SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
proasnet
Příspěvky: 344
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Reputace: 31
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od proasnet »

Zdravím Všechny, zkusil jsem trochu rýpnout do Středoslovenské Distribuční s otázkou na připojení ostrovního systému se zálohou DS, tedy typycky ostrovní měnič např. PIP 3024MSXE a jemu podobné. Tento typ měniče jsem totiž nenašel v Technických podmínkách SSD a vím že technicky nedokáže přetoky do DS. Napsal jsem tedy mail na SSD
Dobrý den, obracím se s otázkou, jak z pohledu Vašich technických podmínek je klasifikovaný domácí FVE systém s tzv. ostrovním měničem.
Typ ostrovního měniče: MPP Solar PIP3024 MSXE o výkonu 3kW

Tento měnič je prodejcem klasifikovaný jako "ostrovní měnič", tedy má vstup a výstup 230V. Vstup se připojuje k DS jako záloha veřejnou sítí a výstup do domácí elektroinstalace. Měnič obsahuje bypasové relé, které se přepíná na DS v případě přetížení měniče, v případě nedostatku energie v akumulátorech. Měnič nikdy nedodává žádnou energii do DS. Funguje tedy jako malá domácí UPS, která se nabíjí z FVE panelů.

Ve vašich technických podmínkách jsem nenalezl žádnou variantu takového technického zařízení, popisované jsou jen měniče, které dodávají energii do sítě, anebo které nejsou vůbec připojené k DS, anebo NZE jako UPS. Přitom tento druh ostrovního měniče je nejrozšířenějším typem měničů v FVE.

Co je potřebné vykonat vůči SSD v případě připojení tohoto měniče v domácnosti?
Děkuji
Odpověď je překvapující:
Dobrý deň,

Uvedený menič nie je ostrovný systém, pretože pracuje paralelne s distribučnou sústavou a nesprávnou inštaláciou, prípadne dodatočným chybným prepojom by mohlo dôjsť k dodávke do sústavy (takéto prípady sa stali a viedli k úrazom). V prípade, že použijete takýto menič na inštalácii pre domácnosť, je potrebné podať žiadosť o stanovisko k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja
Malé zdroje do 10 kW, Výrobcovia elektriny, Naše služby, Stredoslovenská distribučná, a.s. (ssd.sk)
Povinnými prílohami k žiadosti sú list vlastníctva a jednopólová schéma zapojenia FVE.
V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

S pozdravom
Zajímá mě co si o tom myslíte. Či je špatné pochopení na mé straně, nebo na straně DS.
Děkuji
Přílohy
Technické podmienky Stredoslovenskej distribučnej, a.s. od 15.02.2021.pdf
(2.63 MiB) Staženo 163 x
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od LIX »

To je ako keby si sa pýtal na politiku. Nikto ti nič dobré nepovie. :) :D
Ak nič reálne nechceš s SSD tak sa ich nič nepýtaj, je to zbytočné, nie sme teoretici ale praktický muži činu!
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od rva »

Distributor to chápe až moc dobře. Proto klade překážky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2249
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od Franta2776 »

Někde jsme četl,že představitelé EU chťějí sjednotit podmínky pro celou EU.Tak snad to bude k lepšímu.

Nedovedu si nějak představit,že 5 kW měnič utáhne celou ulici,až k trafu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
proasnet
Příspěvky: 344
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Reputace: 31
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od proasnet »

Před pár lety ( cca 2011 ) kamarád s chatou u Žiliny na samotě, kde žádná síť nebyla, si dával maličkou ostrovní FVE. Byl tak poctivý, že si chtěl splnit občanské povinnosti a podle dřívějších podmínek SSD od něj vyžadovali kromě žádosti i platbu měsíčního poplatku za rezervaci výkonu, tedy jakože jističe z DS který neexistoval, a to ve velikosti maxinálního možného proudu z měniče. Podle mě to byla vymyšlená bota, co si oni vymysleli, v zákoně nic takového nebylo, ale není to daleko od mého nahoře psaného případu.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od ViktorEX »

kdo se moc ptá, moc se dozví....
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od fugas »

Jelikož měnič není schopen se sfázovat ve smyslu dodávky do sítě, je to výplod úředníka. Kdyby to uměl tak by logicky dodával plný vákon a tenhle zápal by mu dlouho nevydržel. Tak jak funguje se dá chápat jako kterýkoliv jiný spotřebič. Podle logiky toho vyjádření tedy každý vysavač a lednička pracuje paralelně se sítí a je na ně tedy potřeba povolení.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od cipis »

Nn, lednicka a vysavac nejsou zdrojem, ale spotrebicem, tedy naopak je tento argument nelogicky.

Z te odpovedi je jasne, ze maji strach z toho, ze nekdo zdroj zapoji spatne.Ale to se tyka i upsky ci centraly, tedy NZE. System, co kolega popisuje, tak ale splnuje podminky prave toho nahradniho zdroje energie. Byt teda s jinou prioritou.
Co k tomu zapojeni NZE chteji?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od LIX »

Aby ste vedeli ako to na slovensku funguje.
Zsd požaduje ochranu u-f guard 250€
Ssd a vsd tuším iba stykač alebo odpínač za 50€.
Ssd a vsd- elektromer musíš mať na hranici pozemku inak ti ani elektráreň neschvália!
Zsd za to nejaký bohatší zákazník v minulosti zažaloval že je to diskriminačné, súd vyhral a tak môže byť u zsd elektromer aj verejne neprístupný. Každá distribučka si stanovuje podmienky ako sa im hodí a aby to bolo prospešné hlavne pre nich. Aj to že dom môže mať legálnu elektráreň iba do 10 000 wp v paneloch, pretože dobre vedia že od tohoto výkonu začína naozajstná sebestačnosť. Už aby som si kúpil konečne menič s dvojitou konverziou a budem mať doma iba "spotrebič" :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od fugas »

cipis píše:Nn, lednicka a vysavac nejsou zdrojem, ale spotrebicem, tedy naopak je tento argument nelogicky.

Z te odpovedi je jasne, ze maji strach z toho, ze nekdo zdroj zapoji spatne.Ale to se tyka i upsky ci centraly, tedy NZE. System, co kolega popisuje, tak ale splnuje podminky prave toho nahradniho zdroje energie. Byt teda s jinou prioritou.
Co k tomu zapojeni NZE chteji?
Vůbec ne. Tento měnič není schopen dodávky do DS stejně jako ta UPS. Je pouze schopen z DS odebírat. Je na úrovni nabíječky, tedy spotřebiče ve vztahu k DS. Když to někdo zapojí špatně tak se ozve prásk pokud DS bude v provozu. Pro případ souhry okolností, kdy bude náhodou DS vypnutá a někdo zapojí měnič špatně, dojde k jeho okamžitému přetížení, nebo vybavení jističe za ním po připojení celé ulice. Je to spotřebič a ani hrubě neodborná manipulace z něj neudělá zdroj na déle než milisekundy. V tom spočívá logika toho argumentu.
Z té odpovědi vyplývá, že jejich strach pramení z naprosté neznalosti toho, na co odpovídají.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od tomas »

Podobně je to i v ČEZku. Ta "neznalost" je záměrná a účelová. Jenže mají moc a tak jim vůbec nevadí že jsou za blbce. To už je otázka priorit jednotlivých techniků, já bych to (pro moc záměrně ze sebe blbce) dělat nemohl, ale některým to nevadí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od cipis »

Uvažuješ v malém rozsahu. Stačí práce na tvé přípojce, nemusíš ani napájet celou ulici. Jistič se nemůže aktivovat, když nebude zátěž, jen ruky toho pracovníka.

Nicméně tohle nic nemění na tom, že k tomuto stačí revizní zpráva, tj. že je to připojeno správně.
fugas píše: Vůbec ne. Tento měnič není schopen dodávky do DS stejně jako ta UPS. Je pouze schopen z DS odebírat. Je na úrovni nabíječky, tedy spotřebiče ve vztahu k DS. Když to někdo zapojí špatně tak se ozve prásk pokud DS bude v provozu. Pro případ souhry okolností, kdy bude náhodou DS vypnutá a někdo zapojí měnič špatně, dojde k jeho okamžitému přetížení, nebo vybavení jističe za ním po připojení celé ulice. Je to spotřebič a ani hrubě neodborná manipulace z něj neudělá zdroj na déle než milisekundy. V tom spočívá logika toho argumentu.
Z té odpovědi vyplývá, že jejich strach pramení z naprosté neznalosti toho, na co odpovídají.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od fugas »

Tak to už není ani souhra okolností, ale absolutní scifi. Na moji přípojku přišel technik - frekvence asi tak jednou za 20 let - a zrovna v té chvíli jsem se rozhodl zapojovat měnič, ač to neumím, následkem čehož jsem sestřelil elektrikáře ze sloupu. Když pomineme že takový člověk by musel být největší debil ve známém vesmíru, tak by žádný soud neuvěřil že se nejedná o úkladnou vraždu. Ten úředník který napsal tu odpověď je prostě jelito, které nemá na svém místě co dělat a jakákoliv řeč o paralelním provozu tohoto typu měniče s DS je absolutní nesmysl, stejně jako potenciální nebezpečí neodbornou manipulací pustit něco do sítě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od kodl69 »

Nechte na hlavě, jsou experti, křeří připojí N měniče na N za Fi, co je v HR. Potom se při vypnutým fi může na tom N vodiči objevit značný napětí a proud, kterej by nemusel zabít, ale je nepříjemně cítit. Na druhou stranu, co distributor neví, nemůže použít proti tobě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od tomas »

Na trhu se objevují solární UPSky (Infinisolar hybrid) pod názvem například batterX, samozřejmě nic o tom že by instalace vyžadovala souhlas distributora na připojení zdroje a chovalo se to jako zdroj. Stačí to tedy jen přejmenovat a prohlásit za UPS.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm
Reputace: 5

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od Artuš »

kodl69 píše:Nechte na hlavě, jsou experti, křeří připojí N měniče na N za Fi, co je v HR. ....
Co je Fi?
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od mihlit »

dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od dub042 »

Tím pádem, když mám doma UPS k počítači, tak ji taky musím nahlásit :lol:
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od xmasin »

Tohle jsem řešil s ČEZ Distribucí a Axpert King jsem připojil jako UPS, mám od nich dokonce potvrzení, že pokud zařízení neumí dodávat do sítě, tak ho berou jako spotřebič i když k němu jdou připojit FV panely.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: SSD vyžaduje na ostrov žádost na rezervaci kapacity

Příspěvek od fugas »

xmasin píše:Tohle jsem řešil s ČEZ Distribucí a Axpert King jsem připojil jako UPS, mám od nich dokonce potvrzení, že pokud zařízení neumí dodávat do sítě, tak ho berou jako spotřebič i když k němu jdou připojit FV panely.
Jinak to podle mě nejde ani vnímat. Dobře že jsi narazil na někoho, kdo je kompetentní činit taková rozhodnutí a není tam na tlačenku a jinak by se neuplatnil jinde než u koštěte.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek