Solax X3 hybrid G4

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
gb3313
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 14, 2020 1:16 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od gb3313 »

Už se to diskutuje v "pomlčkovém" threadu.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ax#p178101
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Franta2776 »

packy_gis píše:Ahoj. Mám Solax X3 G4 8kW. Všiml jsem si, že od 16.8. mi jdou ven malé přetoky, i když baterie není nabitá a mělo by to jít do ni. Za den to udělá 1 - 2 kWh, což není mnoho, ale je to škoda. Do té doby to vše fungovalo super. Nebyl v tu dobu nějaký upgrade FW? Přikládám obrázek z 15.8., 16.8. a včera.
Hele podívej se na Facebook,tam jsem zahlídl něco v tomto smyslu:
On Vám kluci ten Solax po jedné fázi tahá i 200W a po ostatních dvou to vrací.Takže distibutorovi vyrovnáváte napětí mezi fázemi a jelikož distributoři v Čezku měří po fázích,tak pěkně děkuji.Takže kupujete za plnou sazbu a vracíte podle toho kolik máte nasmlouváno.Jsme v Čezku:)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Ondřej Kadlec
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 19, 2022 4:25 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Ondřej Kadlec »

Dobrý den,
Mám nainstalováno asi 15 FV a při zaktivování asymetrie mi 3 střídače vyhodí chybu IE 28, grid relay fault. Předpokládám že chyba bude buť v instalaci nebo v softwaru.
Intalace jsou vše stejné.
Zkontrolováno správné fázování (pravotočivý chod) L1-L1, L2-L2, L3-L3 Síť vůči Grid střídače. Zkontrolováno také vůči smartmetru.
Po instalační stránce už nevím kde by mohla být chyba (jestli nemůže někde být například N a PE zádrhel, když je soustava s PEN vodičem).
Zkuste poradit nějaký nápad, jaká chyba by mohla být ještě v instalaci pokud se s tím někdo setkal. Děkuji
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od tomas »

U jedné elektrárny jsem měl stejný problém Solax Hybrid G4 15kW. Začalo to dělat když distributor vyměnil elektroměr a v elektroměru to začalo jiskřit na fázi L1 která se tím přerušovala. Prostě špatný kontakt v elektroměru, ale ne na svorkách ale uvnitř (zřejmě špatně připájený měřící odpor). Přijela poruchovka distributora, dorvali svorky, třískali do elektroměru a pak to přestalo, asi se to přivařilo, elektroměr neměnili protože jich mají málo. Ovšem elektrárna od té doby občas hlásila IE 28, grid relay fault. Nahlásil jsem to servisu (GBC Solino) odpověděli dotazem na typ akumulátoru, to jsem jim odpověděl a dále už nic.
Ale před dvěma týdny jsem to vše zase odkrytoval a odplomboval od pojistkové skříně až do střídače a vše znovu utáhl i ve střídači (sundal jsem kryt) a od té doby je zatím klid. Jestli pomohlo to dotažení nebo to GBC Solino opravilo dálkovou aktualizací firmware nevím, z nich je těžké nějaké informace získat.
Jo a také jsem tam musel měnit to OR relé pro HDO v elektroměrovém rozvaděči. Zákazník ho natočil jak příšerně řve a v termokameře hřeje. Když jsem tam přijel tak už bylo vše v pořádku a relé normálně studené a funkční. Přišlo mi jako by šlo mezi dvě fáze, jako by distributor po vzoru některých zdejších oddělovačů N vodičů oddělil N trafa od země a vyvážení fází se tak snažili udržet svodiče přepětí a začalo jim to plavat na různých potenciálech proti zemi.
Naštěstí to už snad natrvalo přestalo, tak už asi nezjistím co to bylo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Weizeer »

Ahoj, máte někdo úspěšně vyřešené krizové řízení přes HDO napasované na DRM výstup? Dle toho pinoutu co mají v manuálu mi to nefunguje a při zapnutí fce DRM spadne střídač na 0% a svítí waiting. Zkusil jsem snad všechny možné kombinace spojení pinů a nic. Nakonec provizorně vyřešeno SHUTem který supluje fci stop tlačítka, nicméně se nejedná přímo o regulaci na 0% ale o "vypnutí" střídače načež se po uvedení do provozu musí čekat 5minut než se inicializuje.
Díky.
Ondřej Kadlec
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 19, 2022 4:25 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Ondřej Kadlec »

Dobrý den,
Chtěl bych dát typ kde mám chybu při zapojení. Elektroměr mi přičítá spotřebu, přitom nafázované mám správně, zaplou asymetrii také, baterky nabité, slunce svítí. Instalace se solax x3 hybrid G4, smartmetr DTSU666. Prostě jeví se to tak jak kdybych to měl zapojené na kabelu před elektroměrem. Při zátěži opravdu začne klesat kapacita baterie, střídač ukazuje třeba výkon 2,5KW ale to stejný natočí elektroměr. Je pravda že jsem to ještě neprověřoval, ale než se vydám k zákazníkovi tak třeba bude mít někdo radu. Je to s společným PEN vodičem.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od PetrDubi »

Nás na fóru pro ostrovní elektrárny dělané svépomocí se nás ptáte, jakou máte chybu v zapojení hybridního měniče u zákazníka?
To jako fakt? :twisted:
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Weizeer »

Jediný co mi ve stejné konfiguraci načítalo "motohodiny" na elektroměru byl přetok do sítě u klasického el.měru. Tzn to měřící trafo neřeší směr proudění ale započítá absolutní hodnotu do registru, tedy jako spotřebu. Vycházím z toho, že jste nenapsal jaký el.měr tam máte (jestli 4Q či ne?) a jestli máte povolené přetoky.

To že to při zátěži cucá z baterky může být nedostatkem aktuálního výkonu z panelů.

PS: Čistě teoretizuji protože není dost vstupních informací.
ArBi
Příspěvky: 4
Registrován: sob zář 17, 2022 3:21 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ArBi »

Dobrý den,
prosím můžete mi někdo napovědět, jak se dostanu do položky v menu "Advanced setting" u Solaxu x3 g4. Potřebuji vypnout přetoky do sítě.
Děkuji moc za případnou odpověď, klidně i do PM.
Weizeer
Příspěvky: 7
Registrován: úte zář 13, 2022 2:48 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Weizeer »

To ArBi: Defaultní heslo pro přístup k Advanced settings je 2014, enjoy.
ArBi
Příspěvky: 4
Registrován: sob zář 17, 2022 3:21 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ArBi »

To Weizeer: Děkuji moc za informaci. (Tak samo chci poděkovat RSvorcik za odpověď do PM).
Díky moc chlapi.
j.pajinek
Příspěvky: 4
Registrován: ned zář 18, 2022 2:33 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od j.pajinek »

Prosím mám dotaz.
Při dnešních zamračených dnech,mám baterku Triple Power vybitou na 11procentech,níž nejde střídač ji odpojí.Udržíme na soláry základní provoz domu,jinak při vyšším odběru beru z sítě.Pokud náhodou něco vysvitne,hned se baterka začne dobíjet ale na sto procent to je málo kdy.
Dotaz zní,
je možné při nabití baterky do plna ,ji nějak bezpečně ,,,softwérově / mechanicky,,, odpojit,ať se pořád nevybíjí a z těžka zase nenabíjí ?
Prostě ji nechat nabitou,a sosat při vyšších odběrech z sítě.
Děkuji.
Až budou slunější dny,pak se vrátit k běžnému režimu.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Dagus »

To by mělo fungovat softwarově, jen to bude znamenat přenastavit. Ja bych tu baterku drtil co to jde, jinak ti umře stářím a nic ti neušetří.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od FRSO »

Ondřej Kadlec píše:Dobrý den,
Chtěl bych dát typ kde mám chybu při zapojení. Elektroměr mi přičítá spotřebu, přitom nafázované mám správně, zaplou asymetrii také, baterky nabité, slunce svítí. Instalace se solax x3 hybrid G4, smartmetr DTSU666. Prostě jeví se to tak jak kdybych to měl zapojené na kabelu před elektroměrem. Při zátěži opravdu začne klesat kapacita baterie, střídač ukazuje třeba výkon 2,5KW ale to stejný natočí elektroměr. Je pravda že jsem to ještě neprověřoval, ale než se vydám k zákazníkovi tak třeba bude mít někdo radu. Je to s společným PEN vodičem.
Mám radu, jdi na FB, sem to nepatří a navíc dle mě jsi nejspíš montážní firma.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek