Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od vlkazajac »

Koniec roka je na spadnutie, mali by sme ho prežiť v kľude. Niektorým ľuďom však nie je nič sväté, tak je vhodné ich upozorniť primerane slušným spôsobom.

MichalSix a diskutéri v tomto vlákne, CHOĎTE DO PRDELE !

Nemôžem byť slušný ku všetkým, ale k Filipovi chcem byť slušný za každú cenu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Dagus »

SvetZitrka píše:
xmasin píše:
Artuš píše:Panelů můžeš mít kolik chceš, ale pokud jdeš nad 10 kWp v panelech, tak musíš žádat o licenci na vyrobu elektřiny u ERÚ se všemi důsledky. Z hlediska provozovatele DS můžeš mít víc jak 10 kWp na 10 kW měnič. Tohle se změnilo od letošních PPDS, kdy se v úvahu bere výkon měniče a ne výkon v panelech.
Taky jsem o této nové změně podmínek slyšel, nebudete mít prosím i odkaz, kde o tom píšou oficiálně? abych mohl dostudovat?
Však to tam píšou v PPDS https://www.cezdistribuce.cz/cs/energet ... ozovani-ds
Jinak k tomu ze ongrid je tu zakazané téma z přesvědčení jim asi nevadí, je vidět že k fóru nemají vztah a jen čerpají. Nejsnažší je nereagovat. Jelikož svetzitrka planuje Victron a max hybrid, tak klidně jemu odpíšu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od SvetZitrka »

Dagus píše:
SvetZitrka píše:Však to tam píšou v PPDS https://www.cezdistribuce.cz/cs/energet ... ozovani-ds
Jinak k tomu ze ongrid je tu zakazané téma z přesvědčení jim asi nevadí, je vidět že k fóru nemají vztah a jen čerpají. Nejsnažší je nereagovat. Jelikož svetzitrka planuje Victron a max hybrid, tak klidně jemu odpíšu.
Díky za odkaz, nastudováno. S tím Victronem jste mě prokoukl :), ale u mě to bude ostrov :)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od xmasin »

SvetZitrka píše:Taky jsem o této nové změně podmínek slyšel, nebudete mít prosím i odkaz, kde o tom píšou oficiálně? abych mohl dostudovat?
To je v PPDS Příloha 4 strana 9. Odkaz na PPDS zde https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... loha-4.pdf
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

vlkazajac píše:Koniec roka je na spadnutie, mali by sme ho prežiť v kľude. Niektorým ľuďom však nie je nič sväté, tak je vhodné ich upozorniť primerane slušným spôsobom.

MichalSix a diskutéri v tomto vlákne, CHOĎTE DO PRDELE !

Nemôžem byť slušný ku všetkým, ale k Filipovi chcem byť slušný za každú cenu.
Vlku, nechtěl jsem nikoho naštvat, takže jestli se mi to povedlo, tak to nebyl záměr.

Všem přeji krásný Nový rok :yes:
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

Jinak k tomu ze ongrid je tu zakazané téma z přesvědčení jim asi nevadí, je vidět že k fóru nemají vztah a jen čerpají. Nejsnažší je nereagovat.
Nezlobte se na mě, ale asi mi něco uniká. Hybridní elektrárna, tak jak ji chápu já, je on grid i off grid. Nenapadlo mě, že někomu bude vadit toto řešit u tohoto tématu. Takže omlouvám se všem, které jsem tím naštval, ale zkuste se na to podívat i z druhé strany (nebyl to pokus tu sr.t lidi, ale řešit technický problém).
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od marko250 »

Tak a jako ongrid ji nemůžete stavět Vy a už vůbec si ji nemůžete vymýšlet bez patřičného razítka a ofiko zapojení do DS.

A proto jste tady trnem v oku,tady se dotace a ofiko instalace nedělají.My okrádání lidí v plošném stylu nepodporujeme.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

marko250 píše:Tak a jako ongrid ji nemůžete stavět Vy a už vůbec si ji nemůžete vymýšlet bez patřičného razítka a ofiko zapojení do DS.

A proto jste tady trnem v oku,tady se dotace a ofiko instalace nedělají.My okrádání lidí v plošném stylu nepodporujeme.
Chápu, že jste proti okrádání (a s tím v principu souhlasím). Jste i proti hybridním FVE? Ty přeci jsou z principu i ON-LINE. A to si nemyslím, že je špatně. Já chci mít FVE z několika důvodů:

- částečná soběstačnost
- snížení spotřeby uhlí (ekologie)
- možnost fungovat i v době výpadku (i když samozřejmě ne na všechno, to bych se nedoplatil)
- boj proti rostoucím cenám energie (zdá se mi, že to, co se děje na trhu, smrdí a tím, že budu částečně soběstačný, snížím jejich možnost nechat růst ceny do nekonečna - alespoň to je moje představa)

Beru FVE jako investici (nikde jsem nemluvil o dotacích) a proto se mi zdá optimální snažit se o maximální návratnost i tím, že budu energii vracet do sítě. Ano, jsou na to potřeba povolení, ale to je prostě klasická byrokracie, s kterou tady nikoho neotravuji.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
milos_sv
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 18, 2021 10:12 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od milos_sv »

Zdravím vespolek,
testuji elektrárnu s panely 10kWp na střeše rodinného domu (+ zatím 12kWh baterie: 32x aku 3.2V/120 Ah),
měniče Axpert King rack 5kW - takže opravdu nemohu do sítě nic pouštět :-)
Protože v domě také podnikám, je jasné, že těch 10 kW (kvůli orientaci panelů V+Z max. tak 7) zdaleka nestačí, někdy ani v létě.
Pokud budu chtít přidat, buď mohu počkat na schválení limitu 50 kW - ale jak je to: mám na pro dům (jižní a severní stranu) dvě odběrná místa, samostatné elektroměry, samostatné smlouvy.
Nepočítá se náhodou limit 10kWp na odběrné místo a ne na dům?
Pak bych to mohl zapojit jako dvě samostatné FVE.
Moc děkuji, Miloš
Miloš
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Quickyprd »

Ano, týká se to odběrného místa, pokud jsou oúpravdu dvě zcela samostatné přípojky tak není problém. Pokud by to bylo na dotaci, tak by to asi problém byl, ale o tom se tu nebavíme že :-)
Jinak doposavad distributor aspoň ČEZ počítá 10kW, ale počítá to menší, měnič či kWp. Tedy třeba 10kW Solax se dá přepanelovat na 15kWp myslím. A kdyby to byl Victron Multiplus, a výkon měniče byl v limitu distributora, tak hypoteticky tam člověk může nasáze regulátorů a panelů do 20kWp což je limit stav. zákona bez licence. Nebo si udělat licneci, jak píšetě podnikáte. TAkže by to asi zase takový problém nebyl. Ale vždy se nejprev raději zeptat distributora, ještě před projektem. U mě uznali Multiplus 4kW, což je více než 16A, ale pole mám jen 3,6kwp, takže to uznali.
cipis
Příspěvky: 4215
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od cipis »

Jsou dve veci, 10kW z hlediska DS, pokud se pripojuje, no a pak 20kW z hlediska stavebniho uradu.
Z hlediska DS je to dle odberneho mista, z hlediska stavebniho uradu dle budovy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od xmasin »

cipis píše:Jsou dve veci, 10kW z hlediska DS, pokud se pripojuje, no a pak 20kW z hlediska stavebniho uradu.
Z hlediska DS je to dle odberneho mista, z hlediska stavebniho uradu dle budovy.
Pokud projde následující https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCJ9GK71K tak by se limit měl zvednout na 50 kW, ale je otázka jak to dopadne.
cipis
Příspěvky: 4215
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od cipis »

Tak nás, vzhledem k podmínkám fóra, limit DS absolutně nezajímá ... Jen ten stavebního úřadu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
milos_sv
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 18, 2021 10:12 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od milos_sv »

Děkuji za potvrzení, pak to krásně vychází: na budově bude do 20 kW, navíc jsem také předpokládal, že mi vlastně se zvolenými měniči Axpert King může být distribuční síť ukradená - do sítě se připojuje jen vstup pro případné dobíjení baterie a výstup jde výhradně do domu, stejně jako u on-line UPS.
Takž vůči DS z principu nebudu zdrojem energie...
Díky :-)
Miloš
cipis
Příspěvky: 4215
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od cipis »

No jestli máš vyšší nároky, tak už to chystej na případné rozšíření o těch 30, jestli těch 50 nakonec povolí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
milos_sv
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 18, 2021 10:12 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od milos_sv »

Zdravím, to bych sice rád, ale už teď v tom lítají statisíce, dalších 10 kWp panelů s montážním materiálem bude dalších cca 150 a už ty se momentálně nedostávají :-)
A baterii potřebuji přikoupit...
Jsem vůbec povinen zabývat se připojením do DS?
Sice teď mám skoro 10 kWp panelů, příští rok asi bude dalších 10kWp, 2x 2 měniče Axpert King 5kW už mám - takže FVE 10 kWp mám (a příští rok na každé odběrní místo) - ale pokud nemám možnost cokoliv ven dodávat??
Ještě jednou dík za názor, Miloš
Miloš
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 482
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 22
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od PetaJoule »

Ach moje milovaná solární elito národa.

Pro hybridní elektrárnu JAKÉKOLIV KAPACITY nepotřebujete žádnou licenci ERU.
Prostě si to postavíte a hotovo.

Rozumím tomu, že mnoha z Vás má toto forum jako masturbační náhradu a už slintá a má ruce na klávesnici aby odkázala na PPDS a spol.

Tady si nechte od e-onu vysvětlit co je to hybridní solární elektrárna:
https://www.eon.cz/radce/zelena-energie ... lektrarna/

a pro líné cituji:
Na rozdíl od běžné ostrovní elektrárny je dům s hybridní fotovoltaickou elektrárnou k elektrické distribuční síti připojen. Samotná elektrárna je od této sítě galvanicky oddělena, a systém tak nevydělává výrobou elektřiny, protože veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. Tyto vlastnosti HFVE se dají považovat za velmi výhodné, protože majitel nepotřebuje získávat různá povolení od Energetického regulačního úřadu. Elektřina z distribuční sítě pak slouží jako záloha pro případ, kdy fotovoltaika není schopna energii dodávat akumulátory jsou vybité.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od PetrDubi »

Ano, internet toho snese hodně. Takže tam chybí zásadní informace, že ten hybridní měnič musí být přepnutý do ostrovního režimu a pokud je to klasický hybrid ( jaké instalují dotační firmy), tak musí být celá domácnost připojená na tzv. backup výstup a měnič musí být opravdu výkonný, aby celou domácnost utáhnul.
Klasické připojení hybridních měničů, které dělají firmy je paralelní připojení zdroje a tam už to bez povolení a další administrativy nejde.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 1917
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od glottis »

ale pokud to chces na nulovy rezervovany vykon (bez prodeje) tak to papirovani je dost jednoduche :)
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od PetrDubi »

Ano, bez prodeje je papírování jednodušší, ale pořád musíš nějaké vyřídit, musíš si dávat pozor na přetoky, po upgradu firmwaru může dojít díky chybě k přetokům za které jsou dost mastné pokuty a hlavně v režimu nulových přetoků běžně montované hybridní měniče spotřebovávají o dost
víc energie za sítě než v režimu s přetokama, takže to zase taková výhra nebude ( liidi co mají zakázaný přetoky si stěžují na trvalé docucáváni ze sítě i když mají plnou baterku často).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek