Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon kvě 16, 2022 1:38 pm

Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvekod Banung » ned kvě 01, 2022 7:13 pm

cipis píše:...takze tam mas stezi 1/10 vykonu.

I ta 1/10 výkonu je pro mě zajímavá, protože mám nízké tepelné ztráty domu... Budu pak méně topit dřevem. Systém bude v pozdější době rozšířen.
Topit to bude 4kw (spirály pojedou obě najednou)

Jak jsi se dopočítal k těm 324V pro BEL? Řekněme že, nastavím výstupní napětí 230V.
?
Banung

Příspěvekod thomas.007 » ned kvě 01, 2022 7:31 pm

Banung píše:Co se týče napětí na strignu. Chápu to tedy tak, že při nízkém osvitu je výhodné mít vyšší napětí na stringu, aby jeho napětí nekleslo pod požadované napětí na topném tělese. (BEL umí napětí pouze snižovat)

Nabízí se tedy asi tři možnosti
1) 14x Amerisolar 550w - 292,6V, 13,6A na jednom stringu
2) 16x Amerisolar 450w - 334,4V, 10,8A na jednom stringu
3) 18x Trinasolar 390w - 306 V, 11,5A na jednom stringu

Záleží co vše na jednom stringu bude.
Problém je trochu širší, stín na dlouhém stringu je problém (radši menší sklon), BEL využije jen 4kW, paralelní spolupráce s měničem je možná, ale s oddělovací diodou, aby kapacita BEL neoblbla MPPT algoritmus připojeného měniče (na výstup BELu je to riziko, kvůli kapacitě na vstupu měniče, to už psal Banung).
Já bych dal přednost PERC (mají takové vlnité sklo, takže by měly lépe chytat slunce pod větším úhlem) což jsou Amerisolar, ale je nutné uvážit i hmotnost a velikost panelů. 550W je docela hovado a tahat se s tím na střechu není zrovna sranda...no, to jsem si uvědomil až jsem to tahal na vozík :D
Přepanelovat ano, ale šel bych jen lehce nad limit BELu, pokud tam nebude pověšený jiný měnič. Teoreticky 4000Wp dá reálný výkon jen někdy, ve většině případů ale míň za plného svitu (ohřevem panelů).
Jestli má bojler 200l a míň, tak by stačila polovina panelů (nahřáto do 5 hodin), sice 2 stringy by byly lepší při horším počasí, ale reálně to přidá tak 10-20% navíc (když je slunce nízko), takže se to nevyplatí a když je k dispozici DS, tak je to zbytečné. I když je vstupní proud omezen na 16A, výstupní proud (napětí ne) může být vyšší, protože bere energii z kondenzátorů. Podmínkou je ale, že Vmpp musí být vždy vyšší než 230V, tedy i v době kdy je panel horký a napětí s teplotou klesá.
?
thomas.007

Příspěvekod Banung » ned kvě 01, 2022 7:59 pm

Stringy mají být spojeny dohromady. Nádrž je 1500l.
V budoucnu bude Deye-5K hybrid. Dokáže sám posílat přebytky do bojleru, po té, co nabije baterii.

Koukám,že ta Trinasolar PERC není. PERC preferuji. Panely bych také raději menší,kvůli větru.
?
Banung

Příspěvekod Diablo1st » ned kvě 01, 2022 9:30 pm

Nie je na malé straty domu 1500L troška overkill? Aby nebol problém ohriať TUV.
?
Diablo1st

Příspěvekod Banung » pon kvě 02, 2022 9:46 pm

Také jsem nad tím přemýšlel. Nicméně tím, že budeme topit v kamnech tak chci, aby nádrž nějakou dobu vydržela a nemuseli jsme zatápět často. Její ztráty půjdou do domu, tudíž mi nevadí.

Co se týče drátu pro DC napětí, našel tuto kalkulačku. https://blog.chury721.cz/?p=607
Zkoušel někdo?
Při proudu 15A a délce 30m mi při průřezu vodiče 8mm2 vychází ztráta napětí 2V. Drát tedy protopí 30w, jestli to chápu správně. Použil bych tedy CYKY 4x4mm2.
?
Banung

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny