se kolem SOC 20 to neni výhra
Cože? 100Wx24h + 1.9kWh jen do té tuny olova aby nezačalo se sulfátem? A měničů máš dnes kolik vypnutých a kolik zapnutých? Na jaké hodnotě SOC to je?
Ahoj. Hele je to asi takhle jak se mi chce. Posli mi tel zavolam Ti vysvetleni je easy
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Počasí

Příspěvek od vlkazajac »

Nórski priatelia na yr.no pozmenili vzhľad stránky, je zmena scriptu priaznivá pre našich programátorov ( rosničky ) ?
predpoved_.jpg
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Večer jasno ? Budeme fotiť konjunkciu Jupiter Saturn.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

Vitek píše:
josse píše:
Vitek píše:mám to podobně.. 1. za trafem. 251 není problém..... hnus
takže 20 kWp dnes 1,9 kWh. doba temna :-) jedu režim s dobíjením ze sítě 100W cca. stačí na vlastní spotřebu baterií které tímto udržuju nabité pro případ výpadku DS na to ještě chvíli pojedu.
S vybitým LIFE nebo lionkami čvachtající se kolem SOC 20 to neni výhra
Cože? 100Wx24h + 1.9kWh jen do té tuny olova aby nezačalo se sulfátem? A měničů máš dnes kolik vypnutých a kolik zapnutých? Na jaké hodnotě SOC to je?
Ahoj. Hele je to asi takhle jak se mi chce. Posli mi tel zavolam Ti vysvetleni je easy
Jen to pěkně napiš, jak je to s tím olovem, v některém starším příspěvku jsem od tebe pochopil, že to tak špatné není. A teď tohle...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

Myslím že to sem nepatří... tak ale přece.
blbě jsi to pochopil. respektive ještě blbějc sem to napsal. 1,9 kwh byla dnešní PV výroba a šla jak na baterky tak do spotřebičů tak na vlastní spotřebu měničů, a 100 W jsem myslel že dobíjím axpertem 2A a zároven SUB tzn přicucávám co je na loadu ze sítě tak aby baterie byly nabité. takže to je naprosto nic neříkající záležitost

aby to mělo vypovídající efekt je třeba baterky nabít na těch 56V a pak snížit na float a měřit proud který baterky budou brrát po nabití na udržení 54V. ten proud se bude a musí rovnat proudu samovybíjecímu.. ALE zatím jsem to neměřil protže nemám stabilizovaný zdroj 54V.

fakt sem to blbě formuloval...
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

Vitek píše:Myslím že to sem nepatří... tak ale přece.
blbě jsi to pochopil. respektive ještě blbějc sem to napsal. 1,9 kwh byla dnešní PV výroba a šla jak na baterky tak do spotřebičů tak na vlastní spotřebu měničů, a 100 W jsem myslel že dobíjím axpertem 2A a zároven SUB tzn přicucávám co je na loadu ze sítě tak aby baterie byly nabité. takže to je naprosto nic neříkající záležitost

aby to mělo vypovídající efekt je třeba baterky nabít na těch 56V a pak snížit na float a měřit proud který baterky budou brrát po nabití na udržení 54V. ten proud se bude a musí rovnat proudu samovybíjecímu.. ALE zatím jsem to neměřil protže nemám stabilizovaný zdroj 54V.

fakt sem to blbě formuloval...
A na jakém soc je držíš touhle dobou těmi 2A? Soc spíš klesá nebo spíš stoupá? Myslím, že jsi nepsal, že bys nabíjel v NT a vybíjel v VT...

Do vlákna o počasí patří ... kolik kWh ze sítě tě stojí udržet olovo přes špatné období zimy.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

josse píše:
Vitek píše:Myslím že to sem nepatří... tak ale přece.
blbě jsi to pochopil. respektive ještě blbějc sem to napsal. 1,9 kwh byla dnešní PV výroba a šla jak na baterky tak do spotřebičů tak na vlastní spotřebu měničů, a 100 W jsem myslel že dobíjím axpertem 2A a zároven SUB tzn přicucávám co je na loadu ze sítě tak aby baterie byly nabité. takže to je naprosto nic neříkající záležitost

aby to mělo vypovídající efekt je třeba baterky nabít na těch 56V a pak snížit na float a měřit proud který baterky budou brrát po nabití na udržení 54V. ten proud se bude a musí rovnat proudu samovybíjecímu.. ALE zatím jsem to neměřil protže nemám stabilizovaný zdroj 54V.

fakt sem to blbě formuloval...
A na jakém soc je držíš touhle dobou těmi 2A? Soc spíš klesá nebo spíš stoupá? Myslím, že jsi nepsal, že bys nabíjel v NT a vybíjel v VT...

Do vlákna o počasí patří ... kolik kWh ze sítě tě stojí udržet olovo přes špatné období zimy.

To nevim kdyz dobijim 2A tak sic vyleze az je 100 procentum a napeti se vysplha na tech 56V
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

Vitek píše:
josse píše:
Vitek píše:Myslím že to sem nepatří... tak ale přece.
blbě jsi to pochopil. respektive ještě blbějc sem to napsal. 1,9 kwh byla dnešní PV výroba a šla jak na baterky tak do spotřebičů tak na vlastní spotřebu měničů, a 100 W jsem myslel že dobíjím axpertem 2A a zároven SUB tzn přicucávám co je na loadu ze sítě tak aby baterie byly nabité. takže to je naprosto nic neříkající záležitost

aby to mělo vypovídající efekt je třeba baterky nabít na těch 56V a pak snížit na float a měřit proud který baterky budou brrát po nabití na udržení 54V. ten proud se bude a musí rovnat proudu samovybíjecímu.. ALE zatím jsem to neměřil protže nemám stabilizovaný zdroj 54V.

fakt sem to blbě formuloval...
A na jakém soc je držíš touhle dobou těmi 2A? Soc spíš klesá nebo spíš stoupá? Myslím, že jsi nepsal, že bys nabíjel v NT a vybíjel v VT...

Do vlákna o počasí patří ... kolik kWh ze sítě tě stojí udržet olovo přes špatné období zimy.

To nevim kdyz dobijim 2A tak sic vyleze az je 100 procentum a napeti se vysplha na tech 56V
tak ja to zkusim pro Tebe.... nabiju to ze site a ponecham float na 56. A uvidime kam to klesne
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

Vitek píše:
Vitek píše:
josse píše:
Vitek píše:Myslím že to sem nepatří... tak ale přece.
blbě jsi to pochopil. respektive ještě blbějc sem to napsal. 1,9 kwh byla dnešní PV výroba a šla jak na baterky tak do spotřebičů tak na vlastní spotřebu měničů, a 100 W jsem myslel že dobíjím axpertem 2A a zároven SUB tzn přicucávám co je na loadu ze sítě tak aby baterie byly nabité. takže to je naprosto nic neříkající záležitost

aby to mělo vypovídající efekt je třeba baterky nabít na těch 56V a pak snížit na float a měřit proud který baterky budou brrát po nabití na udržení 54V. ten proud se bude a musí rovnat proudu samovybíjecímu.. ALE zatím jsem to neměřil protže nemám stabilizovaný zdroj 54V.

fakt sem to blbě formuloval...
A na jakém soc je držíš touhle dobou těmi 2A? Soc spíš klesá nebo spíš stoupá? Myslím, že jsi nepsal, že bys nabíjel v NT a vybíjel v VT...

Do vlákna o počasí patří ... kolik kWh ze sítě tě stojí udržet olovo přes špatné období zimy.

To nevim kdyz dobijim 2A tak sic vyleze az je 100 procentum a napeti se vysplha na tech 56V
tak ja to zkusim pro Tebe.... nabiju to ze site a ponecham float na 56. A uvidime kam to klesne
To nemusíš, docela by stačilo, jestli ten minimální axpertí proud 2A stačí pokrývat nebo nestačí. Zvedne se přes noc hustota/soc?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

hele ano stačí.... dobije se zvedne se SOC a to mám teda 1350 Ah ted..
Tak víš co uděláme test. nastavím 2A dobíjení a podívám ted na SOC. teoreticky za 10 hodin dobiju 20Ah, čili na SOC to vidět pujde.
čili ted máme SOC 97,2 a 52,81 Ah vybito. za 10 hodin to sem napíšu a uvidíme. z axperta jde do baterky cca 1,82 až 1,9A dle BMV od Victronu. mám přicucavaní tzn veškerý zátěže se krmí ze sítě přes noc. doložím pak grafem.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Je to fakt možne,aby taku dobu bolo hnusne počasie,tak nezvikle na naše podmienky. Ale to počasie je na nerva. Neustale to beha od plusu do minusu a teda udržuje na dome neustale vlhke obvodove mury a teda mam spotrebu v kureni,ako pri -12-15°C. Ešte ani poriadna zima so snehom neprišla a Ja narucal do kotla 13m dreva. Ako nebolo to prvotriedne drevo,prevažne smrekove suchare a presušeny odpad z prestavby,ale aj tak je to priveľa,lebo keď je vonka sucho,mrazivo,priemerne -5,že sa k nule ani cez deň nepribliži a dom postupne vyschne ,tak spotreba rapidne klesne,dokonca je rovnaka,ako keď je vonka priemerne +10°C.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

Vitek píše:hele ano stačí.... dobije se zvedne se SOC a to mám teda 1350 Ah ted..
Tak víš co uděláme test. nastavím 2A dobíjení a podívám ted na SOC. teoreticky za 10 hodin dobiju 20Ah, čili na SOC to vidět pujde.
čili ted máme SOC 97,2 a 52,81 Ah vybito. za 10 hodin to sem napíšu a uvidíme. z axperta jde do baterky cca 1,82 až 1,9A dle BMV od Victronu. mám přicucavaní tzn veškerý zátěže se krmí ze sítě přes noc. doložím pak grafem.
Ahoj Jose, přikládám 2 grafy :

1. je nabíjení a stav
BMV.png
2. a 3. stav SOC a napětí a proud v průběhu noci
1-2A dobijeni baterek ze sitě SUB UCB  2 = A.png
BMV2.png
takže zporůměruju 1A co vidim v grafu zdáse dobíjí baterku ( dle BMV) a zdáse že pomalilinku stoupá napětí.

Nazačátku v 22 18 jak sme zde psali sem dobíjel 80A ze sítě to v grafu není videt proto napětí klesalo asi 3 hodky do nejnižšího bodu v grafu.cca 01 :30

no a vzhledem k tom že napětí stoupá tak zdáse proud 1 A je dostatečný na udržení floatu.... to jest asi ted.
ale je třeba zdůraznit, že baterie nejsou plně nabité, to byl taky smysl tohoto testu zjistit jestli 2 A z axperta stačí na udržení olova v režimu standby.

50W tedy stačí. - alespon u mě.
Jak jsi psal s hustotama tak já to nezměřím jestli mi chybí 50Ah z 1350Ah tak to na hustoměru nepoznám, promiň.
doufám že to postačuje. Pokud máš josse nějaký další dotaz pokusím se ho odborněji lépe vypracovat než narychlo všera na mobilu na hajzlu.

Je třeba ale říct, že o olovo se starám... dolití, a ekvalizace bývá takový 1x za 3 měsíce rituál.

přeju všem klidný den !

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek