Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

cipis píše:...takze tam mas stezi 1/10 vykonu.
I ta 1/10 výkonu je pro mě zajímavá, protože mám nízké tepelné ztráty domu... Budu pak méně topit dřevem. Systém bude v pozdější době rozšířen.
Topit to bude 4kw (spirály pojedou obě najednou)

Jak jsi se dopočítal k těm 324V pro BEL? Řekněme že, nastavím výstupní napětí 230V.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od thomas.007 »

Banung píše: Co se týče napětí na strignu. Chápu to tedy tak, že při nízkém osvitu je výhodné mít vyšší napětí na stringu, aby jeho napětí nekleslo pod požadované napětí na topném tělese. (BEL umí napětí pouze snižovat)

Nabízí se tedy asi tři možnosti
1) 14x Amerisolar 550w - 292,6V, 13,6A na jednom stringu
2) 16x Amerisolar 450w - 334,4V, 10,8A na jednom stringu
3) 18x Trinasolar 390w - 306 V, 11,5A na jednom stringu
Záleží co vše na jednom stringu bude.
Problém je trochu širší, stín na dlouhém stringu je problém (radši menší sklon), BEL využije jen 4kW, paralelní spolupráce s měničem je možná, ale s oddělovací diodou, aby kapacita BEL neoblbla MPPT algoritmus připojeného měniče (na výstup BELu je to riziko, kvůli kapacitě na vstupu měniče, to už psal Banung).
Já bych dal přednost PERC (mají takové vlnité sklo, takže by měly lépe chytat slunce pod větším úhlem) což jsou Amerisolar, ale je nutné uvážit i hmotnost a velikost panelů. 550W je docela hovado a tahat se s tím na střechu není zrovna sranda...no, to jsem si uvědomil až jsem to tahal na vozík :D
Přepanelovat ano, ale šel bych jen lehce nad limit BELu, pokud tam nebude pověšený jiný měnič. Teoreticky 4000Wp dá reálný výkon jen někdy, ve většině případů ale míň za plného svitu (ohřevem panelů).
Jestli má bojler 200l a míň, tak by stačila polovina panelů (nahřáto do 5 hodin), sice 2 stringy by byly lepší při horším počasí, ale reálně to přidá tak 10-20% navíc (když je slunce nízko), takže se to nevyplatí a když je k dispozici DS, tak je to zbytečné. I když je vstupní proud omezen na 16A, výstupní proud (napětí ne) může být vyšší, protože bere energii z kondenzátorů. Podmínkou je ale, že Vmpp musí být vždy vyšší než 230V, tedy i v době kdy je panel horký a napětí s teplotou klesá.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Stringy mají být spojeny dohromady. Nádrž je 1500l.
V budoucnu bude Deye-5K hybrid. Dokáže sám posílat přebytky do bojleru, po té, co nabije baterii.

Koukám,že ta Trinasolar PERC není. PERC preferuji. Panely bych také raději menší,kvůli větru.
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Nie je na malé straty domu 1500L troška overkill? Aby nebol problém ohriať TUV.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Také jsem nad tím přemýšlel. Nicméně tím, že budeme topit v kamnech tak chci, aby nádrž nějakou dobu vydržela a nemuseli jsme zatápět často. Její ztráty půjdou do domu, tudíž mi nevadí.

Co se týče drátu pro DC napětí, našel tuto kalkulačku. https://blog.chury721.cz/?p=607
Zkoušel někdo?
Při proudu 15A a délce 30m mi při průřezu vodiče 8mm2 vychází ztráta napětí 2V. Drát tedy protopí 30w, jestli to chápu správně. Použil bych tedy CYKY 4x4mm2.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

V zimních měsích budu mít na garáži do cca 12h dva panely ze sedmi zastíněny. String by tedy jel jen půlku času.

Neexistuje náhodou nějaké udělátko, které by se zapojilo k panelům a nějak to vyřešilo?
Např, že do 12h budou tyto dva panely odpojeny (string tedy pojede jen na 5 panelů) a po 12té h se připojí?
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od PetrDubi »

Krabice s názvem optimizer, je potreba na každý zastíněný ipanel jedna
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

PetrDubi píše:Krabice s názvem optimizer, je potreba na každý zastíněný ipanel jedna
Díky. A jak to funguje? Potřebuje to nějakou centrální krabičku, aby se to domluvilo? Má to nějakou klidovou spotřebu?
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od PetrDubi »

Použij funkci hledat, je to tu popisovaný už mnohokrát včetně funkce a zkušeností ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Po dovolené budu instalovat první část elektrárny na střechu. Řeším jaký zvolit rozestup a sklon panelů, tak aby si nestínily. Nebudou si stínit při 17st - úhlu slunce. Panely budou položeny podélně. Sklon 25st.

Otázka: Jaký bude výkon stringu, pokud bude např. na dolní 10% části stín od předchozí řady panelů?
Někdo mi říkal, že pokud to budou podélně, tak je to OK a výkon bude jen o 10% menší. Platí to i pro velkoforátové (půlené panely)? Konkrétně Canadian 455wp?
Díky

Na tento string bude napojen Bel měnič, tzn. asi nelze použít optimizery ...
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Lubik »

Postav si na sluníčko jeden panel. Na výstup připoj ampermetr a hned uvidíš jak reaguje na zastínění.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Abych jen nesosal informace, přidám pár osobních zkušeností a postřehů.

Namontoval jsem dvě elektrárny na ohřev vody a topení. 3,6 a 3,18 kwp s regulátory od BELu.
BEL je poměrně malá krabička, pokud se z něj bude tahat větší výkon jak cca 2kw, je potřeba dodělat chlazení. Napětí panelů v bodě maximálního výkonu by mělo být do 300V, protože jednak hrozí překročení maximálního napětí regulátoru v nízkých teplotách a jednak čím větší je vstupní napětí, tím více se regulátor zahřívá.

Chlazení měniče ve výkonnější sestavě jsem vyřešil 20W panelem na 12V a dvěma PC větráčky. Ty jsem namontoval na horní mřížku, do níž jsem vyříznul otvor. Spodní mřížku bylo potřeba odendat kvůli lepšímu proudění vzduchu. Příště bych použil výkonnější větráčky. Tento měnič jede na max. Je k němu připojená 4kw spirála a natápí 300L bojler, který má obrovské tepelné ztráty. (cirkulace vody) Soláry často dodávají plný výkon – 3,6 kw.
Chlazení druhého jsem zatím vyřešil odkrytováním. (je v nedosažitelném místě) Je to provizorní řešení, čekám na akumulační nádrž a bude se dodělávat zbytek elektrárny. Bojlerová spirála i měnič mírně bzučí. Nicméně topný žebřík v koupleně nebzučí.

Co se týče výkonů elektrárny, jsou pro mě osobně trochu překvapením. Obě elektrárny mají sklon 25 st a jsou natočeny cca 20st směrem na západ. Panely jsou mono (u mě American 455 wp, half cell). Sám nevím, v čem spočívá výhoda půlených článků, ale asi nějaká bude.
Když je hodně zataženo, že nejsou vidět stíny, tak 3,18 kwp v 10:00 dodává 350w – 500w a ve 12:00 450w až 800w. Což je více, než bych čekal. Ráno, kdy na panely svítí téměř zezadu dává elektrárna více, než navečer, kdy by panely měly být osvětleny lépe. Což asi souvisí s intenzitou celkového světla, kterou okem nejsem schopen porovnat. Když je úplně zatažená (černá) obloha, tak dává elektrárna méně než 100w. Nicméně to jsou spíše mé subjektivní dojmy. Nemám nic, čím měřit intenzitu světla.

Na teplou vodu jsem napojil pračku a myčku. Pračka se vstupem na teplou a studenou se u nás již nedá koupit. Tak jsem pořídil nastavitelný termostatický ventil. Před praním se akorát pootočí ventilem na požadovanou teplotu. Standardně je nastaveno 40C.

Elektrárny jsou uzemněné a s přepěťovkami.
Tak snad to někomu pomůže … :)
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

čím měřit intenzitu světla? Mobilem a aplikaci… meri to docela dobre v Luxech.

Jesli mas iOS, tak mohu par odkazu nahodit

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek