PIP 5048MKX zkušenosti

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

wattman píše:Udelej si ucet na https://www.mailboxde.cz/
Pouzivam je na zasilky z D uz mozna i 10 let a naprosta spokojenost.
Jj díky za info to se hodí taková služba. Nicméně ten shop vypadá jako podvod. Nikde jsem k němu nenalezl žádné pořádné info.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm
Reputace: 6

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od wattman »

Mozny je vsechno. Idealne by byla platba PayPalem, kde to je dobre osetrene. Ja jsem pred par mesici kupoval jeste v Italii jednoho z poslednich Kingu a znamy pak ve Spanelsku. Oba uz maji vyprodano.
Uživatelský avatar
Mach31
Příspěvky: 1
Registrován: sob zář 17, 2022 7:17 pm
Reputace: 0

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Mach31 »

Zdravím, pořídili jsme 2ks Axpert King II a oba dva mají podobné neduhy, jaké se tady v tématu již řešily. Hlavně tedy měření z panelů je totálně mimo. Jeden ukazuje cca o 450-500W více než je skutečná výroba a druhý dokonce o 650-700W více. Kalibraci podle návodu co je zde jsem zkoušel ale bohužel měnič mi nereaguje na příkazy kromě toho prvního. Nemá někdo nějaký jiný návod jak to zkalibrovat nebo to nepůjde? Verze fw je 50.01 a nevím jestli mám zkoušet aktualizaci na 50.02 co je tady v tématu, když je to pro PIP 5048MKX, i když by měl být stejný jako Axpert King II.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Mach31 píše:Zdravím, pořídili jsme 2ks Axpert King II a oba dva mají podobné neduhy, jaké se tady v tématu již řešily. Hlavně tedy měření z panelů je totálně mimo. Jeden ukazuje cca o 450-500W více než je skutečná výroba a druhý dokonce o 650-700W více. Kalibraci podle návodu co je zde jsem zkoušel ale bohužel měnič mi nereaguje na příkazy kromě toho prvního. Nemá někdo nějaký jiný návod jak to zkalibrovat nebo to nepůjde? Verze fw je 50.01 a nevím jestli mám zkoušet aktualizaci na 50.02 co je tady v tématu, když je to pro PIP 5048MKX, i když by měl být stejný jako Axpert King II.
Ahoj,

King II = 5048MKX

musím potvrdit že měření při nízkém výkonu panelů je totálně mimo. Jakmile se zvýší výkon nad cca 2000W tak už to měří celkem přesně. Zatím jsem nepřišel jak to vyřešit. Upgrade FW nepomůže mám tam 50.02 a stejně se to děje ale vyřeší to myslím jeden bug s nabíjením ze sítě i když je zakázané.

Problém co teď řeším je špatná funkce MPPT s 12S2P zapojením panelů s orientací V+Z sklon cca60% - měl jsem připojeno na Huawei on-grid měnič a krásně fungovalo od rána náběh na napětí okolo 400-440V a vyrovnaný výkon během celého dne na Axperu mi jede na max 300V a MPPT nechce jít výše. ještě zkusím odpojit jeden panel na každém stringu (bude tedy 11S2P) je možné že to dělá napětí které je blízko max parametrům.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Pawel »

Co z měřit výkon z panelů a ne jen napětí.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od pekoz »

Malý dotaz:
V možnostech nastavení přes mobilní aplikaci je položka (v menu Output setting ):
AC rozsah vstupu (AC input range), kde je volba Appliance (spotřebič) nebo UPS.
Co to přesně znamená - v nastavení na měniči jsem to nenašel (nebo je to skryto pod něčím jiným?)
Default nastavení které vidím v aplikaci je UPS.
Díky
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

V nastavení je to taky jde myslím. Jde o to jaké ještě akceptuje vstupní napětí - pro UPS se odpojí od sítě dříve když klesne je napětí v jiném rozmezí než 170-280V. Také to možná ovlivňuje rychlost přepnutí ale to si nejsem jistý
Uživatelský avatar
alfonsak
Příspěvky: 21
Registrován: pát zář 02, 2022 4:55 pm
Reputace: 2
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5400

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od alfonsak »

Z návodu jiného měniče, ale myslím, že to je stejné - parametr 03:
APL - Pokud je vybráno, přijatelný rozsah vstupního střídavého napětí bude v rozmezí 90-280VAC.
UPS - Pokud je vybráno, přijatelný rozsah vstupního střídavého napětí bude v rozmezí 170-280VAC

u 5048ky - u toho UPS by mělo být přepnutí, pokud jde o bypass do 4ms nebo 0ms, pokud je line mod (tedy "docucávání")

Klony mají pouze bypass, kdy při UPS píšou 10ms a pro APL píšou 20ms.

Takže jednoznačně nastavení hodnoty UPS.
5,4kWp jih (12x 455Wp 6S2P, instalováno na louce) | PIP 5048 mkx 5kW/48V | 4??kWh batt (4x 12V/100Ah Pb trakce)
MarkTwain
Příspěvky: 5
Registrován: sob lis 19, 2022 2:33 pm
Reputace: 0

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od MarkTwain »

Dobry den
Mam kratce Axpert King 2, takže co se týče solárů, jsem začátečník.

To co měří je totálně špatně. Zkoušel jsem podle návodu výše kalibrovat Napětí a proud PV a napětí baterie. Trochu to pomohlo co se týče PV , ale jen při dostatečném osvitu.Nyní 2,55A a 294V= 750W a měnič ukazuje 1000W.
Jak se má správně kalibrovat PV? Při jaké intenzitě osvitu ?

Dá se kalibrovat i nabíjecí proud do baterie? Ukazuje 2x větší než skutečný proud. Vybíjecí proud ukazuje správně.

Dále mám stringy 6S2P kde Voc je 53,22V a Vmp je 45,24V. Čekal jsem, ze Axpert bude držet napětí někde kolem 280V a zvyšovat proud. Takhle mi to připadá, že z těch panelů nesosá max možné. Připojil jsem 2kW zátěž a žádná změna. Napětí se drží kolem 300V. Může mi to prosím někdo polopatě vysvětlit?

Dále teplota zespodu ovládacího panelu pod vypínacím tlačítkem je dost velká. Naměřil jsem 60°. Je to vlastnost? nebo kurvítko ? Zátěž je 170W.
Stále jedou ventilátory. Nevím proč, inverter má teplotu od 28 do 32°. Je to normalní ?
Chtěl jsem přehrát firmware. Mám 50.01. Prodejce tvrdí , že když přehraji firmware (i úspěšně), tak ztratím záruku. Má na to právo?
Děkuji za jakoukoliv reakci
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rva »

Samozřejmě se nedá vyloučit chyba. Třeba je nejbezpečnější přístup takový, že zařízení beru jaké je a nevrtám v něm, protože jinak to jsou spolehlivé a levné bedny, které nejčastěji odejdou na chybu obsluhy (flashování firmware, odpojení baterie při dodávce z fv panelů, zkratování fv vstupu.). Ventilátor(y) obvykle běží vždy - jeden se třeba vypne a mají proměnnou rychlost.
Regulátor z panelů dodává pokud má kam (nejsou nabité baterie - to pozná podle napětí na baterii - dá se nastavit) a pokud nepřekročí max. nabíjecí proud, který se dá na bedně nastavit.
A údaje na displeji "Axpertů" beru jako orientační, i když se mi zdá, že celkem sedí. Důležité je správné měření napětí baterie, kdysi jsem to u jednoho "Axpertu" kalibroval, abych nemusel při nastavování přičítat tuto odchylku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
MarkTwain
Příspěvky: 5
Registrován: sob lis 19, 2022 2:33 pm
Reputace: 0

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od MarkTwain »

rva píše:Třeba je nejbezpečnější přístup takový, že zařízení beru jaké je a nevrtám v něm
Zastávám stejný nazor, pokud zařízení funguje. Což tenhle axpert evidentně nedělá. Jako IT vím, že většina nových productu ma bugy a ty se potom odstraňují v nových firmwarech. Kdyby to ukazovalo +- 5%, tak to beru, ale ukazovat 2x větší výrobu, než je realná je už dost fail i se základním firmwarem.
rva píše: Regulátor z panelů dodává pokud má kam (nejsou nabité baterie - to pozná podle napětí na baterii - dá se nastavit) a pokud nepřekročí max. nabíjecí proud, který se dá na bedně nastavit.
Zatižil jsem Axpert 2kW. 1kW z panelu a 1kW tekl z baterie. Nebo baterie byly skoro vybité a nikdy to nedosáhlo 50A, které mám nastavené (230Ah články). Čekal jsem, že regulátor si najde pracovní bod panelu na nižším napětí. Zkoušel jsem jeden panel zatížit zátěží a tam se to chovalo tak, že při přidávání zátěže s narůstajícím proudem klesalo napětí na hodnotu blízkou Vmp , než se panel dostal do zkratu (rozumějte, zátěž byla větší, než panel vyrobil). u Axperta se mi zdá, že ten regulator z těch panelů tahá méně, než by mohl. Podle VA charakteristik by zatížený regulátor měl držet napětí blízké Vmp, což je 45,24x6panelů=271V. Jsem začátečník, tak nevím, jestli je to chladem, nebo že na to svítí z úhlu, atd.
Napětí nevyčítám z displaye, ale z voltmetru.
Budu kupovat další panely , tak to budu zkoumat.
rva píše: A údaje na displeji "Axpertů" beru jako orientační, i když se mi zdá, že celkem sedí. Důležité je správné měření napětí baterie, kdysi jsem to u jednoho "Axpertu" kalibroval, abych nemusel při nastavování přičítat tuto odchylku.
Mě by nevadilo, kdyby udaje na displayi bylo orientační. Vadí mi, že monitoring Solar assistant ty špatné údaje z toho axperta exportuje a pak mám třeba údaj Za den se vyrobilo 8 kWh ze solaru, 4 kW byla zátěž a když odečtu spotřebu axperta 1,3 kW, tak cca 2,5 kW by mělo zbyt. Realita je ale taková, že za 4 dny mam baterku na 49V. Na střeše je teď 8 kWp v panelech. Jediné co měří dobře je zátěž, spotřeba ze sítě a spotřeba z baterie. V grafech pak vidím 3 denni stav -energie dodaná do baterie 25kWh. Energie vzitá z baterie 16kWh a stav baterie 100%. Na axpertu mi bliká chyba 04. Nizké napětí baterie.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek
edit: snad jsem ty jednotky opravil
Naposledy upravil(a) MarkTwain dne pon lis 21, 2022 6:02 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od cipis »

No, hlavně je potřeba psát jednotky tak, jak se mají, ať v tom není zmatek. Takže panely máš 8 kWp, energie dodaná 25 kWh, vzatá 16 kWh ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

- tento stroj ukazuje špatně proud z PV panelů při nízkých hodnotách tak to prostě asi je a nedá se s tím nic udělat (alespoň jsem na to nepřišel), jak jsou hodnoty vyšší ukazuje už správně
- ukazuje špatně i s novějším FW 50.02 ten opravuje jen bug kdy nabíjel ze sítě i když to měl zakázané
- data z něj nesedí jak ve WatchPower tak ani pokud je vyčítáš něčím dalším. Bohužel tam jedině nějaký SW filtr.
- podařilo se mi vyřešit částečně výpočtem kde sleduji vstup z Gridu, výstup z menice a baterii (nabíjení + vybíjení*ucinnost menice)to dám do souctu jako uzel (který má 0) a výsledkem je to co chybí tedy výkon FVE pole :-)
- co se týká MPPT není to žádná sláva pokud tedy nesvítí slunce naplno. Někdy funguje dobře někdy ne. Taky se mi zasekávalo na 300V ale Vmp bylo kolem 430V pak jsem přepojil na 6SP2 a tam už funguje o dost lépe. Tím že se ti drží napětí vysoko může být taky teplotou a úhlem jak jsi psal. Myslím že je to takový kompromis. Samostatný Regulátor (např. VICTRON )z toho dostane při nízkém osvitu o dost víc ale není to zase tolik že bych pro něj hned běžel :-)
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Pawel »

Udělat nějakou statistiku na základě informací z měniče jsou asi vyhozené peníze a čas. V Evropě je hlad po levných měničích a tak se výrobce moc nezabývá nějakou přesností. Měnil jsem v kingu MPPT regulátor a měnič najíždí na panely úplně jinak než druhý měnič který jsem kupoval současně s tímto. Výrobce naprosto neřeší nějakou kalibraci.
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od taran »

Mohu jenom potvrdit výše napsané. Skutečně asi nemá cenu se tomuto problému moc věnovat, výrobce nereaguje na připomínky. Je to nepříjemné, ale dá se s tím žít. Mě pálí jiný problém, nevím zda se s tím setkáváte také. Je to Error 80. Mám dvě hnedle identické instalace FVE, každá 10kWp. U každé používám dva měniče PIP5048MKX zapojené PAR. Nepravidelně, ale často padají do F80. Vypozoroval jsem že se to stává při přechodu do jiného režimu (SBU/GRID), nezávisle od toho jestli to je provedené manuálně, nebo automatem (používám ICC). Pomůže jenom tvrdý restart. Nemá někdo podobnou zkušenost, nebo ještě lépe řešení? Pročítal jsem i zahraniční fora, o tomto problému se rovněž hovoří, ale ani náznak řešení jsem nenašel.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Jediné co mne napadá je zkusit to to hodit do single modu jestli to bude dělat také.
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od taran »

Thoma_CPU píše:Jediné co mne napadá je zkusit to to hodit do single modu jestli to bude dělat také.
V singlu to jede bez problémů.
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Foxxx »

Zdravím

Nevíte někdo kde se dá king 2 sehnat ? Nikde ho skladem nemají. Eshopy v ČR je nemají a píšou prodej ukončen. Nemá někdo nějaké info ? Španělsko nemá a dostupnost odkládá. Ja už postavil stringy HV
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Reputace: 0
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od jumajazu »

Tu píšu 6 kusov voľných
https://www.solarpower24.it/negozio/inv ... rid-copia/

Shop je ok, bral som od nich King I (aj toho majú dostupného)
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Foxxx »

Diky moc !!
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek