Solar Assistant

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte, zvažujem prejsť z Home asistenta na Solar asistent.
Páčia sa mi grafy aké robi SA a taktiež jednoduchšie pripojenie k BMS, invertoru, regulátoru... tj podstatne menej komplikované ako to mám teraz.
Moja zostava je JK bms -1x ale do mesiaca bude druhá, Invertor Easun. + pribudne epever na východné pole
Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

SA momentálne nepodporuje mix meničov respektíve regulátorov.
takže jedine počkať (majú to v pláne) alebo sa na to zatiaľ vykašlať ;).
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Plazivec »

Já mám jak SA tak HA. SA funguje jako zdroj dat do HA.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od tenlester »

007ToMMaS píše:Ahojte, zvažujem prejsť z Home asistenta na Solar asistent.
Páčia sa mi grafy aké robi SA a taktiež jednoduchšie pripojenie k BMS, invertoru, regulátoru... tj podstatne menej komplikované ako to mám teraz.
Moja zostava je JK bms -1x ale do mesiaca bude druhá, Invertor Easun. + pribudne epever na východné pole
Ďakujem.
Upřímně to mi přijde trochu zmatené. Nejsou to ekvivalenty.
- SA je vysloveně jen monitoring střídače / baterie + grafy
- HA je domácí automatizace, která může mimo jiné použít SA jako senzor.

V HA lze pěkné grafy udělat třeba pomocí Grafana add-on-
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Plazivec »

tenlester píše:
007ToMMaS píše:Ahojte, zvažujem prejsť z Home asistenta na Solar asistent.
Páčia sa mi grafy aké robi SA a taktiež jednoduchšie pripojenie k BMS, invertoru, regulátoru... tj podstatne menej komplikované ako to mám teraz.
Moja zostava je JK bms -1x ale do mesiaca bude druhá, Invertor Easun. + pribudne epever na východné pole
Ďakujem.
Upřímně to mi přijde trochu zmatené. Nejsou to ekvivalenty.
- SA je vysloveně jen monitoring střídače / baterie + grafy
- HA je domácí automatizace, která může mimo jiné použít SA jako senzor.

V HA lze pěkné grafy udělat třeba pomocí Grafana add-on-
Tak to také používám.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od 007ToMMaS »

tenlester píše:
007ToMMaS píše:Ahojte, zvažujem prejsť z Home asistenta na Solar asistent.
Páčia sa mi grafy aké robi SA a taktiež jednoduchšie pripojenie k BMS, invertoru, regulátoru... tj podstatne menej komplikované ako to mám teraz.
Moja zostava je JK bms -1x ale do mesiaca bude druhá, Invertor Easun. + pribudne epever na východné pole
Ďakujem.
Upřímně to mi přijde trochu zmatené. Nejsou to ekvivalenty.
- SA je vysloveně jen monitoring střídače / baterie + grafy
- HA je domácí automatizace, která může mimo jiné použít SA jako senzor.

V HA lze pěkné grafy udělat třeba pomocí Grafana add-on-

Práve domácu automatizáciu mám riešenú cez Taphome. tj čo môžem riadí prioritne.
Teraz mám HA a beží mi tam akurát vyčítanie z meniča + predpoveď solárnej výroby , ale nenašiel som okrem tohto v ňom ešte potencial. :D
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Jiří Tencer
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 31, 2022 1:21 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Jiří Tencer »

Jak jste prosím ten soft sehnali?Na webu mají cenu 55,83 USD a při placení vyskočí 899 USD
soami
Příspěvky: 543
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Solar Assistant

Příspěvek od soami »

Přepni si měnu do USD. 899 je cena v jejich měně (Rand).
Jiří Tencer
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 31, 2022 1:21 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Jiří Tencer »

soami píše:Přepni si měnu do USD. 899 je cena v jejich měně (Rand).
Díky moc,já viděl tu částku a už jsem to zavřel :-)
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od tenlester »

blaskoi píše:Je potrebný k instalacii aj monitor alebo stačí mobil? Mňa hlavne zaujíma vzdialený prístup, lebo to mám na chate
Není potřebný monitor. Solar assistant se připojí k síti (ETH nebo wifi a vše se konfiguruje přes jeho web rozhraní)
palko
Příspěvky: 16
Registrován: stř říj 27, 2021 6:11 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od palko »

Zdravím solárníky.
Měl bych takový skromný dotaz. Neměl by někdo v okolí Kopřivnice na instalován Solar Assistant na vyzkoušení?
Mám Axperta a přestal kominukovat s originál softwerem. Na monitoring mám RP pi a na něm Solaranzeige a funguje.
Chtěl bych dálkový dohled tak proto bych chtěl vyzkoušet Solar Assistant.Děkuji.
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bednar »

palko píše:Zdravím solárníky.
Měl bych takový skromný dotaz. Neměl by někdo v okolí Kopřivnice na instalován Solar Assistant na vyzkoušení?
Mám Axperta a přestal kominukovat s originál softwerem. Na monitoring mám RP pi a na něm Solaranzeige a funguje.
Chtěl bych dálkový dohled tak proto bych chtěl vyzkoušet Solar Assistant.Děkuji.
Solar Assistant má 30 denní trial verzi. Není problém vyzkoušet.

https://solar-assistant.io/help/general ... er-license
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bahora »

Ať hledám jak hledám, tak na to kde stáhnout trial verzi jsem zatím nepřišel.
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: Solar Assistant

Příspěvek od alfonsak »

Jenom přes mail - pokud pošleš mail, že chceš trial verzi, tak ti pošlou odkaz (odpovídají do cca 24h).
Volně ke stažení trial verze není...
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
gold1
Příspěvky: 65
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od gold1 »

Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bokser01 »

gold1 píše:Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe.


Můžeš si pravidelně dělat kopii SD karty pokud to nejedeš na SSD. Taky si dělám kopie SD karty kdyby klekla abych o to nepřišel. Vytvoří se ti image které pak hodíš na novou kartu a valí to.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bednar »

gold1 píše:Pred tydnem jsem SA zprovoznil a vse slapalo az do dnesniho rana jak ma.Dnes se SA odmitl pripojit k webu,k BT a ani kabelem jsem ho nepremluvil.Hodil jsem do krabicky kartu s normalnim OS abych zjistil jestli neodesel hardware,ale vse fungovalo jak ma.Kdyz jsem zkusil opetovne nabootovat SA s pripojenym monitorem,tak to v tech bootovacich sekvencich hazelo nejake chyby,takze jsem se rozhodl pouzit novou kartu a preinstalovat SA.Od te chvile SA opet funguje jak ma.A tim se dostavam ke svemu dotazu:po znovuzprovozneni jsem prisel o vsechna dosavadni data a zacal jsem od nuly.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe.
Osobně si myslím, že data jsou uložena pouze na SD kartě a jestliže odejde, tak smůla. Řešením je možnost zmíněná výše tj. zálohovat image celé karty nebo si data posílat přes MQTT někam "bokem" do nějaké databáze. Případně provozovat RPi s nějakým diskem.
Já mám SolarAssistant na RPi Zero s eMMC kartou, která je odolnější vůči selhání. Data si ale stejně posílám do InfluxDB/Grafana.
Jinak u RPi Zero jsem měl také problém s padáním/kousnutím/ztrátou komunikace a od té doby co jsem jej vyndal z 3D tištěné krabičky kam jsem jej umístil je klid. Přičítám to tedy přehřívání stroje. Nutno dodat, že na něm mám ještě LAN kartu pro připojení RJ45 kabelem.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od bahora »

také provozuji PLC RPi s eMMC kartou, pokud by to někdo hledal kde to roste
https://rpishop.cz/981-emmc-micro-sd
tenlester
Příspěvky: 20
Registrován: úte dub 19, 2022 10:12 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od tenlester »

gold1 píše:.Daji se nejak ty data odnekud vydolovat ze serveru SA nebo ten slouzi jen pro komunikaci a nikoliv pro zalohovani?Nebo poradte jak data zalohovat s moznosti opetovne po nejake nehode zarizeni je do SA nahrat a mit k dispozici v graficke podobe.
Ahoj,

co jsem zjistil - a mohu s mýlit - tak nic jako SA server neexistuje. SA prostě data čte, ukládá na lokální kartu a posílá přes MQQT dál.

Moje řešení je následující:
- SA mi běží na minimalistickém RPI ZERO 2W
- z něj si to čtě Homeassistant a data ukládá do InfluxDB
soami
Příspěvky: 543
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Solar Assistant

Příspěvek od soami »

Takže data na účtu jsou jen tunel na lokální instalaci? To je docela důležité pro lokální zálohu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek