Solar Assistant

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od gold1 »

Diky za odpovedi.Takze jednou za cas vyjmout kartu a udelat bootovatelnou kopii?Jakou asi muze mit zivotnost ta sd karta?Ted jsem pohledal na netu a pri tomto zpusobu pouziti to nejsou moc optimisticke vyhlidky.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od tenlester »

Pokud použiete eMMC tak ty vyhlídky nejsou špatné - řádově pár let.
pavelK
Příspěvky: 37
Registrován: sob srp 21, 2021 2:38 pm
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16
Kapacita baterie [kWh]: 5

Re: Solar Assistant

Příspěvek od pavelK »

Nedalo mi to a rozjel jsem i Home Assistant na Solar Assistant
začátky, zkouším výstupy a sledování energie
vypadá to i pěkně :lol:

Home Assistant - škoda že nevyčetl veškeré udaje z historie Solar assistant, a nebo nevím jak.
Přílohy
02.jpg
01.jpg
Měnič REVO II 5.5kW
16 x 550W panely JINKO
EaSun.eu / PowMr.eu - ohřev vody s využitím přebytků
PetrDubi
Příspěvky: 1349
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

Vzhledem k tomu, že standartní propojení SA s HA je přes MQTT, tak se posílají jenom aktuální data, takže tam historie být nemůže. Ty data by se tam musely přetáhnout nějak ručně nebo přes nějaký nástroj.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od HowHigh »

Ahojte,
práve som nahodil RPi 3 so Solar assistentom a mám kopu otázok :)

Má zmysel v SA vypĺňať wi-fi sieť a heslo, keď je RPi pripojené cez ethernet ?
Ako nastavujete LiFePo4 baterky bez komunikácie ? Ja som nahodil Emulated BMS a dal som použiteľnú kapacitu, t.j. z vyše 20 kwh baterky som napísal 16 kwh. Zistil som, že to neviem meniť, iba odpojiť celé nastavenie. Keďže mi stále zatiaľ ukazuje 100%, tak to budem musieť asi zmeniť. Keď dám disconnected, tak sa mi zaznamenané údaje zmažú alebo iba vyberiem nanovo značku invertorov, baterku a pokračujem?

Viem pridať údaje zo Solar assistent do Google home?
Pýtam sa preto, že mám wi-fi zásuvku na bazénové tepelné čerpadlo, idem dať wi-fi zásuvku na filtráciu bazéna a bojler na TUV. Viem to potom nejak prepojiť nastaviť, že napr. keď prekročí denná výroba 10 kwh alebo keď sa natlačí XY kwh do baterky, tak mi bude tieto zásuvky spínať ? Toto by som potreboval spraviť.

RPi som napojil na nabíjačku z mobilu, Output 5V a 1,5 A, môžem to tak nechať alebo mám objednať presne na RPi napr. z aliexpressu ?

Ako najjednoduchšie viem exportoval údaje zo SA tak, aby som ich mal zálohované pre historické štatistiky ? Neviem ako SA funguje a či napr. pri K.O. SD karte alebo RPi o údaje prídem alebo nie.

Dajú nejak upravovať tie grafy v SA ? Chýba mi tam napr. údaj, že koľko kwh natlačilo v daný deň do baterky. Jedna vec je aktuálne vybíjanie/dobíjanie baterky a druhá reálny pomer vybitie/dobitie, ktorý je za mňa oveľa dôležitejší.

Ďakujem.
PetrDubi
Příspěvky: 1349
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

RPI hlavně potřebuje kvalitní a stabilní zdroj, takže bych nedoporučoval objednávat zdroj pro RPI z Ali (pokud nemáš nějaký konkrétní otestovaný). Nejčastější problémy se stabilitou, zasekáváním nebo restarty jsou způsobené právě napájecím zdrojem - třeba poklesem napětí při vyšším zatížení nebo velkým zvlněním napětí.
Takže pokud ti to na stávající zdroj pojede (a zdroj se nebude přehřívat), tak ho tam klidně nech. Ale pokud budeš něco kupovat, tak něco kvalitního - třena v rpishop nebo někde jinde, kde mají tyhle zdroje proběřený.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od HowHigh »

Vďaka, no nejaké preblikávačky svetielok boli, ale neviem či to je OK alebo nie (občas blikla zelená, občas svietila a potom preblikla červená farba) a hlavne to robilo, keď som s tým hýbal. Inak ako som to včera spustil, tak všetko funguje ako má.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od HowHigh »

Tú moju poslednú otázku som už vyriešil. Našiel som to v tom celkovo sumáre, kde je posledných 30 dní a posledný rok.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte, zvažujem SA. Mám menič easun igrid na juh a epever na východ, viem vyčítavať dáta z oboch a mať ich v SA?
Taktiež ma zaujíma mám dve batérie s JK bms a objednané prevodníky na RS485. Je možné pripojiť aj obe batérie do SA aby som videl kapacitu?

ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Alexisis
Příspěvky: 29
Registrován: úte říj 04, 2022 12:02 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Alexisis »

007ToMMaS píše:Ahojte, zvažujem SA. Mám menič easun igrid na juh a epever na východ, viem vyčítavať dáta z oboch a mať ich v SA?
Taktiež ma zaujíma mám dve batérie s JK bms a objednané prevodníky na RS485. Je možné pripojiť aj obe batérie do SA aby som videl kapacitu?

ďakujem.
Ahoj, mám stejný set up. Jedna strana REVO, druhá EPEVER. Solar Assistant umí jen REVO. EPEVER ne. Psal jsem si s vývojářem SA a podlě něj se podpora EPEVER plánuje někdy v daleké budoucnosti. Prozatím mi dorazil WIFI modul na EPEVER, ale bohužel registrace do jejich cloudu nefunguje. Mají nějakou chybu. Psal jsem na podporu.
Nicméně v plánu mám používat dvě aplikace. SA a nativní od EPEVER.
REVO 48V 5,5kwh
4x 12V 270ah
11x 455wp
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

to som počuť rovno nechcel ale čo narobím :D....
Každopádne zatiaľ mi beží HA a na ňom iba ten easun. Epever mám na wifi cez ESP a doma mobil na ktorý sa pripojím cez teamviewer. Trošku krkolomné ale funkčné.....

Dúfam sa cez zimné večery dostanem k tomu aby som mal batérie, menič, epever v jednom prostredí.... :) Aj keď ak je možné do MQTT brokeru dostať veci tak to by šlo z toho ESP....
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

SA primárne rieši pripojenie invertorov. To im celkom ide. No, charge kontroléry majú trochu na háku.
Riešil som cez podporu tiež jeden kontrolér a odpovede kadejaké, biedne... kuknem na to, pozriem bla bla.
Takže asi tak. Vykašlal som sa na to a o PV výrobu v grafoch mi nejde... stačí mi poznať spotrebu z invertorov a o komunikáciu s baterkami sa stará smartshunt takže v SA vidím čo do/s nej tečie. Viac vedieť nepotrebujem. Ak chcem tak občas prebehnem JBD BMSky cez bluetooth či sa niečo nedeje.

S tými BMS po rs485 asi problém nebude. Pekne tam vidno všetko o packu / packoch.
Problém nastane až keď pripojených zariadení bude veľa. Aspoň u mňa sa to dialo. Veľa rozumej 8-9 a viac :D
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od shuty »

Zdravim.
Podarilo sa mi rozbehat SA ale mam s tym jeden problem.
V nastaveniach to stale ukazuje "No response. Reconnecting in 20s." potom po par sekundach tam nabehne "Connected" ale asi len na sekundu, dve a potom opat hlaska No response. obcas sa tam objavi aj hlaska CRC error. alebo tak nieco.
neviete co to moze byt?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bednar »

shuty píše: V nastaveniach to stale ukazuje "No response. Reconnecting in 20s." potom po par sekundach tam nabehne "Connected" ale asi len na sekundu, dve a potom opat hlaska No response. obcas sa tam objavi aj hlaska CRC error. alebo tak nieco.
neviete co to moze byt?
Invertor nekomunikuje se SolarAssistentem. Záleží zda je invertor podporován, způsob propojení, konfigurace na obou stranách atd .........
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Majkl »

Pokud se jedná o podporovaný invertor, a je v Solar asistentu správný vybraný, tak bych zkusil jiný kabel / převodník.
U Axperta / Voltronic není potřeba na straně invertoru nic nastavovat.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od shuty »

invertor je podporovany pip 5048mk.
on aj komunikuje ale len par minut po reboote rpi. po par minutach sa zacne objavovat ta hlaska.

ok nejaky odskusany prevodnik vie niekto odporucit co mu to s nim funguje?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od shuty »

shuty píše:invertor je podporovany pip 5048mk.
on aj komunikuje ale len par minut po reboote rpi. po par minutach sa zacne objavovat ta hlaska.

ok nejaky odskusany prevodnik vie niekto odporucit co mu to s nim funguje?
Tak na SA podpore mi napisali aby som vyskusal USB direct kabel - USB na micro USB a pichol to do micro USB na menici co je pre OTG. no a ono to funguje :yes:
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Majkl »

Přesně tak, napojit přímo přes USB. Mám tak napojené oba - každého svým vlastním USB kabelem a v SA je tak i každého zvlášť (v detail Inverter cluster) vidím. Jen mají chlapci programátorský trochu bugy v programu, protože když je jeden vypnutej (0%) a druhej jede například na 80%, tak celkové zatížení je 40% :evil:

Nastihnul jsem ti odpovědět dříve, sorry.

P.S. s tou NEakčností podpory když po nich člověk něco chce aby v programu upravili / přidali. Už je to pár měsíců, co jsem jim psal, že by bylo dobré u batery dodělat volbu co za dataleze z AUX výstupu u BMW 712. Je tam totiž na výběr temperature, midpoint a starter battery V a oni mají v SA na pevno jen teplotu. Slíbili mi že se na to podívají a od té doby ticho po pěšině :cry:

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

tak som nakoniec tiež kúpil ten solar assistant.
Lebo ma nebaví neustále experimentovať s tým aby som čosi s niečim spojil skrz monitoring a podobne.
Takto mám easun pekne v tom a batérie ktoré majú JK bms budú tiež až mi prídu prevodníky. Epever oželiem zatiaľ, lebo pôjde aj tak preč a pribudne taký istý easun ako mám lebo ako som už písal mám ďalšie dva panely a to mi epever už asi nedá...Ešte keby to vedelo posielať stav batérii meniču... :)

ináč nemôže bežať solarassistant a homeassistant na rovnakom RPI?

Lebo príde mi to zbytočné aby som živil dve RPI ktoré sú pomerne málo zaťažené.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

Páni, dámy, ako som písal vyššie, pripojené mám už reálne aj batérie cez USB/RS458...
Ale mám problém s spustením meniča po vybití, viac menej som nemenil nastavenie zapínania meniča a on sa sám po dosiahnutí napätia batérie nespustí. Ak prepnem vypínač ON/OFF/ON tak sa zapne. Neviete prosím poradiť? ĎAKUJEM.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek