Stavba malej veternej elektrárne

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od miroc »

Ak ťa nápad opúšťa, tak ťa tá myšlienka držala slabo. To sa stáva. Ale pre podporu repostnem príspevok o reporte z fungovania turbíny, o ktorej bolo toto vlákno. A mimochodom, tiež mám 48V systém. Generátor ktorý dáva 60V a viac nie je žiaden problém.
Tak teda novinky z fungovania turbíny v poslednom období. Neviem ako u vás, ale u mňa bol posledný mesiac na slnko dosť biedny a vyskytlo viacero dní, keď turbína (2,5 kW) dala viac ako celé solárne pole (8,3 kWp). Mohli za to v prvom rade veľmi nepriaznivé slnečné podmienky, keď bývalo doslova temno. Ak sa vyskytol vietor, hravo vyhral. Bolo ale aj veľa dní s hmlou, vtedy bola výroba FV mizerná a vietor žiadny. Výsledky dva dni dozadu boli dobrým príkladom, lebo slnko z kompletnej FVE dalo 3,3 kWh, zatiaľ čo vietor nakrútil za 24 h. 6,2 kWh (a od polnoci do rána ešte ďalšie 3 kWh). Vďaka tomu bol dom bez prepínania na DS (mimo veľkých spotrebičov) aj so zohriatím TÚV. Vietor bol o niečo svižnejší. Fúkalo prevažne v rozmedzí 3 - 5 m/s, v obedňajšej špičke sa vyskytol vietor 8 m/s. Pri týchto veterných podmienkach by bola turbína schopná vyrobiť o dosť viac, ale z dôvodov, že som od nej dlhodobo veľmi ďaleko, má regulátorom obmedzené otáčky na 190 RPM. Čo znamená výrazné obmedzenie výkonu pri silnom vetre, keď ten dosahuje cca 1500 W. Vyskytne sa aj viac ako 2000 W, ale len v tom prípade, keď regulátor nestihne včas zareagovať na prudší nárast rýchlosti vetra.
Prikladám obrázok grafu merania zo spomínaného dňa. Graf neukazuje špičky výroby turbíny, lebo zaznamenáva nie 10 sekundové, ale minútové priemery výkonu.
meranie 281122.jpg
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od Marek_Kuřim »

No, tak tedy popořádku.
Je to cca měsíc, jsem na Vysočině minul jakousi malou meteostanici u silnice, která měla relativně malý FVE panel (50×70cm) a malinkatou HAWT (do prům. 0,5m), která se točila, co jí síly stačily.
V ten moment mi blesklo hlavou, že by se možná dalo využít větru k podpoře 8kW panelů, které mám na střeše a které právě řekněme od poloviny října dávají velký kulový.
Tak jsem začal hledat informace a zjistil jsem, že mi chybí strašná spousta odborné teorie.
Ano, internet, YT je pln nejrůznějších bastlů, které by se při hromadě vůle a trpělivosti daly vzít jako podklad pro rozvoj. Ale už mám roky na to abych prošlapával prošlapané cesty.
Bohužel, na zahradě nemám ani náhodou větrné podmínky, které by se alespoň z pár procent daly definovat jako blízké ideálním. Stožár nechci. Na střechu domu to instalovat taky nechci.
Tak jsem skončil u toho, že bych v rámci kutění a modelaření zkusil postavit něco, co by mělo do 200W. Ale čím hlouběji do problematiky zabředávám, tím víc začínám tušit, že můj cíl je nereálný. A to právě kvůli potřebné velikosti vrtule/turbíny na požadovaných 200W, při tom mizerném turbulentním proudění, které se mi motá kolem baráku.
Prostě to byl jen malý záchvat touhy pomoct si řekněme 3-4 měsíce v roce, kdy slunko nesvítí, nebo svítí málo a ještě v mizerném úhlu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od miroc »

Ok, tým sa to celkom vysvetľuje. Inak, 200W turbína nie je veľmi reálna pomoc. Ak má turbína niečo málo dávať aj pri slabom vetre, nie je iná možnosť, než že musí byť veľká. Urobil som si pre rýchlu analýzu takú jednoduchú excelovskú tabuľku. Skús sa tam pohrať s číslami. Stačí zadať rozmer vrtule. Na uloz.to je presnejší popis použitia. https://uloz.to/file/YaR863u6tKjc/veter ... qLGwV4ZN==
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Děkuji za link, ochotu i zájem.
Vím to, našel jsem někde na netu výpočet výkonu a zkoušel jsem si hrát s čísly.
Na Islandu by to bylo jiný kafe, ale podle větrné mapy bych byl asi rád, kdyby se to jen naprázdno točilo...
Přílohy
obrázek_2022-11-30_213642270.png
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od thomas.007 »

Marek_Kuřim píše:Bohužel, na zahradě nemám ani náhodou větrné podmínky, které by se alespoň z pár procent daly definovat jako blízké ideálním. Stožár nechci. Na střechu domu to instalovat taky nechci.
Tak jsem skončil u toho, že bych v rámci kutění a modelaření zkusil postavit něco, co by mělo do 200W. Ale čím hlouběji do problematiky zabředávám, tím víc začínám tušit, že můj cíl je nereálný. A to právě kvůli potřebné velikosti vrtule/turbíny na požadovaných 200W, při tom mizerném turbulentním proudění, které se mi motá kolem baráku.
To je klasická situace, kdy je úplně zbytečné se tímto zabývat. Není to tak dávno, co zdejší člen prodával Savonius (krásná práce), ale co jsem u té vrtule parkoval každý den cestou do práce, tak jsem ji snad nikdy neviděl se točit a to měla stožár odhadem 4-5m. Prostě vrtule musí trčet nad terénem a ideálně mimo zástavbu.
Jsou sice místa kde by to šlo, ale v Blansku tak leda za Zborovcem/Horní Lhota na poli nebo v Hořicích nebo Olešné. Dole ve městě sice fouká, ale co jsem to pozoroval (i podle větrné mapy) tak málokdy a hlavně se to furt točí. Nejčastější vítr (když zrovna fouká) je 3-3,5 m/s a to je bída.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba malej veternej elektrárne

Příspěvek od miroc »

thomas.007 píše:Nejčastější vítr (když zrovna fouká) je 3-3,5 m/s a to je bída.
A to je presne to o čom som písal vyššie. Zo slabého vetra pozbiera použiteľnú energiu iba väčšia plocha vrtule. Malé vrtuľky sa väčšinou ešte ani nerozbehnú. Video o výkone tejto turbíny v slabom vetre: https://youtu.be/j9QVZpKsE2o Málo, ale furt. Teda kým vietor neklesne ešte viac a vrtuľa sa definitívne nezastaví. Pri sledovaní treba brať do úvahy, že údaj meteostanice sa obnovuje každých 10 s a ostatné je on time.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek